Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bóg okrutny?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
113 odpowiedzi w tym temacie

#76 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

NitzOr , skoro pozujesz na takiego spryciarza to odpowiedz sobie na takie pytanko :
Czy stworzenie może być mocniejsze od swego Stwórcy który jest Samą Doskonałością ?
Nie ważne czy jest to natura ożywiona czy nie ?
  • 0

#77

Józek.
  • Postów: 154
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zauważ że ja nie poświęciłem 5 lat na studia teologiczne - w tym filozofię -, jakbym to zrobił to możemy pogadać dokładniej.

-------------------------------------------
Spróbuje odpowiedzieć po swojemu.
* Wszystko zależy kto będzie tym stwórcą - jeśli człowiek to jego stworzenie z pewnością może być silniejsze od niego bo sam nie jest doskonały.
* Jeśli damy za stwórce obcych - mimo, że doskonalsi od nas to jest to samo bo oni też mają swoje ułomności.
* Jeśli damy za stwórce Boga - bez mówienia że bogiem są obcy właśnie - to się to nie tyczy, jest wszechobecną i wszechpotężną mocą stwórczą która może wszystko i jest jak nas uczono doskonały więc człowiek, każda inna istota ma wiele ułomności nie może mu być równa.

Ciągle zostaje pare paradoksów, spróbowałbym odpowiedzieć jak mówiłem gdybym studiował teologię i filozofię. :hmm:
  • 0

#78 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Zauważ że ja nie poświęciłem 5 lat na studia teologiczne - w tym filozofię -, jakbym to zrobił to możemy pogadać dokładniej.

-------------------------------------------
Spróbuje odpowiedzieć po swojemu.
* Wszystko zależy kto będzie tym stwórcą - jeśli człowiek to jego stworzenie z pewnością może być silniejsze od niego bo sam nie jest doskonały.
* Jeśli damy za stwórce obcych - mimo, że doskonalsi od nas to jest to samo bo oni też mają swoje ułomności.
* Jeśli damy za stwórce Boga - bez mówienia że bogiem są obcy właśnie - to się to nie tyczy, jest wszechobecną i wszechpotężną mocą stwórczą która może wszystko i jest jak nas uczono doskonały więc człowiek, każda inna istota ma wiele ułomności nie może mu być równa.

Ciągle zostaje pare paradoksów, spróbowałbym odpowiedzieć jak mówiłem gdybym studiował teologię i filozofię.  :hmm:


Czlowiek majac mozliwosc doskonalenia sie poprzez inkarnacje i majac w Sobie Boski pierwiastek jest istota doskonala bo dzieki temu moze wrocic do Zrodla, Zrodla ktore dalo nam zycie i do Zrodla z ktorym sie polaczymy po przekroczeniu wszystkich szczebli ewolucji naszej duszy.
  • 0

#79

Józek.
  • Postów: 154
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No dzięki, ale to potwierdza że możemy być conajwyżej równi ale nie mocniejsi.
  • 0

#80 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Taka interpretacja tworzyła by paradoks sam w sobie .
Powtarzam , nigdy , żadne stworzenie nie będzie doskonalsze niż jego Twórca , ani nie będzie Mu równe.
I boski pierwiastek który w sobie nosimy , nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia , bo jesli go mamy to tylko dlatego , że został on nam podarowany przez Stwórcę z miłości do Swego stworzenia .
Niemniej jest to tylko pierwiastek . :smile:
  • 0

#81 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

nie mowilem tu o dorwownaniu Stworcy...ale gdy osiagniemy ta 100% doskonalosc to polaczymy sie z NIm...bedziemy jednoscia..wieczna szczesliwoscia :smile:
  • 0

#82

Kula.
  • Postów: 41
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Żaden kapłan nie odpowie wprost na pytanie 'Czy Bóg może stworzyć kamień którego sam nie podniesie?' tylko będzie się wykręcał, że to niemożliwe. W ten sposób neguje wszechmoc Bożą i wpadamy w pętlę.


istnieje kilka dobrych odpowiedzi na to pytanie.

1. w sensie logicznym, pytanie jest wewnetrznie sprzeczne (tzn. czy wszechmogacy moze zrobic cos czego nie moze zrobic?)

2. Bog jest wszystkim i niz nie istnieje poza Nim (tzn. kazdy Jego twor jest Jego czescia wiec jak mozna mowic o podnoszeniu zewnetrznego obiektu skoro wszystko co istnieje jest zawieszone w Bogu)
  • 0

#83

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Bog jest wszystkim i niz nie istnieje poza Nim (tzn. kazdy Jego twor jest Jego czescia wiec jak mozna mowic o podnoszeniu zewnetrznego obiektu skoro wszystko co istnieje jest zawieszone w Bogu)

Otóż to. Wielokrotnie podkreślam, że Bóg to nie dziadzia na tronie zawieszonym w chmurach a Szatan nie siedzi pod ziemią w czerwonym uniformie, zaopatrzony w trójząb.

Bóg nie jest bytem osobowoym, jego personifikacja ma za zadanie pomóc nam zrozumieć istotę jego egzystencji, pomóc ogarnąć to wszystko, lecz nie można zapominać o zachowaniu zdrowego dystansu aby nie popaść w zbyt dosłowną nadinterpretację.
  • 0



#84 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Tak naprawdę nikt nie może ze stu procentową pewnością powiedzieć , że wie , jakim bytem jest Bóg.
To nie jest możliwe.
My , ludzie , możemy tylko gdybać i przypuszczać i nic więcej .
Oczywiście nasza niezaspokojona ciekawość , pcha nas do podejmowania prób " rozgryzienia " Boga , ale sa to próby z góry skazane na porazkę.
  • 0

#85

Józek.
  • Postów: 154
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No ja nie twierdze że jest on dziadziem z brodą po stopy i aureolką nad głową :-|
  • 0

#86 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Nikt nie twierdzi , że twierdzisz. :smile:
NH , chodziło raczej o przenośnię. :smile:
  • 0

#87

Junk.
  • Postów: 72
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bóg nie jest bytem osobowoym, jego personifikacja ma za zadanie pomóc nam zrozumieć istotę jego egzystencji, pomóc ogarnąć to wszystko, lecz nie można zapominać o zachowaniu zdrowego dystansu aby nie popaść w zbyt dosłowną nadinterpretację.


Skutek zawsze zawiera w sobie elementy przyczyny. Bóg jest osobą poniewaz ja jestem osobą i ty jesteś osobą. Cały kosmos to mieszanina materii nieożywionej i świadomości - w związku z tym przyczyna manifestacji tych składników musi również zawierać w sobie świadomość . Przykładowa sytuacja: wracasz do domu i na jego miejscu zastajesz dogasające zgliszcza. Niedaleko stoi człowiek przyglądający się wygasającemu pożarowi. Pytasz się go :"Jak to się stało?" a człowiek ów odpowiada "Do tego domu podbiegł chłopiec i wrzucił na jego dach żelazną kulkę". Czy przekonałby Cię ? chyba nie, pożar nie powstaje od żelaznych kulek, pożar powstaje od ognia.
Osobowe byty może stworzyć tylko inny osobowy byt.
  • 0

#88

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Osobowe byty może stworzyć tylko inny osobowy byt.

Byt osobowy w sensie posiadania nie tylko świadomości, lecz również cielesnej powłoki. W tym miejscu Junk obaj mamy szerokie pole do popisu, dlatego też drążenie tego nie ma większego sensu, niemniej jednak rozumiem co masz na myśli i w przypadku takiego ujęcia sprawy nie mogę się nie zgodzić :)
  • 0



#89

damczer.
  • Postów: 87
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem Bóg dał nam szanse na życie bez śmierci, cierpień, kataklizmów w Raju ale tego nie wykorzystali. A co do tych 300tys. osób które zginęły w tsunami to skąd wiadomo że tam gdzie poszły (Raj, życie wieczne) jest im źle?.
  • 0

#90 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Moim zdaniem Bóg dał nam szanse na życie bez śmierci, cierpień, kataklizmów w Raju ale tego nie wykorzystali. A co do tych 300tys. osób które zginęły w tsunami to skąd wiadomo że tam gdzie poszły (Raj, życie wieczne) jest im źle?.


to zalezy co rozumiesz w Slowach RAJ i zycie wieczne.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych