Skocz do zawartości


Zdjęcie

Obserwacje planet


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1

wafel.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przypomniało mi się, że kilka lat temu była możliwość zobaczenia dosyć wyraźnie gołym okiem Marsa [taka ładna pomarańczowa kropka, nieźle się prezentowała w nocy :D ]

Czy jest jakaś strona, gdzie będę mógł się dowiedzieć, kiedy będzie możliwość obserwowania danej planety [gołym okiem ;d] w danym kraju ? [chociaż tak naprawdę zależy mi na Polsce tylko]

A i jeszcze jedno - ostatnio ktoś mówił, że jest jakaś spora stacja kosmiczna [nie ukrywam, ni znam się na tym ;d] która ma bardzo dużą widoczność. Czy to prawda ? Gdzie mogę się dowiedzieć kiedy można obserwować taką stację u siebie?

Dziękuję z góry za pomoc.
  • 0

#2

5eba.
  • Postów: 68
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

z ta stacja... czy chodzi ci o teleskop Hubble'a ?
  • 0

#3

Recluse.
  • Postów: 117
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Raczej któraś z badawczych, Hubble jest mimo wszystko stosunkowo mały.

Wiele stacji/satelit/etc. przelatuje niemalże codziennie nad polską (można je zobaczyć chociażby przez prostą lornetkę z wyprzedaży lub nawet gołym okiem).

Z tego co wiem to teraz dobrze Merkurego albo Wenus widać, bodajże gdzieś w stronę południa.
  • 0

#4

darokrol.
  • Postów: 729
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

sztuczne satelity można śledzić dzięki programowi Orbitron
a planety, tyle tego jest w sieci że sam sobie poszukaj :)
marsa pamiętam, dobrze się składa że mam mały teleskop i widziałem wtedy nawet zamarznięty biegun i kanały :)
  • 0

#5

Taxi381.
  • Postów: 4
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zapewne chodzi Ci o ISS(Miedzynarodowa Stacja Kosmiczna ) Owszem, teraz jest ona fajnie widzialna bo jest czyste niebo i od 3 dni codziennie ja widze =] Wejdz sobie na strone www.heavens-above.com i tam masz daty jej przelotów i takze innych satelitów. A co do planet to nie wiem i sam chcialbym znac taka strone =] Mam zdjecia i filmy nagrane z przelotow ISS nad moim osiedlem =] Jest to bardzo jasny punkt przelatujacy dosyc szybko ( 7km/s )
Pozdrawiam
  • 0

#6

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A i jeszcze jedno - ostatnio ktoś mówił, że jest jakaś spora stacja kosmiczna [nie ukrywam, ni znam się na tym ;d] która ma bardzo dużą widoczność. Czy to prawda ? Gdzie mogę się dowiedzieć kiedy można obserwować taką stację u siebie?


Zarejestruj się na jakimś forum astronomów amatorów, i tam wszystko będziesz miał na bieżąco. Do tego zapewne obszerne FAQ.
  • 0



#7

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Stacja to ISS International Space Station jak już ktoś napisał. Aktualne jej położenie można zawsze sprawdzić na: http://spaceflight.n...ldata/tracking/

Ja mam program "Cartes du Ciel" darmowy do ściągnięcia z internetu. Program służy do obserwacji nieba i dość dobrze mi się z niego korzysta. ściągnąć można też dodatkową 'wkładkę', dzięki której na mapie nieba program pokazuje też planety.
Marsa obecnie można zobaczyć między 21 - 23 mniej więcej między Lwem a Bliźniętami. Mam nadzieję, że w gwiazdozbiorach się nieco orientujesz. Jak nie, to program pomoże je też rozpoznać. Program jest po angielsku.
  • 0



#8

Mariner.
  • Postów: 79
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W tej chwili na niebie widać: Saturna i marsa o godz 22 .00 na tle gwiazdozbiora LEW na lewo od regulusa a Marsa nieco na prawo od regulusa.
Potem o godzinie 24.00 wschodzi Jowisz na tle gwiazdozbioru Strzelca.

Dopowiem ci jeszcze że gołym okiem widac wszystkie planety od merkurego do urana.
Wenus mozna nawet w biały dzien zobaczyc.
  • 0

#9

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Niebo w czerwcu 2008

http://www.astro-cze...hp?readmore=245

http://www.naukawpol...kSum=-334081721
  • 0



#10

Stolpzioom.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam.
Dzis w nocy zaobserowowałem na niebie w kierunku południowym jasny obiekt.
Moim zdaniem jest to planeto bowiem z tego co utkiwło mi w pamieci z fizyki ze Szkoły Podstawowej planety zmieniaja swoje polozenie na niebie,podczas gdy gwiazdy są nieruchome.

Moze mi ktos powiedziec jakie planety moge zaobserowac "golym" okiem na bezchmurnym niebie?


Obiekt zauważyłem ok godziny 22:30 na wschodzie gdy unosił sie ponad pobliskim lasem, ok godziny 2:00 był już na wprost mojego okna od pokoju. Wczesniej takiego obiektu tam nie było,nie jest to rownież ksiezyc.


Pozdrawiam i namawiam do wyjrzenia przez okno w kierunku płd-wschodnim dzis wieczorem.


Stolpzioom
  • 0

#11

Recluse.
  • Postów: 117
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Też widzę (nawet dość często) ten obiekt. To będzie pewnie Merkury albo Wenus (tak sądzę po wielkości).
  • 0

#12

pierwszy świadek.
  • Postów: 18
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Radzę popracować nad ortografią, zamiast pisać jakieś banialuki, pozdrawiam pierwszy świadek apokalipsy...
  • 0

#13

Recluse.
  • Postów: 117
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ja radzę trzymać się tematu.

To jest planeta.
  • 0

#14

Mariner.
  • Postów: 79
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jesli widzialeś to okoła 23 co na wenus i merkurego zdecydowanie za poznio one sa zawsze blisko słonca to jest to Jowisz.
  • 0

#15

TKr.
  • Postów: 141
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

po za tym w ciągu jednej nocy swoje położenie na niebie ( raczej zdaje nam się tak ) zmienia większość z gwiazd, planet, łącznie z księżycem.
Jeżeli na przestrzeni kilku dni jakiś obiekt o tej samej godzinie jest gdzie indziej to wtedy jest to planet, bądź kometa.
ale nie jest to znów tak gwałtowna zmiana.
Ja zalecam dalsze obserwację, np dziś wieczorem sprawdź o tej samej godzinie czy jest ten obiekt, przyjrzyj się uważnie gwiazdom go otaczającym, jeżeli obiekt na przestrzeni kilku dni o tej samej godzinie będzie w innym miejcu to raczej jest to któraś z planet.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych