Skocz do zawartości


Zdjęcie

Fizycy rozrysowują plany niewidzialnego urządzenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Fizycy rozrysowują plany niewidzialnego urządzenia

Fizycy rozrysowują plany prawdziwego "niewidzialnego urządzenia" doniósł wczoraj NewScientistTech w swoim artykule. Fizycy rozrysowali plany konstrukcyjne urządzenia, które może czynić obiekty niewidzialnymi.

Światło normalnie odbija się od powierzchni obiektów, czyniąc je widzialnymi dla ludzkich oczu. Ale John Pendry wraz z kolegami z "Imperial College" w Londynie, w Wielkiej Brytanii, obliczyli że można stworzyć materiał o anormalnych własnościach optycznych. Materiały takie znane są jako metamateriały. Zasada polega na tym, że padające na owy materiał światło jest rozpraszane lub przepuszczane wokół niego tak iż dla ludzkich oczu obiekt jest niewidoczny.

Metamateriały to egzotyczne kompozyty, wykonane z elementów elektronicznych takich jak światłowody i induktory, pozwalające na precyzyjne kontrolowanie zachowanie światła.

Zespół Pendrego rozrysował plany dla sferycznej metamaterialnej struktury, która czyni obiekt z nią powiązany niewidocznym.

Inne "niewidoczne urzadzenia" były projektowane w przeszłości. Idea jest taka, aby obliczyć dokładnie jak obiekt odbija światło i zaprojektować otaczająćy go materiał, tak aby dokładnie wyeliminować wszelkie odbicia. Jednak materiały takie nie mogły być stosowane dla więcej niż jednego typu obiektów. "Używając naszej metody nie można ukryć różnych obiektów, pod tym samym materiałem, lub też poruszać się obiektem tak aby był cały czas niewidoczny" powiedział Pendry

Jakkolwiek, zespół Pendrego mógł pracować jak do tej pory wyłącznie na falach dłuższych niż światło widzialne. Projektując tego typu urządzenia dla fal widzialnych, należy pokonać pewne bariery leżące po stronie nanotechnologii. "Na tym poziomie, ciężko jest kontrolować własciwości metali" powiedział Smith. Wierzy on jednak, że pod koniec dekady niewidoczne przedmioty będą codziennośćia.



Dołączona grafika



Tłumaczenie: Eurycide
źródło: http://www.newscient...ing-device.html
  • 0



#2

ble.
  • Postów: 91
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no genialne!! :D
ale z drugiej strony to niedlugo zlodzieje wejda do naszych domow i nawet nie zauwazymy kiedy przejda kolo nas z naszym telewizorem:P
  • 0

#3

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nie wejdą:

"Używając naszej metody nie można ukryć różnych obiektów, pod tym samym materiałem, lub też poruszać się obiektem tak aby był cały czas niewidoczny"

Częściowo - owszem, ale nie całkowicie.
  • 0



#4

Chessman.
  • Postów: 1031
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

O ile pamiętam to temat ten był poruszany w filmie "UFO Conference 2005". Były tam też pokazane filmy pokazujące działanie tego czegoś :)
  • 0

#5

Apophis_.
  • Postów: 637
  • Tematów: 36
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dzisiaj w Gazecie Wyborczej jest artykuł na ten temat. ;-)

Ciekawe, czy będzie można w przyszłości kupic sobie taka "peleryne niewidke" w sklepie xD
  • 0

#6

Pylbas.
  • Postów: 281
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ale ciekawy temat.... Rok temu w ramach ciekawostki było wspomniane to w TVN( w faktach ).... No ale widze że my Polacy jak zwykle jesteśmy na bieżąco...
  • 0

#7

General.
  • Postów: 54
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

To ja juz wyobrazam sobie czym dysponuje US Army :hmm:
Lasery, tarcze(shield) teraz to - nie ma co Star Wars sie chowa :lol :
  • 0

#8

RavCor.
  • Postów: 24
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wyobraźcie sobie siebie samych " Macie taką pelerynę bo np. mama dała wam pod choinkę - wybiegacie na podwórko wszystkim dokuczacie i takie tam, jest fajnie dużo śmiechu przebiegacie przez ulicę a tu TRACH ROZJEŻDZA WAS PĘDZĄCA CIĘŻARÓWKA WSZĘDZIE LEŻĄ WASZE WNĘTRZNOŚCI no i oczywiście pelerynka niestety upaprana krwią " Mało praktyczne dla nas fajne dla wojska!!! :papapa:
  • 0

#9

General.
  • Postów: 54
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Watpie, aby taka technologia trafila szybko pod strzechy. Nawet jesli tak sie stanie to w tym samym czasie dostepne beda rowniez urzadzenia wykrywajace tego typu "zabawki". Dlatego nie bedzie zadnej zabawy ;)
  • 0

#10

wsnone.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no srry ale jakis czas temu bylo o tym w tv i jest to sciema, chyba mowili ze za tym gosciem stoi kamera i kameruje co jest za nim a przed nim stoi rzutnik i rzuca na jego palto obraz zza jego plecow ot co
  • 0

#11 Gość_Lee

Gość_Lee.
  • Tematów: 0

Napisano

Jakis rok temu na Polsacie w programie "Eksploracje" bylo o tym, ze dopiero naukowcy staraja sie zrobic takie "urzadzenie". W programie powiedziano o jednym odkryciu - plaszczu pod ktorym czlowiek staje sie niewidzialny przez urzadzenie wykrywajace cieplo(nie wiem jak to sie nazywa, pewno nieraz to widzieliscie - wyglada mniej wiecej tak -> CLICK)
Plaszcz byl pokryty takimi malutkimi talerzykami(podobnymi jak w perkusji) i odbijal tamte fale, przez co nie widac bylo niczego na tym "termowizjerze"(nie wiem jak sie to nazywa:P) Jedynie podczas ruchu mozna bylo wychwycic "drgania" obrazu.

A widze, ze teraz "technika poszla do przodu" :D
  • 0

#12

Roody.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moj post bedzie nie na temat... jednak od pewnego czsu pewna rzecz mnie caly czas nurtuje.. odkad podjalem swoje proby oobe (bylo to we wrzesniu 2005 :-] ) pamietam ze a PIERWSZYM razem bylem najblizej osiagniecia calu... cialo zaczelo mi tak wibrowac ze mysallem ze zaraz z lozka spadne serce szalalo pojawialy sie obrazy .. i gdy czulem ze juz wychodze cos mna szarpnelo i jakbym sie obudzil...gdy wstalem bylem caly spocony nei wiedzialem co sie stalo co sie ze mna dzialo jeszcze przeed chwila ... a potem z rana nic nei pamietalem... przypomnialo mi sie to jakis miesiac temu dopiero bodajze... kiedy znowu cos mna w identyczny sposob szarpelo.. wrocila mi pamiec z przeciagu paru miesiecy .. pamietam ze wyszedlem z siebie w towarzystwie jakichs... niebieskich cieni.. poswiat... w kazdym razie postaci... i spojrzalem za okno... nie bylo nic.... czarna spalona ziemia... (za oknem mam las )jednak na niebie... roilo sie od jakichs swiatel... jaklby gwiazdy. tylko ze wszystkosie ruszalo... moze ten sen nic nei znaczyl.. nie wiem.. w akzdym razie jestem pewny co do wiarygodnosci tego ... snu? aha.. i jeszcz ejedno od miesiaca nie moge osiagnac nawet stanu wibracji.. bo jak juz czuje ze zaraz cos sie bedzie dziac cos jakby pukalo mi wszybe a ja sie degoncentruje.. i tak caly czas... moze to przypadek ale nie przypominam sobie zebym kiedy ondziej cos takiego slyszal... :surprised: moze to wsyzstko przypadek.. ocenicie... :-/
  • 0

#13

Guliwer.
  • Postów: 548
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Opisz to w odpowiednim dziale, to chętnie skomentujemy :)

_______________________________

Tak Chessman widziałem też trochę o tym materiale w UC 05, świetnie to wygladało, różne materiały, miało sie wrażenie że człowiek jest przeźroczysty. Ale czy będzie całkiem niewidoczny? Szczerze wątpię, jesli nawet to jeszcze pare lat upłynie :)
  • 0

#14

Artur Gutowski.
  • Postów: 308
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawe, ale nie chciałbym aby ta nowa technologia trafiła w nieodpowiednie ręce...
  • 0



#15

pawki.
  • Postów: 214
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Takie pytanie, dlaczego nie przeswitują rękawy. Pytanie nr.2 to dlaczego ludzie za tym gosciem są tacy nie proporcjonalni ? To na serio wyglada jak by ktos na tym gosciu wyswietlal film !
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych