Skocz do zawartości


Zdjęcie

Cudowny Owoc - Synsepal


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1

^Filozof^.
  • Postów: 149
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika



Cudowny owoc



Pochodzący z Afryki Zachodniej synsepal słodki, synsepalum dulcificum, nie jest większy od winogrona i wygląda dość niepozornie. Ale owoc ten stał się przysmakiem kulinarnej elity. Ma bowiem niezwykłą zdolność: potrafi zmieniać działanie receptorów smaku – to, co kwaśne, nieoczekiwanie zaczyna smakować jak słodkie.

Owoc ten zawiera mirakulinę, która okresowo blokuje zdolność do odczuwania nut kwaśnych i gorzkich. Kiedy rozgryzie się jego miąższ i wyrzuci pestkę, cytryny zaczynają nagle smakować jak słodziutka lemoniada, ocet przypomina jakiś ulepek, a irlandzki porter staje się niepokojący podobny w smaku do koktajlu czekoladowego.

Na wieczornych imprezach w Nowym Jorku i San Francisco modne stało się ostatnio rozgryzanie pastylek z suszonego owocu, a następnie pochłanianie ogromnych ilości produktów spożywczych o zmienionym smaku.

W Wielkiej Brytanii popyt na te owoce zwiększył się tak bardzo, że dwóch głównych dostawców ostrzega klientów, iż na realizację zamówienia będą musieli czekać kilka tygodni. Chas Barr, były informatyk z południowego Londynu zaczął sprzedawać synsepale przez swoją stronę internetową miraclefruit.co.uk, po tym, jak osiem miesięcy wcześniej przeczytał o nich na jakimś botanicznym blogu. Twierdzi, że popyt rośnie gwałtownie. – Na początku byłem zadowolony, gdy zarobiłem pięć funtów dziennie. Ale w ostatnich tygodniach zaczęło się szaleństwo. Sprzedaję „cudowne owoce” za tysiące funtów, wiele kilogramów każdego dnia.

Jonathan Hobbs, który za pośrednictwem strony internetowej dostarcza świeże i suszone owoce synsepalu, potwierdza, że stają się one bardzo popularne. – To niezwykłe, jak wielu ludzi chce ich spróbować. Mamy do czynienia z jakimś internetowym fenomenem.

Wprawdzie działanie „cudownych owoców” muszą jeszcze potwierdzić badania naukowe, ale jego hodowcy twierdzą, że pomagają one pacjentom przechodzącym chemioterapię, ponieważ zmniejszają metaliczny posmak w ustach powstający na skutek tego leczenia. Inni twierdzą, że z synsepalu będzie można produkować kiedyś naturalną alternatywę dla cukru, odpowiednią dla diabetyków.

Jak go kupić?

Jest bardzo niewielu sprzedawców tego owocu i trudno im sprostać popytowi. W Wielkiej Brytanii oferują go strony miraclefruit.co.uk i miracleuk.info.

Z cytryną

Owoce cytrusowe są ulubionym przedmiotem degustacji ze względu na spektakularny efekt. Na mnie zrobiło to wielkie wrażenie. Mogłem zjeść całą cytrynę, nawet nie mrugnąwszy okiem. Kwaśny smak zniknął całkowicie, ustępując miejsca delikatnej słodyczy przypominającej sorbet lub lemoniadę domowego wyrobu.

Z octem

Kiedy wcześniej spróbowałem łyknąć octu, mało nie zwymiotowałem. Po zjedzeniu cudownego owocu nadal czułem, że jest to ocet, ale kwaśne nuty zniknęły i smak zrobił się bardzo słodki.

Z ananasem

Kawałki ananasa stały się wręcz nieznośnie słodkie, jeszcze bardziej niż kandyzowana postać tego owocu.

Źródło: http://portalwiedzy.onet.pl/


Tabasco jak orzechy, piwo jak czekolada



Synsepal słodki (synsepalum dulcificum) to roślina pochodząca z zachodniej Afryki, znana Europejczykom od XVIII wieku. Jednak dopiero teraz ma ona szansę stać się wielkim przebojem gastronomicznym. Posiada ona bowiem niezwykłe właściwości całkowitego zmieniania smaku potraw.

Przed kilkoma dniami w Nowym Jorku odbyło się przyjęcie, którego goście mogli doświadczyć działania owoców wspomnianej rośliny. Jedna z obecnych na nim pań dolała do szklanki piwa Guiness dużą ilość soku cytrynowego i po wypiciu stwierdziła, że całość smakowała jak napój czekoladowy. Inny z gości wylał sobie na język kilka kropli sosu Tabasco, którego smak był wyraźnie orzechowy, ostry orzechowy.

Każdy z gości przed rozpoczęciem degustowania potraw otrzymał od gospodarza mały owoc, który miał dokładnie rozgryźć, rozsmarować językiem wewnątrz ust i przytrzymać przez około minutę. Później można było owoc połknąć. Niezwykłe wrażenia utrzymują się przez godzinę.

Doktor Linda Bartoshuk, z Centrum Smaku i Zapachu University of Florida, która badała Synsepalum dulcificum mówi, że za zmianę smaku odpowiada białko zwane mirakuliną. Wiąże się ono z kubkami smakowymi i przy zetknięciu z kwasami działa jak wyzwalacz słodkiego smaku. Co ważne, doktor Bartoshuk mówi, że spożywanie owocu nie niesie ze sobą żadnego ryzyka.
Zresztą już w latach 70. ubiegłego wieku FDA stwierdziło, że wyciąg z "cudownego owocu" może być używany jako substytut cukru.

Co ciekawe, owoc powoduje niezwykłe doznania smakowe, jednak sam nie smakuje szczególnie. Jak mówią osoby, które go próbowały, to nie jest coś, co chciałoby się jeść.

Źródło: http://kopalniawiedzy.pl/
  • 0

#2

GPNS.
  • Postów: 125
  • Tematów: 1
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W Polsce dostać się nie da. Za granicą cena jest dość wysoka- za 10 porcji płacimy 60 złotych, a za 10 gram 80 złotych. Przy mniejszych wydatkach kosztuje to 20 złotych za 2 gramy. Próba zasadzenia u siebie wyniesie 120 złotych... Ale gadget bardzo fajny, mam nadzieję, że stanie się lepiej dostępny.
  • 0

#3

Cezar.
  • Postów: 72
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawy jestem jaki smak miała by wódka po spożyciu tego owocu :roll: Może w końcu zaczęła by mi smakować :mrgreen:
  • 0

#4

^Filozof^.
  • Postów: 149
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawy jestem jaki smak miała by wódka po spożyciu tego owocu :roll: Może w końcu zaczęła by mi smakować :mrgreen:

Ten owoc niby sprawia, ze wszystko jest słodkie, i powoduje, że nie występuje smak gorzki i kwaśny (przez około godzinę), a więc wódka byłaby słodka :D .

Wie ktoś może gdzie można, jeśli można w ogóle, kupić ten owoc w Polsce? Najbardziej by by odpowiadały nasiona lub sadzonki.
  • 0

#5

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kurde zacząłbym sypać strychniny do herbaty i czułbym słodycz. Bajer.
  • 0



#6

Imb.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawa rzecz, szkoda tylko, że tak trudno dostępna. Trzeba by poczekać, aż bardziej się rozpowszechni, a potem postarać się o jakieś sadzonki, jak już wcześniej wspomniano. Rozsadzić w doniczkach, a potem można używać jako zastępcy zwykłego cukru, np. do herbaty (chociaż szerzej dostępny miód też się dobrze sprawuję. :)

BTW:

(...)sypać strychniny do herbaty(...)


Tylko po jaką cholerę sypać gorzką strychninę do herbaty i osładzać synsepalem? O ile mi wiadomo, dość łatwo można umrzeć od tego :P . Chyba, że jest to jakiś wyższy cel, którego nie pojmuję...
  • 0



#7

Leniek.
  • Postów: 67
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

na imprezie możnaby kogoś tym poczęstowac i zaprosic do degustacji, następnie obserwowac reakcje ^^
  • 0

#8

Korynt.
  • Postów: 315
  • Tematów: 66
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

O mirakulinie wiedziałem już parę lat temu, ale nie wiedziałem z czego ją uzyskać, myślałem że to sztuczna substancja
teraz już wiem :)
0
  • 0

#9

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Brzmi rewelacyjnie. Ciekawe jak smakowałoby mango... ;D
  • 0

#10

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mi to nie za bardzo pasuje. Ja tam lubię kwaśny smak. A cytrynę jem jak pomarańczę i wcale się nie krzywię. Podobnie z octem - do wszystkiego niemal dodaję. Jestem dziwna?
Może i bym spróbowała jak parę rzeczy smakuje bez kwaśnego posmaku ale nie sądzę żeby mi zasmakowało. Moim zdaniem jak coś nie jest kwaśne to nie jest też smaczne xD .
  • 0



#11

Imb.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

na imprezie możnaby kogoś tym poczęstowac i zaprosic do degustacji, następnie obserwowac reakcje ^^

No chyba że tak. :D Ale reakcje niebyłyby zbyt ciekawe (chyba, że zgon "obiektu obserwacji" można uznać za ciekawy ^^). :P


(...)Jestem dziwna?(...)


Hmm... Tak? ^^
  • 0



#12

Sony.
  • Postów: 131
  • Tematów: 12
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To ciekawe czy dałbym rade zjeść chałwę po tym cudownym owocu ;)

W sumie ktoś nademną ma rację, fajny gadget, ale co najwyżej po to, żeby się popisać przed znajomymi z tymi cytrynami.
  • 0

#13

bianka.
  • Postów: 301
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja tak jak Ana Mert uwielbiam rzeczy kwaśne i cierpkie. Słodkich bardzo mało,jeśli już. Więc ten owoc dla mnie nietrafiony. Wytrawne wino smakowałoby jak słodkie brrrr...
Albo piwo jak czekolada- ZGROZA :o
  • 0

#14

Rukius.
  • Postów: 359
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Brzmi rewelacyjnie. Ciekawe jak smakowałoby mango... ;D


A jak smakuje mango bez tego ? :D

Piwo jest obrzydliwe i to by chyba nie pomogło.
Lepsza wódka bo jak pić to do tego stopnia żeby cie nosili
  • 0

#15

Koszmar senny.
  • Postów: 216
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja sobie kiedyś kupie ten owoc, choćby troszke ale żeby odczuć efekt.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych