Skocz do zawartości


Zdjęcie

Lucid Dream FAQ


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Pierce.
  • Postów: 153
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Lucid Dream FAQ

Zjawisko świadomego śnienia zdobywa coraz większą popularność. Wyczyny jakie osiągają oneironauci*, zachęca coraz więcej spragnionych niesamowitych wrażeń ludzi. Chcąc pomóc w osiągnięciu tego upragnionego stanu stworzyliśmy [ja - Pierce i Adam567 ]ten oto poradnik faq - Frequently Asked Questions [czyli najczęściej zadawane pytania] :

1. Podczas LD słyszę dźwięki z zewnątrz. Co zrobić, aby sen nie minął?
Dobrą metodą jest skupianie się na jak największej ilości szczegółów. Przerzucaj wzrok z jednego obiektu na kolejny tak długo, aż sen ustabilizuje się.

2. W czasie LD wszystko jest nie wyraźne. Co należy zrobić?
Taki problem często dotyka początkujących, najwyraźniej nie jesteśmy przyzwyczajeni do obierania takiej ilości informacji. Jest na to rada. Może się wydać trochę śmieszne, ale krzyknij wtedy "ostrość", "przejrzystość" lub też inne stanowcze słowo. Ten niewielki trick potrafi zdziałać cuda.

3. Czy LD powoduje nadmierne męczenie się mózgu i kiedy się budzimy jesteśmy niewyspani?
To mit. Nigdy niczego podobnego nie doświadczyłem, wręcz przeciwnie. Kilka razy po bardzo świadomym śnie wstałem "jak nowo narodzony", tryskałem energią. Wiele osób twierdzi podobnie jak ja.

4. Czy świadomy sen jest czymś w rodzaju okultyzmu?
Niekiedy KK określa go w ten sposób, ale wielu duchownych praktykowało LD. Jeżeli religię stawiasz na 1st miejscu, to możesz je sobie darować, lecz jeśli dążysz do samoudoskonalenia i masz własne przekonania, z pewnością nie możesz sobie tego odpuścić. Zastanów się. Co w LD może być diabelskiego? Nie robisz nikomu krzywdy, nie kontaktujesz się z siłami zła.

5. Czy podczas LD można wpaść w śpiączkę?
Kolejny mit. Nigdy nie słyszałem o podobnym przypadku.

6. Nie miewam snów. Czy w takiej sytuacji LD jest możliwe?
Przeciętny człowiek jest w stanie zapamiętać średnio 1 sen na tydzień. Jest jednak kilka technik zapamiętwania, którew tym pomogą . Gdy je opanujesz, świadome śnienie będzie kwestią czasu. Inaczej możesz doświadczyć LD, nie będąć tego później świadom.

7. Dlaczego krótko po obudzeniu zapominam treść snu?
Osoby zaczynające pracę z LD często zapominają swoje sny zanim dobiegną do dziennika snów, który ma ćwiczyć ową pamięć. Myślą wtedy że "znów się nie udało" i "jutro będzie lepiej". Ale sny nie ulatują z naszej pamięci. Możemy je sobie przypomnieć nawet po długim czasie. Najlepiej rano tuż po obudzeniu nie zastanawiać się gdzie zostawiło się zeszyt, tylko skupić się na pojedynczych "scenach ze snu" i utrzymywać je w umyśle. Po chwili powinny pojawiać się kolejne sceny. Nie należy nigdy skupiać się na całej treści snu, bo w ten sposób nic sobie nie przypomnimy. Dopiero kiedy scen ze snu jest na tyle dużo że ich nie zapominamy, sięgamy po zeszyt.

8. Nic mi nie wychodzi. Czemu ćwiczenia z kursów są nieskuteczne?
Bardzo trudno jest osiągnąć bezpośrednie wejście w LD. Umysł nie rozumie naszych intencji osiągnięcia świadomego snu i wprowadza nas w sen naturalny. Ci co mają z tym problemy powinni skupić się wtedy na Testach Rzeczywistości (RT). Te ćwiczenia nie są przeznaczone do natychmiastowego wejścia w LD, tylko służą do "oszukania" umysłu. Długotrwałe ćwiczenie RT sprawi że w końcu w trakcie snu wejdziemy w LD spontanicznie. Czy tego chcemy czy nie.

9. Szybko się budzę.Dlaczego LD trwa tak krótko?
Jest to związane z emocjami. Kiedy osiągamy LD często zbyt mocno to przeżywamy. Przyspiesza praca serca która w trakcie snu powinna być stabilna. Najlepszym sposobem jest uświadomienie sobie że LD jest czymś normalnym, skupiać się na treści snu a nie na formie. Kiedy często doświadczamy LD, wtedy przyzwyczajamy się do tego zjawiska i nie wzbudza w nas zbyt wielkich emocji.

10. Czy LD po pewnym czasie staje się nudne?
Świadomy sen pozwala nam na nieograniczone możliwości, realizm i emocje, które pozwalają przeżywać każdy następny LD nawet równie mocno jak pierwszy. Tym którzy twierdzą że LD ich nudzi, po prostu brakuje kreatywnej wyobraźni.

11. Dlaczego w trakcie LD nie mogę zmienić treści snu?
Jest to po prostu brak przyzwyczajenia. Po dłuższym przebywaniu w "świecie snów" w końcu uzyskamy możliwość np. latania, tworzenia obiektów, czy nawet zmiany całego snu. Ci którzy tego nie opanowali powinni skupić się najpierw na poznawaniu stanu LD.

12. Dlaczego nie mogę przejść z jawy w LD?
Bezpośrednie wejście w LD jest bardzo trudne. Ale jeśli chcesz w ten sposób osiągnąć LD to należy przed snem skupiać się na świadomości. Nie zasypiać. I być uważnym. Kiedy ciało zaśnie umysł powoli też będzie się osuwał w sen i jeśli zachowasz świadomość to możesz osiągnąć LD.

13. Czy stosowanie używek pomaga/przeszkadza w osiągnięciu świadomego snu?

Jeśli chodzi o papierosy czy kawę, to ich wpływ jest znikomu jeśli nie całkowicie zerowy. Natomiast stosowanie jakichkolwiek środków odurzających, budzi znacznie więcej zastrzeżeń. Wiadomo, tymczasowo upośledza pracę mózgu, ale także wywołuje trwałe zmiany. Żadan profesjonalny oneironauta* nie zniży się do tego poziomu. Po za tym skąd możemy być pewni, że narkotyki mogą w czymś pomóc? Wywoływane w ten sposób wizje zwykle nie mają najmniejszego sensu.

14. Czytając definicję LD uświadomiłem sobie, że podobny stan miewam od urodzenia. Czy to możliwe?

Tak, część ludzi potrafi świadomie śnić od dziecka. W moim przypadku jest podobnie. Pierwszy tego typu sen który pamiętam, miał miejsce w 6 roku życia. Trwał bardzo krótko, ale mimo to otworzył drzwi w stronę przyszłych wspaniałych przeżyć.

15. Co się stanie gdy umrzemy we śnie [nie materialnie, ale tylko i wyłącznie we śnie]?

Miałem taki przypadek. Opis całego snu znajduje się w dziale 'Interpretacje snów', tymczasem skupię się na samym zjawisku naszego zejścia. Uczucie jest nieporównywalne z żadnym innym, nie jestem w stanie opisać tego słowami, myślałem że rzeczywiście odchodzę. Nie wiem czy nie zacząłem się dusić, być może. Zapytacie czy jest na to jakieś lekarstwo oraz jak z tego wybrnąłem? Może to się wydawać śmieszne, ale po prostu wskrzesiłem się, a niesamowity blask towarzyszący temu procesowi wystraszył wszystkich bohaterów mojego LD. Wkrótce potem obudziłem się, jeszcze przez chwilę przeżywałem [w sensie martwiłem się, analizowałem] całe zajście. Musicie wiedzieć, że moja przygoda była unikatowa, gdyż nigdy nie słyszałem o podobnym przypadku. Nie martwcie się więc, że coś podobnego może Was spotkać.

16. Czy podczas rozmowy ze zmarłymi nasz mózg generuje to, co chcemy usłyszeć?

Niestety raczej tak. Gdyby tak nie było, to oneironauci staliby się pośrednikami między światem żywych i umarłych. Mimo to przyjemnie jest porozmawiać ze zmarłymi bliskimi, sam fakt nawiązania kontaktu [nawet jeśli jest wynikiem jedynie wyobraźni] pozytywnie wpływa na psychikę. Być może gdy staniecie się wystarczająco doświadczeni, to uda się wam stale nawiązywać z nimi dyskusje.


*oneironauta - badacz, podróżnik po świecie snów
Autorzy: Pierce, Adam567
źródło: www.zjawiskaparanormalne.pl/
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych