Skocz do zawartości


Zdjęcie

Oburęczność


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Mój temat (59 użytkowników oddało głos)

Jesteś lewo/prawo/obu ręczna/y

  1. Lewo (10 głosów [16.95%])

    Procent z głosów: 16.95%

  2. Głosowano Prawo (43 głosów [72.88%])

    Procent z głosów: 72.88%

  3. Obu (6 głosów [10.17%])

    Procent z głosów: 10.17%

Czy to, że lewo ręczni to artyści, prawo ręczni to mistrzowie od matmy itp. a obu ręczni są najgłupsi to prawda?

  1. Tak (4 głosów [6.78%])

    Procent z głosów: 6.78%

  2. Głosowano Nie (46 głosów [77.97%])

    Procent z głosów: 77.97%

  3. Czasami (9 głosów [15.25%])

    Procent z głosów: 15.25%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#16

Avion.
  • Postów: 312
  • Tematów: 18
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Eee, dziwny nieco temat. Ale nic. Więc tak moja koleżanka jest prawo ręczna. Z matematyką bardzo jej kulawo idzie, ze sztuką jest gorzej.
Kiedyś próbowałam pisać lewą ręką. Ale ciężko mi szło, a raczej litery były koślawe, bardziej od tych które pisze prawą :D

#17

Flix.
  • Postów: 71
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czy to, że lewo ręczni to artyści, prawo ręczni to mistrzowie od matmy itp. a obu ręczni są najgłupsi to prawda?


Sam jestem leworęczny i znam kilka osób które są leworęcznymi, więc powiem w ogólnym skrócie leworęczni to dziwaki :D . Co do prawo ręcznych to może 10% umie dobrze matme a obu ręcznych nie spotkałem :D .

#18

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

jestem przykładem oburęczności ^^.
Prace tz siłowe lepiej wychodzą mi lewą ręką. Na tablicy pisałam lewą e zeszycie prawą. Piszę już tylko prawą ręką.



#19

Ixodides.
  • Postów: 123
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czesto jest tak, ze leworeczni uzywaja lewej reki tylko do pisania natomiast w sporcie, muzyce itd uzywaja prawej.

#20

Pyziak.
  • Postów: 703
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Gimnazjalista nie ma na co czasu poświęcić, to będzie uczył się oburęczności...litości ludzie. Poczytaj książki, to przynajmniej przyniesie Ci jakieś korzyści.

#21

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak patrzę w google , to wychodzi na to , że praworęczni to matematycy, językowcy , leworęczni to kreatywni , artyści z wyobraźnią a oburęczni? Tu następuje wielka zapadnia i się okazuje , że jest to wada, przypisuje sie temu ADHD , dysleksję i inne przypałości. Może i  wielu ma ADHD , ale czy  przez to , że mają ADHD muszą być gorsi?

Dla mnie oburęczność to zaleta. Wydaje mi się , że osoba oburęczna , po np. urazie mózgu  szybciej  wróci do zdrowia, bo zapewne takie osoby nie mają , tak jak praworęczni określonego miejsca w mózgu odpowiadającego za pewne funkcje.. Mają ich więcej. Tu zapewne te miejsca znajdują się zarówno w lewej jak i prawej półkuli, więc po takim urazie szybciej odzyska kondycję osoba oburęczna lub leworęczna, bo te punkty są u niej porozrzucane, czyli występują w więcej niż jednym miejscu. Jeśli jedno zostanie uszkodzone , aktywuje sie inne i to ono przejmuje kontrolę. Tak mi się wydaje :)

 

A ktoś z was umie rysować , albo pisać naraz obiema rękami ?


Użytkownik Shadow Of Angel edytował ten post 04.07.2016 - 13:07




#22 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

A co z nogami? Ja grając w piłkę byłem obunożny. Tzn lewą nogą grałem niemal identycznie jak prawą co trenerzy zawsze uważali za sporą zaletę.

 

Ja uważam, że to kwestia przyzwyczajenia ale nie wiem czy w przypadku nóg, tak jak w przypadku rąk, ma to jakiś wpływ na umysł.

 

Może i leworęczni są bardzo twórczy i kreatywni ale nigdy nie spotkałem leworęcznego malarza albo graficiarza czy innego rzeźbiarza...

 

A już na pewno lewo czy prawo ręczność nie ma nic wspólnego z umiejętnościami z zakresu nauk ścisłych. O tym decydują zainteresowania, głód wiedzy i chęć do nauki tych konkretnych przedmiotów.


Użytkownik critter edytował ten post 04.07.2016 - 15:30


#23

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak zwróciłam na to uwagę, bo jestem nawróconym na prawą rękę mańkutem. I pomimo, że zaczynałam od lewej ręki jestem praworęczna. W szkole pisałam piękne długie wypracowania, które sie nauczycielom podobały, ale dostawałam , nie więcej niż  3 bo wiecznie miałam czerwono w zeszycie, i leciało ort,ort,ort,ort ... itd. z matematyki często pomimo dobrze wyliczonego zadania, zapominałam przepisać np. minusa, co całkowicie zmieniało wartość wyniku. Ja akurat lubię rysować. Żałuje tego , tylko , że nie poszłam do szkoły artystycznej :) Oczywiście ta praworęczność czasami jest dominowana przez wrodzony instynkt aktywnej prawej półkuli. Lewą ręką często wykonuje rzeczy do których nie przykładam świadomej wagi. Taki podświadomy mechanizm :) 





#24

Lili.
  • Postów: 89
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

A co z nogami? Ja grając w piłkę byłem obunożny. Tzn lewą nogą grałem niemal identycznie jak prawą co trenerzy zawsze uważali za sporą zaletę.

 

Ja uważam, że to kwestia przyzwyczajenia ale nie wiem czy w przypadku nóg, tak jak w przypadku rąk, ma to jakiś wpływ na umysł.

 

Będą uważali za zaletę, ponieważ osób leworęcznych, czy też lewonożnych jest po prostu mniej i jak chociażby ktoś uczy się pokonywać przeciwnika, okiwać, to uczy się kogoś prawonożnego/praworęcznego. W takiej sytuacji leworęczni są na lepszej pozycji jeśli chodzi o wygranie "pojedynku"

 

To nie jest kwestia przyzwyczajenia, a prawdopodobnie braku genu decydującego o praworęczności.



#25

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawy materiał na ten temat.





#26

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawy filmik. Jednak to wiadomka. Ja wolałabym się dowiedzieć coś o mózgach oburęcznych. Jakie zmiany achodzą w mózgu w momencie przekładania dziecka na drugą rękę.  Słyszałam , że to może spowodować np. dysleksję.





#27

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2994
  • Tematów: 2565
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A ktoś z was umie rysować , albo pisać naraz obiema rękami ?


Tak. Jestem leworęczna z natury, ale umiem pisać obiema rękami równie sprawnie. Przy czym nie jest to umiejętność naturalna, tylko nabyta -- dawno temu dziecięciem będąc lewe skrzydło sobie przez gapiostwo złamałam, a że nie lubię być w jakikolwiek sposób ograniczana przez cokolwiek, to z nudów nauczyłam się pisać prawą ręką stukając sobie gipsem w biurko dla lepszej motywacji. Używam jednak normalnie lewej, drugą zostawiając jako zapas "na wszelwypad".

Co ciekawe (dla mnie przynajmniej), piszę różnymi na pierwszy rzut oka charakterami pisma, co przydawało mi się drzewiej do wypisywania sobie usprawiedliwień w szkole -- nikt się nigdy nie połapał :)

 

Co do stereotypu, że mańkuci są sprawniejsi matematycznie, a praworęczni humanistycznie, to u mnie się ta reguła nie sprawdza. Nieskromnie stwierdzę, że nigdy nie miałam problemów ani z jedną kategorią przedmiotów, ani z drugą. 

 

Leworęczni malarze i artyści? Leonardo Da Vinci i Michał Anioł to chyba całkiem dobre przykłady :P

 

Na koniec skomentuję jeszcze dość wiekową wypowiedź Flixa na temat tego, że leworęczni to dziwaki. No cóż, jak spojrzę na siebie i na ramkę po lewej stronie mojego posta to hm... jakby to ująć? Trudno się nie zgodzić :szczerb:





#28

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Co ciekawe (dla mnie przynajmniej), piszę różnymi na pierwszy rzut oka charakterami pisma, co przydawało mi się drzewiej do wypisywania sobie usprawiedliwień w szkole -- nikt się nigdy nie połapał :)

Też tak mam,  raz wielkie raz małe, raz proste , raz koślawe :D

 

 

Co do stereotypu, że mańkuci są sprawniejsi matematycznie, a praworęczni humanistycznie, to u mnie się ta reguła nie sprawdza. Nieskromnie stwierdzę, że nigdy nie miałam problemów ani z jedną kategorią przedmiotów, ani z drugą.

Ja słyszałam właśnie , że nie tyle matematycznie , co artystycznie, przestrzennie. Są bardziej kreatywni i wrażliwi i podobno mają również większe szanse na zdolności parapsychiczne.

 

 

Leworęczni malarze i artyści? Leonardo Da Vinci i Michał Anioł to chyba całkiem dobre przykłady :P

Ja pomimo, że z przyzwyczajenia używam do rysowania prawej ręki, to obrazki rysowane lewą , wychodzą mi ładniej i co ciekawe, jak staram się coś odrysować to lewą wychodzi to prawdziwiej.

 

 

Na koniec skomentuję jeszcze dość wiekową wypowiedź Flixa na temat tego, że leworęczni to dziwaki. No cóż, jak spojrzę na siebie i na ramkę po lewej stronie mojego posta to hm... jakby to ująć? Trudno się nie zgodzić :szczerb:

Ha ha ha  :D Leworęcznych determinuje bardziej prawa półkula, ta bardziej twórcza, kreatywna, wrażliwa, powodujące leprze rozeznanie przestrzenne itp. I teraz takiego biednego mańkuta wpuść do urzędu gdzie nie ma mowy o rozwijaniu wyobraźni, tylko drukowanie, pisanie, podpisywanie, zatwierdzanie, stemplowanie, słuchanie rozkazów szefa, mówienie utartych regułek ... to wiesz co? Większość by zdziwaczała. Ja miałam staż w Urzędzie Skarbowym i tylko odliczałam miesiące, dni, godziny , minuty , sekundy do zakończenia tego najnudniejszego epizodu w moim życiu. :facepalm:





#29

neurotoksyna.
  • Postów: 32
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Znam osobe, ktora byla leworękiem.. W dziecinstwie matka zaczela ją uczyć posługiwać sie prawą ręką i do teraz jest praworeczna - więc da sie :)
Jak chcesz być oburęczny to powodzenia i cierpliwosci ;>

D O double G!

#30

Self-Luminous Red.

    Kolor chimeryczny

  • Postów: 90
  • Tematów: 1
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Temat dosyć stary i widzę, że zaznaczyłem „prawo”... pewnie kierowałem się tym, którą ręką piszę, bo kiedyś faktycznie był to dla mnie wyznacznik. Skoro piszę prawą to jestem praworęczny, to chyba oczywiste... Dopiero później zacząłem zdawać sobie sprawę, że wiele rzeczy robię lewą ręką, a wiele innych prawą...

Koniec końców w ankiecie nic nie powinienem zaznaczyć, bo opcji odpowiedniej dla mnie nie ma – cross-dominance, nigdy nie udało mi się znaleźć odpowiednika w języku polskim.

Jednak chyba bardziej dominującą jest ręka lewa, w moim przypadku. :P

Czasem w pracy z nudów biorę sobie kartkę i ćwiczę pisanie lewą ręką, póki co piszę nią wolniej, ale już dostatecznie wyraźnie, jakoś trudno ta nauka nie przychodzi, tylko jednak mało czasu na nią poświęcam. :D

 

Angielska wiki o cross-dominance

EDIT: A poza tym jestem prawooczny i lewonożny. :P
 


Użytkownik Edric edytował ten post 05.07.2016 - 15:44





 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych