Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ewangelia Św. Tomasza- Słowa Jezusa odrzucone przez Kościół Katolicki


  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#16

haarec.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

(...) podchodził do ewangelii napisanych 100 lat po śmierci Jezusa (...)

Ludzi nie rozumieją dzisiaj, że dawniej nie spisywano wszystkiego co się działo a ludzie przekazywali sobie WIERNIE wydarzenia opowiadając o nich. Nawet 200 lat w tamtych czasach to okres bez znaczenia jeśli chodzi o wierność przekazu. Pisma apostolskie zostały jednak spisane, ponieważ były to LISTY wysyłane do zgromadzeń chrześcijan rozrzuconych po znacznym obszarze (nie podróżowano wtedy tak jak się to robi teraz a przesyłka listu trwała tyle samo co podróż i zresztą listy właśnie przez ZAUFANYCH ludzi były przekazywane dalej)

Ponieważ również i w tamtym czasie wielu było karierowiczów, pojawiały się listy rzekomo pisane przez apostołów, podobnie jak tzw. ewangelie. Piszę "tzw", bo apokryfy nie zawierają żadnej "dobrej nowiny" o możliwym ocaleniu (dzisiaj szczególnie cenne - 2012). Wprowadzają za to charakterystyczne niespójności, dzięki którym łatwo je wyeliminować jako źródło czegokolwiek.
  • -1

#17 Gość_Horror

Gość_Horror.
  • Tematów: 0

Napisano

Proponuję założyc główny wątek o tym w dziale "Religia i filozofia" i rozbic go na 114 tematów. Analiza całości jest tutaj niemożliwa. Zgłębiam Ewangelię Św. Tomasza i nie uznaję jej za cherezję. Może to w mniemaniu wielu będzie świadectwem sprzeczności ale dla mnie to bez znaczenia. Każdy robi jak uważa. Kościół tworzą ludzie, ale też tworzy go człowiek.
  • 0

#18

Abra.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

brak spójności nie oznacza iż jest to pismo nie natchnione przez Boga. O ile wiadomo Jezus miał 13 apostołów ale to ludzie (kościół) wybrali 4 -ch z pośród nich , resztę ewangelii odrzucili ,a nie Bóg . Co kierowało tymi ludźmi ,jakie są dowody na to ,że reszta to herezja??

Użytkownik Abra edytował ten post 26.01.2011 - 10:54

  • 0

#19

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jezus miał 12 apostołów, a po jego śmierci przyjęto dwóch nowych. Przynajmniej tak napisali w biblii.
  • 0



#20

Abra.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie istotne ilu apostołów miał Jezus...mógł mieć ich nawet 15 stu ;-) istotnym jest to ,że pozostałe ewangelie nie zostały zawarte w Piśmie Świętym tylko wycofane przez człowieka.
  • 0

#21

wieslawo.
  • Postów: 682
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

abra co sprawiło że wybrali te 4 ewangelię? No cóż...cesarstwo miało poważny problem z chrześcijanami, dlatego cesarz Konstantyn ustanowił chrześcijaństwo jako oficjalną religię cesarstwa, pieniądze i władza, czyli nic nowego. Również to on mianował pierwszym biskupem Rzymu niejakiego Linusa oraz resztę wesołej trzódki. Wciskanie nam że św. Piotr był biskupem Rzymu to kpina nad kpinami. To Ci mianowani przez Konstantyna biskupi wybrali spośród wszystkich ewangelii tylko 4. I tak to sobie leci do dziś. Kościół katolicki nie zmienił się. Fundamentem jego istnienia jak dawniej tak i dziś są pieniadze i władza, oraz zwykle jak cień podążająca za nimi polityka. Ale to oczywiście KK nie chrześcijaństwo.
  • 1

#22

Abra.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mądrze prawisz Wiesławo .Od dłuższego czasu czytam twoje posty i jestem pod wrażeniem.Oczywiście zgadzam się w całej rozciągłości...
Piszesz o KK ,ale także wszystkie nawet odłamy Chrześcijańskie (z tego co mi wiadomo)np ŚJ , adwentyści itp również tylko tymi ewangeliami się posługują..więc jaka tak naprawdę jest wiarygodność Biblii skoro nie zawiera wszystkiego...tylko to, co się chciało... nie ma nigdzie takiego dowodu nawet ,że to miały być tylko te cztery ewangelie. Nawet ewangelia Judasza została odrzucana w tym samym momencie.Ewidentnie jest tam napisane ,że Jezus wręcz nakazał Judaszowi by go zdradził..ponieważ został wybrany..I nie ma dowodu na to ,że to nie prawda. Wręcz przeciwnie nauka potwierdza autentyczność papirusów tak samo jak pozostałych czterech ewangelii , pochodziły z tego samego okresu co 4 ewangelie... Ale jest tego o wiele więcej. Jednak wszelkie zbory i kościoły uparcie upierają się przy swoim... dopisując do tego jakieś swoje ideologie ,tylko na jakiej podstawie..- właśnie władzy i mamony.


Biblia jest dla mnie natchnionym słowem Bożym... (nie jestem katoliczką -chyba ,że na papierze )żadna religia pseudo chrześcijańska mi nie odpowiada... bo nie glosi PRAWDY dlatego idę własna ścieżką,,,biblia była dla mnie wiarygodna aż do tej pory,ale zaczynam mieć poważne wątpliwości co to zawartości...i prawdziwości...wiele słów np z ewangeli św Mateusza czy Marka można znaleźć w ew. Tomasza... gdzie również ew. Tomasza została odrzucona.. niezła kołomyja.. ech szkoda gadać.

Użytkownik Abra edytował ten post 26.01.2011 - 20:31

  • 0

#23

Maja.
  • Postów: 78
  • Tematów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

W ksiazce przelozonej i opracowanej przez Jana Sulige pod tytulem "Tajemnica z Puri" wydanej prszez Wydawnictwo Ludzkie w 1992 roku, a opisujacej autentyczna relacje z piatej wyprawy Krzysztof Kolumba uwienczonej jego dotarciem do Indii (ciekawe jest to rowniez pod katem pewnych spekulacji na temat pochodzenia Kolumba z linii Jagielonow).
Teraz jednak pragne przedstawic zawarte w tej wartosciowej publikacji opinie i konkluzje na temat "Ewangeli Tomasza", ktora jesli zdarzenia opisane w tej relacji sa prawdziwe, a wszystko na to wskazuje, to "Ewangelia Tomasza" nie zostala odkryta dopiero w 1945 roku w Nag Hammadi w Egipcie, ale byla znana rowniez pewnym osobom zwiazanym z Kolumbem juz w 1520 roku i jak wynika ze wspomnianego tekstu znalezionego w klasztorze w Puri w Indiach, "Ewangelia Tomasza" w tamtym wlasnie czasie zostala pozbawiona 30 logosow bardzo istotnych dla utrzymania koscielnego dogmatyzmu.
Wynika z tego, ze znana wersja ewangelii posiada jedynie 114 logosow i jest pozbawiona trzydziestu najistotniejszych, ktore mialy byc na odwrocie tak zwanego "Imago Mundi", czyli mapy ktora miala objawic sie apostolom po smierci Jezusa, a ktora to mapa moze byc orginalem, ktory posluzyl miedzy innymi Piri Reisowi do stworzenia jego mapy.
  • 0

#24

Erik.
  • Postów: 927
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak Maju, ja też czytałem tę książkę i tak jak tam jest wspomniane też uważam, że w Ewangelii Tomasza może brakować 30 wypowiedzi Jezusa. Lecz jedynie zastanawiające jest dla mnie, czemu teksty znalezione w Nag Hammadi jako starsze nie posiadają tych 144 logosów jako całości?

Serdecznie pozdrawiam, Erik.
  • 0



#25

Yaku.
  • Postów: 129
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Skoro Jezusa zostały odrzucone, to co w tym dziwnego?
  • 0

#26 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Niby nic, ale kiedy czytam ten fragment ewangelii - 3 Rzekł Jezus: "Gdy wasi przywódcy powiedzą wam: "to królestwo jest w niebie, wtedy ptaki niebieskie będą pierwsze przed wami". Gdy powiedzą wam, że ono jest w morzu, wtedy ryby będą pierwsze przed wami. Ale królestwo jest tym, co jest w was i tym, co jest poza wami. Skoro poznacie samych siebie, wtedy będziecie poznani i będziecie wiedzieć, że jesteście synami Ojca żywego. Jeśli zaś nie poznacie siebie, wtedy istniejecie w nędzy i sami jesteście nędzą". - to przypomina mi się sekret. Jezus tu powiedział o mocy sekretu. Sekret to wszystko, umysł, wszechświat, moc, manifestujące się poprzez istnienia ludzkie i wszystkie inne żywe organizmy. Kościół raz, że chce zarabiać, to dwa nie chce by ludzie byli świadomi swojej potęgi i świadomi prawdziwego pochodzenia.

Użytkownik Muhad edytował ten post 30.01.2011 - 08:59

  • 1

#27

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nic dziwnego, że ten tekst nie wszedł do kanonu świętych ksiąg chrześcijaństwa, skoro są w nim takie kwiatki jak choćby ten:
37 Spytali uczniowie Jego: "Którego dnia objawisz się nam i którego dnia ujrzymy ciebie?" Odrzekł Jezus: "Jeśli będziecie mieli zwyczaj ukazywać nie wstydząc się te części ciała, które godzi się zakrywać, i będziecie brać szaty wasze i rzucać je pod wasze stopy, jak małe dzieci, i będziecie je deptać, wówczas ujrzycie Syna żywego i nie będziecie się bać".


lub ten:
55 Rzekł Jezus: "Kto nie znienawidził swego ojca i swej matki, nie będzie moim uczniem; i kto nie znienawidził swych braci i swych sióstr, nie dźwiga swego krzyża tak, jak ja, nie będzie mnie godnym".


W porównaniu z prawdziwą nauką Jezusa, tzw. "ewangelia św. Tomasza" to mętny bełkot, nie warty komentarza.
  • 0



#28

Abra.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W porównaniu z prawdziwą nauką Jezusa, tzw. "ewangelia św. Tomasza" to mętny bełkot, nie warty komentarza.


a jaki masz dowód na to ,że to nieprawdziwe słowa Jezusa?? tak samo mogą być nieprawdziwe jak reszta ewangelii bądź prawdziwe.

Mówisz o kanonie świętych ksiąg chrześcijaństwa czy katolicyzmu i pochodnych odłamów??

Użytkownik Abra edytował ten post 30.01.2011 - 18:30

  • 0

#29

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dwa cytowane przeze mnie fragmenty są sprzeczne z nauką Jezusa, to oczywiste. Bądź łaskaw czytać ze zrozumieniem.
Niczego nie muszę udowadniać, bo jak wcześniej zaznaczyłem, tekst tak zwanej "Ewangelia św. Tomasza" nie jest wart komentarza.
  • 1



#30

Niecodzienny.
  • Postów: 278
  • Tematów: 9
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Jeżeli z ok. 12 znamy tylko 4 i to jeszcze odpowiednio zedytowane na potrzeby KK, to tak na prawdę nie wiemy jaka była nauka Chrystusa.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych