Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hybrydy a Chimery


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Arturus.
  • Postów: 207
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ogolnie wiem ze polaczenia ludzi i zwierzat albo zwierzat ze zwierzetami to hybrydy albo chimery ale czy te 2 slowa maja te same znaczenie ??
  • 0

#2

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Tak, mają te same znaczenie. Postanowiłem użyć wikipedii jako źródło, które zastąpi moje słowa, bowiem zgadzam się z nimi całkowicie:
Chimera – organizm złożony z komórek różnych genetycznie.

W przyrodzie chimery mogą powstać np. wskutek podwójnego zapłodnienia komórki jajowej, połączenia zarodków lub częściowej wymiany komórek pomiędzy zarodkami. Powstały osobnik ma niektóre narządy zbudowane z komórek o innym składzie chromosomów niż reszta jego organizmu. Zjawisko takie wykrywano u ludzi, ale uważa się je za skrajnie rzadkie. Niewykluczone jednak, że jest ono znacznie częstsze niż się wydaje, a tylko uchodzi obserwacji. Można je bowiem wykryć jedynie szczegółowym badaniem DNA, co wykonuje się rzadko. Według New Scientist do 2003 roku opisano około 30 takich przypadków. (Dane za Wikipedią angielską).

Chimera może również powstać w drodze samoistnej mutacji somatycznej we wczesnym etapie rozwoju.
Uwaga:

Według niektórych źródeł dostępnych w Internecie, organizm złożony z komórek odmiennych genetycznie, lecz wywodzących się w jednej zygoty, nazywa się mozaiką, nie chimerą. Tak jest np. według angielskiej wikipedii – zobacz artykuł en:Chimera (genetics) oraz słownika biomedycznego Uniwersytetu Stanowego Colorado [1].
Inne źródła, np. http://www.przyrodni...m/slownikg.html albo http://wiem.onet.pl, zdają się wskazywać, że zakresy znaczeń tych nazw częściowo nakładają się.

Sztucznie chimery otrzymuje się przenosząc tkanki, narządy lub inne części pomiędzy organizmami. W ogrodnictwie i sadownictwie procedurą taką jest szczepienie roślin, w medycynie zaś przeszczepy tkanek (przetaczanie krwi, przeszczepy szpiku kostnego) i narządów (skóry, rogówki, serca, nerek i innych).

W badaniach biologicznych chimery tworzy się z komórek różnych organizmów. Zdarza się, że są to organizmy różnych gatunków – na przykład w 1984 wyhodowano chimerę nazwaną geep, powstałą z połączenia na embrionalnym etapie rozwoju komórek kozy i owcy (ang. nazwa geep jest połączeniem nazw goat – koza i sheep – owca).

Kura z mózgiem przepiórki powstała wskutek przeszczepienia fragmentu zarodka przepiórczego do zarodka kurzego.

W sierpniu 2003 badacze z Szanghaju ogłosili, że zdołali połączyć komórki ludzkiej skóry z komórką jajową królika, co doprowadziło do powstania pierwszych ludzkich zarodków-chimer. Otrzymane zarodki rozwijały się w środowisku laboratoryjnym, po czym zostały zniszczone w celu pozyskania komórek macierzystych.
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych