Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaki teleskop wybrać na początek?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#1

Hyperion.
  • Postów: 135
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chciałbym kupić teleskop w granicach 300 - 800 zł którym mógłbym oglądać planety w układzie słonecznym, mgławice, gromady gwiazd, itp. Uprzedzam że jestem początkującym astronomem, więc nie chciałbym, aby teleskop był zbyt skomplikowany. Z góry dziękuję za pomoc.
  • 0

#2

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zwróć się do jakiegoś forum skupiającego pasjonatów astronomii amatorskiej, gdzie znajdziesz wyczerpującą odpowiedź na każde pytanie z dziedziny sprzętowej, bo tam się udzielają praktycy.
  • 0



#3

Viranis.
  • Postów: 90
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Uciułaj jeszcze 200 to będziesz miał naprawdę dobrą Synte 8" na Dobsonie
  • 0

#4

Mr.Master.
  • Postów: 4
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam,to mój pierwszy post :)

Jak napisał kolega wyżej,polecam Syntę 8" na Dobsonie.Sam jej używam i jest wręcz boska :)
  • 0

#5

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Początkującemu hobbyście należy najpierw wytłumaczyć, co znaczą te tajemnicze nazwy. "Synta" to nazwa modelu określonego producenta, zaś Dobson to nazwisko konstruktora, który wymyślił bardzo prosty dwuosiowy mechanizm azymutalny, dla teleskopu lustrzanego systemu Newtona. Jeśli ktoś chce obserwować Księżyc i planety, powinien stosować silne powiększenia (są tu konieczne długie ogniskowe), do mgławic i słabych komet potrzebny jest teleskop zbierający dużo światła przy małych powiększeniach (jak największa średnica przy krótkiej ogniskowej). Stosunkowo prosty mechanizm Dobsona - który nie wymaga napędu elektrycznego - jest przydatny jedynie dla poszukiwania komet, obserwacji mgławic, itp. Obserwacje tak małych obiektów kątowych jakimi są planety, wymagają silnego teleskopu (refraktora lub złożonego systemu lustrzanego - Maksutowa, Cassegraina-Schmidta, lub Gregoryego) z napędem elektrycznym na dwóch osiach mechanizmu paralaktycznego. Dlatego powtarzam jeszcze raz, byś szukał informacji u amatorów-praktyków, obeznanych z takim sprzętem.

Niżej przedstawiam dwa rodzaje mechanizmów (tzw. montaży), pozwalających kierowanie teleskopem w dwóch niezależnych osiach. Prosty system azymutalny Dobsona ma oś poziomą i pionową, system paralaktyczny (zwany niemieckim) ma również dwie osie, lecz oś godzinna, zwana też osia biegunową lub polarną - jest równoległa do osi obrotu Ziemi, co ułatwia prowadzenie teleskopu za dobowym ruchem gwiazd.

Dołączona grafika
  • 0



#6

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hyperion, posłuchaj Dagera i zadaj pytanie na którymś z dużych forów astronomicznych.
Teleskop zaproponowany przez Viranisa i Mr.Mastera często uważany jest za uniwersalny model, ale ma też swoje ograniczenia. Część z nich wymienił już Dager, ja dodam tylko, że nie jest to sprzęt balkonowy i trzeba z niego korzystać na podwórku.
Swoją drogą, ja początkującemu hobbyście doradziłbym jedynie obrotową mapkę nieba i częste wyjazdy za miasto, a temu bardziej zaawansowanemu - porządną lornetkę ;-)
  • 0



#7

herbee.
  • Postów: 187
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Obawiam się, że w założonym przez Hyperiona budżecie pozostaje jedynie zakup lornetki i statywu. I wcale nie musiałby to być najgorszy zestaw na początek.. Tak czy siak najlepiej trafić na odpowiednie forum
  • 0

#8

Taco.
  • Postów: 159
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Najlepiej zwróć się na forum astronomiczne.

No ale zróbmy wywiad środowiskowy :
1. Gdzie mieszkasz? (Wieś/miasto/odludzie)
2. Czy będziesz się z tym teleskopem przemieszczać?
3. Masz samochód?
  • 0

#9

Hyperion.
  • Postów: 135
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mieszkam na pół wsi pół odludziu, pod Grodziskiem Mazowieckim. Z teleskopem będę przemieszczać się bardzo mało, tylko czasami. Nie mam samochodu, ponieważ mam 12 lat, więc byłby problem xD . Mam jeden teleskop, Celestron Firstscope 60az (60/700 jasność f/11.7). Oglądam nim tylko księżyc, nie wierzę abym mógł zobaczyć przez niego mgławicę.
  • 0

#10

Taco.
  • Postów: 159
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No cóż, jeśli, jak napisałeś, dopiero zaczynasz, to za te pieniądze polecam Ci zakup dobrej lornetki + statyw, ew możesz taki samemu zrobić. A wierz mi, ze nawet ludzi posiadający duże teleskopy korzystają z lornetek, bo dają one sporą 'widoczność' ;)

Jak się już trochę rozeznasz w niebie to dozbieraj i kup dość popularną Syntę Sky-Watcher 8" na Dobsie (1000-1300, zależy czy zwierciadło Pyrexowe) i jakiś zestaw okularków.

Myślę, że jak ogarniesz już lornetką niebo to taki telep z okularkami powinien być w sam raz.

Ewentualnie możesz pojeździć na zloty astronomiczne, gdzie bardziej doświadczeni obserwatorzy dadzą szansę poznania tej wielkiej strasznej machiny :>
Wiem, masz 12 lat. Ale rodziców też w to możesz wciągnąć ;p

Tak w sprawie zlotów jak i sprzętu powinieneś zwrócić się na forum o takowej tematyce.
  • 0

#11

joe_27.
  • Postów: 22
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

kup sobie ten teleskop,będziesz bardzo zadowolony :

kliknij

za pozostałą kwotę okular 15-16mm.

nie ma sensu w Twoim przypadku kupować synty 8,różnicy w obrazach nie zauważysz a przynajmniej tak jak napisałem wyżej będziesz mial kase na jakiś fajny okular.

Wejdz też na strone : www.astromaniak.pl i poczytaj o sprzęcie.
  • 0

#12

Taco.
  • Postów: 159
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No zmiłuj się...

różnicy w obrazach nie zauważysz

Jak ma nie zauważyć kiedy 6" ma zwierciadło 152mm a 8" 200mm? :o
Będzie róznica, wierz mi.

Swoją drogą i tak lepiej, żeby kupił lornetkę i ogarnął niebo, bo taką weźmiesz wszędzie, a wątpie, czy daleko utacha 16/12 kg tubus z dobsem :P

I jak już napisał, że jest początkującym, więc będzie w d. kiedy mu się owy Newton rozkolimuje.

Ewentualnie możesz kupić Maka 102, albo 127

Wiem, że znacznie przekraczają Twój budżet, ale możesz spróbować z używkami.
Są małe i łatwiej nosić :P I choć będą gorsze obrazy niż w tamtych dwóch wyżej, to i tak będą dobre na start.

Ale powiem to jeszcze raz : Kup najpierw dobrą lornetkę :)
A potem przesiądź się na coś większego.

[edit]
Forum coś kopie hotlinki, nic nie poradzę.
  • 0

#13

olorin.
  • Postów: 222
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mieszkam na pół wsi pół odludziu, pod Grodziskiem Mazowieckim. Z teleskopem będę przemieszczać się bardzo mało, tylko czasami. Nie mam samochodu, ponieważ mam 12 lat, więc byłby problem xD . Mam jeden teleskop, Celestron Firstscope 60az (60/700 jasność f/11.7). Oglądam nim tylko księżyc, nie wierzę abym mógł zobaczyć przez niego mgławicę.

Jesli masz ciemne niebo, teleskopu taszczyc pod pachą nie zamierzasz, to bierz najwiekszy teleskop (lustro) na jaki Cie stac. Za kwotę 800 zł mozesz nabyc wspomniana Synte 8 calową z drugiej ręki, uzywaną. Odwiedz forum astronomiczne z prawdziwego zdarzenia, tam znajdziesz dział "sprzedam" gdzie nie trzeba sie martwic o to, ze ktos Ci jakis badziew wcisnie.
Synta (8 cali) jest bardzo uniwersalnym sprzetem i pozwoli Ci obserwowac planety przy dosc duzych powiększeniach, rzędu 200 razy. Przy montażu dobsona, pomimo tego, ze uciążliwy przy tak duzych zblizeniach, to przy odrobinie wprawy pozwoli Ci na bezproblemowe sledzenie obiektów. Ze względu na to, ze warunki w Polsce rzadko pozwalają na wieksze powery to nie ma sensu pchac sie (przy twoich warunkach obserwacyjnych) w wyspecjalizowany do tego teleskop. Planet masz zaledwie kilka, natomiast obiektów "głębokiego nieba", takich jak mgławice, galaktyki, gromady masz setki jak nie tysiące i to w zasięgu wspomnianego teleskopu.

Odwiedz astrofora, poczytaj troche z "czym sie je" astronomia, zapoznaj sie z zasadą funkcjonowania sprzętu astro i poczyn zakup z pełną jego swiadomoscią.

pozdrawiam
K.
  • 0

#14

Hyperion.
  • Postów: 135
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Teraz tak sobie myślę, że nie warto kupować nowego teleskopu. Ten który mam (Celestron FirstScope 60az 60/700 f/11.7) jest chyba wystarczający jak na razie. Skoro 200mm = 8", to 1" = 25mm, więc mój teleskop ma 2,4". Jak wynika z obrazka poniżej, mój teleskop jest w stanie zobaczyć mgławicę oriona.

Dołączona grafika

Dopóki oglądania mgławic przez ten teleskop mnie nie znudzi, nie zmienię go.
  • 0

#15

Taco.
  • Postów: 159
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Niestety nie, gdyż Twój teleskop to refraktor(luneta), i jego 60/700 ma się nijak do teleskopów zwierciadlanych Newtona (jakim jest Synta).

W Newtonach pierwsza liczba oznacza średnicę zwierciadła, druga ogniskową.
U Ciebie pierwsza to średnica soczewki, druga to ogniskowa.

Szczerze powiedziawszy, ten model nie jest zbyt dobrym, nawet bym go raczył nazwać bublem, a obraz napewno będzie różnił się od pokazanego. Nawet jeśli uda Ci się zobaczyć m42 jako nie-mgiełkę to przez niego obejrzysz jedynie pare gromad otwartych.

Polecam jak najszybszą zmianę na coś lepszego, póki kasy nie przepuścisz na gry komputerowe =D
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych