Skocz do zawartości


Zdjęcie

Polska w wirze tornada


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

#1

zulugula.
  • Postów: 281
  • Tematów: 86
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Grozi nam coraz więcej trąb powietrznych i to z roku na rok silniejszych. Tylko w ciągu ostatniej dekady ich liczba w naszym kraju wzrosła siedmiokrotnie. Jak się przed nimi bronić
Pogodne kwietniowe popołudnie w miejscowości Dolna Grupa pod Świeciem. Rodzina Chrusińskich kończy obiad. Trójka dzieci wróciła ze szkoły, gra telewizor. - Wyjrzałam przez okno. A wokół istne piekło, wszystko czarne. Nagle coś uderzyło w nasz dom - opowiada Beata Chrusińska. - To chyba jakiś huragan - zdążył krzyknąć mąż. Wszyscy chwycili się za ręce, zamknęli oczy i skuleni zbili w gromadkę w sieni. W tej samej chwili usłyszeli huk. Spojrzeli do góry. Z przerażeniem odkryli, że ich dom nie ma już dachu, a nad nimi unosi się ciemny wir.

Tornado, które bez ostrzeżenia uderzyło 16 kwietnia w Dolną Grupę, było na szczęście niewielkie i trwało ledwie kilkadziesiąt sekund. To dlatego wszyscy przeżyli, stracili jednak cały dorobek życia. Ponad dwadzieścia osób żywioł pozbawił dachu nad głową.

Trąby rodzą się z ocieplenia

Jak podaje European Severe Weather Database w Polsce w 1991 r. zdarzyło się tylko jedno tornado, w 1996 r. - siedem, w 2001 r. - osiem, a w 2006 r. już aż 52.

Magdalena Zowsik, koordynator kampanii klimatyczno-energetycznej Green Peace, ostrzega: - To dopiero początek, w przyszłości tornad będzie u nas jeszcze więcej. Zaczynamy na własnej skórze odczuwać skutki coraz większej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Na oczywisty związek między tornadami i globalnym ociepleniem wskazuje Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu ONZ. Choćbyśmy stanęli na głowie, nie powstrzymamy ocieplającego się klimatu. Od ery przedindustrialnej temperatura na świecie podniosła się średnio o 0,7 st. C. Bez względu na to, co dziś zrobimy, w ciągu kilkudziesięciu najbliższych lat nastąpi wzrost o kolejne 0,7 st.

Według klimatologów trzeba się szykować na coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych, nie tylko tornad. Będą nas nękały susze, a po nich gwałtowne ulewy i powodzie. Latem - ekstremalne upały, zimą - potężne mrozy.

Prof. Janina Trepińska z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ: - Nad naszymi głowami ścierają się masy chłodnego powietrza znad Rosji i ciepłego znad Morza Śródziemnego. To idealne warunki do tworzenia się trąb powietrznych. W miejscu, gdzie one się stykają, powstają potężne chmury burzowe, tzw. superkomórki, sięgające aż granicy troposfery. Nagromadzona w nich energia znajduje ujście w gwałtownych nawałnicach, szkwałach i powietrznych wirach.

Podobnie dzieje się w obszarze tzw. alei tornad w USA, która ciągnie się przez Teksas, Oklahomę i Arkansas. Mroźne powietrze znad Kanady styka się tam z ciepłym zwrotnikowym powietrzem znad Zatoki Meksykańskiej i co roku rodzi się tam kilkaset tornad.

W Polsce trąby powietrzne pojawiają się głównie wiosną i latem. Najczęściej na południu - na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, zwłaszcza Podhalu. Żywioł może jednak także pustoszyć tereny centralnej Polski, szczególnie okolice Łodzi, oraz Kujawy.

Do zniszczeń dochodzi, kiedy lej z chmury burzowej dotknie ziemi. Prędkość wiru jest ogromna, sięga kilkuset kilometrów na godzinę. W centrum tornada gwałtownie spada ciśnienie atmosferyczne - nawet o 100 hektopaskali. Powstaje wielka siła ssąca, która wyrywa drzewa z korzeniami, okna i drzwi, zrywa dachy, przenosi samochody, wagony, ludzi i zwierzęta. Dochodzi do eksplozji budynków rozrywanych od środka z powodu nagłej różnicy ciśnień.

Theodore Fujita z Uniwersytetu w Chicago stworzył skalę mierzącą prędkość wiatru i zniszczenia powodowane przez tornada. To kwietniowe spod Świecia było niewielkie - najprawdopodobniej kategorii F1 (pierwszy stopień w skali Fujity). Trąba powietrzna kategorii F5 to już prawdziwa apokalipsa - wyrywa z fundamentów nawet największe budynki.

Piwnica albo wanna

W USA ludzie dowiadują się o zagrożeniu nawet na 20 minut przed nadejściem trąby powietrznej. U nas zwykle dopiero wtedy, kiedy ona zniszczy dom sąsiada. Polska nie ma systemu ostrzegania o tornadach, musimy więc trzymać się prostej zasady, że im ciemniejsza chmura, tym większe ryzyko. Kiedy już zobaczymy wir powietrzny, jest zwykle niewiele czasu na działanie. Co robić?

* Jak najszybciej zejdź do schronu, piwnicy albo schowaj się w centralnym pomieszczeniu domu

* połóż się w wannie i przykryj grubym kocem

* unikaj otwartej przestrzeni, nie zbliżaj się do szyb

* połóż się w rowie. Jeśli będziesz miał szczęście, trąba przejdzie bokiem, nie zabiją cię także latające odpadki

* nie próbuj obserwować tornada, filmować go ani robić zdjęć

* unikaj otwartych z obu stron tuneli, przejść pod drogami i kładkami, bo w takich ciasnych przelotach wiatr jeszcze przyspiesza.

Warren Faidley, autor "The Ultimate Storm Survival Handbook", wymienia główne przyczyny, z powodu których ludzie giną podczas tornada. Po pierwsze, nie zdają sobie sprawy z zagrożenia albo postanawiają je zignorować. Po drugie, nie wiedzą, jak się ratować albo zbyt późno podejmują działanie. Takich ofiar można byłoby uniknąć.

Niestety, Faidley pisze, iż ludzie też giną mimo tego, że postępują w obliczu żywiołu wzorowo. Bo mają pecha, że akurat znaleźli się w nieodpowiednim czasie i miejscu na drodze tornada.

F0: wybija szyby w domach, łamie drzewa, porywa nawet kilkusetkilogramowe przedmioty (prędkość wiatru: 64-115 km/godz.);

F1: powala największe drzewa, a mniejsze wyrywa z korzeniami. Spycha z drogi auta, zrywa dachówki, łamie słupy energetyczne (115-180 km/godz.);

F2: podnosi samochody, przyczepy kempingowe, zrywa całe dachy, wyrywa z korzeniami najpotężniejsze drzewa (180 - 252 km/godz.)

F3: porywa lekkie ciężarówki, doszczętnie niszczy domy (252 - 330 km/godz.)

F4: obraca w ruinę największe budynki, przenosi najcięższe ciężarówki (330 - 417 km/godz.)

F5: niszczy wszystko co napotka na swej drodze
* Tornada zabijają na świecie 400 osób rocznie


Źródło: Gazeta Wyborcza
http://wiadomosci.ga...55,5204802.html
  • 0

#2

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

F5: niszczy wszystko co napotka na swej drodze


No bez przesady moja teściowa ma na imię Kasia a nie F5 :o

Wracają do tematu problem trąb powietrznych w Polsce staje się bardzo gorący i sądze że czas się zabrać za opracowanie jakiegoś systemu wczesnego ostrzegania przeciwko tornadom i huraganom. Kasa się znajdzie wystarczy jak nasza ekipa rządząca ograniczy wyjazdy do Izraela. (np do dwóch razy w roku)
  • 0



#3

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Najlepsze schrony w Polsce to sa te nasze komunistyczne bloki z wielkiej plyty. Kazdy mowi, ze byle ziemia sie zatrzesie i wszystko runie jak domek z kart. Pamietam jak we wrzesniu 2004 roku w Suwalkach bylo trzesienie ziemi. I zadnych powaznych uszkodzen konstrukcji nie bylo, tylko niekiedy drobne pekniecia w elewacji. Przy tornadzie mysle, ze wytrzymalyby F3. Co jak co, ale w Polsce budujemy domy z betonu, a nie z dykty jak Amerykanie.
  • 0



#4

Matt'.
  • Postów: 440
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Najlepsze schrony w Polsce to sa te nasze komunistyczne bloki z wielkiej plyty.[...] Przy tornadzie mysle, ze wytrzymalyby F3.

Śmiem twierdzić, że wytrzymały by nawet F4, ale o tym niżej żeby nie dublować.

Co jak co, ale w Polsce budujemy domy z betonu, a nie z dykty jak Amerykanie.

Z pustaków głównie domy jak już ale masz racje, dlatego też nie musimy się obawiać aż tak jak Amerykanie.

F5: niszczy wszystko co napotka na swej drodze

Bez przesady. Będę się posiłkował wikipedią ale ręczę, że jest to jak najbardziej pewna informacja bo profesjonalne źródła też ją podają, z tym, że nie mogę akurat znaleźć artykułu odpowiedniego.

Tornado F5:
Nieprawdopodobne zniszczenia. Budynki o silnych szkieletach podniesione z fundamentów, przeniesione na znaczne odległości zniszczone; pociski o wielkości samochodów latają na odległość ponad 100 m; drzewa powyrywane; stalowo-żelazobetonowe konstrukcje dotkliwie zniszczone.

Nieprawdopodobne zniszczenia oczywiście dotyczą głównie zabudowań jednorodzinnych. Zresztą jak widać w końcówce budynki żelbetonowe czyli także nasze kochane betonowe bloki mają się w miare i przy takiej sile wiatru.

Edit:
Filmik (trąba powietrzna w Polsce): http://pl.youtube.co...h?v=XIF-vCL5NhM

Edit 2:
Obszary występowania tornad w Polsce

Dołączona grafika
  • 0

#5

Heavy_metal_Jezus_012.
  • Postów: 219
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

I tak w Ameryce jest najwęcej trąb powietrznych na świecie.
  • 0

#6

Matt'.
  • Postów: 440
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

I tak w Ameryce jest najwęcej trąb powietrznych na świecie.

A czy my tu rozmawiamy o Ameryce?
  • 0

#7 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

A nie mówiłem, że tak będzie?? W Polsce kiedyś tornad nie było w takich ilościach jak w roku 2006. Dziwię się, że wielu jeszcze kłóciło się na ten temat. Będzie ich więcej i będą silniejsze.
  • 0

#8

Jeden_z_Wielu.
  • Postów: 169
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tornada są niewiarygodne :D Często mam sny o tym ze w moim mieście powstają 4 tornada na raz i je nagrywam ;] Chciałbym kiedyś chociaż jedno zobaczyć, tylko lepiej nie w miejscu gdzie mieszkam, tylko tak na wyjeździe ;p Ocieplenie klimatu jednak robi swoje ;]
  • 0

#9 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Mi również tornada się śnią. Od bardzo dawna :)
  • 0

#10

Matt'.
  • Postów: 440
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Mi śniły się tylko raz w podobnej liczbie jak u Domala. Z Tym, że tworzyły się z dala od miasta. Było je widać ponieważ moja mieścina usytuowana jest na trzech wzniesieniach. Tylko jedno z nich uderzyło w miasto. Nic więcej nie pamiętam. Również muszę przyznać, że mnie fascynują, lecz nie chciał bym ich siły doświadczyć na własnej skórze. ;)
  • 0

#11

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziwne, mieszkam teoretycznie w jednym z najbardziej zagrożonych obszarów (małopolska) a mimo to jeszcze żadnego tornada nie widziałam (wykluczając mini-tornado powstające na ganku u mojej babci, zawsze gdy wiatr mocnej zawieje wszelkie paprochy i liście zaczynają poruszać się ruchem spiralnym w górę, zastanawiam się czy kiedyś nie wyniknie z tego coś większego bo ruch powietrza w tamtym miejscu jest co najmniej ciekawy) choć przyznam ,że spore wichury się zdarzały. Kilka sporych drzew już padło ich ofiarą.
Chciałabym kiedyś zobaczyć tornado na żywo, nawet wiem gdzie bym mogła się schować gdyby co - łazienka, małe pomieszczenie bez okien w samym środku domu. Jak na razie jednak tornado widziałam tylko w snach (raz nawet ogromne tornado porwało mnie rozwalając budynek w którym się znajdowałam, mimo to udało mi sie przeżyć bo przedostałam się do "oka" tornada gdzie wiatru nie było i tam przeczekałam aż tornado zniknie, fajna sprawa).
  • 0



#12

Matt'.
  • Postów: 440
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

nawet wiem gdzie bym mogła się schować gdyby co

Zawsze możesz wpaść do mnie xD nie masz daleko a betonowe komunistyczne kolosy są idealne na schronienie :mrgreen:
  • 0

#13

Mienso.

    Disturbed Mind

  • Postów: 268
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

zawsze gdy wiatr mocnej zawieje wszelkie paprochy i liście zaczynają poruszać się ruchem spiralnym w górę


Do dosyć częste zjawisko, ot zawirowanie wiatru ;) Niedawno obserwowałem to na własnym podwyrku
  • 0



#14

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

nawet wiem gdzie bym mogła się schować gdyby co

Zawsze możesz wpaść do mnie xD nie masz daleko a betonowe komunistyczne kolosy są idealne na schronienie :mrgreen:

Wiesz, jak zobaczę ,że zbliża się tornado to raczej nie uznam ,że 20minutowy spacerek do najbliższych bloków jest najlepszym rozwiązaniem xD

zawsze gdy wiatr mocnej zawieje wszelkie paprochy i liście zaczynają poruszać się ruchem spiralnym w górę


Do dosyć częste zjawisko, ot zawirowanie wiatru ;) Niedawno obserwowałem to na własnym podwyrku

Wiem o tym. Mimo to fajnie to wygląda ;)
  • 0



#15 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Ja to raczej schowam się pod ziemią :)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych