Skocz do zawartości
Współcześnie rozwijane przyszłościowe systemy uzbrojenia


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
101 odpowiedzi w tym temacie

#16 Gość_Kukhuri Sirupate

Gość_Kukhuri Sirupate.
 • Tematów: 0

Napisano

AKCELERATORY PLAZMOWE

Są to wysokosprawne urządzenia do wytwarzania strumieni gazowych (plazmowych) o bardzo dużych prędkościach i wysokich temperaturach. Źródło plazmy i źródło energii w akceleratorach plazmowych jest rozdzielone co pozwala na wygodne zmiany parametrów plazmy takich jak prędkość, gęstość, temperatura czy energia. Obecnie stosowane akceleratory (zastosowanie w przemyśle) wytwarzają strumienie plazmy o prędkościach od setek metrów do kilkuset kilometrów na sekundę, z gęstością masową strumienia od mikrogramów do setek gramów na centymetr kwadratowy i sekundę oraz gęstością strumienia energii do 100.000 W/cm. kw. Ważną zaletą jest także to że mamy praktycznie nieograniczony wybór materiałów tworzących plazmę. Mogą być nim zarówno gazy, metale, stałe i ciekłe dielektryki. Wachlarz dzisiejszych zastosowań akceleratorów plazmowych jest już bardzo szeroki i wykazuje tendencję do dynamicznego wzrostu.

Źródło: Zdzisław Celiński - "PLAZMA" - biblioteka problemów, str. 306-327

W najbliższych dniach postaram się zamieści informacje bardziej szczegółowe o zastosowaniu akceleratorów plazmowych wraz z rysunkami poglądowymi. Według mnie jednak istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo prowadzenia przez wysoko rozwinięte państwa takie jak USA, Japonia, być może także któreś z krajów UE czy tez inne prac nad skonstruowaniem lekkiej broni plazmowej poczynając od broni w stylu "karabinka plazmowego" czy też "pistoletu plazmowego", kończąc na potężnej broni o potężnej mocy i zasięgu. według mnie pewne problemy natury technicznej np. w zasilaniu w energię takiej broni i jej mobilności z tym związanej mogą powodować, że broń ta na razie jest w fazie badań i dopracowywania. Jestem jednak przekonany po częściowym zapoznaniu się z posiadanymi przeze mnie materiałami, iż zastosowanie militarne plazmy to kwestia czasu.

Ta sama kwestia związana jest z zastosowaniem akceleratorów plazmowych do napędu statków kosmicznych. Niedługo postaram się przybliżyć także tą kwestię wraz z rysunkami poglądowymi.
 • 0

#17

zygix.
 • Postów: 671
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Co do plazmy to podejrzewam,że są prowadzone badania i być może zobaczymy tą technologie w produkcji seryjnej.. :roll: Ja jedynie spotkałem sie z info nt.plazmy w lotnictwie a dokładniej nt.generatorów plazmy...otóż miały byc stosowane w przyszłych bombowcach hipersonicznych w celu zmniejszenia tarcia powierzchni maszyny o powietrze.W innych maszynach planowano zmniejszyć SPO (Skuteczna Powierzchnia Odbicia obiektu,z j.ang.Radar Cross Section).Plazma o specyficznych własnościach (gęstoś, temperatura etc) reaguje w falami elektromagnetycznymi: absorbuje je i zmienia w ciepło. Samolot ukryty pod ,,płaszczem'' plazmowym miałby znacząco zmniejszony RCS, w teorii można by zmniejszyć go nawet do zera (czytaj: 100% niewidzialność dla radarów).

Zalety są oczywiste: nawet z Mriji można zrobić stealtha(niewidzialnego).Wady jednak są baerdziej oczywiste: dzięki temu,że plazma reaguje z falami byłyby problemy z własnym radiolokatorem i łącznością.Do tego dochodzą problemy z generowanie plazmy, z utrzymaniem samolotu wewnątrz płaszcza plazmowego, temperatury etc. :/

Amerykanie plazme przetestowali na SR-71 Blackbird ale nie używali!

Nad zastosowaniem elektroplazmy, do obniżenia SPO samolotu, w latach 1983-86 pracowali Rosjanie(testowano chyba na Su-27). Metoda ta rzekomo miała obniżać SPO 100-krotnie, jednak jej nie wdrożono, co mówi samo za siebie...

Pewnie prace są nadal prowadzone ale jak na razie się o nich nie słyszy...
 • 0

#18 Gość_Kukhuri Sirupate

Gość_Kukhuri Sirupate.
 • Tematów: 0

Napisano

Nie jestem fizykiem :) ale po stopniowym zagłębianiu sie w temat plazmy dochodzę do wniosku zbudowanie skutecznej broni plazmowej w postaci broni osobistej i to zarówno większej mocy jako "karabinek plazmowy" czy mniejszej mocy jako broń zapasowa "pistolet plazmowy" nie jest aż tak bardzo trudne. Przy obecnych technologiach jest to bardzo prawdopodobne. Nie wiem czy dzisiejsze technologie pozwalają na skuteczne, o dużej sprawności zasilanie energią i czynnikiem plazmowym, być może stanowi to jakiś problem. Za to zastosowanie akceleratorów (czy tez generatorów) plazmowych do budowy napędów statków kosmicznych jest już chyba bardziej prawdopodobne. Nie wiem czy ktoś się tym tematem zajmuje, jakiś kraj ale wygląda to obiecująco.

Zresztą w którymś z odcinków "Broni przyszłości" Richarda Machowicza na Discovery coś podobnego do pistoletu plazmowego chyba było prezentowane, ale na 100% nie jestem pewny. Może ktoś wie coś na ten temat więcej.
 • 0

#19

vassco.
 • Postów: 31
 • Tematów: 25
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Żołnierz z aluminium i krzemu

Dołączona grafika

Taki prawdziwy, w 100 proc. metalowo-komputerowy, marzyłby się pewnie każdemu generałowi. Życie żołnierza do reszty straciłoby wartość, a na wojnie liczyłaby się czysta strategia. Na razie jednak "wielcy szachiści" muszą się zadowolić półproduktem

Ten półprodukt to egzoszkielet. Specjalna zbroja wzmacniająca kościec i mięśnie żołnierza, w którą wsiada się niczym w otulający fotel samochodu sportowego. Na zlecenie amerykańskiej wojskowej agencji badawczej DARPA pracuje nad nią firma Sarcos z Salt Lake City. Od roku 2000 wojskowi wpompowali w program kilkadziesiąt milionów dolarów.

Dzięki ważącemu ok. 75 kg egzoszkieletowi "amerykańscy chłopcy" będą kiedyś siłą dorównywać antycznym herosom. Dzisiaj maszyna 20-krotnie zwiększa siłę swego "kierowcy". Wojskowi planują, że już niedługo tak uzbrojeni żołnierze będą wykorzystywani do załadunku, przenoszenia skrzyń z amunicją, naprawy ciężkiego sprzętu czy noszenia rannych. Temu, który kiedyś ruszy w egzoszkielecie do boju, będzie on dodatkowo zapewniał ochronę przed kulami. Amerykański żołnierz XXI wieku założy też na głowę hełm wyposażony w wyświetlacz, kamerę i system komunikacji.

Działanie egzoszkieletu jest stosunkowo proste. Czujniki odczytują ruch ramion czy nóg i przesyłają informację do komputera pokładowego. Ten wydaje polecenia mechanicznym ramionom i nogom wyposażonym w specjalne przekładnie hydrauliczne zastępujące ludzkie stawy i silniczki odgrywające rolę mięśni. Egzoszkielet naśladuje więc funkcjonowanie na linii mięśnie - mózg.

Sarcos twierdzi, że jego aluminiowy kostium będzie można kupić za cenę małego samochodu (w USA są one prawie dwa razy tańsze niż w Polsce). Strategia firmy zakłada, że egzoszkielety najpierw wmaszerują do wojska, a potem trafią także do cywila - będą używane np. przez strażaków i robotników w fabrykach. Zapewne kiedyś pomogą też osobom niepełnosprawnym, także weteranom wojennym.

Zanim ta nowinka techniczna trafi do Iraku czy Afganistanu, inżynierowie z Sarcosa będą musieli rozwiązać problem zasilania. Dzisiaj akumulatory ich egzoszkieletu wytrzymują ledwie pół godziny. To dlatego podczas pokazów dla prasy ów robot był zasilany z zewnętrznego źródła. Z jednej strony to dobrze, że egzoszkielet można podłączyć do akumulatora zainstalowanego w czołgu czy helikopterze albo do zewnętrznego generatora. Docelowa konstrukcja powinna jednak pozwolić ubranemu w nią żołnierzowi na "zerwanie się ze smyczy" i dobę pracy bez dostępu do gniazdka elektrycznego.

Inżynierom z Sarcosa udało się za to pokonać największą barierę, o którą rozbijały się wojskowe badania nad egzoszkieletem prowadzone w USA od połowy lat 90. Ich robot błyskawicznie reaguje na ruchy swojego "nosiciela". Podczas pokazu prasowego jeden z programistów firmy Rex Jameson bez specjalnego wysiłku i bez końca przerzucał ciężkie ładunki. - Na początku czułem się dziwnie z tym robotem na grzbiecie. Kiedy jednak mu zaufałem, wszystko stało się proste - opowiadał.

Wydaje się, że inteligentna zbroja to dopiero początek "ubierania" żołnierza w nowoczesną technikę. Co dalej? Być może prawdziwa rewolucja odbędzie się na poziomie komórkowym, w skali nano. Wyobraźmy sobie maleńkie roboty o średnicy miliardowej części metra, które wbudowują się w ciało żołnierza i tworzą giganta o niespożytej sile, energii i szybkości, odpornego na rany zadawane przez wroga. Czysta fantastyka? Na razie tak.

Źródło: Gazeta Wyborcza
 • 0

#20 Gość_Kukhuri Sirupate

Gość_Kukhuri Sirupate.
 • Tematów: 0

Napisano

Jeżeli nie masz nic przeciwko temu a admin lub moderator wykona to proponuje przenieść ten temat oraz artykuł dotyczący egzoszkieletów do tego tematu: "Współcześnie rozwijane przyszłościowe systemy uzbrojenia"
jak najbardziej będzie to pasować do poruszanych tam kwestji, a i przy okazji sam będziesz na bieżąco mógł śledzić ten temat. Mam nadzieję, iż niedługo pojawią się tam ciekawe wątki. Zapraszam
 • 0

#21

Wujek_Deth.
 • Postów: 69
 • Tematów: 2
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pokaz egzoszkieletu Pozwoliłem sobie wyszukać filmik z tego pokazu (mam nadzieję, że link będzie działał). Urządzenie zapowiada się ciekawie i może zrewolucjonizować wiele dziedzin życia, nie tylko wojskowość. Nawiasem mówiąc, zasilanie stanowiło problem w wielu projektach (jak chociażby broń laserowa), ale jestem pewien, że z czasem uda się go rozwiązać.
 • 0

#22

Damek_90.
 • Postów: 42
 • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Świetna sprawa, tylko znając życie zamiast pomóc to po raz pierwszy w akcji zobaczymy to 'cudo' w Iraku albo Afganistanie -.-).
Co do zasilania, to można by go chociaż w niektórych częściach pokryć ogniwami słonecznymi (to tak z przyziemnych rzeczy). Co prawda nie wiem jakiego rzędu energia tam jest potrzebna, więc to tylko spekulacje. Druga sprawa (taka mniej realna - przynajmniej na dzień dzisiejszy) jaka delikatnie nasuwa rozwiązanie to badania nad Próżnią Kwantową (tj. przestrzenią pomiędzy jądrem atomu, a poszczególnymi jego orbitami, po których krążą elektrony). Teoretycznie istnieje tam taki ładunek elektrostatyczny, że zgodnie ze spekulacjami potrzeba by stosunkowo niewielką przestrzeń, aby zasilić całe miasto. Dałoby to możliwość zastosowania w tym egzoszkielecie takiej miniaturowej super-baterii, którą mało, że by pomimo swojej wielkości zasiliła całego 'robota', to jeszcze prawdopodobnie byłaby niewyczerpywalna. Zobaczymy jak to się rozwinie :] .
 • 0

#23

Ban.
 • Postów: 352
 • Tematów: 4
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No to niedługo mamy crysisa w rzeczywistości. :)
 • 0

#24

Romczyn.
 • Postów: 757
 • Tematów: 76
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No to niedługo mamy crysisa w rzeczywistości. :)

Tylko jeszcze kosmitów w Korei wygrzebiemy i Crysis jak malowany :mrgreen:
 • 0#25

cisz.

  Realizm Magiczny

 • Postów: 832
 • Tematów: 33
 • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tematy połączyłam
 • 0#26 Gość_Kukhuri Sirupate

Gość_Kukhuri Sirupate.
 • Tematów: 0

Napisano

Tematy połączyłam


dziękuję bardzo w swoim i autora tematu o egzoszkielecie.
 • 0

#27 Gość_Kukhuri Sirupate

Gość_Kukhuri Sirupate.
 • Tematów: 0

Napisano

Na razie wstawiam tu fotki dwóch koncepcji samolotów bojowych V generacji z zastosowaniem technologii niewykrywalnej dla radarów.

Pierwszą z nich jest obecnie opracowywana koncepcja samolotu rosyjskiego - projekt firmy Suchoj samolotu SU PAK FA TA-50. Robi interesujące wrażenie, chociaż podejrzewam że jest to bliżej nieokreślona przyszłość a konstrukcja przedstawiona na zdjęciu jest jedną z wielu branych pod uwagę i jest opracowywana obok nowej wersji samolotu SU-37.

Dołączona grafika

Projekt firmy Suchoj samolotu SU PAK FA TA-50Druga z poniżej prezentowanych koncepcji, to chińska bardzo zbliżona do przedstawionej powyżej V generacja samolotów bojowych Chin. Nie jestem pewny na jak wielki procent te koncepcje są już zaawansowane, jednak może niedługo uda mi się znaleźć więcej informacji na temat tych konstrukcji oraz konstrukcji opracowywanych w innych państwach.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Chiński mysliwiec w technologii stealth JXXPoniżej także na razie makieta japońskiego myśliwca V generacji

Dołączona grafika

Dołączona grafikaZnalazłem także wizje prawdopodobnego projektu Iranu jeżeli chodzi o myśliwiec V generacji. Projekt nazwano Shafagh.

Dołączona grafika
 • 0

#28

zygix.
 • Postów: 671
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Niezłe projekty.Co do PAK FA...Rosjanie początkowo planowali go oblatać w 2008,później w 2009 obecnie planują w 2012.Niektórzy twierdzą,że najwcześniej w 2015...z racji tego,że ma zastąpić SU-27 i jemu pochodne.Ale jest jedno ,,ale''.Nadal pracują nad tymi pochodnymi:SU-35 czy SU-37.

konstrukcja przedstawiona na zdjęciu jest jedną z wielu branych pod uwagę

Dokładnie,gdyż PAK FA ma być zaprojektowany od zera i jak na razie rosjanie niczego konkretnego nie pokazali (jedynie przesuwają datę oblotu).Chodzą słuchy,że sami nie wiedzą jak ma wyglądać :lol PAK FA Jedyne co wiadomo to to,że silniki i część technologi będzie miał z SU-35BM .

Podobny problem mają chińczycy ze swoim J-XX .Z tego co można się domyślać będzie to ciężka maszyna stealth z silnikami,radarem i systemami uzbrojenia z chińskiej kopii SU-27 a więc J-11 .

Co do japońskiej maszyny...napiszę tylko tyle,że ma ona na celu zastraszenie USA.Otóż Japonia już teraz potrzebuje nowych maszyn i nie chodzi tu o nowe wersje F-15 czy F-2 tylko o F-22 .Ale Stany nawet najwierniejszym swoim sojusznikom nie chcą sprzedac tych maszyn,więc Japonia zaprezentowała makietę swojego przyszłego myśliwca.ATD-X ma wznieść się w powietrze w 2013 r. x| Osobiście w to nie wierzę... ;)

Co do brytyjskiej maszyny to nastukam tylko tyle,że nie powstanie...

Podobnie jak irańska maszyna...Jeśli wprowadzane tam są takie wehikuły to o myśliwcach V generacji mogą zapomnieć ;]

Projekt nazwano Shafagh.

Jeżeli jest to ten sam Shafagh to mamy tu do czynienia z maszyną szkolno-bojową! Klasy np.:brytyjskiego Hawka,rosyjskiego Jaka-130 czy koreańskiego T-50!Irańska maszyna niestety to nic innego jak jednomiejscowa wersja bojowa wywodząca się z z samolotu treningowego ;)

Pzdr!
 • 0

#29 Gość_Kukhuri Sirupate

Gość_Kukhuri Sirupate.
 • Tematów: 0

Napisano

Wynaleźliśmy proch XXI wieku - mówią Amerykanie

piątek 3 kwietnia 2009 12:28
Gwiezdne Wojny bliżej, niż sądziliśmy


Gwiezdne Wojny są bliżej niż sądziliśmy

Dołączona grafika
Gwiezdne Wojny są bliżej niż sądziliśmy

Być może już niedługo Northrop Grunman, amerykański gigant zbrojeniowy, przystąpi do seryjnej produkcji broni laserowej. Autorzy projektu określają najnowszą broń mianem prochu XXI wieku. Opracowany przez Amerykanów nowy laser jest znacznie wydajniejszy i prostszy od dotychczas istniejących prototypów.

W przeciwieństwie do rozwijanego równolegle projektu lasera chemicznego Boeinga (YAL-1 Airborne Laser) laser Northrop Grunman jest laserem ciałostałowym. Lasery te oparte są na półprzewodnikach, czyli na substancjach krystalicznych o ograniczonej zdolności przewodzenia prądu. Doprowadzony do nich prąd zostaje przetworzony na światło, które jest następnie skupiane w wiązce lasera. Technologia laserów ciałostałowych pozwala znacznie zmniejszyć rozmiary urządzenia. Broń taka zmieści się na zwykłej wojskowej ciężarówce, co więcej, działo takie może być zasilane silnikiem Diesla, a nie specjalnym paliwem chemicznym.

„To proch XXI wieku” – określił nową broń Dan Wildt, prowadzący projekt Northrop Grunmana.

Prototyp NG jest w stanie prowadzić ogień o mocy wiązki 105 kilowatów w nieruchomy cel przez pięć minut bez przerwy. Wystarcza to do zniszczenia rakiet, pocisków moździerzowych i artyleryjskich. Zasięg takiego działka nie przekracza kilku kilometrów. Broń idealnie się sprawdzi w charakterze obrony przeciwrakietowej na pokładzie samolotu lub na ziemi. Jednak pomimo wielu przewag nad projektem Boeinga, laser ten nie dorównuje mu siłą. Strzał z działa YAL-1 ma prawie 30-krotnie większą moc, nie mówiąc o zasięgu aż do 700 km.

Źródło: http://www.dziennik.pl/nauka/article354034/Gwiezdne_Wojny_blizej_niz_sadzilismy.html
 • 0

#30 Gość_Kukhuri Sirupate

Gość_Kukhuri Sirupate.
 • Tematów: 0

Napisano

Temat projektu US Marine pod nazwą "SUSTAIN" był już poruszany w tym wątku jednak wart jest zamieszczenia w tym temacie.

SUSTAIN - szybki przerzut wojska
20-10-2008 13:10

Po dwudniowej konferencji zorganizowanej przez Narodowe Biuro Bezpieczeństwa Kosmicznego (National Security Space Office), wiadomo więcej o projekcie SUSTAIN (Small Unit Space Transport and Insertion), o którym pisaliśmy przed dwoma miesiącami.

Dołączona grafika


Program ten ma na celu stworzenie możliwości przemieszczenia w ciągu zaledwie 2 godzin niewielkich, 13-osobowych oddziałów sił specjalnych w dowolny punkt globu. Tak szybki transport byłby możliwy dzięki temu, że jednostki przemieszczałyby się poza atmosferą Ziemi. Pomysł wykorzystania przestrzeni kosmicznej nie jest nowy. Już w 1963 roku mówił o nim generał Wallace Greene, późniejszy dowódca Korpusu Marines. Z kolei w 2005 roku generał James Mattis podpisał dokument Expeditionary Maneuver Warfare Capability List oraz zaprezentował program, zgodnie z którym wykorzystanie kosmosu podczas transportu byłoby możliwe już w roku 2019. Generał Mattis, obecnie dowódca Sztabu Połączonych Sił, nie chce komentować powyższych doniesień.

Specjaliści zgadzają się co do jednego: szybkie przemieszczanie jednostek wojskowych z wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej jest teoretycznie możliwe już w tej chwili. W praktyce można będzie tego dokonać stosunkowo tanio i łatwo przed rokiem 2030. Część ekspertów kwestionuje jednak sens podobnego przedsięwzięcia. Pytają przy tym, co na wrogim terenie może zdziałać 13 żołnierzy.

Podczas wspomnianego spotkania rozważano sam sens istnienia SUSTAIN. Kolejna konferencja zostanie poświęcona kwestiom technicznym. Jej daty nie ustalono.

Autor: Mariusz Błoński

Źródło: Daily Tech oraz www.kopalniawiedzy.ploraz drugi z artykułów na temat tego projektu


Kosmiczni komandosi
30-08-2008 12:14

Stany Zjednoczone rozpoczynają pracę nad projektem, który dotychczas znany był tylko z literatury science-fiction. Supermocarstwo chce stworzyć kosmiczne jednostki bojowe.

Joe Rouge, dyrektor Narodowego Biura Bezpieczeństwa Kosmicznego, zwołał pierwsze oficjalne spotkanie na temat powołania jednostek o nazwie Small Unit Space Transport and Insertion (SUSTAIN) oraz opracowania ich założeń operacyjnych.

W wydanym przez Rouge'a komunikacie czytamy, że powołanie SUSTAIN to potencjalnie rewolucyjny krok, który pozwoli na dostarczenie jednostek bojowych w każde miejsce świata w nieosiągalnym obecnie krótkim czasie.

Dostępne informacje są bardzo skąpe, nie wiadomo więc, czym jednostki SUSTAIN miałyby się zajmować. Można jednak przypuszczać, że w przyszłości ich zadaniem ma być ochrona stacji kosmicznych czy kolonii zakładanych na Księżycu lub Marsie. Pozostaje tylko pytanie, przed kim osiedla te mają być chronione.

Autor: Mariusz Błoński

Źródło: Wired oraz www.kopalniawiedzy.pl


dla zainteresowanych mam propozycję ściagnięcia sobie na kompa prezentacji w Power Point na temat projektu "SUSTAIN" - Odwiedź moją stronę

Według mnie interesująca prezentacja.
 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u