Skocz do zawartości


Czym są dla was święta Bożego Narodzenia?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Czym są dla was święta Bożego Narodzenia? (54 użytkowników oddało głos)

Czy święta Bożego Narodzenia/Wigilia są dla Ciebie ważne?

  1. Tak, są dla mnie ważne (31 głosów [57.41%])

    Procent z głosów: 57.41%

  2. Nie, to kolejny zwykły dzień (23 głosów [42.59%])

    Procent z głosów: 42.59%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#16

herbee.
  • Postów: 187
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@up
Witaj w klubie i oddaj swój głos pod Manifestem Grudniowym o ile już tego nie zrobiłeś/-aś :)
  • 0

#17 Gość_Hellmaker

Gość_Hellmaker.
  • Tematów: 0

Napisano

Ponieważ atmosfera jest sztuczna. Dlaczego rodzinność i życzliwość ma być przypisana
możę nie tylko, ale przede wszystkim tym dniom? czym one się róznią od wszystkich innych
w roku? Bądźmy dobrzy dla siebie boświęta? A po świętach co? W morde i nożem?

To mnie właśnie najbardziej zastanawia, skąd w ludziach bierze się nagle cała ta życzliwość? Czy jest to przez nich wymuszane, grają po to, żeby pokazać się przed rodziną/znajomymi, jacy to oni nie są wspaniali w święta? Czy może właśnie w okresie bożonarodzeniowym pokazują siebie takimi, jacy są naprawdę - życzliwymi, pełnymi sympatii do świata? W takim wypadku ludzie tacy są aktorami przez resztę swojego życia - jak to ładnie zauważył kapuchy: "A po świętach co? W morde i nożem?". Tylko jak odróżnić prawdę od fałszu.

Dla mnie jest to cały czas bardzo magiczny okres w roku i chyba jedyny kiedy naprawdę wszyscy zdają mi się bardziej szczęśliwi, weseli i mili:)

I w tym miejscu od razu nasuwa mi się pytanie: dlaczego tak jest? Co sprawia, że te właśnie święta, nie na przykład Wielkanoc, albo 3 Maja są bodźcem, który niejako wymusza w nas zmianę w postrzeganiu rzeczywistości? Że "wszyscy zdają się bardziej szczęśliwi, weseli i mili". Może nie każdy to zauważa, przecież Boże Narodzenie nie jest obchodzone przez wszystkich i jak napisał chociażby herbee, zdarza się, że jest to okres, którego zakończenia z utęsknieniem wypatrujemy.

Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie, które dręczy mnie od jakiegoś czasu. Jakie czynniki powodują to, że czujemy atmosferę świąt? Ten zbliżający się dzień Wigilii? A później zaznaczone na czerwono w kalendarzu kolejne dni? Czy może chodzi o coś więcej, o przeżycia duchowe, religijne, związane z tym okresem?

EDIT
I jeśli mógłbyś herbee, nie reklamuj mi tutaj Manifestu Grudniowego :) Nie jest to miejsce na tego typu linki, proponuję Ci założenie odpowiedniego wątku i sprezentowanie tematu. Być może znajdziesz bardzo wiele osób, które złożą podpisy.
  • 0

#18

Darkman-72.
  • Postów: 101
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie, nie są ważne. Dlaczego?

- Ponieważ religijny aspekt mnie nie dotyczy. A to chyba w tym najważniejsze powinno być.
- Ponieważ atmosfera jest sztuczna. Dlaczego rodzinność i życzliwość ma być przypisana
możę nie tylko, ale przede wszystkim tym dniom? czym one się róznią od wszystkich innych
w roku? Bądźmy dobrzy dla siebie boświęta? A po świętach co? W morde i nożem?
- Ponieważ wszyscy ( a w każdym razie większość) "uwielbiają" robić prezenty :]
"o matko.. i co ja mam im kupić.. masakra". Bo tak właśnie znamy najbliższych.
I tak właśnie do tego podchodzimy. Przez pryzmat prezentu.
- Bo to wszystko, cała czarowna otoczka prysła jak bombka choinkowa pod naporem komercji
i ogłuszającego jazgotu reklamowo-napuszonego.
- Ponieważ tak naprawdę większość już od pierwszego dnia powtarza sobie w duchu -
"niech to sie już skończy"
i tak bym mógł jeszcze parę spraw poruszyć, ale w sumie po co?
Jak festiwal zakłamania i fałszu będzie nadal trwał... :)

Oczywiście są i tacy ludzie, dla których Święta Bożego Narodzenia są prawdziwym
przeżyciem i czymś naprawdę oczekiwanym, ale nie okłamujmy się - niewielu już takich zostało.


Popieram w 100% "święte słowa" :) i jeszcze ten milion smsów i maili z życzeniami od ludzi których nie widziałem od 10 lat a nagle się komuś przypomniało i chce na siłe być miły, żałosne
Dla mnie świeta to jest okres nic nierobienia, nadrabiania zaległości filmowych, książkowych itp
Pozdrawiam i Merry Christmas :)
  • 0

#19

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Boże narodzenie - zabiegani ludzie, samochody na chodnikach przy hipermarketach, wymuszona uprzejmość. Gówniany dzień. Byłbym szczęśliwszy jakby matka sobie w tym roku darowała.

Kevin był fajny x lat temu. Teraz jest nudny.

Merry fucking X-Mass i miłego mordowania.
  • 0

#20

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

O właśnie. Smsy... NIC mnie tak nie drażni, jak rymowane wierszyki wysyłane hurtowo. Jeżeli już musi być sms-em, to niech chociaż będzie coś wymyślonego. To tak na przyszłość dla tych z forum, którzy mają mój numer i chcieliby mi złożyć życzenia smacznego jajka ;D
  • 0

#21

herbee.
  • Postów: 187
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O tak, smsy i maile od ludzi, którzy w tej samej firmie siedzą biurko obok i punkt kulminacyjny - firmowe przyjęcie wigilijne, to jest dopiero festiwal hipokryzji i fałszywych gestów (no, premia świąteczna jest akurat fajna ;) ), wszyscy sa dla siebie tacy mili a za dwa dni powrót do tego o czym napisał kapuchy - "w mordę i nożem", ogólnie żenujące przeżycie.
Hellmaker, sam widzę, że trochę przegiąłem z tym manifestem ale to ten pie.. tzn. zgubny wpływ świąt tak na mnie działa ;) , rozważę też założenie tematu jak proponujesz
  • 0

#22

CrAxMaN.
  • Postów: 223
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Merry fucking X-Mass i miłego mordowania.


Nie musisz od razu przeklinać :/

O właśnie. Smsy... NIC mnie tak nie drażni, jak rymowane wierszyki wysyłane hurtowo.


Dokładnie :/

Oczywiście to o czym piszecie jest prawdą, a mianowicie powinniśmy być na co dzień dla siebie mili i serdeczni a nie tylko od święta ;)
  • 0

#23

IceMan.
  • Postów: 31
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W dobie ery komercyjnej, święta stały się typowym dniem , większość ludzi 24grudnia pracuje i to nawet do pozna w nocy , kiedyś święta miały naprawdę niepowtarzalna atmosferę, która niestety gdzieś sie zatraciła :(
  • 0

#24

reesvin.
  • Postów: 115
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak, są dla mnie ważne ponieważ mam wtedy wolne... Od 20 grudnia do 4 stycznia :)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych