Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

Ewangelia ¦w. Tomasza- S³owa Jezusa odrzucone przez Ko¶ció³ Katolicki


  • Zaloguj siê, aby dodaæ odpowied¼
48 odpowiedzi w tym temacie

#16

haarec.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

(...) podchodzi³ do ewangelii napisanych 100 lat po ¶mierci Jezusa (...)

Ludzi nie rozumiej± dzisiaj, ¿e dawniej nie spisywano wszystkiego co siê dzia³o a ludzie przekazywali sobie WIERNIE wydarzenia opowiadaj±c o nich. Nawet 200 lat w tamtych czasach to okres bez znaczenia je¶li chodzi o wierno¶æ przekazu. Pisma apostolskie zosta³y jednak spisane, poniewa¿ by³y to LISTY wysy³ane do zgromadzeñ chrze¶cijan rozrzuconych po znacznym obszarze (nie podró¿owano wtedy tak jak siê to robi teraz a przesy³ka listu trwa³a tyle samo co podró¿ i zreszt± listy w³a¶nie przez ZAUFANYCH ludzi by³y przekazywane dalej)

Poniewa¿ równie¿ i w tamtym czasie wielu by³o karierowiczów, pojawia³y siê listy rzekomo pisane przez aposto³ów, podobnie jak tzw. ewangelie. Piszê "tzw", bo apokryfy nie zawieraj± ¿adnej "dobrej nowiny" o mo¿liwym ocaleniu (dzisiaj szczególnie cenne - 2012). Wprowadzaj± za to charakterystyczne niespójno¶ci, dziêki którym ³atwo je wyeliminowaæ jako ¼ród³o czegokolwiek.
  • -1

#17 Go¶æ_Horror

Go¶æ_Horror.
  • Tematów: 0

Napisano

Proponujê za³o¿yc g³ówny w±tek o tym w dziale "Religia i filozofia" i rozbic go na 114 tematów. Analiza ca³o¶ci jest tutaj niemo¿liwa. Zg³êbiam Ewangeliê ¦w. Tomasza i nie uznajê jej za cherezjê. Mo¿e to w mniemaniu wielu bêdzie ¶wiadectwem sprzeczno¶ci ale dla mnie to bez znaczenia. Ka¿dy robi jak uwa¿a. Ko¶ció³ tworz± ludzie, ale te¿ tworzy go cz³owiek.
  • 0

#18

Abra.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
  • P³eæ:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

brak spójności nie oznacza iż jest to pismo nie natchnione przez Boga. O ile wiadomo Jezus miał 13 apostołów ale to ludzie (kościół) wybrali 4 -ch z pośród nich , resztę ewangelii odrzucili ,a nie Bóg . Co kierowało tymi ludźmi ,jakie są dowody na to ,że reszta to herezja??

U¿ytkownik Abra edytowa³ ten post 26.01.2011 - 10:54

  • 0

#19

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • P³eæ:Mê¿czyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jezus mia³ 12 aposto³ów, a po jego ¶mierci przyjêto dwóch nowych. Przynajmniej tak napisali w biblii.
  • 0



#20

Abra.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
  • P³eæ:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie istotne ilu aposto³ów mia³ Jezus...móg³ mieæ ich nawet 15 stu ;-) istotnym jest to ,¿e pozosta³e ewangelie nie zosta³y zawarte w Pi¶mie ¦wiêtym tylko wycofane przez cz³owieka.
  • 0

#21

wieslawo.
  • Postów: 682
  • Tematów: 3
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

abra co sprawi³o ¿e wybrali te 4 ewangeliê? No có¿...cesarstwo mia³o powa¿ny problem z chrze¶cijanami, dlatego cesarz Konstantyn ustanowi³ chrze¶cijañstwo jako oficjaln± religiê cesarstwa, pieni±dze i w³adza, czyli nic nowego. Równie¿ to on mianowa³ pierwszym biskupem Rzymu niejakiego Linusa oraz resztê weso³ej trzódki. Wciskanie nam ¿e ¶w. Piotr by³ biskupem Rzymu to kpina nad kpinami. To Ci mianowani przez Konstantyna biskupi wybrali spo¶ród wszystkich ewangelii tylko 4. I tak to sobie leci do dzi¶. Ko¶ció³ katolicki nie zmieni³ siê. Fundamentem jego istnienia jak dawniej tak i dzi¶ s± pieniadze i w³adza, oraz zwykle jak cieñ pod±¿aj±ca za nimi polityka. Ale to oczywi¶cie KK nie chrze¶cijañstwo.
  • 1

#22

Abra.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
  • P³eæ:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mądrze prawisz Wiesławo .Od dłuższego czasu czytam twoje posty i jestem pod wrażeniem.Oczywiście zgadzam się w całej rozciągłości...
Piszesz o KK ,ale także wszystkie nawet odłamy Chrześcijańskie (z tego co mi wiadomo)np ŚJ , adwentyści itp również tylko tymi ewangeliami się posługują..więc jaka tak naprawdę jest wiarygodność Biblii skoro nie zawiera wszystkiego...tylko to, co się chciało... nie ma nigdzie takiego dowodu nawet ,że to miały być tylko te cztery ewangelie. Nawet ewangelia Judasza została odrzucana w tym samym momencie.Ewidentnie jest tam napisane ,że Jezus wręcz nakazał Judaszowi by go zdradził..ponieważ został wybrany..I nie ma dowodu na to ,że to nie prawda. Wręcz przeciwnie nauka potwierdza autentyczność papirusów tak samo jak pozostałych czterech ewangelii , pochodziły z tego samego okresu co 4 ewangelie... Ale jest tego o wiele więcej. Jednak wszelkie zbory i kościoły uparcie upierają się przy swoim... dopisując do tego jakieś swoje ideologie ,tylko na jakiej podstawie..- właśnie władzy i mamony.


Biblia jest dla mnie natchnionym słowem Bożym... (nie jestem katoliczką -chyba ,że na papierze )żadna religia pseudo chrześcijańska mi nie odpowiada... bo nie glosi PRAWDY dlatego idę własna ścieżką,,,biblia była dla mnie wiarygodna aż do tej pory,ale zaczynam mieć poważne wątpliwości co to zawartości...i prawdziwości...wiele słów np z ewangeli św Mateusza czy Marka można znaleźć w ew. Tomasza... gdzie również ew. Tomasza została odrzucona.. niezła kołomyja.. ech szkoda gadać.

U¿ytkownik Abra edytowa³ ten post 26.01.2011 - 20:31

  • 0

#23

Maja.
  • Postów: 78
  • Tematów: 4
Reputacja zadowalaj±ca
Reputacja

Napisano

W ksiazce przelozonej i opracowanej przez Jana Sulige pod tytulem "Tajemnica z Puri" wydanej prszez Wydawnictwo Ludzkie w 1992 roku, a opisujacej autentyczna relacje z piatej wyprawy Krzysztof Kolumba uwienczonej jego dotarciem do Indii (ciekawe jest to rowniez pod katem pewnych spekulacji na temat pochodzenia Kolumba z linii Jagielonow).
Teraz jednak pragne przedstawic zawarte w tej wartosciowej publikacji opinie i konkluzje na temat "Ewangeli Tomasza", ktora jesli zdarzenia opisane w tej relacji sa prawdziwe, a wszystko na to wskazuje, to "Ewangelia Tomasza" nie zostala odkryta dopiero w 1945 roku w Nag Hammadi w Egipcie, ale byla znana rowniez pewnym osobom zwiazanym z Kolumbem juz w 1520 roku i jak wynika ze wspomnianego tekstu znalezionego w klasztorze w Puri w Indiach, "Ewangelia Tomasza" w tamtym wlasnie czasie zostala pozbawiona 30 logosow bardzo istotnych dla utrzymania koscielnego dogmatyzmu.
Wynika z tego, ze znana wersja ewangelii posiada jedynie 114 logosow i jest pozbawiona trzydziestu najistotniejszych, ktore mialy byc na odwrocie tak zwanego "Imago Mundi", czyli mapy ktora miala objawic sie apostolom po smierci Jezusa, a ktora to mapa moze byc orginalem, ktory posluzyl miedzy innymi Piri Reisowi do stworzenia jego mapy.
  • 0

#24

Erik.
  • Postów: 927
  • Tematów: 106
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak Maju, ja te¿ czyta³em tê ksi±¿kê i tak jak tam jest wspomniane te¿ uwa¿am, ¿e w Ewangelii Tomasza mo¿e brakowaæ 30 wypowiedzi Jezusa. Lecz jedynie zastanawiaj±ce jest dla mnie, czemu teksty znalezione w Nag Hammadi jako starsze nie posiadaj± tych 144 logosów jako ca³o¶ci?

Serdecznie pozdrawiam, Erik.
  • 0



#25

Yaku.
  • Postów: 129
  • Tematów: 10
  • P³eæ:Nieokre¶lona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Skoro Jezusa zosta³y odrzucone, to co w tym dziwnego?
  • 0

#26 Go¶æ_Muhad

Go¶æ_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Niby nic, ale kiedy czytam ten fragment ewangelii - 3 Rzekł Jezus: "Gdy wasi przywódcy powiedzą wam: "to królestwo jest w niebie, wtedy ptaki niebieskie będą pierwsze przed wami". Gdy powiedzą wam, że ono jest w morzu, wtedy ryby będą pierwsze przed wami. Ale królestwo jest tym, co jest w was i tym, co jest poza wami. Skoro poznacie samych siebie, wtedy będziecie poznani i będziecie wiedzieć, że jesteście synami Ojca żywego. Jeśli zaś nie poznacie siebie, wtedy istniejecie w nędzy i sami jesteście nędzą". - to przypomina mi się sekret. Jezus tu powiedział o mocy sekretu. Sekret to wszystko, umysł, wszechświat, moc, manifestujące się poprzez istnienia ludzkie i wszystkie inne żywe organizmy. Kościół raz, że chce zarabiać, to dwa nie chce by ludzie byli świadomi swojej potęgi i świadomi prawdziwego pochodzenia.

U¿ytkownik Muhad edytowa³ ten post 30.01.2011 - 08:59

  • 1

#27

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nic dziwnego, ¿e ten tekst nie wszed³ do kanonu ¶wiêtych ksi±g chrze¶cijañstwa, skoro s± w nim takie kwiatki jak choæby ten:
37 Spytali uczniowie Jego: "Którego dnia objawisz siê nam i którego dnia ujrzymy ciebie?" Odrzek³ Jezus: "Je¶li bêdziecie mieli zwyczaj ukazywaæ nie wstydz±c siê te czê¶ci cia³a, które godzi siê zakrywaæ, i bêdziecie braæ szaty wasze i rzucaæ je pod wasze stopy, jak ma³e dzieci, i bêdziecie je deptaæ, wówczas ujrzycie Syna ¿ywego i nie bêdziecie siê baæ".


lub ten:
55 Rzek³ Jezus: "Kto nie znienawidzi³ swego ojca i swej matki, nie bêdzie moim uczniem; i kto nie znienawidzi³ swych braci i swych sióstr, nie d¼wiga swego krzy¿a tak, jak ja, nie bêdzie mnie godnym".


W porównaniu z prawdziw± nauk± Jezusa, tzw. "ewangelia ¶w. Tomasza" to mêtny be³kot, nie warty komentarza.
  • 0



#28

Abra.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
  • P³eæ:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W porównaniu z prawdziwą nauką Jezusa, tzw. "ewangelia św. Tomasza" to mętny bełkot, nie warty komentarza.


a jaki masz dowód na to ,że to nieprawdziwe słowa Jezusa?? tak samo mogą być nieprawdziwe jak reszta ewangelii bądź prawdziwe.

Mówisz o kanonie świętych ksiąg chrześcijaństwa czy katolicyzmu i pochodnych odłamów??

U¿ytkownik Abra edytowa³ ten post 30.01.2011 - 18:30

  • 0

#29

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dwa cytowane przeze mnie fragmenty s± sprzeczne z nauk± Jezusa, to oczywiste. B±d¼ ³askaw czytaæ ze zrozumieniem.
Niczego nie muszê udowadniaæ, bo jak wcze¶niej zaznaczy³em, tekst tak zwanej "Ewangelia ¶w. Tomasza" nie jest wart komentarza.
  • 1



#30

Niecodzienny.
  • Postów: 278
  • Tematów: 9
Reputacja ¯a³o¶nie niska
Reputacja

Napisano

Je¿eli z ok. 12 znamy tylko 4 i to jeszcze odpowiednio zedytowane na potrzeby KK, to tak na prawdê nie wiemy jaka by³a nauka Chrystusa.
  • 0


 

U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 1

0 u¿ytkowników, 1 go¶ci oraz 0 u¿ytkowników anonimowych