Skocz do zawartości


Zdjęcie

Grzechy Pisma


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
116 odpowiedzi w tym temacie

#1

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

„Przez politykę wyrżnięto tysiące.

Przez religię – dziesiątki tysięcy.”

Sean O’Casey

Pewien użytkownik spytał mnie w temacie Religijny ateizm, czy można uciec od religijności?”



Don Corleone ja też uważam, że agresywnie piszesz nie można obrażać ludzi którzy wieżą mówić im że są ciemni .
Mógłbyś nam podać jakiś dowód nietolerancji , nienawiści w chrześcijaństwie chodzi mi oczywiście o Pismo Święte, a nie o wymyślone przepisy przez jakichś tam księży.





Moja odpowiedź niestety była za długa i byłem zmuszony stworzyć całkiem nowy temat.



Starotestamentowy Bóg to zawistny, małostkowy i niesprawiedliwy typ, z manią na punkcie kontrolowania innych i niezdolny do wybaczania, mściwy i żądny krwi zwolennik czystek etnicznych, mizogin, homofob i rasista, dzieciobójca o skłonnościach ludobójczych, nieznośny megaloman, kapryśny i złośliwy tyran. Przytaczam tu kilka wstrząsających cytatów, które może wreszcie ukażą trochę prawdy o bogu chrześcijan i dlaczego wygodne jest dla nich mówienie, że to tylko alegorie.



Gdy Lot, siostrzeniec Abrahama, gościł u siebie aniołów wokół jego domu zgromadziła się grupka ludzi.





wywołali Lota i rzekli do niego: „Gdzie tu są ci ludzie, którzy przyszli do ciebie tego wieczoru? Wyprowadź ich do nas, abyśmy mogli z nimi poswawolić.”

Rdz 19,5



Bóg chyba wiedział co robi wskazując Lota jako jedynego sprawiedliwego w Sodomie.



[…] rzekł im: „Bracia moi, proszę was, nie dopuszczajcie się tego występku! Mam dwie córki, które jeszcze nie żyły z mężczyzną, pozwólcie, że je wyprowadzę do was; postąpicie z nimi, jak wam się podoba, bylebyście tym ludziom niczego nie czynili, bo przecież są oni pod moim dachem!”

Rdz 19,7-8




No cóż, z jakim przystajesz takim się stajesz.



Cała historia powtarza się niemal identycznie w opowieści o nieznanym z imienia lewicie (kapłanie), który wracał z żoną do domu i po drodze zatrzymali się u pewnego starca. Znowu do drzwi dobijali się niezaspokojeni seksualnie wieśniacy. Starzec wydał im swoją córkę i żonę gościa. Po nocach zbiorowych gwałtów lewita znalazł małżonkę na progu domostwa.



Usadowiwszy ją przeto na ośle, zabrał się ów człowiek i wracał do swego domu. Przybywszy do domu, wziął nóż i zdjąwszy żonę swoją, rozciął ją wraz kośćmi na dwanaście sztuk i rozesłał po wszystkich granicach izraelskich.

Sdz 19,28-29




I to zrobił kapłan, sługa boży…



Targu z Bogiem ubił Jefte, który po zwycięskiej bitwie z Ammonitami obiecał, że ofiaruje mu tego,



„kto pierwszy wyjdzie od drzwi mego domu, gdy w pokoju będę wracał z pola walki”





Nieszczęśnikiem tym okazała się jego córka. Posłuszny tatuś upiekł równie posłuszną córeczkę. Tym razem Wszechmogący postanowił nie interweniować tak, jak to było w przypadku Abrahama i jego syna Izaaka. Cóż za miłosierdzie.



Gorzej Pan potraktował lud Mojżesza. Gdy ten był na Górze Synaj, jego ludzie postanowili stworzyć sobie własnego boga – złotego cielca. Nie było mądre drwić z Boga za jego plecami. Zazdrośnik spalił cielca, zmielił go i wymieszał z wodą, którą kazał niewiernym wypić. Następnie zadźgał z małą pomocą lewitów trzy tysiące osób.



Bóg podburzał również swoich wyznawców do agresji, dyskryminacji na tle religijnym i nienawiści. Rzekł do Mojżesza kusząc go do ataku na Madianitów



”Jedynie wszystkie dziewczęta, które jeszcze nie obcowały z mężczyzną, zostawcie dla siebie przy życiu.”

Lb 31,18




Równie dobrym kusicielem był Baal. Gdy wielu synów Izraela zaczęło go czcić, Wszechmocny zareagował z charakterystyczną dla siebie furią



I rzekł Pan do Mojżesza: „Zbierz wszystkich [winnych] przywódców ludu i powieś ich dla Pana wprost słońca, a wtedy odwróci się zapalczywość gniewu Pana do Izraela.”

Lb 25,4




Sam fakt, że miłosierny Bóg może być rozgniewany i zazdrosny powinien budzić kontrowersje.



Wspomnę krótko o „starym dobrym Jozuem” i bitwie o Jerycho. Po zniszczeniu miasta możemy wyczytać



wyrżnęli do nogi ostrzem miecza wszystko, co było w mieście, mężczyzn i kobiety, młodych i starych, woły, owce i osły

Joz 6,21; BW




Język miłości to się nazywa.



To mój absolutny faworyt. Pecha mieli mieszkańcy Ziemi Obiecanej, których Pan nakazał



„Ale z miast narodów tych, które Pan, Bóg twój, podawa tobie w dziedzictwo, żadnej duszy żywić nie będziesz. Lecz do szczętu wytracisz je, Hetejczyka, Amorejczyka, Chananejczyka, i Ferezejczyka, Hewejczyka i Jebuzejczyka, jakoć rozkazał Pan, Bóg twój.”

5 Moj 20,16-17; BG




No cóż, niezbadane są wyroki boskie. Po prostu mieli pecha, trzeba się było urodzić gdzie indziej.



Wzruszająca jest historia pewnego biedaka, którego Izraelczycy nakryli na zbieraniu drewna w szabat. Bóg był w złym nastroju i półśrodki mu nie wystarczyły.



rzekł [Pan] do Mojżesza: „Człowiek ten musi umrzeć – cała społeczność ma go poza obozem ukamienować.” Wyprowadziło go więc całe zgromadzenie poza obóz i ukamienowało według rozkazu, jaki wydał Pan Mojżeszowi.

Lb 15,35-36




Prawo to prawo, nic dodać nic ująć.



Wierzący składając podobne życzenia pokazują nagą prawdę, że nie za dobrze znają treść Pisma Świętego i dogmatów swojej wiary, a co za tym idzie, ustępują ateistom nawet w znajomości własnej wiary. Paradoksem jest, że to nam zarzuca się nietolerancję i nienawiść w stronę wierzących. Ktoś powie pewnie, że przecież Zeitgeist się zmienia, że równie szokujące są metody leczenia rozgrzanym prętem wsadzonym w ucho bólu głowy w czasach wiktoriańskich, jak opisywane przeze mnie makabry. Nie do pomyślenia jak bezczelne są twierdzenia chrześcijańskich apologetów, że to przecież tylko alegorie. Alegorie czego?! Jak to interpretować?! I w końcu co jest alegorią a co nie i jak to rozróżnić.









Głodnym wiedzy polecam książkę biskupa Johna Shelby’ego Sponga „The Sins of Scripture”.










  • 0



#2

Barton.
  • Postów: 49
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A powiedz mi: czy miłosierny ojciec nie powinien skarcić czasem swoich dzieci? Co by było jakby wszystko nam było można?
  • 0

#3

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A powiedz mi: czy miłosierny ojciec nie powinien skarcić czasem swoich dzieci? Co by było jakby wszystko nam było można?


no tak, najlepiej wszystkich pozabijać
  • 0



#4

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

czy miłosierny ojciec nie powinien skarcić czasem swoich dzieci?

Czy miłosierny ojciec, chcąc skarcić syna każe zabić mu córkę? ;)
  • 0



#5

dziadekkleofas.
  • Postów: 120
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To by była taka sama postawa, jakby ojciec miał zabić dziecko żeby nauczyć je że nie grymasi się przy stole.
  • 0

#6

darokrol.
  • Postów: 729
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A powiedz mi: czy miłosierny ojciec nie powinien skarcić czasem swoich dzieci? Co by było jakby wszystko nam było można?

jeśli ja dałbym istotom które w swojej nieskończonej mądrości stworzyłem, wolną wolę to nie miałbym później pretensji że robią coś źle, gdyby był taki mądry i chciał oby ludzie byli idealnie to by takich stworzył, jak można mieć pretensje do swojego dzieła że jest niedoskonałe ? powinien mieć je tylko do siebie, że nie jest wcale taki idealny i nie potrafi przewidzieć skutków swoich decyzji
albo po prostu jest(a właściwie to go niema) chorym psychopatom który lubi znęcać się nad nami o odgrywać za swoją głupotę, to sie powinno leczyć...
  • 0

#7

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

no tak, kary te są surowe :)

jak można mieć pretensje do swojego dzieła że jest niedoskonałe ? powinien mieć je tylko do siebie, że nie jest wcale taki idealny i nie potrafi przewidzieć skutków swoich decyzji


nie może mieć pretensji do samego siebie bo to wyjątkowy przypadek megalomanii
  • 0



#8

zbyszek11.
  • Postów: 342
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Don Corleone to prawda, że w Pismie napisanę są takie rzeczy, ale to przecież nie znaczy wszystko dosłownie. Przeczytaj początek Księgę Kapłanska 15, 1-22 wiadomo, że to wszystko dzisiaj jest normalne, ale w tamtych czasach było uważane to za nieczystość nawet było potępiane, ale jest to związane z różnicą kulturową wielu tysięcu lat. Panu Bogu w tym fragmencie Lb 15,35-36 przecież nie chodzi dosłownie o zabicie przecież to jest przenośnia jak wiele fragmentów w Piśmie. Nie można czytając Pisma nastwiać się na to, że jest złe.

Jeszczę wrócę do twoich wypowiedzi o kuli ziemskiej, że jest płaska i takie tam którą porównujesz z religią tylko pamiętaj, że mit o płaskosci kuli ziemskiej został dawno obalony, a religia istnieje do dziś.

I jeszcze jedno jak ty uważasz, że to wszystko co Bóg robił jest złe to dlaczego ty też tak postępujesz chodzi mi o te wypowiedzi o chrześcijanach, że są ciemni wiele ludzi to uraziło. Pamietaj, że możesz wieżyc lub nie wierzyć, ale nie możes nikomu na siłe , obrażając go przekazywać swoich poglądów. Oczywiście mozesz wyrażać swoje poglądy, ale nie obrażając innych tak jak ten początek ,, to zawistny, małostkowy i niesprawiedliwy typ, z manią na punkcie kontrolowania innych i niezdolny do wybaczania, mściwy i żądny krwi zwolennik czystek etnicznych, mizogin, homofob i rasista, dzieciobójca o skłonnościach ludobójczych, nieznośny megaloman, kapryśny i złośliwy tyran'' bo to moim zdaniem uraża wiarę wielu ludzi.

A powiedz mi: czy miłosierny ojciec nie powinien skarcić czasem swoich dzieci? Co by było jakby wszystko nam było można?


Masz wiele racji, że ojciec powinien skarcić czsem swoje dzieci nie chodzi mi oczyiście tak żeby je pozabijać czy żeby wylądowały w szpiatlu jak to w ostatnich czasch się dzieje. Oj bardzo źle się dzieje.
  • 0

#9

darokrol.
  • Postów: 729
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Don Corleone to prawda, że w Pismie napisanę są takie rzeczy, ale to przecież nie znaczy wszystko dosłownie. Przeczytaj początek Księgę Kapłanska 15, 1-22 wiadomo, że to wszystko dzisiaj jest normalne, ale w tamtych czasach było uważane to za nieczystość nawet było potępiane, ale jest to związane z różnicą kulturową wielu tysięcu lat. Panu Bogu w tym fragmencie Lb 15,35-36 przecież nie chodzi dosłownie o zabicie przecież to jest przenośnia jak wiele fragmentów w Piśmie. Nie można czytając Pisma nastwiać się na to, że jest złe.

dlaczego bóg o nas zapomniał i nie dostaliśmy nowego pisma świętego dostosowanego do dzisiejszych czasów ?
dlaczego każdy niewygodny dla was tekst z biblii trzeba traktować jako przenośnię a np. zamianę wina w krew dosłownie ?
i czego przenośnią jest przykazanie zabicie nieposłusznych dzieci i swoich wrogów ?
  • 0

#10 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Phi temat wałkowany wielokrotnie i myślę użytkowniku, że najpierw powinieneś poczytać forum, a nie udawać, że odkryłeś Amerykę. Wszystkie cytaty są ze ST. Co z NT nie łaska znaleźć? Wszelkie pretensje odnośnie ST kierować do żydów bo to oni go stworzyli. Ja poproszę o podobne cycaty z NT bo za niego odpowiadają chrześcijanie.
  • 0

#11

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wszelkie pretensje odnośnie ST kierować do żydów bo to oni go stworzyli.


Już nawet nie do Żydów, bo oni kierują się od wielu wieków Talmudem.
  • 0



#12

IO.
  • Postów: 256
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

@Aton
Od kiedy Biblia składa się z samego NT :o ? Z tego co wiem chrześcijanie uznają ST tak samo jak NT. Czyżby opisywał innego boga? ;p
  • 0

#13 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

NT ma rolę nadrzędną, a ze ST wyciągane są prawa ponadczasowe typu dekalog.
  • 0

#14

pazuzu.
  • Postów: 767
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wszelkie pretensje odnośnie ST kierować do żydów bo to oni go stworzyli. Ja poproszę o podobne cycaty z NT bo za niego odpowiadają chrześcijanie.


przepiekna wypowiedz i jakze prawdziwa :)
to zydzi stworzyli sobie boga a potem chrzescijanie im go ukradli i troche zmienili
od dawna wszystkim tlumacze ze to ludzie stworzyli boga a nie on ludzi a jacy ludzie taki bog

dla ludzi tysiace lat temu zabijanie wrogow bylo jak chleb powszedni dlatego ich bog byl taki jak w starym testamencie
wraz z rozwojem ludzkosci i pojawianiem sie lagodniejszych osob stworzono nowe boskie oblicze oblicze boga lagodnego i kochajacego
teraz powinien powstac najnowszy testament w ktorym ludzie mogliby dostosowac wizje boga do czasow obecnych tylko zastanowcie sie nad najwazniejszym pytaniem PO CO WAM BOG?
  • 0

#15

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A choćby nawet po to by dawał nadzieję ;)
Choć wiem, ze ta odpowiedź nikogo nie zadowoli.

Biedni byli obywatele ZO, dlatego Żydzi byli kim? Zgadnij kto kim :)
Co do Abrahama i Jefte..po co miał Bóg interweniować jeśli nie zarządał żadnej ofiary?
Jefte przysiągł głupio i dopełnił.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych