Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zakrywanie luster i zatrzymywanie zegarów...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#16 Gość_Cecilia89

Gość_Cecilia89.
  • Tematów: 0

Napisano

Z zegarami pierwszy raz słyszę. Może chodzi o to ,że czasami zegary same zatrzymują się w momencie czyjejś śmierci?

Natomiast o zakrywaniu luster słyszałam. Stosuje się to po to aby duch zmarłej osoby nie został w nim nijako uwięziony. Niektórzy wierzą ,że lustra mają taką "moc" ;) .

Na tym forum był kiedyś temat o tym ,że nijako wpatrując się nocą w lustro można zobaczyć jakiegoś demona a nawet zostać opętanym. Z moich eksperymentów na ten temat wynikło tylko stwierdzenie ,że przywykłe do ciemności oczy + wyobraźnia mogą człowiekowi napędzić niezłego stracha. Ale jak kto woli, niektórzy tą wyobraźnię nazywają duchami ;) .
A, i z tego co kojarzę w Feng shui też jest coś o tym aby lustra zasłaniać na noc bo coś dziwnego z energią robią, ale nie interesowałam się tym więc nie wiem co dokładnie.


Ja tam nie wierzę w to, że wpatrując się w nocy w lustro można zobaczyć demona.
A co do tego, aby zakrywać lustra podczas pogrzebu, to nigdy nikt tak nie robił na pogrzebach, na których byłam.
  • 0

#17

Bloody Star.
  • Postów: 20
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ale dlaczego pogrzebu? Skoro człowiek, a raczej zwłoki w chwili pogrzebu mają już za sobą chłodnie i są najbardziej "martwe" jak to tylko możliwe to uważam to za bezsensowne.
Co do luster to w nocy mogą wywoływać naprawde ciekawe wrażenia ;D
  • 0

#18

realistka.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W mojej okolicy jest taki "zwyczaj", że zmarły od śmierci( jeśli umrze w domu) lub na jakiś czas przed pogrzebem jest trzymany w swoim domu. Dlatego zasłaniane są lustra i zatrzymywane zegary. Lustra, aby zmarły nie odbił się w nich. Zegary, aby nie odmierzały mu już czasu, aby ludzie zapamiętali moment jego odejścia. Zegary ustawiane są na godzinę śmierci zmarłego. Przynajmniej u mnie w okolicy tak jest.
  • 0

#19

zmaza.
  • Postów: 24
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

z tymi lustrami słyszałam tak jak pisaliście, że może się w nich odbić demon, uwięzić zmarłego, bądź zobaczyć odbicie zmarłego. Natomiast z zegarami słyszałam że jeżeli zatrzymują się samoistnie sugerują że osoba zmarła i tak długo jak zatrzymany jest czas tak długo trwa jej podróż do nieba
  • 0

#20

Ixodides.
  • Postów: 123
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja tam nie wierzę w to, że wpatrując się w nocy w lustro można zobaczyć demona.
A co do tego, aby zakrywać lustra podczas pogrzebu, to nigdy nikt tak nie robił na pogrzebach, na których byłam.


Nikt mnie nie zmusi do dlugotrwalego patrzenia w lustro w nocy bedac sam w pokoju. Oj nie... na sama mysl robi sie slabo.
  • 0

#21

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Kolejne niezbyt mądre, ludowe przesądy, które z rzeczywistością mają mało wspólnego...
  • 0



#22

Macia.
  • Postów: 30
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

co do luster słyszałem i polecam oglądnięcie jednego z odcinków supernatural chyba krwawa mery tam jest opisane dlaczego zasłania się lustra i polecam film mirrors :D
  • 0

#23

zabkjaa.
  • Postów: 8
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Słyszałem, że podczas pogrzebu osoby bliskiej w jej domu należy zatrzymać wszystkie zegary i pozasłaniać lustra. Niestety nie wiem, w jakim celu. Temat krótki, ponieważ chce się was zapytać czy coś o tym wiecie. Może chodzi o to, żeby w lustrach nie pojawiały się duchy, ale nie jestem pewien. Z góry dzięki za pomoc.


Prababcia mówiła mi, że po to zasłania się lustra, żeby nie pojawił się tam duch zmarłej osoby, ale o zegarku, nie słyszałam wogóle ; )
  • 0

#24

Kalahan.
  • Postów: 175
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Gdzieś słyszałem że z tymi lustrami to taka sprawa, że duchy się ich boją. Dlatego się je zasłania coby jakiś zmarły krewny mógł nas spokojnie odwiedzić.
  • 0

#25

zabkjaa.
  • Postów: 8
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Gdzieś słyszałem że z tymi lustrami to taka sprawa, że duchy się ich boją. Dlatego się je zasłania coby jakiś zmarły krewny mógł nas spokojnie odwiedzić.



To w takim razie, albo się ich boją duchy, albo nie chcą, aby się w nich pojawiali xD
  • 0

#26

Tefrian.
  • Postów: 8
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja natomiast słyszałem, że lustro zasłania się po to aby zmarły sie w nim nie zapatrzył i nie chciał pozostać na ziemii. A z zegarkiem tez coś słyszałem ale niestety nie pamietam o co chodziło.
  • 0

#27

Wujek Mechanik.
  • Postów: 92
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Słyszałem, że podczas pogrzebu osoby bliskiej w jej domu należy zatrzymać wszystkie zegary i pozasłaniać lustra.....


Tak ja o tym slyszalem, u mnie w okolicach to kazdy porzadny czlowiek wie o takich esencjalnych sprawach. Bo to po to jest zeby duch osoby zmarlej nie zobaczyl ktora godzina i nie denerwowal sie ze sie spozni na odpuszczenie grzechow. A to lustro to dla kobiet, no bo jak sie taka zacznie przegladac to juz nie wypedzisz z domu. Zalceam wszystkim taka praktyke.
  • 0

#28

Alyna.
  • Postów: 328
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

U nas w rodzinie się tak robi.
Po śmierci osoby, zasłania się lustro, w pokoju, w którym zostaje wystawione ciało. Tak samo zatrzymuje się zegar. Z lustrem, z tego co mi łumaczyła ciocia, chodzi o to, żeby dusza nie została uwięziona, a także to, że nasze odbicia są całkiem inne od nas i mogą nie być zbyt przyjazne, a dusza jest często zdezorientowana i nasze odbicia mogą ją wywieść na zgubę.
A z zegarem nie ma w nic zabobonnego. Po prostu kiedyś się tak robiło żeby szło ustalić godzinę śmierci. W każdym bądź razie u nas o to chodzi.

Taki głupi przesąd, ale ja zrobiłabym to samo. Tak żeby mieć pewność ;)
  • 0

#29

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No, na wschodzie Polski, podobno się praktykuje różne zwyczaje. Słyszałem dużo takich zwyczajów związanych z Podkarpaciem, ale już nie pamiętam. Podobno jest czuwanie przy zmarłym w domu, gdy leży w trumnie i inne podobne. Ja nigdy w życiu się z czymś takim jednak nie spotkałem. Co ciekawe, chyba wszystkie podobne tradycje związane są ze zwyczajami pogan, nie są uznawane przez kościół i w zasadzie przez ludzi wierzących nie powinny być praktykowane, choć silne przywiązanie do tradycji, wierzeń robi swoje. Po prostu jest to troska o zmarłych, chęć zapewnienia im 'godnych warunków' po śmierci. Nie wiem jednak, czy to jest usprawiedliwienie, nie mam pojęcia.
  • 0



#30

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Przy czuwaniu przy zmarłym można się podtruć bardzo, a to bardzo :)
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych