Skocz do zawartości


Zdjęcie

Polska w wirze tornada


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

#31

Jankielek.
  • Postów: 256
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Gwałtowny rozwój przemysłu zacząlby sie w XIX wieku to teraz w XXI by sie dopiero kapnęli ze to naturalne zmiany?

Janielek, pisz staranniej - cisz
  • 0

#32

Alpha lyr.
  • Postów: 254
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nawet choćby klimat się zmienił na tyle, że temperatura przez CO2 wzrośnie o 1 stopień Celsjusza, to naprawdę świat się od tego nie zawali, ani lodowce na antarktydzie się nie roztopią.

No wlasnie 1C to jest bardzo duzo i pisalo to gdzies (tylko nie wiem gdzie?) ile lodowcow wiecej by sie stopilo gdyby wzrosla o 1C
w 2050 ma sie podniesc o 2,5C wiec jeden jakby sie tak z nienacka podniosl to ciezko by bylo

Co najwyżej kilka lodowców by się oderwało, ale, zauważ, że lód ma większa objętość od wody. Więc nawet gdyby przez to kilka nadbrzeżnych lodowców oderwałoby się od góry lodowej i stopiłyby się przynajmniej do 1/10 swojej masy, to w zupełności nie będzie miało to wpływu na nic, a tym bardziej na poziom wód na globie.
  • 0

#33

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Tak po prawdzie to lodowce topia sie cyklicznie od zarania dziejow, jak jeszcze czlowieka nie bylo na ziemi.
  • 0

#34

Glowa3.
  • Postów: 111
  • Tematów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Najlepsze schrony w Polsce to sa te nasze komunistyczne bloki z wielkiej plyty. Kazdy mowi, ze byle ziemia sie zatrzesie i wszystko runie jak domek z kart. Pamietam jak we wrzesniu 2004 roku w Suwalkach bylo trzesienie ziemi. I zadnych powaznych uszkodzen konstrukcji nie bylo, tylko niekiedy drobne pekniecia w elewacji. Przy tornadzie mysle, ze wytrzymalyby F3. Co jak co, ale w Polsce budujemy domy z betonu, a nie z dykty jak Amerykanie.


Zacytowałem dla dodania otuchy forumowiczom. Bardzo mądre słowa. Nie cytowałem przez 'quote' bo nikt tego nie czyta. Dziękuje za uwage :P

edycja cisz: U nas cytujemy przez opcję 'quote'. Poprawiłam Twój post i na przyszłość proszę, abyś nie cytowal jedynie dla jak to mówisz 'dodania otuchy'.

  • 0

#35 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

6 stopni więcej w skali globu i mamy warunki jak na marsie. Koniec z życiem.

Jeden stopień to bardzo dużo.

Po drugie Alpha, tyle samo instytutów ile popiera (tylko cykliczne) zmiany na korzyśc ludzi, jest też spora ilośc tych, które mają odmienne zdanie na ten temat. Od lat śledzę sprawy związane ze zmianami klimatycznymi i dośc dobrze orientuję się w tej kwestii.

Jest zbyt wiele czynników odnośnie zmian, które dotyczą działalności człowieka, że nie można powiedziec, że nie mamy wpływu. Nas - pasożytów - są miliardy.... a zresztą co ja Ci będę tłumaczył skoro wiesz lepiej.
  • 0

#36

Alpha lyr.
  • Postów: 254
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Skąd tak przerysowane wnioski muhad ? Od 1 stopnia Celsjusza świat nam się nie zawali. jako przeciwnik wszelkiej działalności człowieka powinieneś wiedzieć że dzięki (nikłej) produkcji CO2 pomagamy matce ziemi. Jak zapewne wiesz kiedy jest powitrzu jest duzo CO2 rośliny rozkwitają i rosną ponad normę. Czyli chyba wszystko się zgadza ? :)
Mówienie czegoś sprzecznego z tym jest dziwne bo nawet słuchając na lekcji biologii jesteś w stanie pomyslec i odróżnić ten fałsz organizacji ratujących swiat przed Globalnym ociepleniem, i tym dziwnym tworem - ekologami, od nauki.

W końcu jeśli nawet temperatura wzrośnie o 1stopień, to w zimie na opale zaoszczędzisz, a o Globalne Zalanie martwić się nie musisz. Zapewniam.
  • 0

#37 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Jakie przerysowane? że co przerysowane? Co Ty kopia gostka - popieram śmiecenie?
Myśl trochę... co Ci po roślinach jak je wycinamy ?


Nie wiem ile Ty masz lat i czy w ogóle cokolwiek czytasz, ale rusz trochę głową i poczytaj sobie to;

Podaje Ci jeden tylko czynnik, który ma wpływ na zmiany (tylko jeden a jest ich cała masa)
Zwróc uwagę żuczku na pogrubione elementy.


Smog

Powietrze atmosferyczne jest zanieczyszczone licznymi pyłami, gazami i parą. Zanieczyszczone powietrze można zauważyć głównie nad zakładami przemysłowymi oraz wielkimi miastami. Powietrze to tworzy bardzo gęstą mgłę nazywaną smogiem. W skład smogu wchodzą gazy, które pochodzą z ośrodków przemysłowych, silników spalinowych w pojazdach mechanicznych. Mgła smogowa zawiera również produkty reakcji fotochemicznych i chemicznych.

W Niemczech w roku 1979 17 stycznia zakomunikowano pierwszy alarm smogowy. Data ta została nazwana dniem czarnym. Wszystko to miało miejsce w zagłębiu Rury, gdzie kazano zatrzymać wszelkie pojazdy. Ten dzień był bardzo groźny dla ludzi chorych na astmę oraz wszelkiego rodzaju choroby układu krążenia. Był to alarm smogowy pierwszego stopnia, zagrażający życiu.

Samochody, które pojawiają się codziennie rano na ulicach naszych miast są źródłem wielu spalin, mimo iż większość z nich posiada katalizatory.

W wyniku tak dużej emisji w powietrzu rano pojawiają się duże ilości szkodliwych gazów takich jak: NO- tlenku azotu, CO- tlenek węgla oraz liczne węglowodory.
(zwróc uwagę, że tu nie chodzi tylko o CO)

Bezbarwny tlenek azotu po upływie około 1,5 - 2 godzin ulega w znacznym stopniu utlenieniu tlenem atmosferycznym do brązowego, silnie trującego dwutlenku azotu (NO2).Wówczas nad miastem pojawia się brązowa chmura. Znajdujące się w atmosferze wolne rodniki węglowodorowe i hydroksylowe, powstają w wyniku działania wolnorodnikowego tlenu na węglowodory. Reakcja z tlenem powoduje powstanie ozonu, który w tym przypadku ma działanie bardzo toksyczne.

Węglowodory emitowane są z rur wydechowych naszych samochodów. Aldehydy i inne rodzaje rodników powstają z węglowodorów nienasyconych, które są rozbijane reakcji ozonolizy przez ozon. Cała pula tych składników ulega licznym przemianom powodując powstanie licznych związków wykazujących działanie rakotwórcze, toksyczne. Przykład mogą stanowić azotany nadtlenoacylowe.

Londyn jest miastem w którym można zauważyć smog. Inne większe miasta rozwinięte pod względem przemysłowym takie jak: Ateny, Zagłębie Ruhry czy Kraków, Los Angeles, Tokio, są również miejscem występowania smogu.

Z miasta Los Angeles pochodzi nazwa smogu kalifornijskiego zwanego również smogiem fotochemicznym, czy też utleniającym. Z Londynem związany jest smog typu londyńskiego, zwany również smogiem kwaśnym, siarkawym.

Wszelkiego rodzaju związki chemiczne występujące w chmurach smogowych, kurz, pył stanowią niebezpieczeństwo dla życia człowieka. Te związki są substancjami wywołującymi reakcje alergiczne organizmu, są również przyczyna napadów astmy. Smog powoduje także niewydolność oddechową oraz zapalenie przewlekłe oskrzeli.
Smog kalifornijski, fotochemiczny.
Ten rodzaj smogu jest charakterystyczny dal miesięcy od lipca do października. Występuje on przy temperaturze 24 do 35 stopni Celsujsza. Powstanie smogu typu kalifornijskiego jest uzależnione od silnego nasłonecznienia atmosfery. Pod wpływem energii słonecznej dochodzi do reakcji fotochemicznych, które uwalniają szkodliwe produkty. Chmura smogowa kalifornijska również zawiera liczne substancje toksyczne dla środowiska. Główne elementy smogu fotochemicznego to: węglowodory aromatyczne, nienasycone, tlenek węgla, ozon, pyły przemysłowe, tlenki azotu.
W przypadku smogu fotochemicznego powietrze ulega zabarwieniu na brązowo, co powoduje zmniejszenie widoczności. Widoczność jest zmniejszona do 1, 6 kilometrów. Smog kalifornijski jest główna przyczyną wielu chorób. Śluzówki oczy są spowodowane smogiem kalifornijskim. Dochodzi często także do stanów zapalnych dróg oddechowych, i alergii. Substancje kancerogeniczne oraz mutagenne zawarte w smogu fotochemicznym są przyczyną zmian genetycznych oraz nowotworowych. Smog działa niekorzystnie nie tylko na organizm ludzki, ale także na rośliny powodując ich uszkodzenie. Stężenie ozonu po przekroczeniu 10 ppm, jest bardo szkodliwe.

Smog londyński inaczej kwaśny, siarkawy. Smog ten w dużym stopniu również zmniejsza widoczność, może pojawić się głównie w miesiącach zimowych, gdy temperatury nie przekraczają 5 stopni Celsjusza.

Obecne statystyki mówią o bardzo silnym wpływie zanieczyszczenia środowiska na przyrost naturalny w Polsce, im bardziej zanieczyszczone środowisko tym ten przyrost jest mniejszy.

Smog elektromagnetyczny

Smog ten powstaje w wyniku nachodzących na siebie różnych rodzajów pól magnetycznych, między innymi Pola Elektromagnetycznego, zwanego PEM. Wszystkie rodzaje pól elektromagnetycznych znajdują się wokół nas. Smog elektromagnetyczny jest przyczyną wielu chorób. Jest on bardzo szkodliwy. Smog ten stał się jednym z czynników sprawczych chorób cywilizacyjnych.

Smog elektromagnetyczny jest źródłem chorób nowotworowych, alergii. Przyczynia się do znacznego spadku odporności immunologicznej organizmu. W ciągu 10 lat liczba osób chorych na nowotwory może ulec znacznemu wzrostowi.

Wszelkie pola elektromagnetyczne powstają w wyniku promieniowania. Urządzenia elektryczne transmitują promieniowanie elektromagnetyczne. Do takich urządzeń elektrycznych można zaliczyć linie wysokiego napięcia, urządzenia odbierające energię elektryczną, czyli urządzenia codziennego użytku jak: , komputery, suszarki, telewizory, lodówki, telefony komórkowe.

Ekrany komputerów czy też ekranu telewizorów transmitują promieniowania pulsacyjne o bardzo niskich częstotliwościach. Takie promieniowanie pulsacyjne stanowi bardzo poważny problem, gdyż każdy z nas ma z nim na co dzień do czynienia. Promieniowanie jest poważna kwestią, gdyż szkodzi naszemu zdrowiu.

Ważna jest odległość, z jakiej oglądamy telewizje. Nie może być ona zbyt mała, gdyż spowoduje wystąpienie różnych chorób. Oglądanie telewizji z bliskiej odległości może być przyczyną infekcji, alergii, chorób nowotworowych oraz przewlekłych infekcji. Wszystkie te choroby tworzą się przy obniżonej odporności układu immunologicznego. Bardzo poważnym schorzeniem spowodowanym promieniowaniem jest zaburzenia w rozrodczość, czyli płodności. Dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet. Problemy z pamięcią pojawiają się głównie wśród dzieci, dochodzi również do pobudzenia agresywności u dzieci. Zbyt długie oglądanie telewizji powoduje ogólne zmęczenie, którego przyczyny nie są znane.

Drugorzędowe pochodzenie smogu elektrycznego stanowią instalacje zarówno grzewcze jak i wodociągowe. W wielu krajach takich jak, np. Szwajcaria, Włochy, Szwecja zostały ustalone normy dopuszczalnych wartości smogu. W Polsce te wartości są znacznie wyższe.

Zanieczyszczenie atmosferyczne

Ważnym składnikiem nas samych oraz naszego środowiska jest powietrze atmosferyczne. Występuje ono w naszych płucach. Nasz nastrój wiele mówi o powietrzu, jakie nas otacza, mimo iż nie zawsze znamy jego składniki. Bardzo dobrze czujemy spadek stężenia tlenu, wzrost dwutlenku węgla, który powoduje duchotę, jak również temperaturę oraz wilgoć. Nasz zmysł węchu jest bardzo wrażliwy na wszelkiego rodzaju substancje znajdujące się w wdychanym powietrzu. Jak wiadomo powietrze atmosferyczne zbudowane jest głównie z trzech gazów, których objętość stanowi 99 %. Do tych gazów zaliczamy: azot, który stanowi około 75,5 procent powietrza, tlen, który stanowi 23,2 procent powietrza oraz 1,2 procent stanowi argon, 0.035 procenta to dwutlenek węgla. Pozostałe elementy powietrza to : para wodna, w różnej ilości, tlenek węgla, amoniak, metan oraz liczne inne substancje. Substancje, które nie budują powietrza, nie wchodzą w jego skład nazywane są zanieczyszczeniami powietrza. Do tych substancji można zaliczyć zarówno gazy, ciecze jak i ciała stałe. Bywa również tak, że substancjami zanieczyszczającymi są składniki powietrza, jednak jedynie wtedy, kiedy ich stężenie w znacznym stopniu przekracza normy.

Każda substancja zanieczyszczająca powietrze ma swoje źródło. Wyróżnia się dwie grupy zanieczyszczeń: zanieczyszczenia naturalne oraz zanieczyszczenia antropogeniczne. Początkowo zanieczyszczenia powietrza wywodziły się jedynie ze źródeł naturalnych. Takimi źródłami były np. wybuchające wulkany uwalniające wiele substancji, płonące lasy, sawanny czy tez stepy. Bagna także były źródłem wielu gazów. Do zanieczyszczenia powietrza przyczyniały się również erozje skał czy gleb, parowanie mórz i oceanów, pył kosmiczny, rośliny zielone wytwarzające pyłki. Jednak w wieku XVIII, zaczęły pojawiać się nowe zanieczyszczenia pochodzące z działalności człowieka, nazwane zostały zanieczyszczeniami antropogenicznymi.

Duże miasta borykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza spowodowanego działaniem człowieka. Zanieczyszczone powietrzem wywiera duży wpływ na klimat, jaki panuje na danym obszarze, ujemnie oddziałuje na środowisko przyrodnicze danego rejonu, a także na samopoczucie ludzi oraz ich ekonomię. W wielkich miastach obecność wielu zakładów przemysłowych nie dziwi nikogo. Ta takich obszarach pełno jest również źródeł szkodliwej energii, ciągły jest ruch motoryzacyjny, który przyczynia się do kumulowania dużych ilości szkodliwych, działających toksycznie substancji, które gromadzą się w wdychanym powietrzu. Duża ilość zakładów przemysłowych oraz elektrowni koreluje z dużą ilością awarii technicznych, które również sprzyjają uwalnianiu szkodliwych związków. Często dochodzi do zniszczenia środowiska, a także awarie techniczne stanowią zagrożenie dla życia wielu ludzi. Z zanieczyszczenie powietrza boryka się wiele krajów. Granice trzech krajów, między innymi Polski tworzą obszar Czarnego Trójkąta. Także Czechy i Niemcy należą do tego obszaru. W rejonie Czarnego Trójkąta położone są olbrzymie trzy zagłębia węgla brunatnego.

Transport kołowy, komunikacja miejska ma także swój udział w zanieczyszczeniu atmosfery. Spaliny samochodowe zawierają duże ilości dwutlenku węgla, ale także tlenki azotu, siarki, związki ołowiu.

Masy powietrza mogą się łączyć z substancjami zanieczyszczającymi powietrze. Związki, które przyczyniają się do zanieczyszczenia atmosfery maja różne stany skupienia. Mogą to być ciecze, ciała stałe i gazy. Substancje te obecne są w atmosferze przez różny okres. Czas ten może obejmować kilka lat lub tylko kilka dni.

Dwutlenek siarki (SO2) i dwutlenek azotu (NO2) są to główne związki powodujące skażenie atmosfery, zanieczyszczenie powietrza. Paliwa, które w swoim składzie mają siarkę lub jej związki, poprzez spalanie staja się źródłem szkodliwego dwutlenku siarki. Przyczyną zanieczyszczeń powietrza są ciepłownie miejskie. Przykład stanowi Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które znajduje się na obszarze Wigierskiego Parku Narodowego. Ciepłowni te emitują na tym obszarze ponad połowę stężenia dwutlenku siarki, jakie tam można zanotować. Ponad 30 % dwutlenku siarki ma swoje źródło w piecach i kotłowniach , znajdujących się w budynkach mieszkalnych.



Rozwój przemysłu samochodowego zwiększa ilość emitowanego stężenia tlenku azotu w dużych agromelacjach miejskich. W Polsce, piętnaście lat temu, około 40% tlenku azotu pochodziło ze silników spalinowych. Obecnie możemy zauważyć istotny związek pomiędzy wielkością miasta a stopniem zanieczyszczanie atmosfery, Im większe miasto tym większe zanieczyszczanie.

Główne przyczyny zanieczyszczenia powietrza są następujące:

- smog - chmura w skład, której wchodzą pyły i szkodliwe gazy. Przyczyna powstającego smogu głównie motoryzacja oraz rozwijający się przemysł.

- kwaśne deszcze, głównymi składnikami kwaśnych deszczów jest woda wraz z gazami. Gazy wchodzące w skład kwaśnych deszczy to SO2- dwutlenek siarki, tlenek azotu, kwasowe bezwodniki. Pozostałe składniki opadów atmosferycznych to słabe roztwory kwasu siarkowego (IV), znacznie groźniejszego kwasu siarkowego (VI), kwasu azotowego (V). Powstają one jako produkty przemian w atmosferze. Długa transmisja dwutlenku siarki i tlenków azotu do atmosfery sprzyja tworzeniu się kwaśnych deszczy. Dwutlenku siarki i tlenek azotu ma pochodzenie naturalne. Jego źródłem są czynne wulkany lub węgiel brunatny czy tez kamienny, które ulegają spalaniu w wyniku, którego emitowane są dwutlenku siarki i tlenek azotu. Kwaśne deszcze ujemnie wpływają na przyrodę zarówno faunę jak i florę. Kwaśne deszcze u człowieka powodują pojawianie się chorób układu oddechowego.

-dziura ozonowa- ozonosfera jest to warstwa o wysokim stężeniu ozonu- O3. Występuje ona na w stratosferze- atmosferze ziemskiej na wysokości około 10- 50 km. Na wysokości około 20 kilometrów znajduje się najwyższe stężenie ozonu. Dziurą ozonowa nazywamy ubytek ozonu w ozonosferze nawet do 90%. Obecność dziury ozonowej jest bardzo niebezpieczne, może ona się zwiększać w wyniku uwalniania dużego stężenia freonów oraz innych gazów działających destrukcyjnie na ozon. Wszystko to może w końcu doprowadzić do całkowitej degradacji ozonu w ziemskiej atmosferze.

Występuje wiele organizmów, których brak świadczy o wysokim zanieczyszczeniu. Takie organizmy nazywamy bioindykatorami, wykazują one dużą wrażliwość na zanieczyszczenia. Przykład stanowią porosty, bardzo wrażliwe na wysoki stopień stężenia dwutlenku siarki. Zaburzenia w rozwoju porostów lub ich całkowite wymarcie może wynikać z obecności niewielkiej ilości zanieczyszczenia w atmosferze.
Najbardziej wrażliwe na zmiany składu powietrza są porosty krzaczkowate, następnie brodaczki. Największy zakres tolerancji mają porosty listkowate i skorupiaste. Jeśli na jakimś terenie zauważymy dużą ilość porostów, głównie krzaczkowatych, wówczas wiemy, że powietrze danego terenu nie jest skażone.

W ostatnich latach można zauważyć na terenach Polski znaczny spadek zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Dwa razy zmalała transmisja wielu gazów chociażby pyłu i dwutlenku siarki. Jednak na przestrzeni innych krajów Polska znajduje się pośród krajów o wysokiej emisji zanieczyszczeń. Bardzo wysoko notowane jest stężenie dwutlenku siarki. Wysokie zanieczyszczenie wykazują większe miasta, takie jak Kraków czy Warszawa oraz szczególnie wysokie stężenie zanieczyszczeń zanotowano na obszarze górnośląskim. Najmniejszy stopień zanieczyszczenia można zaobserwować na obszarach północnej Polski oraz w Polsce wschodniej.



i żeby było śmieszniej - tekst jest z bryka, czyli dostępny dla dzieciaków starszych i młodszych i każdego studenta.

żródło: http://www.bryk.pl/t...24175-smog.html


żebyś się nie wychylał więcej z tym swoim zdrowotnym wpływem gazów na roślinki to przeczytaj coś jeszcze:

Składniki smogu kalifornijskiego

Powstaniu towarzyszy wysoki poziom emisji szkodliwych substancji powstałych ze spalania paliw oraz wysoki poziom produktów pochodzących z przekształce tych substancji na drodze fotochemicznej (pod wpływem energii słonecznej).

Głównymi zanieczyszczeniami wchodzącymi w skład smogu kalifornijskiego są:


* tlenek węgla (CO)
* tlenki azotu
* węglowodory aromatyczne i nienasycone

* ozon
* pyły przemysłowe

Większego znaczenia nie mają ani dym, ani mgła
Jakie są następstwa powstania smogu kalifornijskiego?

Następstwem jest ograniczenie widoczności do 0,8 - 1,6 km (powietrze ma brązowe zabarwienie). Smog ten powoduje wzrost zachorowalności i zaburzeń zdrowotnych u ludzi. Między innymi wywołuje groźne podrażnienia dróg oddechowych (np. stany zapalne, alergie) i śluzówki oczu. Smog kalifornijski zawiera także składniki kancerogeniczne czy mutagenne (tj. wywołujące nowotwory czy zmiany genetyczne), jak np. PAN (peroksy-acetyli-nitryl).

Zaobserwowano uszkodzenie upraw roślinnych wywołane smogiem kalifornijskim. (jtak, dobrze czytasz). Jest to związane głównie z obecnością i powstaniem w nim ozonu, który w tej warstwie atmosfery jest trucizną niebezpieczną dla zdrowia jeżeli jego stężenie osiągnie 10 ppm. (nieszkodliwe dla człowieka stężenie ozonu wynosi 0,1 ppm). Głównymi dostarczycielami ozonu do atmosfery są: obszary zelektryfikowane, huty, spawalnie, elektrofiltry, neonówki, lampy kwarcowe, aparaty Roentgena, świetlówki, silniki spalinowe.
Jak chronić się przed smogiem?

Najlepiej "wiać gdzie pieprz rośnie", ale przecież nie wszyscy mogą w każdej chwili uciec z miasta. Na całym świecie władze publiczne ogłaszają w takich sytuacjach alarmy smogowe, ograniczają na różne sposoby ruch samochodowy, zastępując go komunikacją publiczną, bywa że nawet bezpłatną.

źródło: http://wuwuwu.com.pl/ekologia/smog.htm



P.S: Kolego zanim zaczniesz pisac bzdury to poczytaj trochę.



"W końcu jeśli nawet temperatura wzrośnie o 1stopień, to w zimie na opale zaoszczędzisz, a o Globalne Zalanie martwić się nie musisz. Zapewniam."

Już wiadomo co będzie z powodu takiej zmiany. Np. W Polsce będą bardzo ostre mrozy zimą. Latem susze i gwałtowne burze z tornadami i dużym gradem.
  • 0

#38

earth2057.
  • Postów: 213
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wiecie że Wielkopolska przez zmianę klimatu zmienia się w step za kilkaset lat jeżeli ludzie nie osiągną takiego poziomu społecznego jak w Star Treku to wnuk wnuka wnuka mojego wnuka będzie hodował zamiast pyrek dromadery
  • 0

#39

Tempter.
  • Postów: 413
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rok temu pojechałem do swojej rodziny w Podlaskim i widziałem na własne oczy superkomórkę-widok po prostu porażający-zrobiło się ciemno jak w nocy,chmura była niesamowicie masywna i sięgała bardzo wysoko-do dziś nie zapomniałem tego widoku.

Tu macie przykład tego co mniej więcej widziałem:
Superkomórka
  • 0



#40

Alpha lyr.
  • Postów: 254
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

MUHAD, NIE jestem zwolenniczką śmiecenie ani tym podobnego, próbuje Ci tylko uzmysłowić że człowiek nie może w tej materii nic zdziałać. To się dzieje samo, te pzemiany Ziemi są normalne i są związane cyklami słonecznymi.
Mieszanie do tego człowieka jest po prostu absurdalne i nonsensowne. Nie wiem gdzieś Ty się uchował ale już w tej chwili na sląsku nie ma kominów i elektrowni cieplnych.

Telewizyjna propagadna wyjadła ci już rozum doszczętnie, dlatego to ma tak działać i ma Ci móić że twoje codziennie wyrzucane śmieci są przyczynkiem zmian klimatu, to że palisz w piecu na zime węglem lub drewnem to twoja wina itp. Za to są ogromne pieniądze a oni je pobierają na rzecz walki z urojonym zagrożeniem wywołanym przez ludzkość.

Zrozum to wreszcie bo to już jakaś farsa.
  • 0

#41

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Fajnie by bylo dbac o przyrodze, zrezygnowac z paliw kopalnych na rzecz wolnej energii i traktowac nasza planete z szacunkiem. Zapobieglo by to wtedy wielu katastrofom ekologicznym i skazeniom gleby, wody, powietrza... Tylko, ze to i tak nic nam by nie pomoglo, gdy za te zmiany odpowiada Slonce.
  • 0



#42

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jeśli do Was nie przemawia argument ochrony środowiska naszej planety, to przynajmniej pomyślcie egoistycznie o sobie i o tym jak wiele chorób wywołanych jest właśnie przez zanieczyszczenia. Choćby rak, choroba która nie tylko lączy się z prawdziwymi męczarniami i zepchnięciem czowieka na margines normalnego życia.
Nie ważne jaka jest prawda o przyczynach globalnego ocieplenia i czyja propaganda ma większą silę rażenia, środowisko trzeba dbać i zacząć od siebie.
  • 0



#43

Matt'.
  • Postów: 440
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Trąba powietrzna w Małopolsce

Zerwane dachy i połamane drzewa - to efekty trąby powietrznej, która przeszła w niedzielę popołudniu koło Trzebini (Małopolska). Jej zdjęcia przesłał nam internauta bbazyll. Pogoda jest bardzo kapryśna także w innych rejonach kraju.

Dołączona grafika

Jak powiedział TVN24 Jacek Woch z małopolskiej straży pożarnej, trąba powietrzna, która pojawiła się pod Trzebinią zerwała ok. dziesięciu dachów i połamała kilkadziesiąt drzew. Na miejscu jest kilka jednostek straży pożarnej. Na razie nie wiadomo czy ktoś został ranny.

Dołączona grafika

Burze w całym kraju
- W Częstochowie ulewa była krótkotrwała, ale bardzo silna - pisze do nas z kolei pani Monika. Takich burz można się spodziewać w całym kraju. Najniebezpieczniej będzie na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w południowej Wielkopolsce.
W ciągu nadchodzących godzin burz będzie przybywać - głównie w południowej i środkowej części Mazowsza oraz w woj. łódzkim. Bardzo silnej burzy mogą spodziewać się mieszkańcy okolic Sandomierza i Lublina.
W poniedziałek burze przewiduje się w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.
Jak podkreślają synoptycy, ulewy i wyładowania atmosferyczne mogą mieć bardzo groźne skutki. Oprócz lokalnych zniszczeń i podtopień, może dojść do uszkodzenia dróg i budynków oraz zakłócenia pracy urządzeń elektrycznych. Pojawia się także zagrożenie pożarowe.

Edit:
Trzebinia jest położona zaledwie 12km od mojego miasta. Oj robi się ciekawie...

Źródło: tvn24.pl


Trąba powietrzna nad Małopolską

Dołączona grafika

Trąba powietrzna przeszła dzisiaj około godziny 17:00 podczas gwałtownej burzy nad wsią Bolęcin, zaledwie 3 kilometry na wschód i południowy wschód od miast Trzebinia i Chrzanów, na zachodnich krańcach województwa małopolskiego. Według wstępnych informacji przekazywanych przez straż pożarną, tornado zerwało dachy z sześciu domów i powyrywało z korzeniami kilkadziesiąt drzew. Konary blokują ruch na drogach, dlatego strażacy zajmują się ich usuwaniem oraz wypompowują wodę z zalanych domostw i dróg. Mieszkańcy uszkodzonych domów spędzą najbliższą noc u krewnych, bądź też w miejscowych hotelach. Na miejscu trwa zabezpieczanie mienia. Chrzanowscy strażacy informują także o zaginięciu lotniarza, który unosił się nad regionem mimo zbliżającej się burzy, która przyniosła ulewny deszcz z gradem. Więcej informacji na ten temat opublikujemy niebawem. Tymczasem najgwałtowniejsze burze przesunęły się w tej chwili nad województwo lubelskie i wędrują w dalszym ciągu ku wschodniej granicy.

Źródło: twojapogoda.pl

Nowe info i zdjęcia

Dołączona grafika

Na podstawie analizy zdjęć zjawiska można wstępnie stwierdzić iż trąba powietrzna osiągnęła pierwszą kategorię w skali siły tego typu zjawiska, co oznacza wiatr o prędkości od 115 do 180 km/h. Obserwacje radarowe ujawniają, że przemieszczała się na północny wschód. To kolejny dowód na to, że tornada nie pojawiają się jedynie w USA, ale także w Polsce. Szczególnie upodobały sobie tereny podgórskie od Śląska przez Małopolskę aż po Podkarpacie, zwłaszcza Podhale, gdzie strumienie napływającego powietrza są wyjątkowo wyraźne i bardzo wobec siebie skrajne. Z przeprowadzonych badań wynika, że tornada w Polsce występują kilkanaście razy w roku. Ostatnio mieliśmy do czynienia z trąbą powietrzną nad zachodnimi przedmieściami Grudziądza w dniu 16 kwietnia tego roku.

Dołączona grafikaDołączona grafika

Efekty

Niektóre źródła donoszą o pierwszej ofierze śmiertelnej tornada, mianowicie wspomniany wcześniej lotniarz prawdopodobnie nie żyje.

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika
  • 0

#44

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeszcze trzy dni temu narzekałam w tym temacie ,że jakoś trąby powietrzne mnie omijają mimo ,że mieszkam w Małopolsce, no to teraz mam. Trąba powietrzna pojawiła się ledwie 3 kilometry od miejsca w którym byłam (Chrzanów), słyszałam jak straż pożarna jedzie na miejsce, jechało dość sporo wozów strażackich bo dźwięk roznosił sie po całym mieście, trudno mi było nawet zidentyfikować z której strony dobiega.
Niestety, samej trąby nie widziałam. Szkoda. Chociaż może lepiej żebym tego nie wypowiadała? Jeszcze jutro przejdzie przez moje miasto (Libiąż) i co będzie? 8) Niee, nie mówię "chciałabym" bo widać moje życzenia się spełniają. A to nie jest bezpieczne xD
  • 0



#45

Matt'.
  • Postów: 440
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Szkoda. Chociaż może lepiej żebym tego nie wypowiadała? Jeszcze jutro przejdzie przez moje miasto (Libiąż) i co będzie? 8) Niee, nie mówię "chciałabym" bo widać moje życzenia się spełniają. A to nie jest bezpieczne xD

No lepiej nie mówić, że chcemy :P Chocian co tam, ja bym chciał zobaczyć w naszym mieście ale gdzieś na terenie niezabudowanym :P
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych