Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy Katolicy powinni zgodzić się na aborcję?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
190 odpowiedzi w tym temacie

#1

zbyszek11.
  • Postów: 342
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Współcześnie w Kościele katolickim, dokonanie lub pomaganie w aborcji ma następstwo automatycznej[25] [26] ekskomuniki, którą może zdjąć zwykle jedynie biskup, bądź wyznaczony przez niego ksiądz, chociaż w niektórych diecezjach prawo zdjęcia ekskomuniki posiadają wszyscy księża mogący spowiadać. Za odpowiednik aborcji Kościół uznaje także niszczenie embrionów ludzkich poza organizmem matki, np. w laboratoriach.
Teolodzy katoliccy (od Didache do Evangelium Vitae) utrzymują, że Biblia zakazuje aborcji. Również papież Benedykt XVI bezwarunkowo potępił aborcję[27]. Chociaż zawsze uznawano aborcję za grzech ciężki, to jednak znaczenie tego grzechu interpretowano odmiennie w różnych epokach historycznych, w zależności od stopnia dostępnej wiedzy na temat rozwoju embrionu lub płodu, np. papież Grzegorz XIV wyznaczył karę ekskomuniki tylko dla dokonujących aborcji "ruszającego się dziecka" (tzn. tylko w tej fazie ciąży, gdy można wyczuć ruchy płodu).
Obecnie Kościół katolicki podkreśla, iż "pierwszym prawem osoby ludzkiej jest jej życie" od momentu poczęcia. Nawet w sytuacji, gdy życie matki jest zagrożone, nie można uznać jej życia za ważniejsze od życia "nienarodzonego dziecka". Jednak wyraźnie rozróżnia "aborcję bezpośrednią" jako cel sam w sobie (która jest potępiana bezwzględnie) od "aborcji pośredniej", czyli poronienia spowodowanego przez zabiegi medyczne, niezbędne dla ratowania życia matki (np. usunięcie części jajowodu z zagnieżdżonym w nim zarodkiem, w ciąży pozamacicznej). Sobór Watykański II w 1965 określił aborcję wraz z dzieciobójstwem jako "zbrodnię"[28]. Zakazane są także następujące praktyki antykoncepcyjne i badawcze, które mogą powodować zniszczenie zapłodnionej komórki jajowej (niezagnieżdżonego zarodka): wkładka domaciczna, pigułka antykoncepcyjna (w tym antykoncepcja "po stosunku płciowym"), badania lub terapia oparte na komórkach embrionalnych, zapłodnienie in vitro.

wikipedia.pl
  • 0

#2

NO_NAME.
  • Postów: 614
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nawet w sytuacji, gdy życie matki jest zagrożone, nie można uznać jej życia za ważniejsze od życia "nienarodzonego dziecka".


no to już mnie zaszokowało. a co z "podstawowym prawem człowieka jest prawo do życia"? Kościół mógłby w swej łaskawości chociaż tutaj dać wybór kobiecie. sprzeciw wobec antykoncepcji to już dla mnie kompletna psychodela. jeśli już powołujemy się na prawa natury, to wśród zwierząt pozostających w parach stosunki płciowe niesłużące do reprodukcji są nagminne gdyż podwyższają (także u ludzi) poziom chormonu zwiększającego przywiązanie i wierność do partnera (także powiom wazopresyny spełnia istotną rolę przy zachowaniu wierności, zarówno zwierząt jak ludzi). choć u zwierząt nie pozostających w parach też jest sporo takich przypadków-weźmy delfiny i niektóre odmiany szympansów. Kościół za bardzo gloryfikuje błędnie (moim zdaniem) pojmowane człowieczeństwo-skupia się na błachostkach zamiast zachęcać do bycia po prostu dobrą osobą, jakby na przekór wpisanym w podświadomość i naturalnym zachowaniom człowieka. rozumiem niepopieranie aborcji ale antykoncepcji to już przesada.
  • 0

#3

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Czy powinni się zgodzić? A za kogo oni się uważają? Za Wielkiego Prawodawcę, czy jak?
  • 0

#4

Koszmar senny.
  • Postów: 216
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak już mówiono w innym temacie dopóki jajko nie będzie kurą, dopóty płód nie będzie osobą ludzką, aborcja i antykoncepcja to sprawa PRYWATNA kobiety. I sądzę że wiele osób poprze te słowa, oczywiście jeszcze trzeba dodać że usuwanie dziecka w którymś miesiącu ciąży to już jest zbrodnia, ale ja się nie znam na rozwoju płodu i jego transformacji w dziecko, dlatego to zostawiam ekspertom :P


Mango, święte słowa, niestety żyjemy w świece w którym: "masz wpływy tu i tam = masz władzę"
  • 0

#5

Babylon Slayer.
  • Postów: 52
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nikt nikogo nie zmusza do przestrzegania zasad stworzonych przez tą sektę, więc chyba nie ma powodu, żeby się przejmować tym co wymyśla.
  • 0

#6

Vaherem.
  • Postów: 705
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Koszmar_senny, przyznaj się, że wlazłeś mi do mózgu i stamdąd wyciągnełeś tą odpowiedź :P Pomyślałem niemal dokładnie to samo co ty...plus jeszcze kilka milusich epitetów pod adresem KK ;)
  • 0

#7

Koszmar senny.
  • Postów: 216
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@Babylon Slayer
Ale większość polaków oficjalnie jest katolikami, z prezydentem i prawie całym sejmem i senatem włącznie, dlatego ludzie tacy jak my, mogą g*** zdziałać.

@Vaherem
Przepraszam, ale musiałem na kimś poćwiczyć moje PSIe moce xD xD
  • 0

#8

Babylon Slayer.
  • Postów: 52
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@Babylon Slayer
Ale większość polaków oficjalnie jest katolikami, z prezydentem i prawie całym sejmem i senatem włącznie, dlatego ludzie tacy jak my, mogą g*** zdziałać.


Według mnie jest ogromna różnica między "oficjalnym" a prawdziwym byciem katolikiem. "Oficjalni" katolicy olewaja całkowicie bogów, Kościół i tylko do czasu do czasu przypominają sobie, że są katolikami (np. kiedy otrzymują prezenty na Boże Narodzenie). Kościół stracił swoją władzę i nie ma już powodów, żeby się go bać.
  • 0

#9

Koszmar senny.
  • Postów: 216
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@Babylon Slayer
Masz rację, zwracam honor.

Była już ankieta sprzeciwów na temat aborcji, a gdzie jest ankieta na temat poparcia, lub uznania tego za prywatną decyzje?

@Babylon Slayer
Masz rację, zwracam honor.

Była już ankieta sprzeciwów na temat aborcji, a gdzie jest ankieta na temat poparcia, lub uznania tego za prywatną decyzje?
  • 0

#10

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jedyne co kościół powinien to nie wkładać nosa w nie swoje sprawy. Jeśli ktokolwiek może decydować o aborcji, to matka.
  • 0

#11

zbyszek11.
  • Postów: 342
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czy powinni się zgodzić? A za kogo oni się uważają? Za Wielkiego Prawodawcę, czy jak?


Ale jakoś wszyscy ich słuchają?
  • 0

#12

Trajan.
  • Postów: 358
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Czy powinni się zgodzić? A za kogo oni się uważają? Za Wielkiego Prawodawcę, czy jak?


Ale jakoś wszyscy ich słuchają?

Wszyscy słuchają katolików? W kwestii aborcji? Czy szanowni państwo są aby pewni, że wiedzą o czym mówią? To może jest trochę głupie pytanie, skoro są wśród nas osoby, którym w pewnym przywołanym i tutaj wątku trudność sprawiało (i nadal sprawia) objęcie swoją percepcją faktu, że jajko jest swoistym inkubatorem dla małej kury, a nie samą kurą (jest swego rodzaju odpowiednikiem macicy i brzucha matki). No ale jednak można i należy pytać. Czy wiecie o czym mówicie pisząc o Wielkich Prawodawcach i o Katolikach, których wszyscy słuchają?

(...)
"Niedawno doszło do głośnej kontrowersji między Giuliano Ferrarą a byłą minister zdrowia i minister ds. rodziny w rządzie Romano Prodiego - Rosy Bindi. Ta ostatnia, notabene wice-przewodnicząca Włoskiej Akcji Katolickiej, stwierdziła publicznie, że istnieją dwa rodzaje wolności - wolność do popełnienia aborcji i wolność sumienia lekarzy do odmowy aborcji - i oba są jednakowo ważne. W liście otwartym Ferrara odpowiedział jej: "Nie wiem, czy Pani twierdzenie jest katolickie, wiem natomiast, że nie jest słuszne z punktu widzenia laickiego."

Laickiego publicystę dziwi fakt, że katolicka minister "głosi swobodę popełniania aborcji z lapsusem moralnego zobojętnienia, który w przeciągu ostatnich trzydziestu lat wyniósł do rangi idola wyzwolenia ową zacofaną i niedzisiejszą praktykę zabijania poczętego życia ludzkiego". Ferrara kończy swój list stwierdzeniem: "Ja idę naprzód, a Pani niech sobie poszuka kierownika duchowego."

(...)

Wybitny włoski myśliciel Norberto Bobbio, deklarujący się publicznie jako osoba niewierząca. Kiedy pytano go, dlaczego podczas referendum w 1981 r. głosował przeciwko legalizacji aborcji, odpowiedział: "Chciałbym zapytać, jakaż to niespodzianka może kryć się w fakcie, że laicki humanista traktuje nakaz "nie zabijaj" jako powszechnie obowiązujący w sensie absolutnym, jako imperatyw kategoryczny. Zdumiewa mnie, że niewierzący chcą pozostawić wierzącym przywilej i honor potwierdzania tego, iż nie wolno zabijać."”

Sprzeciw wobec aborcji może wynikać także z wierności ideałom lewicowym, o czym przekonuje przykład Giuliano Amato - ministra spraw wewnętrznych w rządzie Romano Prodiego. Ten socjalistyczny polityk w 1992 r. jako premier Włoch domagał się prawnego zakazu aborcji. Według niego etos lewicy zawsze polegał na stawaniu po stronie wykluczonych, dyskryminowanych i bezbronnych. Dziś najbardziej dyskryminowane i bezbronne są dzieci nienarodzone, gdyż odbiera im się najbardziej podstawowe prawo - prawo do życia.

"Życie jest wartością człowieka fundamentalną. Jeśli będziemy je czynić nadal przedmiotem dyskusyjnej gry, jeśli nie poddamy zasadniczej rewizji tych opinii, wedle których jeden człowiek może kwestionować życie drugiego, wówczas przekreślamy samą podstawę umożliwiającą współżycie między ludźmi, podstawę głębszą jeszcze niż zasada solidarności", przekonywał Amato i dodawał: "To nade wszystko dane czysto racjonalne zmuszają mnie do uznania, iż życie ludzkie - raz ukształtowane - uzyskuje jako takie tytuł do tego, by było samo w sobie respektowane i chronione."

Amato przyznawał, iż traktował zawsze jako osobistą obrazę uwagi krytyków, którzy zarzucali mu, że przyjmuje papieski punkt widzenia. Podkreślał, że zajmuje takie stanowisko jako człowiek świecki, przedstawiciel lewicy, wierny etyce laickiej. Dla niego sprzeciw wobec aborcji to nie nakaz religijny, lecz zakorzeniony w człowieku wyraz respektowania wartości ludzkiego życia. I nie ma żadnego znaczenia, czy ktoś jest wierzący, czy nie.

(...)

Warto w tym kontekście przypomnieć, że najstarszy zachowany kodeks etyki lekarskiej, czyli przysięga Hipokratesa, zawierał bezwzględny zakaz aborcji i eutanazji. Dokument ten powstał ok. 450 r. przed Chrystusem na greckiej wyspie Kos i przez 25 wieków określał istotę i powinności medycyny.

Źródło: http://tiny.pl/s2p2

W Polsce gdy Trybunał Konstytucyjny uznał możliwość dokonania aborcji przez kobietę znajdującą się w trudnej sytuacji materialnej za sprzeczną z konstytucją nie wspominał ani słowem o Biblii ani Dekalogu, natomiast na kilku stronach powołuje się na powszechnie przyjmowane w Europie i na świecie wartości wyrażone w Konstytucji i ratyfikowanych przez Polskę umowach międzynarodowych.

W istocie obrońcy życia nie powołują się na dogmaty Chrześcijańskie, a właśnie na powszechnie przyjmowane wartości i wiedzę na temat życia poczętego. Ja także w jednym z poświęconych aborcji wątków, starałem się zebrać argumenty przeciwko aborcji w oderwaniu od argumentacji religijnej i wyszło mi 15 stron A4.

Ja rozumiem, że spora część osób wypowiadających się w tym wątku żywi obsesyjną nienawiść do Chrześcijaństwa, co wielu forumowiczów udowadnia niemal każdego dnia, ale twierdzenie, że wszyscy słuchają potulnie Katolików jest jakąś projekcją rzeczywistości rozfanatyzowanych umysłów. Polecam, gorąco polecam chociaż podjęcie próby złapania kontaktu z rzeczywistością. Jeżeli nie interesuje Was Biblia, to poczytajcie sobie Konstytucję, Powszechną Deklarację Praw Człowieka, czy Konwencję Praw Dziecka, na marginesie można dodać, że te trzy ostatnie są źródłami powszechnie obowiązującego prawa, w związku z czym mają charakter normatywny dla każdego z nas i jesteście zobowiązani ich postanowień przestrzegać, a wartości leżące u podstaw tych aktów są podobno wspólne dla każdego Europejczyka, czy każdego człowieka na Ziemi, jak widać m.in. na tym forum nie dla każdego...
  • 0

#13

Darkan.
  • Postów: 120
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jajko to komórka jajowa, w skorupie bo ewentualny płód rozwija się poza kurą. to tak BTW.

A co katolicy mają do gadania w tej sprawie??? może jeszcze księża którzy ojcami nigdy nie będą (nie wszyscy przynajmniej) będą uczyć ludzi??? Dobrze pisaliście wyżej że to prywatna sprawa matki.
:P ja jestem takim "oficjalnym kaolikiem" i zgadzam się na aborcję :P oczywiście tylko wtedy kiedy jest konieczna powinna być wykonywana
  • 0

#14

r3vo.
  • Postów: 384
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

zle sformulowane pytanie ; ] od dawna wielu katolikow zgadza sie na aborcję ; ] powinienes spytac o Katolików ale tych z "góry"

w sumie temat aborcji byl juz walkowany - ; ]
ale Darkan666 - a czemu Ciebie np "mielibysmy" sluchac w sprawach aborcji a Kosciola np juz nie ? : ] to sie moze tyczyc kazdego tematu (we wszystkich jestes wszechwiedzacy ? :) ) rodziny bezplodne ktore dzieci miec nie moga tez ? : ]

pytam poniewaz w sumie Kościoł jest taka sama jednostka życia publicznego jak każdy z nas i ma prawo wypowiadać tak samo w każdek kwestii ; ]
  • 0

#15

golibroda.
  • Postów: 430
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak już mówiono w innym temacie dopóki jajko nie będzie kurą, dopóty płód nie będzie osobą ludzką, aborcja i antykoncepcja to sprawa PRYWATNA kobiety. I sądzę że wiele osób poprze te słowa, oczywiście jeszcze trzeba dodać że usuwanie dziecka w którymś miesiącu ciąży to już jest zbrodnia, ale ja się nie znam na rozwoju płodu i jego transformacji w dziecko, dlatego to zostawiam ekspertom :P


Mango, święte słowa, niestety żyjemy w świece w którym: "masz wpływy tu i tam = masz władzę"


Wiesz, moze ty sie postrzegasz sam siebie za istotne rowna z kurczakiem. Ja np. nie.
Chocby z prostego biologicznego pukntu widzenia. Czy musze ci wyjasniac roznice miedzy ptakiem a ssakiem czy sam ja sobie sprawdzisz?
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych