Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tornado - najbardziej gwałtowne zjawisko świata


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1

Cashpoint.

    egoism

  • Postów: 641
  • Tematów: 126
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zjawisko nie specjalnie związane ze zjawiskami paranormalnymi jednak coraz częściej spotykane w Polsce. Jak dotąd tornada w Polsce występowały w ilościach nie przekraczających 50 jednak były to na tyle małe, iż nie wyrządzały większych szkód (oprócz kilku wyjątków). W sytuacji gdzie tornada są coraz większym zagrożeniem dla kraju, który kompletnie nie jest na to przygotowany, warto poznać je bliżej.


Tornado jest silnym wirem powietrza o średnicy od kilkuset metrów do ok. 2 km i pionowej lub ukośnej osi obrotu względem powierzchni Ziemi. Wyrasta ona zwykle w przedniej części chmury burzowej Cumulonimbus w postaci ciemnego leja skierowanego ku powierzchni Ziemi. Wir obniża się stopniowo, przy czym przekrój jego zmniejsza się. W związku z tym powstaje wiatr o ogromnej sile. W pewnej chwili tworzy się pod nim drugi wir przy powierzchni Ziemi, który porywa tumany piasku i spiralnym ruchem unosi je do góry.

Dołączona grafika

Chmura Cumulonimbus



Oba wiry łączą się ze sobą, tworząc ciemny słup. Niezbędne do powstania tornada są: wysoka temperatura punktu rosy, tzw. uskok wiatru (różne kierunki i prędkość wiatrów na różnych wysokościach) oraz silny prąd strumieniowy wysoko w górze, który wciąga wznoszące się wskutek konwekcji powietrze na większe wysokości. Bywa, że piasek i żwir wbijają się w ludzkie ciała. Drzewa zostają nierzadko skręcone niczym korkociągi a samochody, ciężarówki a nawet lokomotywy mogą zostać uniesione i przesunięte na znaczne odległości. Katastrofalne skutki przejścia tornada powoduje nie tylko znaczna prędkość wirującego powietrza, ale również niesłychana siła ssąca i gwałtowny spadek ciśnienia w środku wiru (do 100 hPa). Skutkiem panującego wewnątrz niskiego ciśnienia są eksplozje niszczonych budynków. Pojedyncza trąba niszczy jedynie w wąskim pasie o szerokości mniej więcej równej średnicy leja przy Ziemi. Oprócz tego zdarza się, że tornado jest zbiorem paru mniejszych trąb powodujących "punktowe" zniszczenia. Czas trwania tych zjawisk waha się od kilku sekund do nawet kilkudziesięciu minut. Intensywność tornada ocenia się biorąc pod uwagę prędkość wzbudzanego wiatru - określoną na podstawie dokonanych zniszczeń. W tym celu korzysta się z 6-cio stopniowej skali opracowanej przez amerykańskiego meteorologa z amerykańskiego Uniwersytetu Chicago, Tetsuya Fujity. Przechodzeniu trąby towarzyszy głośny i niski dźwięk przypominający odgłos startujących odrzutowców lub przejeżdżających pociągów. Trąby powietrzne mogą powstawać również nad zbiornikami wodnymi (trąby wodne). Mniejsze tarcie powierzchniowe, sprawia, że wir tworzy się łatwiej nad wodą niż nad lądem. Trąby wodne cechuje stosunkowo niewielka gwałtowność. Mimo tego dostatecznie silne trąby wodne potrafią zatopić statki i wyrządzić wielkie szkody na wybrzeżu. Odnotowano również przypadki wypompowania przez nie małych zbiorników wodnych. Spowodowało to w ich pobliżu opad ryb i żab.

Dołączona grafika


Tornada w USA

Badania wykazują, że najwięcej tornad tworzy się w amerykańskim stanie Teksas, średnio 124 rocznie. Na drugim miejscu jest Oklahoma 52 i kolejno Kansas 47 i Floryda 46 tornad. Najmniej tornad pojawia się na północnym-wschodzie i północnym-zachodnie USA. Najstraszliwsze w historii tornada przeszły w 1953 roku zabijając aż 519 osób. Zjawiska te najczęściej pojawiają się w maju i czerwcu. Tornado to nic innego jak silny wir powietrzny powstający w chmurze burzowej - Cumulonimbus. Ma wygląd leja lub kolumny sięgającej od podstawy chmur, do powierzchni Ziemi. Średnica trąby powietrznej wynosi zwykle poniżej 100 m, ale zdarzają się i takie, których średnica sięga 2 km. Maksymalną prędkość obracania się wiru określa się na 360 do 550 km/h. Trąbie powietrznej towarzyszy gwałtowny spadek ciśnienia, do nawet 200 hPa, oraz silne wiatry, powodujące bardzo duże zniszczenia, często wyładowania atmosferyczne, przelotne opady deszczu lub gradu. Tornada występują zwykle w niskich szerokościach geograficznych, najczęściej w środkowych stanach USA, gdzie w 2004 roku zanotowano ich łącznie aż 1722 - czyli najwięcej w historii pomiarów meteorologicznych. Ile tornad notuje się rocznie w USA na przestrzeni ostatnich lat...

Dołączona grafika

"Aleja tornad"


Aleja tornad w USA i istota ich powstawania

Wiosną ciepłe i wilgotne powietrze znad Zatoki Meksykańskiej przemieszcza się na północ, tam zderza się z zimnym i suchym powietrzem przesuwającym się znad Kanady na południe ponad Górami Skalistymi. W miejscu spotkania się tych dwóch skrajnych wobec siebie mas powietrza, czyli nad Aleją Tornad, tworzą się potężne chmury burzowe tzw. superkomórki. Wewnątrz chmury burzowej rozpoczyna się intensywna wymiana powietrza. Jest ono wciągane do góry do wnętrza chmury, gdzie ochładza się i ponownie opada. Gwałtowne prądy zderzają się i zaczynają wirować wokół siebie. Chmura, wewnątrz, której dochodzi do gwałtownych turbulencji potężnych mas powietrza ma wysokość 20 i szerokość 32 kilometrów. To właśnie w niej rodzi się tornado. Największą ilość tornad notuje się na granicy Teksasu i Oklahomy, ale w skład Alei Tornad wchodzą również takie stany jak Kansas, Nebraska i Południowa Dakota. Gdzie leży Aleja Tornad w USA...

Dołączona grafika

Trąba powietrzna wodna

Dołączona grafika
Trąba powietrzna lądowa



Tornada w Polsce

Tornado to zjawisko nie tylko zarezerwowane dla Ameryki Północnej. Tornada pod nazwą trąby powietrznej występują w niemal wszystkich krajach świata, gdzie mamy do czynienia z burzami. Tornada pojawiają się również w Polsce, chociaż rzadziej niż w USA, i są równie przepiękne, co niebezpieczne. Najczęściej tornada spotkać można podczas gwałtownego załamania pogody w porze letniej na południu Polski. Szczególnie te zjawiska upodobały sobie tereny podgórskie od Śląska przez Małopolskę aż po Podkarpacie, zwłaszcza Podhale, gdzie strumienie napływającego powietrza są wyjątkowo wyraźne i bardzo wobec siebie skrajne. Z przeprowadzonych badań wynika, że tornada w Polsce występują kilkanaście razy w roku. Według statystyk z każdym rokiem w naszym kraju notuje się ich coraz więcej. Na początku lipca 2004 roku, tornada widziano na Mazowszu i Podlasiu, gdzie zdarzył się przypadek porwania i uniesienia człowieka przez tornado a następnie rzucenia go na ziemię. Inne przypadki tornad zanotowano w ostatnich latach również w Puszczy Piskiej na Mazurach, w pobliżu Puszczy Białowieskiej, w centrum Polski i na Kujawach. Bardzo często tornada pojawiają się na wodach Bałtyku, ale wówczas określane są jako trąby wodne jak miało to miejsce w 2002 roku u wybrzeży Jastarnii i 2003 roku we Władysławowie. Wir powietrza opuszczający się z chmury burzowej dotyka powierzchni wody zasysając ją. Gdzie występują trąby powietrzne w Polsce...

Dołączona grafika

Występowanie tornad w Polsce


Dołączona grafika

Formujące się tornado niedaleko Jarosławia


W 2005 roku: Trąba powietrzna (tornado) przeszła nocą z 23 na 24 maja 2005 roku nad terenami pogranicza województw Opolskiego i Łódzkiego. Między godziną 0:30 a 2:00 nad regionem przechodziła silnie rozbudowana chmura burzowa Cumulonimbus, tak zwana superkomórka, niosąca wyjątkowej intensywności opady deszczu oraz 2-centymetrowego gradu. Wiatr znacząco przekraczał prędkość 130 kilometrów na godzinę, co oznacza pozycję F1 w skali siły tego typu zjawisk. Tymczasem wirujący słup powietrza o godzinie 0:30 przeszedł nad wsią Skałągi w opolskiej gminie Wołczyn. "To był jeden huk i szum. Nikt na dwór nie wychodził, każdy się bał. Modliliśmy się tylko, żeby to się już skończyło. Najstarsi nie pamiętają czegoś takiego. Całe szczęście, że to było w nocy. W dzień na pewno ktoś by zginął - opowiada Adam Kuflowski ze Skałąg lokalnej gazecie. Gwałtowna burza i ulewa ustały po 30 minutach ale same przejście trąby powietrznej trwało zaledwie kilka minut. "Słyszałam tę burzę, ale przez okno nic nie można było dojrzeć. Kiedy się obudziłam o 5:00 rano, zobaczyłam, że na naszym nowym domu nie ma dachu. To był szok - mówi Anna Abram. We wsi ucierpiały niemal wszystkie domy. Trąba powietrzna wyrwała z korzeniami 5 lip a dachówki pozrywane z domów latały w powietrzu. Jednak południe Polski nie było jedynym regionem, gdzie przeszły trąby powietrzne. Wcześnie, w poniedziałek (23.05) po południu i wieczorem podobne zjawiska notowano na rozległych obszarach Pojezierza Pomorskiego, tam jednak nie spowodowały one zniszczeń. Tymczasem na Bałtyku szalały trąby wodne, czyli morskie odmiany trąb powietrznych (tornad).

W 2004 roku: Oto relacja jednej z naszych korespondentek widzącej tornado na własne oczy. 5 czerwca 2004 roku około 14-16 po południu, przejeżdżając na północ od Puszczy Kampinoskiej widziałam małą trąbę powietrzną, co chwila wsuwającą i wysuwającą swój lejek. Potem zasłoniła ją ściana deszczu, więc nie wiem, czy w końcu dotknęła powierzchni ziemi. Ciśnienie było tak niskie, że zatkało mi uszy.

Różne oblicza tornada


Tornado nie zawsze bywa tragiczne w skutkach. Przykładem może być przypadek odnotowany w maju 1986 roku, we wschodnich Chinach. Silne wiry powietrzne uniosły w górę 13 dzieci, przeniosły je na znaczną odległość, po czym łagodnie opuściły na piaszczyste wydmy i zarośla. Trąba powietrzna może oskubać kurę z piór nie robiąc jej poza tym żadnej krzywdy albo przenieść słoik konfitur o kilka kilometrów nie tłukąc go.

Skala siły tornada według Fujita


F0 - (64-115 km/h)
Małe tornado - łamie drzewa, wybija szyby w domach.

F1 - (115-180 km/h)
Umiarkowane - powala nawet największe drzewa a mniejsze wyrywa z korzeniami, zrywa dachówki, spycha samochody z drogi, powala słupy telefoniczne i energetyczne.

F2 - (180-252 km/h)
Znaczące - porywa i niszczy całkowicie samochody oraz przyczepy kempingowe, spycha samochody ciężarowe z drogi, porywa słupy energetyczne, zrywa całe dachy, wyrywa z korzeniami nawet potężne drzewa.

F3 - (252-330 km/h)
Duże - całkowicie niszczy domy, wszelkiego rodzaju drzewa łamie wyrywa z korzeniami, porywa lekkie ciężarówki.

F4 - (330-417 km/h)
Bardzo duże - porywa ciężarówki i tiry, porywa wszystko co stanie mu na drodze, całkowicie demoluje nawet największe budynki.

F5 - (417-510 km/h)
Katastrofalne - niszczy i porywa wszystko co napotka, potrafi zerwać asfalt z drogi, powala i wyrywa z fundamentów nawet największe budynki, przenosi rzeczy nawet na odległość kilkudziesięciu kilometrów.

F6 - (od 511 km/h)
Katastrofalne - tornado o takiej sile jeszcze nie zanotowano ale gdyby wystąpiło to jego skutki można sobie wyobrazić.

Ciekawostki o tornadach


Tornada nazywane są "palcem Boga". Największe notowane tornado przeszło 18 marca 1925 roku krótko po południu nad trzema stanami Missouri, Illinois i Indiana w USA. Miało ono siłę F5 czyli największą z możliwych i zabiło 695 osób a 2027 zraniło.

Aleja tornad rozciąga się od Teksasu aż do Północnej Dakoty. Ma 1600 kilometrów długości i 950 kilometrów szerokości. Najwięcej tornad powstaje w Teksasie, średnio są to 124 tornada rocznie. Druga na liście jest Oklahoma z ilością 52 tornad rocznie.

Oprócz gigantycznej prędkości wiatru wewnątrz tornada, przekraczającej 500 km/h, tornado potrafi też przemieszczać się z prędkością dochodzącą do nawet 550 km/h. Taką największą w historii pomiarów prędkość przemieszczania się tornado zanotowano w amerykańskim stanie Ohio w 1842 roku.

Tornada na półkuli północnej obracają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a na półkuli południowej zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Największe z możliwych tornad, czyli klasy F5 potrafi porwać i unieść nawet cały skład wagonów kolejowych wypełnionych węglem, a o tirach już nie wspominając.

Tornado potrafi przenieść różnorodne przedmioty na gigantyczne odległości. W 1877 roku w stanie Illinois tornado zerwało z wieży kościelnej wierzchołek zwieńczony złoconą kulą i chorągiewką i przeniosło na odległość 25 km poczym odnaleziono te przedmioty w stanie całkowicie nienaruszonym.

Tornada tworzą się na chmurach burzowych często tak czarnych jak smoła. Kolor ten jest spowodowany tym, że promienie słoneczne nie są w stanie przeniknąć przez nawet kilkunastokilometrowej wielkości chmurę niosącą ze sobą gigantyczne ilości wody.

Jak przewidywać tornado i się przed nim bronić


Ważnym przyrządem ułatwiającym wykrywanie i śledzenie burz, z których może powstać tornado, jest radar meteorologiczny. Dzięki niemu istnieje możliwość podawania ostrzeżeń na kilka minut przed uderzeniem tornada. Jest to wystarczający czas pozwalający ludziom znaleźć schronienie. Jeżeli już znajdziemy się na drodze trąby powietrznej to najlepiej zejść do schronu lub piwnicy. Kiedy to nie jest możliwe wówczas można schować się w wannie. Dla ochrony przed odłamkami nie zapomnijmy okryć się kocami oraz poduszkami. Niestety podczas silnego i wolno przesuwającego się tornada taka kryjówka stwarza małe szanse na przetrwanie. Inną domowa kryjówką jest każde pomieszczenie odizolowane od dworu, co najmniej dwoma ścianami. Badania dowodzą, iż nawet małe przedmioty ciskane przez tornado potrafią przebić standardową ścianę budynku. Jednym z najgorszych miejsc schronienia jest samochód. Dla tornada samochód nie stanowi żadnej przeszkody. Jeżeli trąba powietrzna zaskoczy nas w szczerym polu wówczas powinniśmy schować się w pod dźwigarami mostów lub wiaduktów. Godnym polecenia są też przydrożne rowy, ponieważ chronią przed śmiercionośnymi obiektami porwanymi przez tornado. Trąby powietrzne pojawiają się w średnich szerokościach geograficznych na obu półkulach. Przeciętnie, co roku od trąb ginie 300 - 400 osób - z tego, co czwarta w Stanach Zjednoczonych. Na pocieszenie pozostaje fakt, iż tylko, co setna burza "rodzi " tornada.

Tornado o sile nawet F12

Największą prędkość wiatru jaką zanotowano w historii podczas przechodzenia tornado wyniosła aż 450 km/h. Miało to miejsce w mieście Wichita Falls w Teksasie 2 kwietnia 1958 roku. Taka prędkość wiatru mieści się jeszcze w skali tornad pod pozycją F5 która sięga 510 km/h. Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne to jednak istnieje możliwość, że ten rekord zostanie wkrótce pobity. Zjawiska pogodowe stają się coraz gwałtowniejsze więc nie wykluczone, że pojawi się kiedyś tornado osiągające F6 czyli prędkość wiatru podczas jego przechodzenia musiałaby przekroczyć 511 km/h. Wiatr o takiej sile jest w stanie wyrwać dom z fundamentów a nawet najstarsze drzewa unosić niczym zapałki. Hipotetycznie więc tornado w którym prędkość wiatru osiągnęłaby prędkość 1 macha czyli prędkość dźwięku (1218,4 km/h) zaliczone zostałoby w skali siły tornad jako F12. Właśnie na tej pozycji kończy się odnowiona i poszerzona skala tornad pierwotnie stworzona przez "ojca tornad" czyli japończyka Tetsuya Fujita od nazwiska którego pochodzi właśnie skala tornad nazywana skalą Fujita.

Przydatne linki:

http://pl.wikipedia....etrzne_w_Polsce
http://www.imgw.pl/w...t_02032005.html


źródła:
twojapogoda.pl
wikipedia.org
Google images

Użytkownik Cashpoint edytował ten post 30.06.2008 - 14:15

  • 0



#2

Vivere Parvo.
  • Postów: 238
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawy artykuł.
  • 0

#3

_Silent_.
  • Postów: 827
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

F5 nigdy nie wystąpiło? Co to za brednie :q
  • 0

#4

Smrodak100.
  • Postów: 17
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ale jajca, wracałem kiedyś ze szkoły i byłem świadkiem formowania się tego leja (tego, który jest na zdjęciu w pobliżu jarosławia). Chodzi dokładnie o ten sam lej, znam tą okolicę. Miałem zakładać tutaj temat o tym i zapytać czy to możliwe czy tylko chmura tak wygląda. A tu proszę... taka niespodzianka ;)
  • 0

#5

Logos.

    Rozum Świata

  • Postów: 390
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

F6 nigdy nie wystąpiło
co do F5 tu masz listę
Teoretycznie skala F (FUJITA) sięga do F12, ale F6 i wyżej w praktyce się nie używa.
Najsilniejszy zanotowany wiatr miał prędkosć 484±32 km/h (dane z TĄD)
Od 1950 roku tylko 0,1% zanotowanych tornad miało skalę F5 (dane z USA)
  • 0



#6 Gość_CriticalErr0r

Gość_CriticalErr0r.
  • Tematów: 0

Napisano

Tornada zabijają na świecie 400 osób rocznie, czyli bardzo mało, to mniej niż ginie na
drodze w wypadkach i to w ciągu jednego dnia.

TU też ciekawy artykuł na temat tornad.
(opracowywane technologie i możliwości poskramiania olbrzymów)
  • 0

#7

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A więc to:Dołączona grafika
też tornado?
Boże...a ja myślałam ,że to tylko ciekawa chmura. Zdjęcie zrobione tuż po burzy tydzień temu w mojej mieścinie - Libiąż w Małopolsce. (Nieco prześwietlone bo robione pod słońce a na dodatek przy pomocy aparatu w telefonie)
  • 0



#8

Cashpoint.

    egoism

  • Postów: 641
  • Tematów: 126
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Szczerze mówiąc to nie wiele tu widać... chodzi Ci o tą "chmurę" w lewym, dolnym rogu?
  • 0



#9

Logos.

    Rozum Świata

  • Postów: 390
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

wydaje mi się że w tym przypadku jest to jedynie formacja chmur, lecz ciężko stwierdzić
tworzące się tornado wygląda tak:



hmm zdjęcie się nie otwiera :/
tutaj inny LINK
  • 0



#10

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Szczerze mówiąc to nie wiele tu widać... chodzi Ci o tą "chmurę" w lewym, dolnym rogu?

Chodzi o to coś na środku, trochę po prawej. ;)
A te zdjęcia przedstawiają tworzenie się tornada ale dość sporej wielkości. ;) To mogło być malutkie.

PS. Zobaczcie na ten filmik: Całkiem podobna ta chmura ;)
No ale nie będę się upierać. W końcu nawet ja sama sądzę ,że to była chmura o ciekawym kształcie.

Co do postu poniżej - mówiąc tuż po burzy miałam na myśli końcówkę burzy ;) Kiedy jeszcze mocno wiało i trochę kropiło.
A właśnie. To białe powyżej tej ciemnej "tornadowej" chmury to też duża, dość gęsta chmura. Po prostu za nią było słońce a mój genialny aparat w telefonie strasznie ją przez to rozjaśnił.
  • 0



#11

Cashpoint.

    egoism

  • Postów: 641
  • Tematów: 126
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To chyba jednak zwykła chmura o dziwnym kształcie. Nie jestem meteorologiem ale chmury z których formuje się tornado są o wiele większe i co za tym idzie ciemniejsze. Dzieję się to głównie w trakcie burzy, a nie po niej.
  • 0



#12

earth2057.
  • Postów: 213
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

Miejsca występowania Tornad na terenie USA (gdyby nie trzęsienia ziemi to w Kalifornii było by już super extra)

Dołączona grafika

Ciekawe zdjęcie

Edit[30.06.2008]

7.10 Zabronione jest hotlinkowanie czyli wykorzystywanie plików graficznych z innych serwisów bez wcześniejszego przeniesienia grafik na imageshack.us lub na własny serwer.

Przeniosłem grafiki na imageshack.

Mienso

  • 0

#13

Alpha lyr.
  • Postów: 254
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

PS. Zobaczcie na ten filmik: <a href="http://www.youtube.com/watch?v=sb0uKIN9lUQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=sb0uKIN9lUQ</a>

Mieli stracha pod koniec :P
  • 0

#14

earth2057.
  • Postów: 213
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ok będę pamiętał na przyszłość.
  • 0

#15

Cashpoint.

    egoism

  • Postów: 641
  • Tematów: 126
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jako, że lubie dzielić się "dobrą radą", a co za tym idzie... posuzkiwać takich rad. Tłumaczę właśnie dość obszerny artykuł dotyczący zasad bezpieczeństwa, związanymi z wystąpieniem tornada.

CZĘŚĆ I


Nic na świecie nie jest w stanie całkowicie uchronić Cię od niszczycielskiej siły tornada. Jest znanych wiele przypadków brutalnej siły tornada, które niszczyło wszystko na swojej drodze, nie pozostawiając nikomu, ani niczemu szans na przetrwanie. Są to jednak tornada o sile F5 i większej w skali Fujity i są one dość rzadkim zjawiskiem(co może się zmienić w przyszłości). W rzeczywistości wiele trąb powietrznych jest nieco słabszych i niewątpliwe, że wskazówki zawarte w niniejszym artykule, pomogą Tobie i Twoim bliskim przetrwać.

http://pl.wikipedia....ki/Skala_Fujity

Zapobieganie i praktyki przez burzą

(Podane informacje dotyczą terenów gdzie występowanie tornad jest na porządku dziennym, w okresie sezonu)


W domu, każdy z członków rodziny powinien wiedzieć gdzie ma się udać w razie wystąpienia tornada. Dobrze jest mieć wcześniej określone miejsce, gdzie każdy z lokatorów uda się w momencie zagrożenia (np. jeżeli nie ma szans na dostanie się do lepiej przystosowanego budynku/pomieszczenia). Latający gruz, kawałki szkła, kamieni i innych materiałów są najniebezpieczniejszym czynnikiem podczas trwania tornada. W takiej sytuacji dobrze jest mieć blisko siebie jakiś materiał ochronny tj. materac, śpiwór, gruby koc, itp.)

Gdy usłyszysz ostrzeżenie o gwałtownej burzy lub trąbie powietrznej, postaw wszystkich w gotowości. Sprawdź czy jesteś dokładnie przygotowany. Jeśli to możliwe, włącz telewizor, radio, komputer i wyczekuj na aktualne informacje dotyczące zachowania się zjawiska. Zapomnij o pomyśle dotyczącym otwierania okien, co rzekomo ma wyrównać poziom zróżnicowania ciśnienia, tornado zrobi to za Ciebie Spróbuj się dowiedzieć, gdzie najbliżej Ciebie jest jakieś bezpieczne miejsce, pozbawione okien. Może być to łazienka, magazyn sklepu lub schron. Dostań się tam jak najkrótszą drogą.

Administratorzy szkół, centrów handlowych, domach opieki, szpitalach, halach sportowych, stadionach powinni w widocznym miejscu zamieścić informacje dotyczące zasad postępowania na wypadek zagrożenia. Dobrym miejscem do schronienia są piwnice i podziemne schrony (u nas w Polsce raczej nie występują).

Jak czytać znaki dotyczące trąby powietrznej

Prognozowanie pogody nie jest do końca doskonałe i meteorolodzy nie zawsze są w stanie przewidzieć występowania danego zjawiska na określonym terenie. W tym przypadku nic nie zastąpi nam odpowiedniego czytania zachowań przyrody i najbliższego otoczenia. Musimy obserwować i nasłuchiwać:

- Silna, trwała rotacja u podstawy chmur (ang. funnel cloud). Nie jest to jeszcze tornado, ponieważ lej nie dotknął ziemi.

Dołączona grafika
image from www.flickr.com

- Wirujący pył lub gruz na ziemi tuż pod chmurą
- "martwy spokój", który często jest poprzedzeniem silnych opadów (deszcz lub grad). Intensywny wiatr, który często zmienia kierunki.
- W dzień lub noc - charakterystyczny dźwięk. Ciągłe ryczenie lub pomrukiwanie, które nie ustaje przez kilka sekund (podobne do grzmotów)
- W noc. Małe, jasne, niebiesko-zielone lub białe pulsowanie na poziomie gruntu. Przeważnie oznacza to zrywanie linii wysokiego napięcia przez silny wiatr.

Co możesz zrobić...

W domu z piwnicą: Unikaj okien. Udaj się do piwnicy i dla zwiększenia bezpieczeństwa schroń się pod czymś wytrzymałym i masywnym, np. ciężki stół. Staraj się schronić w miejscu, nad którym nie znajduje się nic ciężkiego(na piętrze), co przy osłabionych ścianach i podłodze, może się zwalić na Ciebie i zmiażdżyć.

W domu bez piwnicy, akademiku, lub zwykłym mieszkaniu: Unikaj okien. Przedostań się na najniższe piętro, najlepiej do pomieszczenia umieszczonego centralnie w całym budynku (łazienka, garderoba etc.). Przemieszczaj się klatką schodową lub wewnętrznymi korytarzami, z dala od okien. Kiedy już dotrzesz do punktu docelowego, gdzie chcesz przeczekać najgorsze, przyjmij taką pozycję jaka pokazana jest na obrazku poniżej. Dobrym zabezpieczeniem w takich miejscach są wanny. Pamiętaj, że nawet tutaj, dobrze jest nakryć się czymś grubym, co może ocalić Cię od spadającego gruzu itd.

Jeśli to możliwe przyjmij taką pozycję:
Dołączona grafika

W biurowcu, szpitalu, domu starców, drapaczach chmur: Dostań się do jak najbardziej zamkniętej przestrzeni. Z dala od okien i na jak najniższe piętro. Jeśli jest taka możliwość ochraniaj głowę i poruszaj się jak najniżej podłogi. Klatki schodowe w takich budynkach są zazwyczaj dobrym schronieniem, a jeśli są niezatłoczone, stanowią dobrą drogę na niższe piętra. Nie poruszaj się windami, ponieważ w wyniku awarii zasilania, zostaniesz uwięziony.

Przyczepy campingowe i inne mobilne domy:
Uciekaj stamtąd natychmiast! Nawet jeśli przyczepa jest umocowana, prawdopodobnie bezpieczniejszy będziesz na zewnątrz, gdzie przyjdzie Ci znaleźć schronienie w otwartym terenie. Większość tornad nie będzie miała najmniejszych problemów ze zniszczeniem takiej przyczepy. W takich momentach szukaj miejsca, gdzie chroni się reszta obozowiczów. Rozglądaj się za solidnymi, betonowymi budynkami, które być może stoją w pobliżu. Jeśli nie masz żadnego wyjścia, połóż się na ziemi i rękami ochraniaj głowę. Znajdź miejsce jak najdalej położone od Twojego domu, drzew i samochodów, które pod wpływem siły wiatru, mogą zostać ciśnięte w Twoją stronę.

W szkole: Staraj się zachować spokój! Przejdź do wnętrza sali lub pokoju w ustalony przez dyrekcję sposób. Przykucnij i złóż się do pozycji pokazanej na rysunku powyżej. Trzymaj się z dala od okien i wielkich pomieszczeń takich jak hale sportowe.

W samochodzie lub ciężarówce: Pojazdy są niezwykle niebezpieczne podczas tornada. Jeśli widzisz tornado, a na drodze panuje niewielki ruch staraj się jak najszybciej (przy zachowaniu wzmożonej ostrożności) przemieszczać pod kontem prostym do tornada. Przy dużym natężeniu ruchu, próbuj przedostać się na boczny pas lub mniejsze, wiejskie lub polne drogi (na tych ostatnich musisz uważać na błoto i nierówną nawierzchnię). Dobrym schronieniem przy drogach mogą być opuszczone, stare budynki lub solidne zabudowania. W sytuacji kiedy znajdujesz się na otwartym terenie, połóż się na ziemi z dala od samochodów, które mogą zostać porwane przez tornado(dobrze jest udać się do najbliższego rowu). Ostatecznym rozwiązaniem jest szukanie schronienia pod mostem. Dają one minimum ochrony przed latającymi odłamkami i same mogą stać się śmiertelną pułapką.

Otwarty teren: Tak jak we wcześniejszych przypadkach. Szukaj schronienia w wytrzymałych budynkach. Jeśli nie ma takowych w pobliżu, połóż się na ziemi, z dala od samochodów, jednocześnie ochraniając swoją głowę.

W centrach handlowych, dużych sklepach: Nie panikuj! Uważaj na innych ludzi. Jak najszybciej udaj się do wewnętrznych pomieszczeń, np. łazienki, magazynu lub innych mniejszych, z dala od okien.

W kościele, kinie: Nie panikuj! Jeśli to możliwe udaj się do wewnętrznych pomieszczeń lub holu, z dala od okien. Przyjmij pozycję jak na podanym wyżej rysunku rysunku. Jeśli nie masz tyle czasu, schroń się pod ławami, krzesłami pamiętając o zakrywaniu głowy.

PO PRZEJŚCIU TORNADA

Trzymaj się swoich bliskich i razem czekajcie na przybycie pogotowania i innych służb ratunkowych. Jeśli potrafisz, udzielaj pierwszej pomocy poszkodowanym. Trzymaj się z dala od kałuż i innych zbiorników z wodą. Fruwające kable pozrywanych linii energetycznych nadal mogą stanowić groźne źródło porażenia prądem. Uważaj na popękane szkło, gwoździe i inne ostre przedmioty. Nie podchodź do starych lub mocno zniszczonych budynków, mogą się one w każdej chwili zawalić. Zachowaj szczególną ostrożność jeśli wiesz, iż w pobliżu znajdują się zbiorniki z paliwem, gazociągi itp. Staraj się być spokojnym i wyczekuj na jakiekolwiek instrukcje postępowania od służb ratowniczych.

źródło: http://www.spc.noaa....ado/safety.html
tłumaczenie: Cashpoint

Jeśli spodobał Ci się artykuł i uważasz, że inni także powinni go przeczytać, zamieść go gdzie chcesz. Podanie źródła jest jedynym warunkiem o który proszę. W tym przypadku jest to http://www.lowcyburz.pl

(Proszę nie uznać tego za reklamę czy coś podobnego. Mam jedynie dobre intencje |edukacja|)
występowanie tornad w Polsce możecie śledzić w tym miejscu:

http://forum.lowcybu...forum.php?f=162

Ciąg Dalszy Nastąpi...
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych