Skocz do zawartości
Zdjęcie

Kamienne kule z Kostaryki


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1

Cashpoint

  egoism

 • Postów: 641
 • Tematów: 126
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Kamienne kule z Kostaryki

Jedną z większych zagadek w archeologii stanowią kamienne kule odnalezione w delcie Diquis w Kostaryce. Od roku 1940, zostało udokumentowanych setki kamieni, których rozmiary wahały się od kilku centymetrów do ponad dwóch metrów. Niektóre z nich ważą 16 ton! Prawie wszystkie wykonane są z granodiorytu, skały magmowej. Uważa się je za kolejny przykład monolitycznej rzeźby wykonanej przez człowieka…

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Kule na dziedzińcu Muzeum Narodowego, San Jose, Kostaryka


Liczba kul wynosi ok. 300. Wiele z nich waży mnóstwo ton. Dzisiaj stanowią dekorację urzędowych budynków, takich jak Asamblea legislativa, w szpitalach i szkołach. Można je oglądać również w muzeach. Kamienie są w Kostaryce wszechobecne do tego stopnia, iż bogaci lub zamożni stawiają je sobie ogródkach.
Istnieje teoria, że kamienie mogą pochodzić z miejsca gdzie znajduje się źródło rzeki Terraba. Transport odbywał się poprzez naturalny proces, wspomagany prądem rzeki. Nigdy nie znaleziono niedokończonych kul. Podobnie jak u większości monolitów „Starego świata”, najbliższy domniemany kamieniołom znajdował się w znacznej odległości od miejsca znalezienia, bo aż 80 kilometrów dalej.

Dołączona grafika


Gdzie znaleziono kamienne kule?

Pierwotnie zostały znalezione w delcie rzeki Terraba, znanej także jako: Sierpie, Diquis lub po prostu rzeki głównej w pobliżu miast Palmar Sur i Palmar Norte. W mniejszych ilościach na całej długości kraju od północy aż po południową granicę. Od momentu odkrycia były używane jako ozdoby (sic!). Były transportowane i rozprowadzane drogą kolejową po całej Kostaryce. Dwie z nich zostały oddane za granicę do National Geographic Society w Waszyngtonie i Peabody Museum of Archaeology and Ethnography w Camridge, Massachusetts.

Jak wielkie są kamienne kule?

Ich średnica mierzy od zaledwie kilku centymetrów do ponad dwóch metrów. Niektóre z nich ważą blisko 16 ton.

Dołączona grafika


Z czego zostały zrobione?

Praktycznie wszystkie kule zrobione są z granodiorytu, twardej skały magmowej wydobywanej na terenach Talamanca.

http://pl.wikipedia....iki/Granodioryt
http://pl.wikipedia....ra_de_Talamanca

Ile dokładnie znamy kul?

Samuel Lothrop zarejestrował w sumie ok. 186 kul od 1963 roku, napisał o tym w swojej publikacji. Ostatecznie oszacowano, że ich liczba prawdopodobnie sięga kilkuset. W trakcie poszukiwań ludzie natrafiali na miejsca, gdzie można było znaleźć nawet do 40 kamiennych kul (gł. Jalaca).

W jaki sposób zostały wytworzone?


Najprawdopodobniej kule pierwotnie były sporymi głazami, które poddawano specyficznej obróbce. Opierano się głównie na łamaniu, wykruszaniu, dziobaniu i ostatecznie szlifowaniu. Badania nad granodiorytem wykazały częste i nagłe zmiany temperatur jakie stosowane były do wytwarzania kul. Najpierw je opalano w rozżarzonym węglu by następnie oblać je zimna wodą. Kiedy ich kształt coraz bardziej przypominał koło, twórcy zaczynali powolny proces „dzióbania” narzędziami zrobionymi z tego samego materiału (granodioryt).

Kto je wykonał?

Kule zostały wykonane najprawdopodobniej przez przodków tutejszej ludności, w czasach hiszpańskiego podboju. Ludność ta posługiwała się językiem czibczańskim. Posługiwali się nim głównie rdzenni mieszkańcy terenu od wschodniego Hondurasu po północną Kolumbię.

Dołączona grafika


http://pl.wikipedia....i_czibczańskie

Ich współczesnymi odpowiednikami są teraz ludy: Boruca, Teribe i Guaymi. Żyły one w odosobnieniu, a liczba ludności nie przekraczała 2000 mieszkańców. Był to dość pierwotny rejon. Ludzie nie zajmowali się polowaniami, połowami ani agrokulturą. Główne zajęcie, które pomagały im przeżyć to uprawa: kukurydzy, manioku, fasoli, dyni, papai, ananasów, awokado, kakao, papryczki chili i wiele innych roślin, owoców, korzeni i ziół leczniczych. Wszyscy oni mieszkali w okrągłych lepiankach.

Ile lat mają kamienne kule?


Wiele kamieni zostało odnalezionych w miejscach, w których odkryto także znikome ślady ceramiki charakterystycznej dla kultury Aguas Buenas, której działalność datuje się na 200 p.n.e. – 800 n.e. Czasem przy kulach znajdywano złote ozdoby, których styl przypisuje się na roku ok. 1000 n.e. W późniejszym okresie zauważono, że w wyrobie monolitów, ludzie posługiwali się już metalowymi narzędziami. Tak więc kule mogły być wytwarzane bezustannie aż do roku 1800! Niewykluczone, że inne były modyfikowane i ulepszane na przestrzeni wielu kolejnych lat.

Jakie było przeznaczenie kul?

Nikt tego na pewno nie wie. „Produkcja” miała się zakończyć wraz z pojawieniem się pierwszych hiszpańskich konkwistadorów, a same kamienie zapomniane aż do ponownego odkrycia w 1940 roku. Wielkie kule ułożone były równomiernie tworząc długie trasy, proste i zakrzywione linie, jak również figury geometryczne. Gdzieniegdzie znajdywano 4 kule ułożone zgodnie z kierunkami świata. Oznaczać to mogło, iż ich twórcy znali podstawy astronomii i potrafili zlokalizować poszczególne bieguny magnetyczne Ziemi. Kiedy archeolodzy znaleźli kule ułożone piramidalnie w małe stożki, nasunęła się myśl, iż były one przetrzymywane w domach ich twórców. W jakim celu? Tego się już chyba nie dowiemy… (być może dla obserwacji?)
Jedną z pierwszych „ekscentrycznych” teorii wysunął badacz Ivar Zapp, który twierdził, że kule stanowiły swoiste urządzenie nawigacyjne, pomagające określić trasę na Wyspy Wielkanocne i Stonehenge. Jego pomysł dość szybko został oficjalnie obalony. Lothrop, pierwszy badacz kul powiedział, że nie były one ułożone w dość precyzyjny sposób szczególnie jeśli chodzi o pomiary na tak daleką odległość. Prawie wszystkie kule umiejscowione są zbyt daleko od morza i akwenów wodnych aby były przydatne oceanicznym nawigatorom.

Co groziło kamiennym kulom na przestrzeni lat?

Praktycznie wszystkie kamienne monolity zostały przetransportowane ze swoich pierwotnych lokalizacji. Mnóstwo kamieni zostało zniszczonych przez poszukiwaczy skarbów, uważali oni bowiem, że w środku znajduje się złoto. Kule leżące na terenach uprawnych były poddawane licznym zmianom pogodowym co w późniejszym okresie doprowadziło do pęknięć, przepołowień i zniszczenia na skutek erozji. Istnieją przekazy, że były one toczone specjalnie w tereny górskie lub zrzucane do wody. Gdyby nie ciekawość i chciwość ludzi mielibyśmy dzisiaj więcej informacji o nich samych, a także o dawnych kulturach i rzemiośle.

Dołączona grafika

Dołączona grafikaTłumaczenie i opracowanie: Cashpoint
dla www.paranormalne.pl


źródła:
www.wikipedia.org
www.world-mysteries.com
www.crystalinks.com
www.flickr.com

 • 0#2

Logos

  Rozum Świata

 • Postów: 388
 • Tematów: 34
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

hmm jednym z wytłumaczeń istnienia kul to, to że mogłyby być ...
rodzajem waluty

bodajże niektóre polinezyjskie ludy posługiwały się kamiennymi dyskami.
Im większy był dysk, tym większą miał wartość

W wypadku kul mogłoby być podobnie

Dołączona grafika
 • 0#3

Cashpoint

  egoism

 • Postów: 641
 • Tematów: 126
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Szczerze mówiąc pierwszy raz słyszę taką teorię. Kto byłby na tyle nieumyślny aby handlować 15 tonami... Starożytne cywilizacje jeszcze długo będą mnie zadziwiać.
 • 0#4

Śledziu
 • Postów: 117
 • Tematów: 7
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Szczerze mówiąc pierwszy raz słyszę taką teorię. Kto byłby na tyle nieumyślny aby handlować 15 tonami... Starożytne cywilizacje jeszcze długo będą mnie zadziwiać.Ja tez wątpię w to,po drugie mamy wzmiankę ze jest ich kolo 300..tak wiec 300 kul jako środek płatniczy chyba nie byłby najwłaściwszy.Kolejnym aspektem jest to ze nie które z nich były układane jak podaje tekst po 4 aby wyznaczały kierunki świata.Jak dla mnie te kule były po prostu nie żadną waluta bądź drogowskazem dla żeglarzy lecz dla ludzi którzy przemieszczali się na duże odległości.Oczywiście tylko przypuszczam i są to moje przypuszczenia ;) równie dobrze opinia dotycząca waluty może być ta prawdziwa ;)
 • 0

#5

Cashpoint

  egoism

 • Postów: 641
 • Tematów: 126
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

bądź drogowskazem dla żeglarzy


Jak napisałem w artykule, większość kul umiejscowiona była z dala od akwenów wodnych prócz rzek. Tak więc ten pomysł raczej odpada.


Kolejne mity związane z Kulami:

- Wytworzone zostały na Atlantydzie.

- Istnieją legendy, że pierwotni mieszkańcy terenów na którym odnajdywano kule, posiadali tajemniczą miksturę dzięki której można było zmiękczyć kamień.

- Jeszcze inne źródła mówią o małym ziarenku kawy w każdej kuli.

- I jak przystało na "otwarte umysły" - przysłali je obcy. (w jakim celu niestety jeszcze nie wiadomo).
 • 0#6

Ariel
 • Postów: 242
 • Tematów: 36
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

ten temat był już na forum niejednokrotnie:

jedno pojawnienie
kolejne pojawienie
jeszcze jedno
i jeszcze raz
i jeszcze tutaj

nie neguję faktu zaistnienia kolejnego tematu o podobnej treści, zachęcam natomiast do zapoznania się z poprzednimi tematami, aby lepiej zaznajomić się z całością i móc nie powtarzać, po raz kolejny, rzeczy tam omawianych

Ariel wiedziałem o istnieniu tamtych tematów (szczególnie dwóch pierwszych) ale każdy z nich tylko napominał informację o tych kulach. Chciałem po prostu bardziej rozwinąć temat jednego podpunktu. - Cashpoint
 • 0#7

Mr. Mojo Risin'
 • Postów: 988
 • Tematów: 23
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A może robili je sobie również do ozdoby, tak jak dzisiaj są wykorzystywane?
 • 0#8

earth2057
 • Postów: 213
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A może to było coś w rodzaju mapy nieba wiecie o co chodzi większe kule mogły być słońcami mniejsze planetami. Jest tylko jeden minus tej teorii wszystkie musiały by być w jednym miejscu a tak nie jest.
 • 0

#9

Logos

  Rozum Świata

 • Postów: 388
 • Tematów: 34
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Szczerze mówiąc pierwszy raz słyszę taką teorię. Kto byłby na tyle nieumyślny aby handlować 15 tonami... Starożytne cywilizacje jeszcze długo będą mnie zadziwiać.


Polinezyjczycy również nie handlowali swoimi dyskami w znany nam sposób.
Wszystkie dyski stały w jednym miejscu (na kształt banku), skąd nigdy nie były ruszane.
(za wyjątkiem sytuacji w której je sprowadzano. Wszystkie pochodziły z jednej wyspy wulkanicznej, więc ktoś kto chciał zdobyć dysk, musiał udać się na daleką wyprawę)
Wiadomo było kto jest właścicielem danego dysku, więc każdy mieszkaniec mógł zobaczyć bogactwo danego właściciela. W razie handlu, dochodziło jedynie do wymiany właściciela dysku, który dalej stał w tym samym miejscu.
 • 0#10

Cashpoint

  egoism

 • Postów: 641
 • Tematów: 126
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

A może to było coś w rodzaju mapy nieba wiecie o co chodzi większe kule mogły być słońcami mniejsze planetami. Jest tylko jeden minus tej teorii wszystkie musiały by być w jednym miejscu a tak nie jest.

1. Tak jak napisałeś, nie były one w jednym miejscu.

2. Co miałyby symbolizować pozostałe kule? Jeszcze wtedy nie było takiej możliwości aby obserwować wszystkie planety układu słonecznego.
 • 0#11

Mick St. John
 • Postów: 154
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zwykłe kamienie... Nie ma się czym podniecać.
 • 0

#12

Apophis_
 • Postów: 637
 • Tematów: 36
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czy ja wiem, czy takie zwykłe. Po coś je robili, w końcu to nie takie proste wykonać kilkaset kilkutonowych kul o idealnych kształtach. Może im się po prostu nudziło? Zamiast uprawiać ziemię albo zdobywać pożywienie, siadali i robili tego rodzaju "dzieła"? Musiał być w tym jakiś cel.
Może właśnie chodziło o status materialny? Kolekcjonerstwo? Kto miał większą i piękniejszą kulę, ten miał większą władzę i autorytet?
 • 0

#13

Kalahan
 • Postów: 175
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może te kule to rodzaj nagrobków. Im większa kula tym bogatszy był zmarły
 • 0

#14

Roseb
 • Postów: 650
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Kalahan, w takim wypadku znaleziono by jakieś ślady pochówku pod lub w pobliżu kul. Możnaby jedynie założyć, że stosowano obrządek ciałopalny a prochy rozsypywano koło kul. Trzeba by jenak sprawdzić, czy wiadomo, jak grzebano tam zmarłych.
Moim zdaniem te kule mogły spełniać funkcje wotywne. :)
 • 0

#15

Goldi
 • Postów: 9
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

I u nas w polsce mozna podobne znalezc. Ta zostala wykopana w kopalni kruszyw kolo Barlinka w woj. Lubuskim.

Dołączona grafika

Dołączona grafika
 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u