Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ratunku! Jestem niewolnikiem reality show


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1

Mond73.
  • Postów: 125
  • Tematów: 48
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Od kilku lat u psychiatrów pojawia się nowy typ pacjentów: ludzie, którzy uważają, że ich życie jest nieustannie podglądane przez telewizyjne kamery.


Zaburzenie to zostało ochrzczone mianem „syndromu Trumana”. Nazwę zawdzięcza filmowi, amerykańskiej tragikomedii z 1998 roku opowiadającej o losach agenta ubezpieczeniowego. Truman Burbank wiedzie szczęśliwe życie, dopóki nie odkrywa, że nieświadomie jest gwiazdą wielkiego telewizyjnego show. Nawet pogoda uzależniona jest od kaprysów reżysera.

O podobieństwie do losów bohatera filmu „Truman Show” przekonany był mężczyzna, który pojawił się w budynku amerykańskich władz federalnych prosząc o uwolnienie z udziału w reality show, w którym mimowolnie uczestniczył.

Inny przekonany był, że wszystko w jego życiu – począwszy od wydarzeń na świecie po leki przypisywane przez jego psychiatrę - jest sztuczne, a więc dzieje się na potrzeby telewizji.

Specjaliści podkreślają, że zaburzenie to odzwierciedla, jak duży wpływ na stan zdrowia psychicznego ma kultura popularna. Jego badaniem zajął się dr Joel Gold, psychiatra z Bellevue Hospital w Nowym Jorku. Wraz z bratem, który jest psychologiem, zaczął dwa lata temu prezentować wyniki swoich obserwacji w medycznych szkołach. Od tamtej pory naliczył 50 podobnych przypadków.

Kilku z jego pacjentów było dumnych z powodu swojej „popularności”. Ale wielu przeżywało katusze, skarżąc się, że ich intymność została naruszona. Jeden planował popełnić samobójstwo.

Co jest przyczyną syndromu Trumana? Psychiatrzy twierdzą, że nie bez znaczenia jest wartość, jaką we współczesnym świecie odgrywa sława. Ale najczęściej jest to nowa wersja „starych” chorób. – Podobne złudzenia mogą być symptomem parkinsona czy alzheimera lub skutkiem stosowania niektórych leków – tłumaczy dr Joel Gold. Mężczyzna z syndromem Trumana, którego przypadek został opisany w „British Journal of Psychiatry”, cierpiał na schizofrenię.

Pacjenci z urojeniami, skarżący się na to, że ich bliscy zostali podmienieni przez oszustów, pojawiali się u psychiatrów od zawsze. Tak jak i ci, którzy byli przekonani, że ktoś ich prześladuje. Współczesna kultura i technologia tylko je wzmacnia. Przykładowo, w Austrii odnotowano przypadek kobiety, która uwierzyła w to, że stała się... chodzącą kamerą internetową.

Programy typu reality show nie wpędzają zdrowych ludzi w urojenia – dodają specjaliści. Zdaniem dra Golda, mogą przyspieszać popadnięcie w chorobę tych osób, które mają do tego skłonności. Nie wszyscy psychiatrzy się z nim zgadzają. Ale większość potwierdza, że syndrom Trumana jest interesującym przykładem związku kultury popularnej ze zdrowiem psychicznym.

"Rz" Online
  • 0

#2

CzstSrkzm.
  • Postów: 454
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Heh, ja się na szczęście nie muszę martwić ewentualnością bycia mimowolnym bohaterem reality show. Pół dnia przed komputerem - kto by chciał to oglądać? :mrgreen:
  • 0

#3

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Po obejrzeniu "Truman Show" często miewałem takie myśli, że sam jestem takim Trumanem, ale logiczne myślenie szybko brało górę. Miałem wtedy koło 12 lat, więc chyba nie ma się czemu dziwić.
  • 0

#4 Gość_Bayakus

Gość_Bayakus.
  • Tematów: 0

Napisano

Może nie podam tutaj przykładu reality show.Ale weźmy teorie konspiracyjne,możliwe że żyjemy w matrixie.Nie było by to takie głupie,nie jestem nawet żadnym fanatykiem tego filmu lecz dużo rzeczy znalazło by swoje wyjaśnienie.My nie widzimy prawdziwej rzeczywistości która jest przed nami zasłaniana.Nie jest to taka głupia teoria jak się z początku wydaje.Wystarczy przykład NASA,choć tutaj domagamy się prawdy która jest zapewne skrywana więc mamy świadomość,jednak jeśli tylko niektóre rzeczy wyszły na jaw,więc ile jeszcze przed nami utajnionych informacji.Czy może istoty pozaziemskie to potencjalni obserwatorzy takiego reality show jakim jest Ziemia.Odpowiedzi powinny pojawić się dość szybko.
  • 0

#5

Mond73.
  • Postów: 125
  • Tematów: 48
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zamiescilem ten temat bo znalem taka osobe. Jej przekonanie co do tego ,ze mowia o niej w radiu i telewizji bylo niesamowite. Dochodzilo nawet do tego ,ze osoba ta twierdzila ,iz jest sledzona przez reportera radiowego ktroy non stop przekazuje w radiu jej losy. Generalnie mozna bylo porozmawiac z ta osoba calkiem logicznie wylaczajac aspekt "Trumana" przynajmniej tak mi sie dzis wydaje.
  • 0

#6

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tak objawiają się niektóre typy schizofrenii. Do objawów należy między innymi uczucie osaczenia, śledzenia i rejestrowania każdego kroku przez obserwatorów związanych z mediami lub jakimiś organizacjami. Usłyszane rozmowy są dla chorego pełne podtekstów dotyczących jego osoby, nawet jeśli jest to rozmowa o sprawach zupełnie z nim nie związanych. Znam kogoś kto jest czymś takim dotknięty, i jest to obraz tragiczny. Wystarczy, że taka osoba przejedzie kilka przystanków autobusem i już jest problem, bo wszyscy pasażerowie mówią o niej, planują na nią atak, a ona jako osoba publiczna musi się bronić...
  • 0



#7

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Też znam osobę, która ma takie schizy, chociaż nie bardzo mocne. Zawsze wszędzie stara się być ze słuchawkami na uszach żeby nie słyszeć ludzi. Po prostu wariat.
  • 0

#8

ICM600.
  • Postów: 184
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ja takze po obejrzeniu Trumana miałem urojenia ze ciagle jestem obserowowany, tak jak Judas666. To uczucie wzmocniło sie jeszcze po obejrzeniu matrixa, nadanego w tv kilka tygodni pozniej. Ciagle myslałem ze otaczaja mnie kamery, mikrofony, a nawet ze mam podsluch w glowie. z nikim nie umialem normalnie porozmawiac, ciagle myslalem ze jak cos powiem to sie osmiesze przed ludzmi, ktorzy mnie rzekomo ogladaja. Ale na szczescie juz mi to przeszlo... :) Na wlasnej skorze przekonalem sie ze telewizja moze zrobic czlowiekowi wode z mozgu.
  • 0

#9

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jeśli chodzi o ośmieszenie się, to ja miałbym w głębokim poważaniu ludzi, którzy oglądaliby mnie przed odbiornikami. W podobny sposób traktuje osoby po drugiej stronie łącza. Przez internet nie mam za bardzo hamulców podczas, gdy irl (In Real Life - na żywo) jestem cichy i bardzo mało mówię.
  • 0

#10

Lerlitz.
  • Postów: 229
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

mi nikt nie zabrania wyjechac z miasta :D ani nie boje sie plywac wiec pewno mnie nie obserwuja kamery :) a moze ?
  • 0

#11

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Lerlitz, Powiem Ci prawdę. To wszystko jest jednym wielkim reality show, którego Ty jesteś bohaterem, a my wszyscy, reszta z tych 6 miliardów ludzi jesteśmy aktorami. Oglądają nas kosmici. I niedługo usuną mój post, to będzie dowód! :D
  • 0

#12

bianka.
  • Postów: 301
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nic innego jak "zreformowana" odmiana starej,dobrej manii prześladowczej...
  • 0

#13

Tekla.
  • Postów: 46
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zawsze programy typu reality uważałam za skrajnie głupie...
Czy do końca miałam rację, chyba nie- skoro tak drastycznie mogą działać na psychikę człowieka.

Musi to być okropne uczucie.
  • 0

#14

Mond73.
  • Postów: 125
  • Tematów: 48
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nic innego jak "zreformowana" odmiana starej,dobrej manii prześladowczej...



Ciekawe jak ta reformacja dociera do delikwentow. Jedno jest pewne to straszna choroba.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych