Skocz do zawartości


Zdjęcie

UFOlogia i UFOlogowie w Polsce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kurdupel.
  • Postów: 35
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Początek Polskiej ufologii można datować na drugą połowę lat 50,w prasie polskiej w tych czasach coraz częściej
zaczeły ukazywać się notatki prasowe dotyczące "latających spodków" nie bez przyczyny zaczęło robić sie głośno wobec tego problemu,weźmy na przykład incydent Gdyński lub incydenty w zatoce Gdyńskiej lub w Muszynie gdzie wykonano pierwszych zdjęć Polskich "prawdziwych NOli".W związku z tym zaczęli pojawiać sie pierwsi popularyzatorzy tacy jak:Andrzej Trepka lub Krzysztof Boruń których możemy uznać za ojców polskiej ufologii.
Niewątpliwym sukcesem było wydanie książki Janusza Thora "latające talerze" w 1961 roku.Lecz ogólnie po latach 1956-1959(które możemy uznać za I falę NOLi w Polsce), zjawiskiem tym przestano się interesować aż do drugiej połowy lat 70,istotnym wydarzeniem było wydanie I części "gości z kosmosu" przez Lucjana Znicza w 1977 r.
Ale to nie było głównym bodźcem do powstania ruchu UFOlogicznego w Polsce,a więc co było tym bodźcem?

10 maja 1978 roku Jan wolski przeżywa spotkanie(CE-III-G),wieść ta roznosi się po całej Polsce,25 maja do Jana Wolskiego dociera Witold Wawrzonek z Lublina,który przeprowadza ze świadkiem rozmowy i oględziny zdarzenia, po tym wysyła nagranie do Zbigniewa Blani-Bolnara z Łodzi prosząc go o zajęcie się tą sprawą.
W II połowie Czerwca Blania zaczyna szereg wnikliwych badań które trwają aż do końca lipca,w końcu udaje mu się wyciągnąć aż 10 hipotez końcowych(choć moim zdaniem bez wątpienia,miało tam miejsce CE-III).
Bardzo duże zainteresowanie tą problematyką i duża ilość obserwacji daje się we znaki, 8 lipca 1978 roku powstaje pierwsza Nieformalna Polska organizacja UFOlogiczna-Klub Kontaktów Kosmicznych(Bydgoszcz),a jej przewodniczącym zostaje Lucjan Znicz, natomiast zastępcą przewodniczącego i koordynatorem kolegium rejestracji NOL zostaje Krzysztof Piechota z Warszawy.

Na tym chciałbym zakończyć I częśc historii Polskiej UFologii,będę ja aktualizował,mam nadzieję że komuś się to przyda...

Dołączona grafika
  • -1

#2

Kurdupel.
  • Postów: 35
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W latach 1978-1981 Klub Kontaktów Kosmicznych rejestruje(Głównie Krzysztof Piechota,Kazimierz Bzowski,Bogdan Grzywna) takie incydenty* jak-CE-I z Łodzi przy ulicy Sasanek,CE-II w Bachórcu-Dubiecku czy też słynny przelot NOLa z dnia 20.VIII.1979, gdzie zostało przesłuchanych około 100 świadków z całej Polski.
W roku 1981 powstaje pierwsza organizacja UFOlogiczna posiadająca osobowość prawną-Warszawskie Towarzystwo Badań NOL-"UFO Video"(WTBNOLU-V) prezesem zostaje Janusz Marczak.
Rok '83 przynosi wiele pozytywności dla naszej ufologii-powstaje Krakowskie Towarzystwo Badań NOL, którego prezesem zostaje Bronisław Rzepecki(jeden z najbardziej zasłużonych Polskich ufologów),ponadto Bronisław Rzepecki organizuje I ogólnopolski zjazd ufologiczny gdzie trzy kluby-Klub Kontaktów Kosmicznych,WTBNOLU-V i KTBNOL zawiązują ścisłą współpracę.
W roku '83 powstało dużo organizacjii których nie będe tu wymineniał,ponieważ albo wkrótce się rozpadły albo stały sie grupami"pseudoufologicznymi", jednak trzeba wymienić Sekcję Badań Zjawiska NOL i jej Prezesa Lecha Galickiego-który jako jeden z niewielu prowadził czynne prace rejestracyjne,na swoim koncie ma on bardzo ciekawe CE-III z Dobrosławic z 1987 roku(zostało ono opisane w 3/1991 numerze kwartalnika "UFO").
W roku tym także ukazuje się kolejna książka Lucjana Znicza z cyklu "Goście z Kosmosu"(Nieznane Obiekty Latające cz.1) tym razem w pełni dotyczy ono zjawiska UFO,znajdują się tam także relację z Polski.

*-incydenty te zostały opisane w kwartalniku"UFO" bądź też w książkach:UFO nad Polską K.Piechoty i B.Rzepeckiego oraz w "Bliskie spotkania z UFO w Polsce" B.Rzepeckiego.

Koniec części 2...cdn
  • 0

#3

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W historii polskiej ufologii zapisało się również zdjęcie uznawane za pierwsze polskie zdjęcie UFO - fotka strzelona na początku lat 50-tych, bodajże w okolicach Milówki.
  • 0



#4

Kurdupel.
  • Postów: 35
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W roku 1984 zorganizowany zostaje zorganizowany II Ogólnopolski zjazd UFOlogiczny,jednak nie przynosi on nic szczególnego poza wymianami informacji na temat obserwacji NOLi na terenie Polski.
W 1985 roku KTBNOL rozpada sie i powstaję prywatna organizacja GBNOL z siedzibą w Krakowie,na której Czele staje Bronisław Rzepecki.W tym że roku zorganizowany zostaje III ogólnopolski zjazd ufologiczny w Lublinie,na który zaproszony zostaje Jan Wolski,świadek CE-III z Emilcina.UFOlog Krzysztof Piechota wydaje pracę-poradnik rejestracji NOLi,oraz na przełomie lat 1985-1986 publikuje liczne artykuły dotyczące NOLi na Łamach Skrzydlatej Polski i Przeglądu Technicznego.W roku 1986,GBNOL zaprzestaje wydawać "Wizje Peryferyjne",kontynuuje to SBZNOL"INTERNOL".
W roku 1987 dochodzi do Zjazdu UFOlogicznego z okazji 40-lecia badań UFO,gdzie wykładów udzielają:Arnold Mostowicz i Zbigniew Blania Bolnar,zorganizowane zostaje także "Seminarium Emilcińskie".1987 rok przyniósł spadek doniesień o obserwacjach Noli,jednakże z tego Roku pochodzą dwa ciekawe CE-III z Dobrosławic i Będziennicy-Nockowej,informacje o drugiej obserwacji można znaleźć na Blogu Arkadiusza Miazgi"Spotkania z Nieznanym" Który wspólnie z Grzegorzem Dawidem zarejestrował ten Przypadek dopiero w roku 2003.Rok 1988,nie dochodzi do zadnych zjazdów,w tym że roku ma miejsce CE-III w Starej Jarząbce.Rok 1989 przynosi niezadowolenie,głównie przez to że nie ma w Polsce czasopisma które popularyzowało by tą dziedzinę,byłoby stale wydawane i dostępne dla każdego,Ryszard Fiejtek z Białegostoku powołuje się na to i w styczniu 1990 roku wychodzi pierwsze Polskie oficjalny magazyn UFOlogiczny NOL,od drugiego numeru nazwa zostaje zmieniona na UFO(kwartalnik).

edit AlienGrey
A źródłem tych informacji jest..

  • 0

#5

Kurdupel.
  • Postów: 35
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W latach 90 początkowo zainteresowanie tematyką rośnie,głównie przez wydanie magazynu poświęconego temu problemowi.
18 stycznia 1991 roku ma miejsce przelot NOLa,nad Polską, Czechami i Węgrami,w tym samym dniu w Częstochowie dochodzi do CE-III,gdzie świadek przez około 15 sekund widzi istoty na balkonie swojego mieszkania,incydent ten zarejestrowany został przez.W latach 90 zarejestrowano dużo obserwacji Noli,jednak nie były one tak spektakularne jak z lat 80.
Na uwagę zasługuje obserwacja dokonana w lipcu 1994 w Lublinie dyskoidalnego obiektu.który został sfotografowany.
W 1995 wydana zostaje pierwsza książka w całości poświęcona o Nolach w Polsce.Bronisław Rzepecki-Bliskie Spotkania z UFO w Polsce.W 1996 wychodzi obszerna praca Krzysztofa Piechoty i Bronisława Rzepeckiego pt.UFO nad Polską,oraz ostatni tom "gości z kosmosu" Lucjana Znicza"(UFO-Próba oceny).Zostaje wznowione czasopismo wizje peryferyjne,potem zmienione na CZAS UFO,redagowane przez Rzepeckiego,można znaleźć tam mase ciekawych artykułów,szczególnie odnośnie Polski,które nie były publikowane nawet w UFO.
W drugiej połowie lat 90 najaktywniejszą organizacją było GB NOL,kluby takie jak KKK lub WTB NOL, badaja coraz mniej.
W 1998 Krzysztof Piechota wycofuje się z Polskiej UFOlogii i zaniechuje współredagowania UFO,KKK ulega rozwiązaniu.W 1998 Robert Leśniakiewicz i inni ufologowie zakłada organizacje ufologiczną-Centrum Badań UFO i Zjawisk Anomalnych(CBUFOiZA),dzieli je na trzy oddziały:Kraków,Miechów,Jordanów w 1999 roku do CBUFOiZA dołącza Arkadiusz Miazga,powstaje więc oddział w Ropczycach,organizacja prosperuje bardzo dobrze,Dzięki UFOlogom takim jak Grzegorz Dawid i Arkadiusz Miazga klub rejestruje dużo przypadków z całej Polski.
CDN
  • 0

#6

AlienGrey.

    I know

  • Postów: 639
  • Tematów: 78
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Temat tymczasowo zamykam, autora proszę o podanie źródła oraz o bardziej spójne budowanie zdań..

Źródło: "Historia ruchu ufologicznego w Polsce" oraz własne obserwacje
  • 0



#7

Kurdupel.
  • Postów: 35
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Lata 2000 przynoszą pewien przełom,a w zasadzie rozłam w Polskiej UFOlogii,starsi badacze odchodzą w kąt,na ich miejscach pojawiają się młodzi badacze z różnych klubów ale także badacze niezależni,tacy jak:Damian Trela,Marcin Mizera,Arkadiusz Miazga czy Grzegorz Dawid.W latach 2000 w Polsce coraz mniej jest klasycznych CE(bliskich spotkań),które jakby zastąpione zostają "kręgami zbożowymi" i "nocnymi gosćmi"-bedrom visitors.
W 2000 roku kręgi pojawiają się w Kielanówce-przypadek ten badany został przez Damiana Trelę i Bronisława Rzepeckiego.W późniejszych latach tj 2001,2002,2003 kręgi pojawiają się w Wylatowie,przypadki te baba Robert Bernatowicz wraz z Fundacją Nautilus,która pod medialnym płaszczykiem bada na własna rękę i nie dopuszcza do nich innych niekomercyjnych UFOlogów.W latach 2000-2005 "nowa generacja" ufologów publikuje na łamach UFO gro zbadanych przed siebie przypadków z Polski,najbardziej wyróżniają się badacze:Marcin Mizera(badający głównie przypadki z okolicy Puław) i Arkadiusz Miazga(skupiajacy się głównie na podkarpaciu).
W roku 2003 umiera ufolog Zbigniew Blania-Bolnar-badacz przypadku Emilcińskiego,jeden z pierwszych polskich UFOlogów.
W 2004 umiera Lucjan Znicz,założyciel KKK.
W 2005 umiera UFOlog Kazimierz Bzowski.W roku tym Bronisław Rzepecki wycofuje się z działalnosci,upada GB NOL.W tym samym roku Agencja NOLpress zaprzestaje wydawać kwartalnika UFO co jest straszliwym ciosem dla naszej UFOlogii.Arkadiusz Miazga odchodzi z CBUFOiZA,dwa lata później klub ulega rozwiązniu.
W 2008 Arkadiusz Miazga tworzy blog "spotkania z nieznanym",można znaleźć na nim informacje o przypadkach z Polski i z zagranicy.

Tak w największym skrócie prezentuje się historia Polskiej UFOlogii...

Źródła:Kwartalnik UFO(Numery 2000-2005)
  • 0

#8

ariks.
  • Postów: 19
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawy rys historyczny cieszę sie że choc w jakimś małym % mogłem coś wnieść do polskiej ufologii mimo iż w tej chwili nie ma dobrego miejsca moim spełneiniem jest jeszcze wydaniem książki ale w tym jest problem...
  • 0

#9

Kurdupel.
  • Postów: 35
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam panie Arku,w tekście jest troche niedomówień...

W nastepnym temacie poruszę CE-III w Polsce,żeby pokazać forumowiczom że nie należą one w naszym kraju do rzadkości...

POZDRAWIAM

K.Maj
  • 0

#10

ariks.
  • Postów: 19
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak to prawda kilka CE-3 jest bardzo mało znana mówi sie tylko o Emilcinie a reszta...
  • 0

#11

3*Z.
  • Postów: 32
  • Tematów: 1
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

nawiązywał kiedyś ktoś z was kontakt z Obcymi?mi się wydawało,że kiedyś nawiązywałem i normalnie byłem w stanie ich zobaczyć i ich lokalizację w kosmosie
  • -5

#12 Gość_xoenx

Gość_xoenx.
  • Tematów: 0

Napisano

nawiązywał kiedyś ktoś z was kontakt z Obcymi?mi się wydawało,że kiedyś nawiązywałem i normalnie byłem w stanie ich zobaczyć i ich lokalizację w kosmosie


normalnie?
-------------------------

słowo o twórczości Lucjana Znicza - człowiek ten, czy moze to, co napisał, powinno być biblią realnego spojrzenia na kwestię ufo - wg. mnie, to głowny debunker idiotyzmów, a jego ksiązki uczą zdrowego rozsądku.
Człowiek ten doskonale rozgraniczał oszustwa(głownie seria NOL, choć NIE wszystkie tam zawarte przypadki, vide pioruny kuliste i WIELE innych pokrewnych niejawnie, acz osobliwie, zagadnień), i rzeczy istotnie niewyjaśnione(paleoastronautyka/obce ślady i głównie część 1go tomu NOL).
Po poznaniu jego książek osobniki pokroju Daenikena(oraz 95% współczesnych) stają się dosyć jasno określalne i zwyczajnie niepoważne.

To dobra lektura dla zainteresowanych tematem, polecam, nadal dziś można dorwać zasoby na allegro, nie ma, o ile wiem ebooków, niestety.

Należy pamiętać, w erze sprzed internetu to, o co mozna wyczytać z Jego książek naprawdę zaskakuje, należy mieć na względzie także świetny styl i komentarze własne.

Respekt.

Użytkownik xoenx edytował ten post 19.10.2009 - 22:03

  • 0

#13

majzur.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

[quote name='3*Z' date='19.10.2009 - 00:14' timestamp='1255904065' post='361934']
nawiązywał kiedyś ktoś z was kontakt z Obcymi?mi się wydawało,że kiedyś nawiązywałem i normalnie byłem w stanie ich zobaczyć i ich lokalizacja

A możesz wyjaśnić jak to zrobiłeś bo jestem ciekaw.
  • 0

#14

Adam. W.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

12 października 2002 roku zmarł odkrywca incydentu emilcińskiego Witold Wawrzonek. Podaję tą datę ponieważ jak zauważyłem nie jest ona powszechnie znana mam nadzieję że to się zmieni. Witold Wawrzonek zrobił bardzo wiele dla polskiej i światowej ufologii. Blania niestety jak już chyba wiadomo przekłamywał wiele cennych informacji albo po prostu je przemilczywał lub bagatelizował, być może za kilka miesięcy wyjdzie książka dotycząca Emilcina. Zbigniew Bolnar Blania stracił autorytet w oczach wybitnych ufologów z tego okresu po tym jak tworzył w celu ośmieszenia zjawiska paranormalne tam gdzie ich nie było a tam gdzie były to je lekceważył.
  • 0

#15

abnormal.
  • Postów: 129
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A gdzie wnioski?


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych