Skocz do zawartości


Zdjęcie

VRP MythBusters ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1

dj_cinex.

    VRP UFO Researcher

  • Postów: 3305
  • Tematów: 412
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 20
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ostatnio przyszła mi do głowy pewna myśl (mam nadzieję, że nie wyda sie chora ;) ). Wszyscy znamy program "MythBusters" emitowany na programie Discovery Channel. Może stworzylibyśmy na VRP oddzielny dział gdzie podejmowalibyśmy się obalania różnych teorii z działu zjawisk paranormalnych ? Stworzylibyśmy dział gdzie wybrana grupa ludzi (lub pojedyncze jednostki) deklarowałyby sie aby analizować tematy związane z forum. Dajmy na to... zjawisko Orbs, Kręgi w zbożu, UFO (jakieś pojedyncze zdjęcia/obserwacje) etc. Oczywiście dana analiza "mitu" nie oznaczałaby jego definitywnego wyjaśnienia, ukazywałaby stanowisko od strony "bardziej racjonalnego" wyjaśnienia danego zagadnienia etc.

Chciałbym poznać wasze zdanie, czy myślicie, że taki "projekt" mógłby mieć sens ? Proszę o wszelkie sensowne podpowiedzi i wpisy związane z tym tematem.

Wszelkie (mądre) sugestie mile widziane.

Przede wszystkim chciałbym poznać opinie Administratora na ten temat, ponieważ owy pomysł nie został jeszcze przedyskutowany na szczeblu zarządu forum.

Jako, iż osobiście wyszedłem z taką propozycją... mógłbym również objąć owy dział pod kontrolę, pełniłbym w nim rolę... "szefa/moderatora/opiekuna" ;)



#2

lukasz9.
  • Postów: 305
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Pomysł moim zdaniem swietny, tak nawiasem sam zastanawiałem sie nad czymś podobnym ale mnie uprzedziłeś. Mysle ze na pewno znalazła by sie grupa ludzi która by sie w to zaangażowała sam chętnie bym spróbował swoich sił. Mam nadzieje ze taki dział zostanie otwarty i przyczyni sie do rozwiązania wielu zagadek.

#3

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bardzo fajny pomysł. Od jakiegoś już czasu zauważam na forum wspólne projekty kilku osób (nie będę tu przytaczał nicków, aby nie robić kryptoreklamy ;) mające ukazać zjawiska paranormalne od tej drugiej, bardziej racjonalnej (a może naukowej) strony. Zanim jednak zdecydujemy się na tego typu projekt chciałbym poznać szczegółowe założenia, bo stworzenie nowego działu to 15 minut roboty.

Mamy nazwę (proponowaną)
Mamy cel projektu

i teraz moje pytania:

- czy na takowym forum, dyskusja odbywałaby się w jakiś znormalizowany sposób (jako dział specyficzny mogę podać forum Debaty), czy każdy mógłby swobodnie zamieścić nowy temat

- czy zostałaby powołana jakaś konkretna grupa badaczy

- czy "obalanie mitów" byłoby podparte "pracą w terenie", a konkretniej czymś więcej niż tylko teorią.



#4

dj_cinex.

    VRP UFO Researcher

  • Postów: 3305
  • Tematów: 412
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 20
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

czy na takowym forum, dyskusja odbywałaby się w jakiś znormalizowany sposób [...]


Nad tym trzeba właśnie pomyśleć. Może byłoby to coś na wzór debat, lecz w innej formie. Debaty to "dwustronna walka na argumenty", tutaj wyglądałoby to inaczej, ponieważ nie występuje tutaj osoba "konkurenta". Przy tego typu "obaleniach" brałoby się pod uwagę tylko jakieś bardziej znane wydarzenia/teorię.

Trzeba ustalić jakiś harmonogram działania w nowym dziale. Dajmy na to, istnieje taki temat jak "Wzory z Nazca" gdzie na forum ktoś przedstawił teorię, iż wzory te zostały stworzone przez obcych. Jeśli jest dana osoba, która chcę obalić tą teorię (i jest do tego rzetelnie przygotowana), wybiera sobie ten stosowny temat, zgłasza to opiekunowi działu - może to zrobić w temacie ogólnym w nowym dziale gdzie będzie można zgłaszać swój udział. Opiekun tworzy nowy temat gdzie dana osoba przystępuje do "obalania mitu". [Wszelkie inne opcje mile widziane...]

czy zostałaby powołana jakaś konkretna grupa badaczy


Jeśli by takowi się pojawili, ale oczywiście każdy mógłby podejmować się owego zadania.

czy "obalanie mitów" byłoby podparte "pracą w terenie", a konkretniej czymś więcej niż tylko teorią.



To już chyba zależy od obalającego...

Mamy czas aby przedyskutować wszelkie "za" i "przeciw". Nikt jeszcze nie powiedział, iż ten projekt wypali... ;)



#5

Alpha lyr.
  • Postów: 254
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wg. mnie należałoby to prowadzić na wzór forumowych debat, tzn: każdy kto chciałby się podjąć rozłożenia zjawiska na czynniki pierwsze musiałby wpierw potwierdzić swoją chęć w temacie gdzie przyjmowane byłyby kandydatury. Potem już tylko czysta formalność czyli analiza analizującego + jakieś komentarze innych użytkowników, bez ocen sędziów oczywiście i nagan za opóźnienia we wpisie. Czyli dobrowolna inicjatywa :)

#6

Cashpoint.

    egoism

  • Postów: 641
  • Tematów: 126
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Witam ;) jestem jak najbardziej za takim programem. Z wielką chęcią mógłbym pisać kolejne artykuły starające się obalić fałszywe teorie. Pisanie z innymi jest czystą przyjemnością i pozwala poznać tych wszystkich "paranormalnych" ludzi od innej strony.

Jest tylko jedno ale w moim przypadku. Jak wyobrażacie sobie prace w terenie? Nie jestem pełnoletni i nie posiadam stałych dochodów, więc wyjazd na własny koszt odpada. Jedynie co mogę zaproponować ze swojej strony to chęć współpracy z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Mogę tłumaczyć i redagować anglojęzyczne treści (w ostateczności z języka rosyjskiego) dotyczące danego zjawiska. Zbierać fotografię etc. Czekam na dalsze propozycje.

Pozdrawiam,
Cashpoint

Użytkownik Cashpoint edytował ten post 28.06.2008 - 16:12




#7

scpt.
  • Postów: 522
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie wiem....pomysł ciekawy i nie ciekawy...W zasadzie każde zjawisko para zostało wytłumaczone i na żadne nie ma jakichkolwiek dowodów :) Ja osobiście prowadziłem coś w rodzaju dziennika z różnymi "cudami" jednak po zebraniu wszystkiego w całość i odkreślaniu spekulacji, gdybań, fantazjowania itd nie pozostało kompletnie nic poza jasnowidzami odnajdującymi zmarłych. Oni jednak zawsze są jakoś powiązani z policją i miejscem poszukiwań...

Są też przypadki ludzi którzy osobiście twierdzą że potrafią latać, przyciągać żelastwo, wychodzić z ciała, rozmawiać z duchami itd itd...Wszyscy oni wymiękają jak przychodzi co do czego. Na koniec dodam, że duży wpływ mogą mieć sugestie/hipnozy jak w przypadku seansów spirytystycznych.

Wg. mnie należałoby to prowadzić na wzór forumowych debat,


Tia tyle że fan pseudonauki z góry jest na przegranej pozycji z powodu braku argumentów...Wszystko to są kwestie wiary i jak na dzień dzisiejszy wyłącznie wiary :) Racjonalista natomiast wystarczy że poszuka źródeł z odpowiednich dziedzin i słychać tylko pokrętne wymówki w stylu "trójfazowych pól magii nadprzestrzennej"

Warto też się zastanowić czy warto obalać każdą chorą teorię? Czy jest sens badać prawdziwość istnienia elfów, bo przecież np we "Władcy Pierścienia" są! Nieraz to już się czytać nie chce coraz to nowszych wariactw w stylu jaszczurów, różdżkarstw czy krwawiących domów(sic!). Konkrety ludzie, konkrety ;p

#8

duchy_pustkowi.
  • Postów: 42
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

pomysł fajny

lecz :)

po co kopiować rozwiązania z innych for w 100% ? - nawet nazwe działu - pogrmcy mitów toż to wierutny plagiat, ale net jest wolnym medium a taki dział napeno sie przyda i tu

#9

dj_cinex.

    VRP UFO Researcher

  • Postów: 3305
  • Tematów: 412
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 20
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

pogrmcy mitów toż to wierutny plagiat,


Wybacz, ale jeśli masz o to pretensje do mnie, to ja nie bywam/nie udzielam się na innych forach poza VRP (także nie wiem co mieści się w tego typu miejscach) i nie było moim celem jakieś tam "plagiatowanie z innych miejsc".

(Wydarzenia z przeszłości wskazują na to, iż to nas bardziej plagiatują niż my kogoś... - ale to nie jest temat do tej dyskusji).

Nazwa działu jest sprawa otwartą... póki takowa inicjatywa nie powstanie na 100%. Ktoś ma inne propozycje odnośnie nowego działu... zapraszam.



#10

duchy_pustkowi.
  • Postów: 42
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

poprostu zauważam ze jest taki dział na jedym z for w necie i cele tago dzialu są takie jak przedstawione tu przez ciebie
i tyle

#11

Apophis_.
  • Postów: 637
  • Tematów: 36
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Wydaje mi się, że to już... było. Czy dział z debatami nie jest właśnie czymś takim? Poza tym, trudno obalić np. przytoczoną teorię dotyczącą Płaskowyżu z Nazca albo chociażby istnienie jakiegoś zwierzęcia z działu o kryptozoologii, siedząc przed komputerem i googlując różnego rodzaju hasła. Tym zajmują się "poważni naukowcy" i nawet oni nie potrafią rozwiązać tego typu problemów. Nagle nikogo z nas nie oświeci, i nikt nie dokona przełomowych odkryć które zmienią oblicze badań nad zjawiskami paranormalnymi.

Generalnie jestem sceptycznie nastawiony, oczywiście nie jest tak, że nie popieram żadnych zmian i ciekawych projektów, ale wydaje mi się to jednak bezcelowe. Mamy normalne dyskusje w określonych topicach dotyczących danego tematu, a jeśli ma dojść do kompetentnej i wyczerpującej wymiany poglądów to odbywa się to w dziale Debaty.

#12

rapel.
  • Postów: 43
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wg. mnie każdy może już zaprezentować swoje poglądy i dowody obalające jakąś teorie właśnie w tematach prezentowanych w działach już istniejących.

Nowością byłby dział w którym użytkownicy zbieraliby w miarę możliwości własne materiały (np. W jakiejś miejscowości w pewnym domu straszy no to jedziemy to sprawdzić) i wtedy prezentowali swoje dowody na istnienie lub nie danego zjawiska.

Jako że taki wkład wymaga troche wysiłku użytkownicy w tym dziale za swoje zasługi mogliby dostać odpowiednią range na forum.

A co do nazwy działu to może VRP MythBusters a może nawet VRP TruthSeekers :P

To tyle z mojej strony

#13

duchy_pustkowi.
  • Postów: 42
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

taki dział jest bardzo potrzebny - dział z wyjaśnieniami -
zimnmy prysznic na głowy "orbsiarzy" i "zdanowców"

#14

Apophis_.
  • Postów: 637
  • Tematów: 36
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

(np. W jakiejś miejscowości w pewnym domu straszy no to jedziemy to sprawdzić)


Niestety niewykonalne. Wielokrotnie na forum były próby dokonania tego rodzaju badań na miejscu jakiegoś zdarzenia, jednak nigdy do tego nie doszło. Mieliśmy już parę propozycji na miejsca gdzie straszy, mieliśmy badać kręgi (a nawet je robić) etc.

Oczywiście można robić eksperymenty np. badając orby (największa bzdura moim zdaniem). Tylko po co, skoro każdy może wyjść na dwór i porobić zdjęcia w trakcie deszczu, każdy też może zrobić zdjęcie w zakurzonym pomieszczeniu...

#15

Alpha lyr.
  • Postów: 254
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tia tyle że fan pseudonauki z góry jest na przegranej pozycji z powodu braku argumentów...Wszystko to są kwestie wiary i jak na dzień dzisiejszy wyłącznie wiary :) Racjonalista natomiast wystarczy że poszuka źródeł z odpowiednich dziedzin i słychać tylko pokrętne wymówki w stylu "trójfazowych pól magii nadprzestrzennej"

Może wyraziłam się niezbyt jasno, w formie debatowej podobny byłby tylko system zgłoszeń, otwarcia i zamknięcia tematu, NIE KONFRONTACJA Z INNYM UŻYTKOWNIKIEM.


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych