Skocz do zawartości


Zdjęcie

Religie - dlaczego nie darzę ich zbytnią sympatią.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
77 odpowiedzi w tym temacie

#46

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Obawiam się jednak, że wszystkie bez wyjątku systemy wierzeń i przekonań są oparte na subiektywnym patrzeniu na rzeczywistość i wszystkie odległe są od obiektywnej prawdy. Coś takiego jak obiektywna prawda może być tylko sumą subiektywnych małych prawd całego Istnienia


Dobre stwierdzenie, jako człek niewierzący i zorientowany co nieco w innych religiach zrozumiałem jedno powtarzające się od tysięcy lat słowo powtarzane na całym znanym świecie (oczywiście niezależnie zinterpretowane)....Czyli Nie czyń drugiemu, co Tobie nie miłe. Dla mnie jest to uniwersalna droga którą staram się podążać pomijając dogmaty i inne pierdoły.
  • 0



#47

Vaherem.
  • Postów: 705
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Obaj jesteśmy przykuci kajdanami i obaj widzimy tylko ściane i poruszające się na niej cienie. Jednak ja już odkryłem, że jaskinia nie jest światem, a cienie nie są rzeczywistością. A raczej ktoś, kto już widział świat poza jaskinią, uświadomił mi to. Dlatego myślisz że wystarcza Ci świat jaskini, bo nie wiesz o tym, że może być poza nią jeszcze inny świat. Gdy uświadomisz sobie że rzeczywistość w której żyjesz jest tylko jaskinią, odkryjesz że świat wcale nie jest "niedoskonałym światem pełnym szarości", lecz piękną i wspaniałą rzeczywistością szcześcia.


Dobrze, że nie uzyłeś słów raj i eden bo bym się porzygał. Nie bierz sobie tego do serca, dla mnie tu za dużo metafor, przenośni i upiększeń. Jaskinie, kajdany, wspaniała rzeczywistość szczęścia to totalnie do mnie nie przemawia.

Dlatego myślisz że wystarcza Ci świat jaskini, bo nie wiesz o tym, że może być poza nią jeszcze inny świat.


Taaa, trawa po drugiej stronie zawsze jest bardziej zielona.

Nie, to totalnie nie dla mnie. Ale sobie obiecałem, że przeczytam tą książke. Ale nie licz na cuda, Rocky. Świat byłby zbyt piękny gdyby wszyscy się ze sobą zgadzali i wyznawali/wierzyli w jeden pogląd. Oczywiście do świata poza jaskinią dostaja się tylko ci wybrani, więc tam pewnie jest tak pięknie i cudownie...
  • 0

#48

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

" Cokolwiek czynicie, choćby najmniejszemu z moich braci i mnie czynicie"


Lubię słowa Chrystusa. Lecz nie w tym rzecz. Abstrachując od słów czynienia czy też nieczynienia krzywdy bliźniemu swemu, pamiętajmy o parach które przed stosunkiem potrafią czy też muszą się zbiczować ponieważ inaczej nie dojdzie do kulminacji. I gdzie tutaj słynne słowa nie czyń bliźniemu swemu........
  • 0



#49

apo5.
  • Postów: 773
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

pamiętajmy o parach które przed stosunkiem potrafią czy też muszą się zbiczować ponieważ inaczej nie dojdzie do kulminacji. I gdzie tutaj słynne słowa nie czyń bliźniemu swemu........


xD

w takim przypadku nie łamie przykazania
  • 0

#50

Rockyyy.
  • Postów: 276
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dobrze, że nie uzyłeś słów raj i eden bo bym się porzygał. Nie bierz sobie tego do serca, dla mnie tu za dużo metafor, przenośni i upiększeń. Jaskinie, kajdany, wspaniała rzeczywistość szczęścia to totalnie do mnie nie przemawia.


Nie użyłem tych słów bo zupełnie nie to miałem zamiar powiedzieć. Raj i eden a to co napisałem to zupełnie co innego. Mówię o Jaskini Cieni, którą można opuścić za życia przez doznanie Oświecenia a później być szczęśliwym. Raj i Niebo - tam, Oświecenie - tu.
A na Polskim to chyba nie uważałeś ;) Jaskinia Cieni to są metafory Platona.


Taaa, trawa po drugiej stronie zawsze jest bardziej zielona.

Nie, to totalnie nie dla mnie. Ale sobie obiecałem, że przeczytam tą książke. Ale nie licz na cuda, Rocky. Świat byłby zbyt piękny gdyby wszyscy się ze sobą zgadzali i wyznawali/wierzyli w jeden pogląd. Oczywiście do świata poza jaskinią dostaja się tylko ci wybrani, więc tam pewnie jest tak pięknie i cudownie...


A ja mówię o trawie po tej stronie ;)

I nie mam na myśli że tam. Mam na myśli że tu. Do świata poza jaskinią dostają się ci, którzy tego chcą, nie ci których wybrano. Świat poza jaskinią to nie jest niebo. To ten sam świat w którym żyjesz teraz, ale jednak inny.
  • 0

#51

Vaherem.
  • Postów: 705
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Rocky wara od mojego polskiego > : P Wiem co to jest jaskinia Platona, problem polega na tym, że nie do końca zrozumiałem twój przekaz. O ile dobrze pamietam, Platonowi chodziło o to, że nasz świat to tylko jaskinia w której przez dziurę w sklepieniu sączy się światło z tamtego innego, lepszego świata. Mogłem coś pomylić.

To ten sam świat w którym żyjesz teraz, ale jednak inny


Dlatego myślisz że wystarcza Ci świat jaskini, bo nie wiesz o tym, że może być poza nią jeszcze inny świat.


Musiałeś tak mieszać? byłem przekonany, że chodzi ci o raje i inne edeny, stąd wcześniejszy ton mojego postu. Nie można tego było napisać po ludzku, to jest - "Świat nie jest taki brzydki, wystarczy spojrzeć na niego pod nieco innym kątem i już jest piękny".

Wiesz, nic nie mam do twojego sposobu patrzenia na świat. Ale dla mnie on zawsze będzie szary. Ni zły, ni dobry. Ot, taki normalny. Gdybym sobie mówił, że jest piękny i cudowny, widząc rozjechanego kota (oh, on już pewnie jest szczęśliwy) to czułbym, że sam siebie opiekuje. Nie, ja pozostane w szarości.
  • 0

#52

Rockyyy.
  • Postów: 276
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Rocky wara od mojego polskiego > : P Wiem co to jest jaskinia Platona, problem polega na tym, że nie do końca zrozumiałem twój przekaz. O ile dobrze pamietam, Platonowi chodziło o to, że nasz świat to tylko jaskinia w której przez dziurę w sklepieniu sączy się światło z tamtego innego, lepszego świata. Mogłem coś pomylić.

To ten sam świat w którym żyjesz teraz, ale jednak inny


Dlatego myślisz że wystarcza Ci świat jaskini, bo nie wiesz o tym, że może być poza nią jeszcze inny świat.


Musiałeś tak mieszać? byłem przekonany, że chodzi ci o raje i inne edeny, stąd wcześniejszy ton mojego postu. Nie można tego było napisać po ludzku, to jest - "Świat nie jest taki brzydki, wystarczy spojrzeć na niego pod nieco innym kątem i już jest piękny".

Wiesz, nic nie mam do twojego sposobu patrzenia na świat. Ale dla mnie on zawsze będzie szary. Ni zły, ni dobry. Ot, taki normalny. Gdybym sobie mówił, że jest piękny i cudowny, widząc rozjechanego kota (oh, on już pewnie jest szczęśliwy) to czułbym, że sam siebie opiekuje. Nie, ja pozostane w szarości.


Platonowi chodziło o to że dostrzegamy jedynie cienie rzeczywistości.

Nie chodzi o patrzenie pod innym kątem.

Zresztą ja nie jestem aż tak duchowo mądry aby samemu to zrozumieć a co dopiero tłumaczyć innym, przeczytaj książkę - jest fenomenalna i prosta. Nie ma jakichś wzniosłych słow czy sztucznego patosu. Polecam przeczytać 2 razy - 1 raz aby ją przeczytać, 2 raz aby ją zrozumieć.
  • 0

#53

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Taki drobny szczegół:

Ale bardzo trudno być ateistą, kiedy leżysz na łóżku umierając, ponieważ zaczynasz myśleć co będzie jeśli okaże się, że ci ludzie mają rację"


Więc co to za ateizm pytam się. Czy jak katolik leży na łożu śmierci to zastanawia się, czy aby ci od mahajany nie mają racji?
  • 0



#54

Rockyyy.
  • Postów: 276
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Taki drobny szczegół:

Ale bardzo trudno być ateistą, kiedy leżysz na łóżku umierając, ponieważ zaczynasz myśleć co będzie jeśli okaże się, że ci ludzie mają rację"


Więc co to za ateizm pytam się. Czy jak katolik leży na łożu śmierci to zastanawia się, czy aby ci od mahajany nie mają racji?


Ateizm nie polega na "mam rację i koniec". Tak przynajmniej mówią ateiści z tego forum i nie tylko.
  • 0

#55

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ateizm nie polega na "mam rację i koniec". Tak przynajmniej mówią ateiści z tego forum i nie tylko.


Dziękuję jako ateista z tego forum. Może po prostu otwórz oczy.......
  • 0



#56

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No wiesz Rocky, to taka sytuacja z długopisem. Załóżmy, że ktoś mówi ci od bardzo dawna, że długopis pisze kolorem czarnym, ale ty przeprowadzasz swoje badania, z których wynika, że jego kolor to w gruncie rzeczy bardzo ciemny granatowy; i pytanie brzmi, dlaczego miałbym porzucić swoje wnioski i rezultaty tylko dlatego, że ktoś ślęczy mi nad uchem i wmawia, że czarne jest białe.

Ateizm nie polega na "mam rację i koniec".


No właśnie, ale taka sytuacja pokazuje, że przekonanie tego faceta było tylko uśpioną wiarą, bo jak ktoś raz nauczy się jeździć na rowerze, to raczej tej sztuki nie zatraci gdzieś po drodze (chodziło mi o ateizm). Tak naprawdę nie mamy pewności co do ewentualnej racji, możemy tylko przypuszczać i oczywiście nie polega to na mówieniu: "Mam rację i koniec!" i mam nadzieję (może naiwną), że każdy coś tam przemyślał, a nie uległ czyimś namowom, czy własnemu strachowi.

Może po prostu otwórz oczy.......


To łatwo powiedzieć, ale gdy nie ma się styczności z argumentacją, cała dyskusja polega wzajemnych uprzedzeniach i krzyczeniu, że ma się rację, to donikąd nie prowadzi. Straciłem gdzieś tego ducha walki, a może po prostu się znudziłem lub pogodziłem.

Ale bzdety dzisiaj piszę, weźcie to z dystansem.
  • 0



#57

zbyszek11.
  • Postów: 342
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może Don Corleone nie straciłeś ducha walki tylko może przekonały cię argumenty katolików i boisz się do tego przyznać.
  • 0

#58

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Może Don Corleone nie straciłeś ducha walki tylko może przekonały cię argumenty katolików i boisz się do tego przyznać.


Nie, dlaczego? Znudziło mi się to po prostu. Zjeździłem już domy dla narkomanów i samotnych matek gdzie słuchałem ich świadectw (domy katolickie dodam), rozmawiałem z tyloma fundamentalistami, że dostrzegłem zmęczenie umysłu i wypalenie ducha, na Waszą znikomą korzyść, a jak ktoś nie traktuje cię serio... Potrzebny mi odpoczynek, zanurzę się teraz w pracę nad moimi publikacjami autorskimi...
  • 0



#59

Vaherem.
  • Postów: 705
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Może Don Corleone nie straciłeś ducha walki tylko może przekonały cię argumenty katolików i boisz się do tego przyznać.


gdyby się nawróciłby, to by zrobił odzielny temat o tym ku uciesze wszystkich katolików na forum :)

On jest po prostu najzwyczajniej zmęczony. Znam to uczucie, przez pewien czas w ogóle się nie odzywałem w tematach religijnych, najzwyczajniej w świecie mnie to znudziło. Nikogo nie uświadamiać na siłe, jak do czegoś dojdzie, to przynajmniej będzie miał frajde, że sam do tego doszedł. I koniecznie dodawać do postów "moim zdaniem" żeby się na ciebie nie rzucili i rozszarpali... ;)
  • 0

#60

Confident.
  • Postów: 240
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

gdyby się nawróciłby, to by zrobił odzielny temat o tym ku uciesze wszystkich katolików na forum :)


Masz racje, codziennie nie śpie i czekam tylko obgryzając paznokcie kiedy to Don Corleone się nawróci, alebowiem zła jest jego postawa!

Dołączona grafika
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych