Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kolejny cios dla kreacjonistów


  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#31

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

to skąd wziął się Bóg? Znikąd?

Nie wiemy. Nikt Ci na to pytanie nie odpowie.
Był od zawsze. Ale czy na pewno? Co znaczy to "zawsze"? Jest On niepojmowalny, jakakolwiek próba zdegradowania Go na ludzki poziom umysłu i rozumowania w niczym nie pomoże.
  • 0



#32

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

to skąd wziął się Bóg? Znikąd?

Nie wiemy. Nikt Ci na to pytanie nie odpowie.
Był od zawsze. Ale czy na pewno? Co znaczy to "zawsze"? Jest On niepojmowalny, jakakolwiek próba zdegradowania Go na ludzki poziom umysłu i rozumowania w niczym nie pomoże.

Zamiast wymijających odpowiedzi i umysłowej żonglerki proszę o konkrety, ale wierzący ich nie mają i zaraz powiedzą człowiekowi "ale dlatego to nazywamy "wiarą"" itd, a zresztą ten artykuł powinien być w Religii i Filozofii .

P.S. Mojo, tamten avatar był chyba lepszy, ale to tylko moje zdanie.
  • 0



#33

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zamiast wymijających odpowiedzi i umysłowej żonglerki proszę o konkrety, ale wierzący ich nie mają i zaraz powiedzą człowiekowi "ale dlatego to nazywamy "wiarą"" itd, a zresztą ten artykuł powinien być w Religii i Filozofii .

Na tym to polega, co ja poradzę. Nie zadowala Cię moja wypowiedź, trudno. Nie rozumiesz wiary, trudno. Ja nie potrafię zrozumieć Twojego światopoglądu, a Ty mojego.
"Konkretów" jak dobrze wiesz Ci nie podam, bo to wiara jest. Jakbym je miał, to nie byłaby to wiara.
Rzekłem, kurde.

Mojo, tamten avatar był chyba lepszy, ale to tylko moje zdanie.

Ten awatar wyraża moje Ja. ;)
  • 0



#34

SolarWarden.
  • Postów: 259
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Po pierwsze jestem ciekaw skąd w ogóle znacie taki termin jak "bóg"?

Tłumacząc Biblię dokonano największego oszustwa w naszej ludzkiej historii tłumacząc słowo "Elohim" na pojedyncze słowo "Bóg".
A że ktoś na forum swoje teorie dotyczące tłumaczeń tego słowa wysnuwa, to tylko jego sprawa.
Elohim znaczy ze staro hebrajskiego "Ci, którzy przybyli z nieba" a nie jakiś pojedynczy nieogarniony "bóg", więc to czym straszy tak KK to to samo jak kiedyś biednych ludzi straszono w Egipcie i innych takich.

Im bardziej prymitywny lud, tym bardziej wierzy w boskie siły, gdyż czegoś nie może zrozumieć, pojąć, objąć własnym rozumem.
  • 0

#35

mamma.
  • Postów: 214
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

SolarWarden - parę złych wiadomości:

1) Elohim ani w starohebrajskim, ani w jakimkolwiek innym języku nie znaczy "ci, którzy przybyli z nieba".
2) Słowo 'elohim' przetłumaczono jako 'bóg' nie przez kaprys tłumacza, ale dlatego, że zdania zawierające to słowo są gramatycznie w liczbie pojedynczej.
3) Ludzi w starożytnym Egipcie nikt nie straszył bogami.

Skąd Ty w ogóle czerpiesz takie informacje?
  • 0

#36

Aramroth.
  • Postów: 213
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Po pierwsze jestem ciekaw skąd w ogóle znacie taki termin jak "bóg"?

Tłumacząc Biblię dokonano największego oszustwa w naszej ludzkiej historii tłumacząc słowo "Elohim" na pojedyncze słowo "Bóg".
A że ktoś na forum swoje teorie dotyczące tłumaczeń tego słowa wysnuwa, to tylko jego sprawa.
Elohim znaczy ze staro hebrajskiego "Ci, którzy przybyli z nieba" a nie jakiś pojedynczy nieogarniony "bóg", więc to czym straszy tak KK to to samo jak kiedyś biednych ludzi straszono w Egipcie i innych takich.

Im bardziej prymitywny lud, tym bardziej wierzy w boskie siły, gdyż czegoś nie może zrozumieć, pojąć, objąć własnym rozumem.

Wykazujesz się wyjątkową, rzadko spotykaną dziś ignorancją.
Całkowicie olewasz posty obalające twoje tezy i udajesz, że ich nigdy nie było.

"Elohim" w żadnym języku nie znaczy "ci, którzy przybyli z nieba". Jest to liczba mnoga od "eloah", czyli po prostu "bóg".

Napisałem już, że "elohim" jest albo pozostałością dawnej religii politeistycznej Hebrajczyków, albo jest to pluralis majestatis, czyli "my, król". Pierwsze słowa Genesis, o które sam prosiłeś brzmią "breszit bara elohim". Samo słowo "elohim" występuje w liczbie mnogiej, lecz wszystkie inne odniesienia do Elohim są w liczbie pojedyńczej, czyli dosłownie znaczy to "na początku bogowie stworzył". Jeśli Elohim to wiele osób, tekst powinien brzmieć "breszit beru elohim" - "na początku bogowie stworzyli".

Piszę to już drugi raz. Tego posta zapewne też olejesz i dalej będziesz głosić, że Elohim to z całą pewnością federacja kosmiczna.
  • 0

#37

Spawn.
  • Postów: 82
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

" Jeśli Elohim to wiele osób, tekst powinien brzmieć "breszit beru elohim" - "na początku bogowie stworzyli". "
łoooł ... Are you some kind of wizard? ;] (przytaczają tekst z nie wiem jakiegos filmu;] ) szacunek dla twojej wiedzy;]
  • 0

#38

Aramroth.
  • Postów: 213
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

szacunek dla twojej wiedzy;]

Szacunek dla Google i Wikipedii, ja na starohebrajskim niespecjalnie się znam ;]

"Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię" - "Bereszit bara Elohim et haszszamaim weet haarec". Żeby było "stworzyli", "bara" należałoby zamienić na "beru" lub "baru" (nie wiem dokładnie która forma jest poprawna).
Przypuszczam, że początkowo Elohim rzeczywiście oznaczało wielu bogów, a z czasem ta wiara przekształciła się w monoteizm, a pozostałością politeizmu jest mówienie o bogu jako o jednej istocie, ale w liczbie mnogiej, jak do króla: "Wasza wysokość", nie "Twoja wysokość"
  • 0

#39

SolarWarden.
  • Postów: 259
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

"Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię" - "Bereszit bara Elohim et haszszamaim weet haarec". Żeby było "stworzyli", "bara" należałoby zamienić na "beru" lub "baru" (nie wiem dokładnie która forma jest poprawna).
Przypuszczam, że początkowo Elohim rzeczywiście oznaczało wielu bogów, a z czasem ta wiara przekształciła się w monoteizm, a pozostałością politeizmu jest mówienie o bogu jako o jednej istocie, ale w liczbie mnogiej, jak do króla: "Wasza wysokość", nie "Twoja wysokość"


No sam twierdzisz, że Elohim to liczba mnoga, nawet jeśli nie oznacza "tych, którzy przybyli z nieba" to oznacza "bogów".
A bawienie się w te słówka i słóweczka nie ma sensu, liczba mnoga była i tyle. Pełno w Biblii tych "mnogości" bogów, nie ma nad czym się tu rozwodzić., a co się dało sprowadzić do liczby pojedynczej "bóg" to sprowadzili, reszta tak pozostała. Wystarczy poczytać Biblię.

Napisałem już, że "elohim" jest albo pozostałością dawnej religii politeistycznej Hebrajczyków (...)

No to tym też byś potwierdził to co ja mówię.

Piszę to już drugi raz. Tego posta zapewne też olejesz i dalej będziesz głosić, że Elohim to z całą pewnością federacja kosmiczna.

I pięć razy możesz to pisać, nic tym nie zmieniasz, tylko potwierdzasz mnogość "bogów". Nic nie pisałem o żadnej federacji kosmicznej, jak chcesz to się cofnij i poczytaj moje posty.
  • 0

#40

mamma.
  • Postów: 214
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

No sam twierdzisz, że Elohim to liczba mnoga, nawet jeśli nie oznacza "tych, którzy przybyli z nieba" to oznacza "bogów".

Nie nawet jeśli nie oznacza, tylko po prostu nie oznacza.

A bawienie się w te słówka i słóweczka nie ma sensu, liczba mnoga była i tyle. Pełno w Biblii tych "mnogości" bogów, nie ma nad czym się tu rozwodzić., a co się dało sprowadzić do liczby pojedynczej "bóg" to sprowadzili, reszta tak pozostała.

A czego nie dałoby się sprowadzić do liczby pojedynczej? To chyba nie jest wielki problem. Chyba nie bardzo rozumiesz gramatyczna strukturę zdania - liczba mnoga jest w podmiocie, ale w orzeczeniu jest liczba pojedyncza. Ten tekst w dosłownym przekładzie brzmi "Na początku bogowie stworzył niebo i ziemię" - więc zdanie jest w liczbie pojedynczej, bo jego orzeczenie jest w liczbie pojedynczej. W tej samej Księdze Rodzaju występuje termin 'Jahwe Elohim' - Jahwe jest imieniem własnym, więc logika nakazuje tłumaczyć jako "Jahwe bóg', tak jak logika nakazywałaby mówić 'pan Jan', a nie 'panowie Jan'. Cała koncepcja religijna ST takiego, jakim został zapisany jest monoteistyczna.
Mógłbys wskazać jakieś miejsca, w których tak pełno "mnogości" bogów.
  • 0

#41

Aramroth.
  • Postów: 213
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No sam twierdzisz, że Elohim to liczba mnoga, nawet jeśli nie oznacza "tych, którzy przybyli z nieba" to oznacza "bogów".
A bawienie się w te słówka i słóweczka nie ma sensu, liczba mnoga była i tyle. Pełno w Biblii tych "mnogości" bogów, nie ma nad czym się tu rozwodzić., a co się dało sprowadzić do liczby pojedynczej "bóg" to sprowadzili, reszta tak pozostała. Wystarczy poczytać Biblię.


Pluralis majestatis (Pluralis maiestatis) - użycie formy liczby mnogiej przez władców lub o władcach by podkreślić ich majestat.

Czy "Wasza cesarska mość" czy "Wasza wysokość" znaczy, że cesarzy/królów jest wielu? W końcu "wasza"...

Czy to, że w jakiejś religii jest wielu bogów, znaczy to, że są oni kosmitami?

A może pamiętasz mój post o ekipie Zeusa z planety Olimp i Prometeuszu, który stworzył ludzi za pomocą inżynierii genetycznej? Chyba nie bardzo, zaprzeczał twoim poglądom i udowadniał, że z każdej religii można zrobić przylot kosmitów, więc go zwyczajnie olałeś.

Najprawdopodobniej pierwotnymi bogami hebrajskimi byli Adonai (Pan, ten dobry), Jahwe (ten, który jest - ten zły), Satan (początkowo Satanael, po wygnaniu utracił końcówkę -el oznaczającą "boski", upadły syn Adonaia, który opiekował się światem podziemnym), może jeszcze gdzieś zabłąkał się taki Baal, czy jeszcze inny bóg... czy oni wszyscy byli kosmitami?
W Biblii Jahwe i Adonai wymieniani są z osobna. Jahwe jest tym, który karze, tym który każe ścinać łby niewiernych i poić konie krwią ich dzieci, zaś Adonai jest tym dobrym, miłosiernym bogiem, który troszczy się o ludzi. Świat zalał Jahwe, ale to Adonai kazał Noemu zbudować arkę.
Jednakże z czasem religia politeistyczna stała się monoteistyczną i uznano, że Adonai to określenie Jahwe, zaś mniejszych bogów takich jak Baal zdegradowano do rangi diabłów (Baal-zevuv, Belzebub - władca much). Pomimo fuzji bogów ( :D ) nie zaprzestano się odnosić do jednego boga w liczbie mnogiej, albo z tradycji, albo właśnie dla podkreślenia jego wielkości i majestatu.

Nie widzę tu żadnej ingerencji kosmitów. Uwziąłeś się na Biblię, bo to odłam judaizmu zdobył największą część świata i wpisał się w tradycję europejską. Tak naprawdę w każdym micie można się dopatrzyć czegoś, czego tam nie ma.
Gdyby nie było chrześcijaństwa, zapewne pisałbyś dziś że to Perun i Weles byli kosmitami.

SolarWarden, w twoich słowach jest tyle prawdy, co w twierdzeniu, że Jezus był Synem Bożym urodzonym w niebie wiele miliardów lat świetlnych temu :D
Jesteś ślepy na argumenty, jeśli ktoś napisze coś, na co nie możesz znaleźć odpowiedzi olewasz to, i dalej tkwisz w swoich przekonaniach. Jakakolwiek dyskusja nie ma tu sensu, ponieważ istotą dyskusji jest przekonanie drugiej strony do swoich racji. Ty lejesz ciepłym moczem na każde wytknięcie ci błędnego rozumowania i nie zamierzasz zrozumieć, że się mylisz.

BTW, nareszcie znalazłem źródło cytatu z mojej sygnaturki ;]
  • 0

#42

SolarWarden.
  • Postów: 259
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Odnoszę się do Biblii, bo jest najbardziej znana.
To samo znajdziesz w Koranie, a szczególnie w kulturze sumeryjskiej, tam to masz czarno na białym, bez zbytnich przeróbek monoteistycznych.

Użytkownik dj_cinex pisał nawet w którymś z tematów o tym, że w przekazach sumeryjskich jest niemal wszystko to samo co w Biblii.
Tylko, że jest taka różnica, że tam ludzie są stworzeni przez mnogich bogów przybywających z nieba, a nie przez niewidzialną i nieopisywalną siłę.

Najprawdopodobniej pierwotnymi bogami hebrajskimi byli Adonai (Pan, ten dobry), Jahwe (ten, który jest - ten zły), Satan (początkowo Satanael, po wygnaniu utracił końcówkę -el oznaczającą "boski", upadły syn Adonaia, który opiekował się światem podziemnym), może jeszcze gdzieś zabłąkał się taki Baal, czy jeszcze inny bóg... czy oni wszyscy byli kosmitami?
W Biblii Jahwe i Adonai wymieniani są z osobna. Jahwe jest tym, który karze, tym który każe ścinać łby niewiernych i poić konie krwią ich dzieci, zaś Adonai jest tym dobrym, miłosiernym bogiem, który troszczy się o ludzi. Świat zalał Jahwe, ale to Adonai kazał Noemu zbudować arkę.


Adonai lub Adonaj (w hebr. אדני; liczba mnoga od אדנ, adon - "pan"). Tytuł Boga Jahwe oddawany w przekładach jako Pan lub [Wszechwładny] Pan. W hebrajskim Starym Testamencie pojawia się 306 razy oraz w 134 miejscach wskazanych przez masoretów, gdzie przepisywacze soferowie zastąpili tym tytułem imię JHWH. Według The International Standard Bible Encyclopedia z 1986 roku "forma ta podkreśla, że Jahwe jako 'Pan' ma moc i suwerenną władzę".

Tytułem tym najczęściej posługiwali się starotestamentowi prorocy, zwłaszcza Ezechiel. Najczęściej używano go w zwrocie Adonai Jahwe, czyli Pan Jahwe (w starszych przekładach Pan Bóg). 16 razy pojawia się zwrot Adonai Jahwe sewaot, czyli Pan Jahwe Zastępów (przede wszystkim w księgach Izajasza i Jeremiasza).

Gdy judaizm zabronił wymawiać imienia Bożego Jahwe, podczas czytania na głos żydzi w miejscu, gdzie napotykali tetragram czytali Adonai. Zwyczaj ten funkcjonuje w judaizmie tradycyjnym do dziś. Dał on też początek zastępowaniu w przekładach Biblii hebrajskiej imienia "Jahwe" tytułem "Pan" (gr. Kyrios, łac. Dominus, ang. Lord). W niektórych katolickich przekładach Biblii (J. Eck, Wujek) w księdze Wyjścia 6,3 występuje wyraz Adonai jako substytut imienia Jahwe.

Od semickiego wyrazu Adonai pochodzi nazwa greckiego boga Adonisa, która dostała się do Grecji z Fenicji poprzez Syrię.

(wikipedia.org)
A Jahwe jest imieniem głównego przedstawiciela Elohim, nie żadnego boga.

Staram się odpisywać kiedy widzę, że ktoś cokolwiek sensownie myśli, a nie będę na każdy nowy, dziwny wywód wypracowania pisał, szkoda klawiatury.
  • 0

#43

mamma.
  • Postów: 214
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Taaa, a Mojżesz to był agent Orionidów, prawda? Masz szczególny sposób dyskutowania (o ile mozna to nazwać dyskutowaniem) - nigdy nie odpowiadasz na konkretne pytania, a szczególnie te, które dotyczą źródeł Twoich twierdzeń.

Odnoszę się do Biblii, bo jest najbardziej znana.
To samo znajdziesz w Koranie, a szczególnie w kulturze sumeryjskiej, tam to masz czarno na białym, bez zbytnich przeróbek monoteistycznych.

A tak między nami - jaka jest Twoja znajomośc kultury Sumerów, Biblii i Koranu?
Powtarzam moje pytanie - czy mógłbyś wskazać w Biblii miejsca, w których tak pełno "mnogości" bogów, ba jakos nie moge znaleźć?
  • 0

#44

Aramroth.
  • Postów: 213
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Odnoszę się do Biblii, bo jest najbardziej znana.

No właśnie. A ja uważam że kłamiesz i Elohim nie istnieli, a kosmitą który stworzył ludzkość był Thor z planety Asgard!

Użytkownik dj_cinex pisał nawet w którymś z tematów o tym, że w przekazach sumeryjskich jest niemal wszystko to samo co w Biblii.

Dziwne to by było, gdyby nie było podobieństwa. Nie uważasz, że Mezopotamia i Izrael leżą dość blisko siebie?
Czy Polanie wyznawali zupełnie inną religię niż plemiona czeskie i ruskie? Nie, różniły się one tylko imionami bogów i kilkoma szczegółami.

Tylko, że jest taka różnica, że tam ludzie są stworzeni przez mnogich bogów przybywających z nieba, a nie przez niewidzialną i nieopisywalną siłę.

Przez bogów, którzy sami najpierw tworzą się sami z niczego. Jak to było w jednym z tekstów z mitologii egipskiej: "Ja jestem tym, który stał się jako bóg Re, i wszystko co się stało potem, stało się po tym, jak ja się stałem".

A Jahwe jest imieniem głównego przedstawiciela Elohim, nie żadnego boga.

Zaiste prawda twa oświetliła mroki serca mego.
Masz jakieś argumenty poza "to prawda i już"?

Staram się odpisywać kiedy widzę, że ktoś cokolwiek sensownie myśli, a nie będę na każdy nowy, dziwny wywód wypracowania pisał, szkoda klawiatury.

Czyli jeśli ktoś myśli podobnie do ciebie, albo jeśli ktoś napisał coś, co możesz łatwo obalić.

Jedyne twoje argumenty ("to prawda i już") są dla mnie całkowicie bezwartościowe, a argumentów innych osób nie przyjmujesz, uważając, iż masz monopol na prawdę. A gdy ktoś napisze coś, co z hukiem obali twoje tezy, całkowicie to ignorujesz i dalej piszesz swoje, bo tylko ty (i ludzie którzy myślą podobnie) masz rację.

Z powodu twojej ignorancji i upartości dalsza dyskusja jest bezcelowa.
  • 0

#45

SolarWarden.
  • Postów: 259
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ja uważam że kłamiesz i Elohim nie istnieli, a kosmitą który stworzył ludzkość był Thor z planety Asgard!

OK, a skąd masz takie info?
PS: Za jednym zamachem 10 sezonów przewaliłem ;)

Przez bogów, którzy sami najpierw tworzą się sami z niczego.

"Bogowie"jak to ich niesłusznie nazywasz nie tworzą się sami z niczego, zostali stworzeni przez innych, w taki sam sposób jak my przez nich. itd

Zaiste prawda twa oświetliła mroki serca mego.
Masz jakieś argumenty poza "to prawda i już"?

Niestety jego dowodu tożsamości ze zdjęciem nie posiadam.

A tak między nami - jaka jest Twoja znajomośc kultury Sumerów, Biblii i Koranu?
Powtarzam moje pytanie - czy mógłbyś wskazać w Biblii miejsca, w których tak pełno "mnogości" bogów, ba jakos nie moge znaleźć?

Otworzyłeś chociaż Biblię, podczas tego szukania? Jestem pewny w 100%, że nie.

A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!»

1 A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. 2 Synowie Boga1, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały.

A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach.

4 Patrzyłem, a oto wiatr gwałtowny nadszedł od północy, wielki obłok i ogień płonący <oraz blask dokoła niego>, a z jego środka [promieniowało coś] jakby połysk stopu złota ze srebrem, <ze środka ognia>. 5 Pośrodku było coś, co było podobne do czterech istot żyjących. Oto ich wygląd: miały one postać człowieka.

4 Dokoła tronu - dwadzieścia cztery trony,
a na tronach dwudziestu czterech siedzących Starców3,
odzianych w białe szaty,
a na ich głowach złote wieńce.


Więcej nie chce mi się szukać, a tobie tego nie zabraniam, jak znajdziesz podobne, to możesz się nimi na łamach forum pochwalić.

Aramroth, a tak poza tym, to jak ty uważasz, skąd tutaj się wzięliśmy? Za pomocą niewidzialnej mocy, czy tak przypadkowa cząsteczka do innej przypadkowej cząsteczki i siup po paru miliardach lat mamy, to co mamy? :)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych