Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zakrywanie luster i zatrzymywanie zegarów...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1

Pixxel.
  • Postów: 156
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Słyszałem, że podczas pogrzebu osoby bliskiej w jej domu należy zatrzymać wszystkie zegary i pozasłaniać lustra. Niestety nie wiem, w jakim celu. Temat krótki, ponieważ chce się was zapytać czy coś o tym wiecie. Może chodzi o to, żeby w lustrach nie pojawiały się duchy, ale nie jestem pewien. Z góry dzięki za pomoc.
  • 0

#2

prophet.
  • Postów: 46
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

nic o tym nie słyszałem o_O


Edit [22.08.2008]: +.....
3.2 Jeśli nie masz nic konkretnego do napisania to nie pisz wcale.
3.13 Staraj się nie umieszczać postów jednozdaniowych, a tym bardziej jednowyrazowych.

  • 0

#3

Pyziak.
  • Postów: 703
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Zabobony ftw.

Edit [22.08.2008]: +.....
3.2 Jeśli nie masz nic konkretnego do napisania to nie pisz wcale.
3.13 Staraj się nie umieszczać postów jednozdaniowych, a tym bardziej jednowyrazowych.

  • 0

#4 Gość_Cecilia89

Gość_Cecilia89.
  • Tematów: 0

Napisano

Nic o tym nie słyszałam. Podejrzewam, że zasłaniając lustra po to, aby nie pojawił się duch tej zmarłej osoby, a z tymi zegarami, to nie wiem, o co chodzi.
  • 0

#5

Cthulhu.
  • Postów: 406
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mi się zdaje, że gdzieś o tym słyszałem, ale nie pamiętam gdzie. Możliwe, że to było w jakimś filmie.
  • 0



#6

Toster13.
  • Postów: 15
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja słyszałem, że lustra się zakrywa aby zmarły nie "odbił się" w lustrze bo podobno potem będzie się go w nim widzieć... ale o zegarach to pierwsze słyszę....To z tym lustrem stosowała babcia, gdy mój pradziadek zmarł.
  • 0

#7

Pixxel.
  • Postów: 156
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no i u mnie jak dziadek umarł to tez było z lustrem.
  • 0

#8

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Przesądy związane ze śmiercią

Bogdan Żurawski: Gdy pies wyje i pohukuje sowa
  • 0



#9

eMisja.
  • Postów: 62
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie słyszałam o celowym zatrzymywaniu zegarów. Natomiast wiem, jak wielu z Was, ze w chwili śmierci osoby bliskiej, zegar potrafi zatrzymac się samoistnie. I tutaj chodzi raczej o zegary mechaniczne a nie elektroniczne. Tych pierwszych już niestety mniejszośc.....
A z tymi lustrami to może byc coś na rzeczy. Sama pamiętam jak kiedyś zakrywałam (odwracałam) lustra w pokoju, kiedy kładłam się spac. Obawiałam się zeby jakiś duch się tam nie pojawił kiedy ja spałam. A teraz - o ironio - w mojej sypialni jest szafa z drzwiami zrobionymi z ogromnego lustra!
  • 0

#10

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z zegarami pierwszy raz słyszę. Może chodzi o to ,że czasami zegary same zatrzymują się w momencie czyjejś śmierci?

Natomiast o zakrywaniu luster słyszałam. Stosuje się to po to aby duch zmarłej osoby nie został w nim nijako uwięziony. Niektórzy wierzą ,że lustra mają taką "moc" ;) .

Na tym forum był kiedyś temat o tym ,że nijako wpatrując się nocą w lustro można zobaczyć jakiegoś demona a nawet zostać opętanym. Z moich eksperymentów na ten temat wynikło tylko stwierdzenie ,że przywykłe do ciemności oczy + wyobraźnia mogą człowiekowi napędzić niezłego stracha. Ale jak kto woli, niektórzy tą wyobraźnię nazywają duchami ;) .
A, i z tego co kojarzę w Feng shui też jest coś o tym aby lustra zasłaniać na noc bo coś dziwnego z energią robią, ale nie interesowałam się tym więc nie wiem co dokładnie.
  • 0



#11

Lubię ciastka.
  • Postów: 101
  • Tematów: 5
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przeczytajcie uwaznie artykul, do ktorego link zamiescil +....., zanim sie wypowiecie. Mysle, ze nic juz nie trzeba w tej kwestii dodawac :]
  • 0

#12

Cumulonimbus.
  • Postów: 240
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja slyszalem o zostawianiu ciasteczek dla shinigami.
  • 0

#13

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To co pisze w jakimś artykule nie zawsze musi zawierać wszystkie możliwe wytłumaczenia. Przeczytałam artykuł i wiem ,że pisze w nim iż zakrycie lustra ma zapobiec zabraniu kolejnego członka rodziny do "tamtego świata" podobnie jak zamknięcie nieboszczykowi oczu. Ja jednak słyszałam iż ma to zapobiec uwięzieniu duszy zmarłego w lustrze. Dlatego się wypowiadam ;) .

omgwtf:
Taaak, shinigami lubią ciasteczka, zwłaszcza "pieguski". Wiem bo to moi dobrzy znajomi <joke>.
  • 0



#14

bianka.
  • Postów: 301
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak tylko,że ten artykuł nie udziela satysfakcjonującej,konkretnej odpowiedzi na stawiane pytania. Szczególnie opis zatrzymywania zegarów "PIĘKNYM (!) zwyczajem jest zatrzymywanie zegarów,bo być może masło maślane" -nic to nie wyjaśnia,a już w szcególności dlaczego piękną jest to zasadą. Chyba wyraz ten pasował bardziej autorowi do szyku zdania niż do sensu wypowiedzi...

Odpowiedź,że zasłaniano lustra,by zmarły się w nich nie odbił i nie zabrał nikogo więcej ze sobą również niczego nie wyjaśnia.

Mi osobiście bardziej pasuje wytłumaczenie,jakoby lustra były drzwiami (jak już ktoś wcześniej napisał dla zbłąkanych dusz,demonów). Takie portale. Zasłania się je by dusza w nich nie zgubiła drogi,nie zaplątała się lecz trafiła prosto do nieba. (nie pomyliła lustra ze sławnym światłem w tunelu do którego po śmierci trzeba podążać).
To samo jest z przepływem energii w feng-shui,coby dobra nie uciekała a zła nie przybyła. Czyli lustro występuje w wierzeniach jako motyw wrót do innych światów. ("Alicja w krainie czarów" również powiela ten motyw).

Co do zegarów? Nie wiem... Może w dawnych czasach robiono to po to by nie umkneła w ogólnym zamieszaniu i rozpaczy godzina śmierci (np. zanim przybył lekarz). Taka forma zapisania czasu zgonu,gdy nie ma się pod ręką kartki i długopisu :)

A póżniej powielano to bez zastanowienia. Tak jak z potrawami wigilijnymi są one tradycyjne tylko dlatego,że kiedyś ludzie nie mieli lodówek i jedyne co było można podać w okresie zimowym to kiszona kapusta,buraki,złowione w przerębli ryby i suszone grzyby + owoce. A teraz robimy te potrawy,bo to tradycja.
  • 0

#15

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wydaje mi się, że zatrzymywanie zegara momencie śmierci było wskazaniem, że dla zmarłego skończył się, przestał się liczyć czas ziemski a zaczęła się wieczność.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych