Skocz do zawartości


Zdjęcie

Potwierdzenie naukowe OOBE


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
60 odpowiedzi w tym temacie

#1

backlash.
  • Postów: 4
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przyznam, że całe "dorastające" życie wierzyłem w istnienie oobe. Czytałem Monroe'a, osiągałem "wibracje" i ...
No właśnie. W tym momencie zawsze czar pryskał. Nigdy nie udało mi się osiągnąć niczego więcej.
Dziś, kilkanaście lat później, przekroczywszy trzydziestkę, często zadaję sobie pytanie, czy oobe naprawdę istnieje, czy jest może wytworem wyobraźni, snem, czy jeszcze czymś zupełnie innym...

Z wiekiem moje podejście do wielu spraw zupełnie się zmieniło. I tak na przykład nie wierzę już we wszystko na słowo: "bo kolega wychodzi z ciała", "bo jest forum, na którym się o tym rozmawia", "bo napisano o tym tony książek", itd.

Czy ktoś zna jakieś naukowe dowody na istnienie OOBE?
W sumie, to chyba mogę to pytanie trochę poszerzyć...
Czy ktoś zna jakieś naukowe dowody na istnienie jakichkolwiek ponad naturalnych, paranormalnych, pozazmysłowych rzeczy, spraw, tematów? Czy ktoś ma niepodważalny dowód na istnienie UFO, czy innych cywilizacji?

Do tematu podchodzę jako ex entuzjasta zjawisk paranormalnych, więc proszę nie traktować mnie jako sceptyka :) raczej jako kogoś, kto przeczytał już zbyt wiele, aby nadal w to wszystko wierzyć.

Mam nadzieję, że uda się nawiązać ciekawą, merytoryczną dyskusję.
  • 0

#2

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Słyszałem, że OOBE można wywołać sztucznie pobudzając jaki fragment mózgu za pomocą impulsów lub środków chemicznych. Ludzie opisują wtedy uczucie oderwania się od ciała i tym podobne. Samo OOBE to zatem złudzenie opuszczania ciała, stan kiedy człowiek zachowuje świadomość, ale nie jest świadomy odbieranych bodźców z organizmu - wydaje mu się, że nie znajduje się w swoim ciele.

OOBE jak najbardziej istnieje, lecz nie jest to prawdziwe opuszczanie ciała przez jakaś duszę lub coś podobnego do niej.
  • 0



#3

2007.
  • Postów: 256
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jest 100% dowód na istnienie świadomości, jaźni, psyche poza fizycznym ciałem.
Jest nim... własna fizyczna śmierć.

Każdy się przekona z braku innego wyjścia.

Próbujesz udowodnić sobie oobe i inne zjawiska przez ich zaprzeczenie czy potwierdzenie?

Ponadto jeśli natłok informacji Ciebie nie przekonuje bo wcale nie musi, gdyż są to czyjeś doświadczenia, próbuj coś sprawdzić czy potwierdzić - o ile to bezpieczne - na własnej skórze. Nic tak nie udowadnia sobie samemu jak własne doświadczenie.

Jednym z testów chociaż nieidealnych jest to, czy ktoś kto usiłuje Ciebie do czegoś przekonać ma w tym zamiar finansowy. Wiele informacji ma właśnie taki cel, żeby przekonać do zakupu książki, udania się na kurs za kilka tys. zł.

Oczywiście nie wszystko ktokolwiek będzie coś robił za darmo uczyni to tylko dlatego żeby udowodnić swoje neutralne intencje.

Jak potraktować gościa, który napisał książkę o całkowitej zagładzie w 2012 r. jednocześnie zarabiając na niej niemałe pieniądze na wystraszonych nabywcach. Albo z góry wie, że to lipa albo jeszcze zdąży przehulać kasę lub też... nic nie wie :) a może ma 100% racji. Ale propaganda zrobi swoje.

Nie żebym był sceptykiem ale i w tej dziedzinie przyda się zdrowy rozsądek, logika czy metodologia i nieprzyjmowanie wszystkiego na wiarę jak leci, tak trudna to dziedzina.

Edit:
Aquila zapewne ma na myśli pobudzanie elektryczne tzw. zakrętu kątowego co odkrył prof. Blanke (nie zakręt a odczucie opuszczenia ciała fiz.)
  • 0

#4

backlash.
  • Postów: 4
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jest 100% dowód na istnienie świadomości, jaźni, psyche poza fizycznym ciałem.
Jest nim... własna fizyczna śmierć.

Fizyczna śmierć jest jedynie dowodem na zaprzestanie fizycznego życia. Nic więcej.

Próbujesz udowodnić sobie oobe i inne zjawiska przez ich zaprzeczenie czy potwierdzenie?

Oczywiście poprzez ich potwierdzenie.
Do momentu, w którym coś nie zostanie udowodnione / potwierdzone w świetle dowodów naukowych, można mieć bardzo poważne wątpliwości, co do prawdziwości założeń.

jeśli natłok informacji Ciebie nie przekonuje bo wcale nie musi, gdyż są to czyjeś doświadczenia, próbuj coś sprawdzić czy potwierdzić - o ile to bezpieczne - na własnej skórze.

No właśnie przez blisko 10 lat (nieregularnie) próbowałem - i nic :)
W sumie, to właśnie to skłoniło mnie do rozpoczęcia tej rozmowy.
  • 0

#5

tommi59.
  • Postów: 262
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Po 1 oobe to istnienie jazni(swiadomosci) poza cialem fizycznym, ja dla samego siebie(i nikogo innego bo mi udowodnienie tego potrzebne nie jest)udowodnilem realnosc tego stanu polecialem do kolegi byla impreza i tyle.Oobe jest stanem trudnym do udowodnienia potwierdzenia wiaze sie to z zasadami energi panujacymi tam ,twymi obawami i roznymi czynnikami ktorych przewidziec sie nie da ale mozna to zrobic.Wplyw emocji jest bardzo silny.Jest to tez niezwykle trudy stan do osiagniecia wiec jak komus sie nie udaje to dziwne to nie jest.Oobe to nie zludzenie bo sam siebie widzisz poza cialem ktos inny w oobe widzi cie tez ,ja jak napisalem sprawdzilem pewne fakty bedac poza cialem i zgadzaly sie.Uzywanie pewnych substancji dysodjacyjnych(ketamina ,cykloheksanon)ulatwia osiagniecie tego stanu lecz moze miec wplyw na stan fizyczny organizmu
  • 0

#6

scpt.
  • Postów: 522
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dziwna nazwa tematu. Po pierwsze Monroe nie dość, że nie jest żadnym rzetelnym naukowcem, to jest wręcz przeciwieństwem racjonalnego podejścia do sprawy. Był parapsychologiem! . Na dodatek przez swoje "naukowe zabawy z mózgiem" dostał raka...
Po drugie, wszystkie eksperymenty i badania jakie były prowadzone nad oobe, okazały sie potwierdzać to że dzieje sie to wyłącznie w mózgach. Nikt nigdy nie zobaczył co jest poza pomieszczeniem w którym rzeczywiście się znajdując. Wykluczam tu pseudo-badania napalonych parapsychologów takich jak R.Monroe czy innych naciągaczy. Po trzecie sami praktykujący oobe w ogromnej większości nie są pewni, czy to realistyczna projekcja ich mózgu czy rzekomy "astral".
Po czwarte jak już ktoś wspomniał można osiągnąć oobe na kilka sposobów - ketaminy i inne środki psychoaktywne, elektrody, urazy mózgu w odpowiednich jego częściach. Po piąte można też kogoś zasugerować na oobe w głębokim transie hipnotycznym, ale co z tego jeżeli można mu wmówić cokolwiek - nawet żeby oślepnął(D.Brown). Po piąte dla wszystkich naiwniaków i niedouków pozostaje J.Randi ;)

Oczywiście trening autogenny, autohipnoza czy nawet medytacja może być bardzo ciekawym przeżyciem, lecz trzeba pamiętać że mózg bardzo łatwo zasugerować i może to być niebezpieczne. Później robią się jakieś "nawiedzenia" dochodzi do jakiś "egzorcyzmów" i tak sugeruję się wciąż mózg na różne nieciekawe projekcje. Najlepiej więc ostrożnie podchodzić do zabaw z mózgiem, bo może sie to skończyć poważną chorobą umysłowa. Medytacji np wręcz nie wolno praktykować gdy się ma np schizofrenie. Stan będzie sie zdecydowanie pogarszał.
Proponuje więc takie kwestie jak oobe, istnienie duszy czy życia po śmierci zostawić wierze, bo dowodów naukowych nie ma żadnych i wręcz z założeń wszechświata widać że niby czemu miało by coś takiego być. Ludzka zdolność myślenia abstrakcyjnego wymyśla wiele rzeczy które jej pasują. Oczywiście nie każdy chce po śmierci zniknąć na zawsze(stracić świadomość), a gdy do tego dochodzi możliwość manipulacji mamy potężne narzędzie w postaci religii.

Pozostaje kwestia rzekomych wizji w stanie śmierci klinicznej. W ogromnej większości przypadków odratowani nie mieli żadnych wizji, a jedyni mówili że nie było tam po prostu nic(taki sen bez marzeń sennych). Ci którzy mieli odczucie wychodzenia, świetlistej postaci, tunelu itp Po zweryfikowaniu ich relacji np co znajduję sie w budynku naprzeciwko były one błędne w 100% Poza tym najważniejsze- jeżeli mieli w mózgu jakikolwiek obraz i ich świadomość pracowało to oznaczało to tylko i wyłącznie że żyli. Zresztą mózg elektrodami można pobudzać dość długi czas po śmierci.

Dla wierzących w wyższy byt,dusze,życie po śmierci...o tak mając hipokamp jest taki nasz biologiczny wynalazek.

Co do OOBE to można śmiało wysunąć stwierdzenie, że jakby zebrać wszystko co o tym zjawisku wie ludzkość to nie ma w nim żadnych tajemnic. Jest to jak z ludźmi którzy śniąc wierzyli że podczas snu naprawdę byli w miejscach ze swoich marzeń Temat był już wałkowany wielokrotnie i nie widzę sensu sie rozpisywać. Zawsze znajdą się nowi "wierzący". Proponuję poczytać coś o mózgu biologii i fizyce, ewolucji i cząstkach elementarnych.
  • 0

#7

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

tommi59, to powiedz mi, dlaczego naukowcy badający to zjawisko (i mam tu na myśli także tych entuzjastów jeśli chodzi o oobe) nie potrafili przeprowadzić skutecznego eksperymentu dotyczącego odczytania tekstu znajdującego się na kartce znajdującej się w innym pokoju przez tego, kto podjął się próby?

Poza tym nawet na tym forum jest organizowany eksperyment, dostałbyś namiary, wszelkie inne potrzebne rzeczy jak np adres, zdjęcia itp i musiałbyś odczytać tylko jeden z dwóch wyrazów, jakie będą na kartce u tej osoby. Zgłoś się, choć jestem przekonany, że nie przystąpisz do próby, bo... coś tam będzie Ci przeszkadzać.

A jeżeli nasz eksperyment Cię nie interesuje, to proponuję zgłosić się do pana Randiego z JREF. On zorganizuje Ci odpowiednie warunki do testu i jeśli u niego w kontrolowanych warunkach potwierdzisz to, że jesteś naprawdę w stanie wędrować przez ściany i inne takie, to dostaniesz milion dolarów. Kuszące, ale też jestem przekonany, że się nie podejmiesz, bo coś Ci wypadnie :)
  • 0



#8

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dziwna nazwa tematu. Po pierwsze Monroe nie dość, że nie jest żadnym rzetelnym naukowcem, to jest wręcz przeciwieństwem racjonalnego podejścia do sprawy. Był parapsychologiem! . Na dodatek przez swoje "naukowe zabawy z mózgiem" dostał raka...


Scpt, a gdzie udowodniono, że rak mózgu powstał u niego na skutek, jak Ty to nazwałeś 'naukowych zabaw z mózgiem?' Idąc tym tokiem myślenia, można stwierdzić, nie powinno się praktykować LD, bo można się nabawić jakiejś choroby. Błagam, nie musiał w tym istnieć jakikolwiek ciąg przyczynowo-skutkowy.

Co do samego tematu - Autorze, może gdyby Ci się udało, przestałbyś zadawać takie pytania a cieszył się z tego, co masz? ;)
  • 0

#9

RedHousePainters.
  • Postów: 182
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z mojej strony mogę tylko Ci doradzić byś sam szukał! Byś sam doszedł do jakiejs swojej racji bez wzgledu na to ile ma Ci to czasu zajac;)
Bo uwierz ani Aquila, ani scpt racji nie mają! ;) ( Wybaczcie panowie moja indywidualna opinia i wiem, że słuszna ) :)

Pozdrawiam!

P.S. scpt kurcze nie wiedziałem, ze oobe powuduje raka. No cóż... to jest naukowe podejscie!
  • 0

#10

Kruk....
  • Postów: 69
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

powiedz mi, dlaczego naukowcy badający to zjawisko (i mam tu na myśli także tych entuzjastów jeśli chodzi o oobe) nie potrafili przeprowadzić skutecznego eksperymentu dotyczącego odczytania tekstu znajdującego się na kartce znajdującej się w innym pokoju przez tego, kto podjął się próby?

Ponieważ nie stworzył się myślokształt tej kartki
  • 0

#11

tommi59.
  • Postów: 262
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wiekszosc eksperymentow nie udaje sie ze wzgledu na aparature ktora wytwarza jakiekolwiek pole elektryczne magnetyczne czy oba naraz ,sam osobiscie doznalem sciagania i jakby lekkiego wstrzasu przez linie energetyczne.wyjscie poza cialo nawet swietnego astralnego podroznika zamknietego e klatce faradaya moze byc bardzo trudnym zadaniem nie wiem czemu tak jest.Co do boba monroe to on byl biznesmanem w gwoli scislosci, a james randi to oszust cieszacy sie duza nieslawa.
  • 0

#12

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Chcecie dowodów to wiedzcie że w świecie nauki ich nigdy nie dostaniecie. No bo jak niby można to udowodnić wszyscy napalili się na odczytanie jakiejś kartki jak właśnie w tym rzecz że w OOBE nie wszystko jest tak jak w rzeczywistości i naukowo nie zostanie to udowodnione, więc czekajcie sobie dalej.

Moim zdaniem żeby w coś uwierzyć trzeba tego doświadczyć w żaden inny sposób, z punktu widzenia nauki też bym był sceptycznie nastawiony do wiarygodności tego zjawiska, ale miałem już sporo wyjść z ciała (mimo że od pół roku już tego nie praktykuje, przestawiłem się na medytacje) przez co nie mogę powiedzieć że to nie istnieje, ale powiem wam tyle że to nie zostanie udowodnione, a nawet jeśli, to ludzie i tak znajdą swoje wytłumaczenie.
  • 0

#13

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Naprawde dosc mam takich tlumaczen. Jednoznacznie z nich wynika, ze tak naprawde nie chcecie zeby to zjawisko stalo sie powszechnie udowodnione naukowo, tylko pozostawalo w sferze wiary. Dlaczego ?

Wiekszosc eksperymentow nie udaje sie ze wzgledu na aparature ktora wytwarza jakiekolwiek pole elektryczne magnetyczne czy oba naraz ,sam osobiscie doznalem sciagania i jakby lekkiego wstrzasu przez linie energetyczne.wyjscie poza cialo nawet swietnego astralnego podroznika zamknietego e klatce faradaya moze byc bardzo trudnym zadaniem nie wiem czemu tak jest.Co do boba monroe to on byl biznesmanem w gwoli scislosci, a james randi to oszust cieszacy sie duza nieslawa.


Te tlumaczenia mi sie skojarzyly z niejakim Jamesem Hydrickiem, co prawda nie chodzilo tu o oobe, ale pokrewne zdolnosci: <a href="http://www.youtube.com/watch?v=QlfMsZwr8rc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=QlfMsZwr8rc</a> co najciekawsze wlasnie z Randim mial tutaj do czynienia :] a moze tommi jestes Jamesem Hydrickiem ? :P A to ze Randi cieszy sie teraz duza nieslawa wcale mnie to nie dziwi, zeby cieszyc sie slawa tzreba byc np. Alexem Jonesem, czyli klamac, manipulowac i mowic to, co ludzie chca uslyszec.
  • 0

#14

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dlatego że to nie jest tak łatwe jak się wydaje. Po za tym nie zależy mi na tym by ludzie w to wierzyli bo to właściwie nic nie daje po za podnietami i chęcią zobaczenia tego innego świata widoków, istot itp. ale duchowo to nie rozwija, przynajmniej w takim stopniu jak medytacja.
Więc powiedz po co mam wam na siłę wmawiać że to prawda jak faktem jest że nie mam żadnych dowodów które miałbym na uzasadnienie swojej poglądu do omawianego tematu.
W tej chwili narażam się na ośmieszenie na forum bo gadać to każdy może, ale nie mogę powiedzieć że to nie istnieje bo też bym skłamał, a wiec wybór pozostawiam wam, chcecie to spróbujcie i doświadczcie tego sami i tyle.
  • 0

#15

backlash.
  • Postów: 4
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przyznam, że trochę dziwi mnie takie wybiórcze podejście do tematu.

- chodzicie do lekarzy, a nie do znachorów / szamanów,
- w życiu codziennym (każdej godziny - nawet w tej chwili :)) korzystacie z dobrodziejstw nauki,
- pracujecie / uczycie się po to, aby jeszcze bardziej korzystać z dokonań naukowców, jak również zapewnić sobie lepszy fizyczny byt.
Przykładów zresztą można by długo mnożyć...

Jeśli jednak dochodzi do konfrontacji nauki z wiarą, czy sprawami niezbadanymi, to ośmieszacie dokonania tych samych naukowców, a próby naukowego podejścia do tego (czy jakiegokolwiek innego) paranormalnego tematu wyśmiewacie. Trochę to pachnie hipokryzją :|
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych