Skocz do zawartości


Liberalizacja dostępu do broni palnej w Polsce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1307 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Czy jesteś za liberalnym dostępem do broni palnej w Polsce, opartym na równych zasadach dla normalnych, uczciwych i praworządnych obywateli? (476 użytkowników oddało głos)

Czy jesteś za liberalnym dostępem do broni palnej w Polsce, opartym na równych zasadach dla normalnych, uczciwych i praworządnych obywateli?

  1. Głosowano Tak (283 głosów [59.45%])

    Procent z głosów: 59.45%

  2. Głosowano Nie (158 głosów [33.19%])

    Procent z głosów: 33.19%

  3. Nie wiem (12 głosów [2.52%])

    Procent z głosów: 2.52%

  4. Nie jestem zdecydowany (23 głosów [4.83%])

    Procent z głosów: 4.83%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#16 Gość_Kukhuri Sirupate

Gość_Kukhuri Sirupate.
  • Tematów: 0

Napisano

Widzę negatywne nastawienie do posiadania broni palnej, lecz muszę Wam powiedzieć że wielu policjantów i żołnierzy zawodowych (oraz inne służby) takową broń noszą na codzień po pracy i po prymitywnych badaniach specjalistów raczej jej nie nadużywają. Sam takową posiadam i wykorzystuję tylko i wyłącznie na strzelnicy sportowej. I możecie mi zaufać.....w krytycznych sytuacjach (miałem takie dwie w ciągu 5-ciu lat) dla kilku podrostków w wieku 18 lub 20 lat nafaszerowanych browarami wystarczy tylko pokazać że jesteś uzbrojony. Od tego momentu brawura i podchmielenie całkowicie mijają, możesz z nimi zrobić wszystko.


Też mam broń swoją od ponad 3 lat, sam jestem instruktorem, strzelam na zawodach praktycznych, spotykam sie z różnymi ludźmi, takze z takimi, którzy maja broń i strzelaja bo lubia tą adrenalinkę, ale nigdy nie pracowali w słuzbach mundurowych.

Miałem w swojej 15 letniej mundurowej karierze już różne sytuacje, nigdy jednak jak dotąd nie musiałem sięgać po broń i mam nadzieję, że tak pozostanie. A sam fakt jej posiadania nie jest wydaje mi się przyczyną wzrostu morderstw, szczególnie tej legalnej, rejestrowanej. Jak żyję długo na tym świecei i w tym kraju nie słyszałem by ktoś legalną bronią posłuzył się do popełnienie przestępstwa. To tak jakby na miejscu zbrodni zostawić dowód osobisty z adresem i wszystkimi danymi :) To tak dla tych co nie są w temacie...
  • 0

#17

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jak żyję długo na tym świecei i w tym kraju nie słyszałem by ktoś legalną bronią posłuzył się do popełnienie przestępstwa. To tak jakby na miejscu zbrodni zostawić dowód osobisty z adresem i wszystkimi danymi :


Spadłeś mi z nieba, wytłumacz szanownym forumowiczom że każdy egzemplarz legalnie zakupionej jednostki broni palnej został przetestowany i wraz z numerami fabrycznymi jest mu przypisany pocisk z niepowtarzalnymi danymi z gwintowania lufy :) Masz rację są to dane lepsze niż odciski palców.
  • 0



#18

stb.
  • Postów: 111
  • Tematów: 0
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jestem zdecydowanie na NIE!

Co jakiś czas byśmy słyszeli, że podirytowany starszy pan zabił kilkoro dzieci... bo się za głośno bawiły.

W takie bajki, że ludzie to są rozważni i zawsze siebie kontrolują nigdy nie uwierzę :) . Bez broni jest po prostu bezpieczniej... wole na ulicy zostać napadnięty i postraszony nożem niż pistoletem. Co mi da posiadanie pistoletu? Jak ktoś mnie napadnie i postraszy klamką, to wyciągnę swoją i zacznę strzelać?

Wystarczy czasami wchodzić na cnn, aby się przekonać o tym... że tam strzelaniny to codzienność. Co jakiś czas zdarza się masakra w szkole, bo jakiś "skrzywdzony" dzieciak chce sie odegrać... Jestem zdecydowanie na nie i mam nadzieję, że nikt nigdy na taki pomysł nie wpadnie, aby rzeczywiście udostępnić broń.

Ludzie po prostu czasami wariują... komuś ktoś umrze, ktoś mocno popije, czy przesadzi z narkotykami... ktoś inny wkurzy się na urzędników.... i lepiej, że wtedy mają do dyspozycji tacy ludzie widły, czy nóż, a nie karabin czy pistolet.

To czy się da nakryć sprawcę jest dla mnie bez znaczenia. Ludzie w stanie furii po prostu reagują, a nie myślą o konsekwencjach.
  • 0

#19

m1ch00.
  • Postów: 35
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jestem za legalizacją. śmieszy mnie u ludzi przeciwnych depenalizacji argument, że szerzyły by się zbrodnie itp gdyby tylko każdy miał dostęp do broni. Oczywiście gdyby KAŻDY miał to owszem sytuacje w których banda meneli obrabowujących supermarket mogłyby mieć miejsce. Lecz gdyby wprowadzono szereg punktów które ubiegający się o dostęp do broni musiałby spełnić sprawa by wyglądała zupełnie inaczej. Przykładowo, taka osoba musiała by mieć oczywiście skończone 18 lat a może i więcej (20), musiała by mieć stałe źródło utrzymania i nie mogłaby być karana. Jeśli ktoś nadal nie jest przekonany to radzę posłuchać tego pana:

http://pl.youtube.co...h?v=H0lMnRhQOms

http://pl.youtube.co...feature=related

http://pl.youtube.co...feature=related
  • 0

#20

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Przypomniałem sobie coś...możesz kupić legalnie i bez zezwolenia broń palną tzw czarnoprochową. Jednak jest pewien warunek, musi ona pochodzić sprzed 1850 roku.

LINK

W/g mojej opinii jest to broń która powinna być dawno zlikwidowana ponieważ jej kule nie posiadają płaszcza stalowego i wyrządzają potworne szkody w ograniźmie człowieka.
  • 0



#21

m1ch00.
  • Postów: 35
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Też o tym słyszałem. W ogóle nie wiem skąd ta data 1850!? a już od 1851 zakup jest nielegalny...śmieszne.
Podobnie sytuacją wygląda z dawniejszymi rodzajami broni. Łuk przykładowo można bez problemu kupić a nie muszę mówić co może zrobić ktoś kto umie z takiego cudeńka strzelać, kusza zaś jest nielegalna nie wiem dlaczego, teoretycznie łuk ma większą szybkostrzelność więc szybciej i więcej ludzi można ustrzelić w porównaniu z kuszą, jeśli chodzi o siłę strzały, to łuk i kusza maja podobną siłę rażenia
  • 0

#22

Flix.
  • Postów: 71
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja jestem za powszechnym dostępem do broni palnej. Co z tego że ktoś mnie zabije/okradnie używając pistoletu zamiast noża? Na to samo wyjdzie... Plusem swobodnego dostępu do broni jest to że bandyci będą czuć się niepewnie ponieważ nie będą wiedzieć kto posiada broń a kto jej nie posiada. Jakby w 80% mieszkań była broń palna to złodziej w pierwszej kolejności na pewno by okradał mieszkania nieposiadające broni bo by się bał :P .
  • 0

#23

stb.
  • Postów: 111
  • Tematów: 0
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ale udostępnienie broni doprowadzi do tego, że pojawi się ona wszędzie i będzie ją mógł mieć każdy.... i np. gdy tą broń dostanę w swoje ręce to będę ją mógł sprzedać. Wystarczy, że zgłoszę jej kradzież i już po sprawie, mogę iść i ją opylić komuś.

Przykłady z łukiem czy walcem do mnie nie trafiają. Bo zabić człowieka można znacznie prościej. Jednak to pistolety i karabiny są w tym niesamowicie skuteczne... a nikt nie będzie przecież z łukiem chodził po mieście dla swojego bezpieczeństwa :) .

Całe szczęście, że to o czym mówicie jest bardzo dalekie od realizacji, bo nawet żaden polityk nie wspomniał nigdy o wprowadzeniu tego i oby to szybko nie nastąpiło.
  • 0

#24

Flix.
  • Postów: 71
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ale udostępnienie broni doprowadzi do tego, że pojawi się ona wszędzie i będzie ją mógł mieć każdy

I to jest niby wada? dla mnie to zaleta...
  • 0

#25

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ale udostępnienie broni doprowadzi do tego, że pojawi się ona wszędzie i będzie ją mógł mieć każdy.


Tak samo jak kupienie noża kuchennego w markecie....
  • 0



#26

Rukius.
  • Postów: 359
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Organizacje przestępcze nie potrzebują pozwoleń na broń, sami ją sobie załatwiają, jeśli ktoś jest psychopatą, to nie potrzebuje broni palnej.
Śmieszą mnie argumenty typu sztuki walki itd, a co zrobić jeżeli koleś, którego spotkamy w ciemnym zaułku, oprócz noża okaże się jeszcze bieglejszy w sztukach walki? Zresztą to i tak mały problem.
Gorzej gdy idziemy do spożywczaka o 21 zimą, a za nami idzie "ekipa" 6 napakowanych kolesi.
Jezeli uwazacie, że umiecie się bić na tyle dobrze, że dacie radę 6 dobrze umięśnionym, którzy nie raz już się "nawalali w ustawkach" młodym ludziom to albo za dużo pewności siebie albo filmów z Hong-Kongu...
Inna sytuacja?
Na dyskotece ktoś naprzykrza się Twojej dziewczynie, mówisz mu krótko spadaj, a za godzinę przy wyjściu czeka na ciebie ( a szczególnie na dziewczynę) jego kilku kolegów. Dalej jesteś kozak i uważasz że zdążysz obronić ją czy chociaż samego siebie?
Wydaje mi się, że we wszystkich sytuacjach wystarczyło by wyjęcie broni czy ostrzegawczy strzał w górę.

Zreszta z tego co wiem psychopatyczni mordercy zazwyczaj nie atakują otwarcie, wolą ogłuszyć z zaskoczenia i gdzieś na odludziu męczyć czy gwałcic.

Nie mówię takie sporty to tez dobra rzecz, ale mimo wszystko jestem za legalizacją broni palnej. Choćby do własnej kolekcji, chociaż obrony również.
Czy chociaż broń krótka/PDW
I powiedzcie mi, co za problem, jeśli chcę kogoś zabić to mogę nawet z łuku, noża kuchennego, śrubokręta, kawałka linki, whatever.
Jakoś to wszystko jest łatwo dostępne, a jakoś nikt co dzień nie przychodzi z nożem do sklepu i nie mówi że to napad.

A co do broni sprzed 1850 roku...
to chyba tylko nad kominek i na rekonstrukcje
  • 0

#27

maribot.
  • Postów: 223
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Też o tym słyszałem. W ogóle nie wiem skąd ta data 1850!? a już od 1851 zakup jest nielegalny

A czy przypadkiem w ustawie nie jest podane, że broń ma być starsza niż 150 lat?
  • 0

#28

m1ch00.
  • Postów: 35
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

"Całe szczęście, że to o czym mówicie jest bardzo dalekie od realizacji, bo nawet żaden polityk nie wspomniał nigdy o wprowadzeniu tego i oby to szybko nie nastąpiło."

http://pl.youtube.co...h?v=4ziT-UB0Id4
  • 0

#29

Rukius.
  • Postów: 359
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

maribot, chodzi o to że wszędzie piszą 1850

a filmik niestety trochę stary i już ustawa odrzucona ;/
  • 0

#30

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W Polsce posiadanie broni czarnoprochowej wyprodukowanej przed 1850 r. lub jej repliki, a także pocisków i czarnego prochu, jest legalne i nie jest konieczna w tym wypadku żadna czynność prawna, jak rejestracja, uzyskanie zezwolenia itp., na mocy znowelizowanej w 2004 r. ustawy o broni i amunicji. W tym wypadku strzelanie jest dozwolone wyłącznie na odpowiednio przygotowanej strzelnicy, nie wolno też przenosić nabitej broni.

Ale na Boga...jestem pasjonatem broni palnej, dzieci neo proszę o konsultację z psychologiem, lub zakup wiatrówek.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych