Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaki teleskop wybrać na początek?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#16

Hyperion.
  • Postów: 135
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W takim razie zmienię teleskop na:

http://astro4u.net/y...p?topic=13347.0

Interesuje mnie tylko, jaką średnicę ma wyciąg w tym teleskopie, 1, 1.25 czy jakiś inny?
  • 0

#17

Taco.
  • Postów: 159
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Synta 8" ma Cryforda 2 z redukcją na 1.25 ;)
  • 0

#18

Hyperion.
  • Postów: 135
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Synta 8" ma Cryforda 2 z redukcją na 1.25 ;)


Dobrze że z redukcją, bo inaczej nie wlazł by mi w nią Pc okular. Ale redukcja polega na tym, że tą śrubką się przykręca mocniej?
  • 0

#19

Taco.
  • Postów: 159
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tego Ci nie powiem, bo owej Synty nie posiadam. Ale bez problemu wejdzie.
  • 0

#20

olorin.
  • Postów: 222
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Synta 8" ma Cryforda 2 z redukcją na 1.25 ;)


Dobrze że z redukcją, bo inaczej nie wlazł by mi w nią Pc okular. Ale redukcja polega na tym, że tą śrubką się przykręca mocniej?

Co to jest "Pc okular"??
W redukcji znajdują sie dwie śrubki służące do blokowania okularu.
  • 0

#21

Hyperion.
  • Postów: 135
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co to jest "Pc okular"??
W redukcji znajdują sie dwie śrubki służące do blokowania okularu.


No więc tak. PC okular służy do oglądania i rejestrowania obrazów przy użyciu komputera klasy PC. Montowany jest w wyciągu zamiast tradycyjnego okularu. Kosztuje 200 zł.

http://teleskopy.pl/...
  • 0

#22

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak wynika z obrazka poniżej, mój teleskop jest w stanie zobaczyć mgławicę oriona.

Hyperion, tak z ciekawości spytam, od jak dawna masz tego Celestrona i dlaczego jeszcze nie spróbowałeś popatrzeć przez niego na M42? Obserwowałeś nim jakieś inne obiekty oprócz Księżyca? Coś mi się wydaje, że kupując Syntę rzucasz się na zbyt głeboką wodę - chyba że masz kogoś, kto nauczy Cię jak się nią skutecznie posługiwać i pomoże Ci w jej przenoszeniu. A co Ci doradzili koledzy z forum astronomicznego? Chyba nie ten "PC okular"...?
  • 0



#23

Hyperion.
  • Postów: 135
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak wynika z obrazka poniżej, mój teleskop jest w stanie zobaczyć mgławicę oriona.

Hyperion, tak z ciekawości spytam, od jak dawna masz tego Celestrona i dlaczego jeszcze nie spróbowałeś popatrzeć przez niego na M42? Obserwowałeś nim jakieś inne obiekty oprócz Księżyca? Coś mi się wydaje, że kupując Syntę rzucasz się na zbyt głeboką wodę - chyba że masz kogoś, kto nauczy Cię jak się nią skutecznie posługiwać i pomoże Ci w jej przenoszeniu. A co Ci doradzili koledzy z forum astronomicznego? Chyba nie ten "PC okular"...?


Kurcze. No nic poza księżycem nie oglądałem. Próbowałem gwiazdy, ale wyglądały jakbym oglądał je bez teleskopu. A mgławicę chcę obejrzeć, tylko czekam aż będzie ładna pogoda. Pc okular tak czy siak chcę mieć bo dużo łatwiej robić nim zdjęcia.
  • 0

#24

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Próbowałem gwiazdy, ale wyglądały jakbym oglądał je bez teleskopu.

W Syncie gwiazdy też będą tak wyglądały.
Widzę, że jesteś naprawdę bardzo początkującym astroamatorem. Posłuchaj bardziej doświadczonych i poszukaj porad na forum specjalizującym się w astronomii. I nie zraź się, jeśli usłyszysz, że lepsza niż Synta będzie dla Ciebie mała lornetka i intensywna nauka gwiazdozbiorów. To naprawdę dobre na start, oczywiście jeśli chcesz traktować astronomię jako poważne hobby, a nie jako zabawę raz na jakiś czas.
Jeśli szukasz czegoś tylko do zabawy, to śmiało kupuj Syntę i ten PC okular, choć sądzę, że parę gier za 1000 zł dałoby Ci więcej radości.
  • 0



#25

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kurcze. No nic poza księżycem nie oglądałem. Próbowałem gwiazdy, ale wyglądały jakbym oglądał je bez teleskopu. A mgławicę chcę obejrzeć, tylko czekam aż będzie ładna pogoda. Pc okular tak czy siak chcę mieć bo dużo łatwiej robić nim zdjęcia.



Już wielu początkujących, młodych amatorów obserwacji nieba (nie astronomów - bo to jest określenie zawodowe), nie potrafiło zrozumieć prostej prawdy, że gwiazda widziana gołym okiem będzie w okularze teleskopu wciąż obiektem punktowym, tyle że wielokrotnie jaśniejszym, i wzmocni się jej czynnik barwy, natomiast nie zobaczymy ani jej tarczy ani planet które wokół niej powinny krążyć. Gwiazdy są zbyt odległe, by można amatorskim teleskopem szukać tam jakichś szczegółów.
Amatorska astronomia daje wyjątkowe możliwości obserwatorom planet i Księżyca (teleskop+kamera cyfrowa+komputer) oraz tym zaawansowanym hobbystom astrofotografii, którzy poznali tajniki długo czasowej ekspozycji nocnego nieba. Tu mam na myśli fotografowanie odległych obiektów, nie widocznych gołym okiem (mgławice, galaktyki, itp).

Ja też zaczynałem znajomość z astronomia obserwacyjną od Księżyca i planet, bo to stosunkowo "łatwe" obiekty, dlatego by uniknąć późniejszych niespodzianek i rozczarowań, podpowiadano mi, bym w wolnych chwilach poznawał zagadnienia teoretyczne, czyli podstawy tego, co kiedyś będzie chlebem powszednim Twoich zainteresowań.

Okular do zdjęć Księżyca i planet raczej się nie nadaje, gdyż ściemnia obraz, i wszelkie zanieczyszczenia soczewek projektują się w tle zdjęcia. Są inne, lepsze metody powiększania skali obrazu, lecz dziś i w tym miejscu nie ma możliwości prezentacji szczegółowego wykładu na ten temat, dlatego zgodnie z radą kolegów i własną, polecam specjalistyczne fora dla hobbystów astronomii i astrofotografii w szczególności.

Pozdrawiam - Dager
  • 0



#26

Hyperion.
  • Postów: 135
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

http://www.astrofoto.../processing.htm

Jak obrobić zdjecia z PC okularu. ^^

Muszę nauczyć się nieba. Ma nawet obrotową mapę nieba :D więc zaczynam naukę.
Co do teleskopu, to wiem że gwiazd nie zobaczę tak dokładnie ale mi chodzi o coś takiego:
http://www.astrofoto...zdy/2008/14.htm
Bo lepsze takie kropki^^ niż zwykłe kropki. Spróbuję pooglądać jakieś mgławice. Jak mi się znudzi to pomysle o innym teleskopie
  • 0

#27

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A ja od tak dawna planuje kupić sobie jakiś teleskop i ciągle mi gdzieś ta kasa ucieka... Co do obserwacji jak na razie, to wujek ma dość dobrą lornetkę (statyw już dawno się zepsuł, co trochę utrudnia obserwacje, ale główka pracuje i mamy statyw zastępczy :D ) i ostatnio wziąłem ze sobą atlas nieba specjalnie kupiony na tę okazję i zaliczyłem po raz pierwszy w swoim życiu M 31, M 81 i M 82 i gromadę kulistą M 13. Co prawda widok faktycznie mógłby rozczarować zbyt napalonych amatorów (jedynie niezbyt jasne, rozmyte plamki), to jak dla mnie było to fantastyczne przeżycie ;) A gdy doda się do tego wręcz idealne warunki - odludzie, z dala od miast i wsi i na dodatek otoczone pagórkami i wysokim lasem - niebo jest prawie idealnie czarne.

A może ktoś poleci jakiś dobry sklep z teleskopami w Warszawie jeśli się zna? Bo znaleźć adresy takich sklepów w necie można bez problemu, ale może ktoś zna sklep naprawdę warty polecenia, to bym się z chęcią rozejrzał i popytał jak na razie.
  • 0



#28

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Aquila, jeśli chodzi o sklepy off-line w Warszawie to ten jest właściwie monopolistą. Kolejny off-liner jest dopiero w Krakowie.
  • 0



#29

Taco.
  • Postów: 159
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Aquilla, gratuluję 'emek' ;)

Co do teleskopu, to wiem że gwiazd nie zobaczę tak dokładnie ale mi chodzi o coś takiego:
http://www.astrofoto...zdy/2008/14.htm

No to to-to to nie jest gwiazda, tylko gromada kulista.

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=4922
Tu masz listę najładniejszych obiektów lornetkowych, które powinny być u Ciebie widoczne.
Pewnie nic z tabelki nie kapujesz, dlatego polecam Ci sciągnąć program Stellarium, i wyszukiwać w nim obiektów po nazwach (z kolumn 'object' albo 'notes').

Przy dobrej pogodzie szybko się idzie nauczyć nieba =p
  • 0

#30

Hyperion.
  • Postów: 135
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

hehe. nie rozumiem tego RA i Dec. Mógłby ktoś wytłumaczyć?
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych