Skocz do zawartości


Zdjęcie

Radiowy żart spowodował panikę w chorwackiej stolicy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Radiowy żart spowodował panikę w chorwackiej stolicy

Radiowe doniesienia o niezidentyfikowanym obiekcie latającym, mającym wylądować w Zagrzebiu przeraziły mieszkańców chorwackiej stolicy i rozgniewały władze.

Dołączona grafika


Chorwacka stacja radiowa spowodowała chaos w Zagrzebiu rankiem 9 grudnia tego roku donosząc o jasnym punkcie światła przemieszczającym się po niebie nad stolicą. Spreparowano zeznania rzekomych świadków mających obserwować fenomen. Przerażeni mieszkańcy Zagrzebia natychmiast zaczęli wydzwaniać do krewnych, władz miasta, policji i straży pożarnej - doniosła Bułgarska Agencja Telegraficzna i Rosyjska agencja ITAR-TASS.

Dowcip był rodzajem powtórki słuchowiska Wojna Światów H. G. Wells'a, zaadaptowanym przez grupę teatralną Mercury, Orsona Welles'a z narratorem w jego osobie. Słuchowisko napisane i wykonane tak, aby brzmiało jak prawdziwy program informacyjny o inwazji z Marsa spowodowało panikę tysięcy osób, kiedy zostało wyemitowane na żywo w Stanach Zjednoczonych w 1938 roku.

Z perspektywy czasu, dowcip - w formie badania opinii publicznej ukazał siłę oddziaływania radia na opinię publiczną w sytuacji awaryjnej.

Dziennikarze radiowi jeszcze przed południem przyznali, że wyemitowane informacje były żartem, dążąc przy okazji do ośmieszenia mera miasta Milana Bandić'a, który zamierzał przekształcić Zagrzeb w policyjną twierdzę. Bandić miał zamiar zaopatrzyć policję w helikopter, bezzałogowy samolot, pojazd opancerzony i sprzęt specjalistyczny innego rodzaju. Miał także zamiar utworzyć ufortyfikowane centrum dowodzenia.

Dziennikarze stojący za tym dowcipem chcieli sprawdzić zachowanie władz na wieść o fałszywym "ataku z Marsa". Najwyraźniej jednak żart rozwścieczył władze, które poinformowały, że wniosą skargę przeciwko odpowiedzialnym za tę farsę dziennikarzom, za zakłócanie porządku publicznego i rozpowszechnianie fałszywych informacji.

Zdarzenie to ma także drugie dno - pokazuje ono jak i czy zmieniły się zachowania ludzi od lat 40' ubiegłego stulecia na informację związaną z ewentualnym kontaktem z inną cywilizacją. Jak widać do diametralnej zmiany ludzkich zachowań i postawy nie doszło. Co ciekawe, reakcją do jakiej doszło po wyemitowaniu "Wojny Światów" zainteresowała się Fundacja Rockefellera - skupiająca się na badaniu wpływu wywieranego przez mass media na społeczeństwo. Według niektórych teorii spiskowych, światowe zjawisko UFO ma być ukrywane tak długo jak to tylko możliwe, gdyż jego upublicznienie doprowadziłoby do ogromnej paniki, która pociągnęłaby za sobą załamanie światowej gospodarki i życia społecznego.

Jak widać na przykładzie Chorwacji, bardzo niewinna wiadomość może doprowadzić do bardzo poważnej paniki. Pokazuje też jak wciąż łatwo nami manipulować.

Opracowanie: Eurycide
www.paranormalne.pl
źródło: http://www.balkantra...ead/article/930

  • 0



#2

taght.
  • Postów: 275
  • Tematów: 10
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Wiemy przynajmniej jaka była by reakcja ludzi gdyby w głównym wydaniu wiadomości nadano by informację o ufo. Z drugiej strony możemy zobaczyć jaką siłę mają media, potrafią one wywołać panikę nawet przez z pozoru niewinny żart a ludzie wierzą bardziej mediom niż własnym oczom.
  • 0

#3

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jak widać na przykładzie Chorwacji, bardzo niewinna wiadomość może doprowadzić do bardzo poważnej paniki. Pokazuje też jak wciąż łatwo nami manipulować.

Na gadu-gadu w Zagrzebiu figuruje wielu naszych, warto się spytać czy to prawda ;)
  • 0



#4

Opszczymur.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A teraz bez dowcipu tylko realne nagrania zarejestrowane przez kamery przemysłowe:

06.12.2008 Szwajcaria:
http://www.meteoros....opic.php?t=6531

20.12.2008 Polska:
http://andreoid.bloo...2008,index.html

Dołączona grafika

Nie sądzę aby ludzie odpowiedzialni w mediach publicznych mieli na zadanie
lub mogli wywoływać panikę głupimi żartami, mogą jedynie się pomylić,
a później takie pomyłki się prostuje.
  • 0

#5

7_of_9.
  • Postów: 19
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wychodzi więc na to, że winni są ludzie, bo wierzą w to, co ogłaszaja szanowane i oficjalne media? A może media powinny zachowywać się odpowiedzialnie?
A czy uczestnicy tego forum sa zawsze krytyczni wobec historii znalezionych w sieci? Myślę, że akurat tutaj brak krytycyzmu jest uznawany za zaletę, a nie wadę.
Ludzie oczekujący wrażeń, sensacji i cudów chwycą się każdej szansy, żeby tylko poczuć dreszczyk. I uwierzą we wszystko. A z drugiej strony powiedzmy sobie szczerze - któż z nas słysząc takie cuda w radiu od razu zorientowałby się, że jest wkręcany?
  • 0

#6

Jeden_z_Wielu.
  • Postów: 169
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja dałbym się wkrecic ale na pewno nie zareagowałbym w taki sposób jak ci ludzie :| nawet jakby powiedzieli ze kosmici nas atakują :| Panika to chyba najgorsze co może byc i strasznie mnie to denerwuje, zamiast samemu zbadac sprawe spróbowac sie gdzieś coś w internecie dowiedziec to na ślepo człowiek wierzy i panikuje i to jest fatalne potem w skutkach ;/ Wiekszośc ludzi to bydło, albo prosta siła robocza która w przyszłości będzie wykorzystywana przez obych... Myśleliście o tym? że obcy stworzyli nasz gatunek jako robotników? niedługo wrócą i zagonią nas do pracy, zobaczycie ;] ;p
  • 0

#7

LadyCurrant.
  • Postów: 21
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja na początku bym nie uwierzyła.. Włączyłabym TV i sprawdziła czy tam tez o tym mówią..Przecież gdyby była to prawda to zostałoby to ogłoszone gdzie się da.. gdyby istniało niebezpieczeństwo.. Myślę że pracownicy stacji radiowej mieli choć przez chwilę niezły ubaw.. ;)
  • 0

#8

kleskus.
  • Postów: 37
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ja myślę że ludzie tak reagowali, nie dlatego że wywołało to panikę, ale dlatego że każdy był ciekawy i chciał to zobaczyć... :)
  • 0

#9

taght.
  • Postów: 275
  • Tematów: 10
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dokładnie nie panika a podniecenie też bym tak zareagował prawdopodobnie jak większośc.
  • 0

#10

tofic85.
  • Postów: 262
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ja bym nie uwierzyła tak na słowo szczególnie informacji z radia...
  • 0

#11

mithrandir.

    Pan Satyros

  • Postów: 531
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

ja bym nie uwierzyła tak na słowo szczególnie informacji z radia...


Pewnie, gdyby 1000 ludzi wokół ruszyłoby to ucieczki, pewnie stałabyś i podziwiała. I fakt, że z informacja pochodziła z radia miałaby cholernie duże znaczenie...
  • 0



#12

tofic85.
  • Postów: 262
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no wiesz chodziło mi o to, że siedzę sobie w domu spokojnie i nie wiem, że 1000 ludzi ruszyło do ucieczki xD ale żeś walnął sytuację...
  • 0

#13

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niech tak robią dalej. Jak kiedyś przyjdzie co do czego to już nikt nie uwierzy.

Co nie zmienia faktu ,że chciałabym żeby jakaś polska stacja radiowa/telewizyjna urządziła taki żart. Ciekawa jestem reakcji tych którzy na codzień mówią ,że ufo nie istnieje.

Swoją drogą kiedyś uczestniczyłam w podobnej sytuacji ale na mniejszą skalę, można powiedzieć ,że razem z kilkoma innymi osobami to rozkręciłam. Byłam na placu u mnie w mieście, jakieś zgromadzenie, chyba z okazji śmierci papieża z tego co pamiętam. Około 1000 osób w jednym miejscu, kilka minut przed godziną 22. Wszyscy spoglądają na wystawiony specjalnie na tą okazję ekran na którym wyświetlana jest relacja z innego placu, chyba z Krakowa(to samo co na ekranie leciało wówczas w TV), nagle nad ekranem, sponad pobliskiego bloku wyłania się jasno świecący żółtym światłem obiekt mający "na niebie" wielkość 1/4 księżyca choć oczywiście lecący dużo niżej. W różnych miejscach placu rozległy się okrzyki "Patrzcie w górę!", w tym również mój, jako ,że byłam jedną z pierwszych osób które to zauważyły. Z tym ,że ja wiedziałam co to jest jako ,że często spoglądając w wieczorne niebo obiekt widziałam już wiele razy mniej więcej o tej samej porze. Miałam niezły ubaw gdy ludzie wokół zaczęli wrzeszczeć "UFO! To UFO!" chociaż przyznam ,że atmosfera się taka zrobiła ,że momentami byłabym w stanie sama w to uwierzyć. Nikt już nie patrzył na ekran, wszyscy obserwowali duże, żółte światło które w pewnej chwili zgasło a w jego miejscu pojawiły się 2 mniejsze, czerwone i niebieskie, mrugające na przemian. Był to samolot z zapalonym wcześniej dolnym światłem. :rotfl:
  • 0



#14

Brykus.
  • Postów: 33
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kamil 21:01:45
Czesc
Kamil 21:01:53
mam szybkie pytanie
Kamil 21:01:56
mieszkasz w zagrzebiu(nie wiem czy dobrze napisalem) tak?
Milosz 21:03:31
tak
Kamil 21:03:52
No wiec wlasnie czytalem artykuł
Kamil 21:04:31
w ktorym jest napisane, ze wlasnie w zagrzebiu,w horwacji,wyglosili w radiu jakas transmisje o tym ze niby UFO zbliza sie do ziemii/zagrzebia czy cos takiego
Milosz 21:04:41
no tak
Kamil 21:04:42
I chcialem zapytac,jako ze tam mieszkasz, czy to prawda
Kamil 21:04:45
bylo cos takiego?
Kamil 21:04:52
Podobno spowodowało to straszna panike
Milosz 21:04:52
to byl zart
Milosz 21:04:56
e tam
Kamil 21:04:58
Wiem ze to byl zart
Milosz 21:05:08
to byl zart dla prezydenta miasta zagrzebia
Kamil 21:05:09
ale podobno byla to slynna 'wojna swiatow II' z 1938 r
Kamil 21:05:13
taka powtorka z rozrywki
Kamil 21:05:18
no ale byla panika czy nie?
Kamil 21:05:34
podobno odrazu ludzie zaczeli po policjach,strazach itp dzwonic
Milosz 21:05:47
bo on chcial taki samochod pancerny kupic w razie wypadkow
Milosz 21:05:52
aha, to tak
Milosz 21:06:04
ale nie wiem czy to mozna panika nazwac
Kamil 21:06:05
Ogolnie był chaos w miescie?
Milosz 21:06:19
nieeeeeeeee
Kamil 21:06:29
Dzieki za ten miniwywiadzik
Milosz 21:06:39
no problem


mysle ze wszystko jasne
  • 0

#15

fartuess.
  • Postów: 169
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

i kto tu uważa, że media nie są w stanie nami manipulować... :P . Ale, że ludzie dali się drugi raz nabrać na numer z kosmitami?
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych