Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co stworzyło Boga ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
528 odpowiedzi w tym temacie

#481

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Powiedzmy, że Bóg był od zawsze.Tutaj pojawi się pytanie, 'jak od zawsze ? przecież wszystko ma swój początek', jak na to odpowiedzieć.?

Jeśli już założymy, że Bóg istnieje, to można powiedzieć, iż to Bóg mógł istnieć zawsze. To tak jak z z wszystkim, wszystko zawsze istniało, bo niemożliwe żeby nie istniało nic. Nawet jeśli nie ma fizycznej definicji tego czegoś, to jednak to istnieje.

Przypuścmy że pojęcie czasu nie istnieje.Więc w takim razie coś już mogło nie mieć swojego początku.

No nie istnieje. A wyżej przedstawiłem już coś.

Tylko jak przyjąć do wiadomości nieistnienie czasu?

Zabij się, a się dowiesz. Albo pomedytuj, czy tam idź się pomódl i wejdź w głęboką interakcję ze swym Bogiem :).

Czas jest to rzecz która jest nienamacalna, czyli można ją porównać z czymś co nieistnieje.

Myśli też są nienamacalne, nie da się ich zdefiniować, świadomość tak samo. Jednak istnieją.

Czasu nie możemy, dotknąc, zwazyć...mozemy zobaczyć jedynie jego efekty.

Myśli i świadomości nie możesz dotknąć i zważyć, możesz zobaczyć tylko i wyłącznie jego efekty.


I tutaj sie pojawia paradoks.Jak coś czego nie mozemy zwazyć, zobaczyć itd. może istnieć ? Może czas jest Bogiem.Czas musiał być przecież od zawsze.O ile w ogóle istnieje..

Tak, może. Natomiast czas może być Bogiem.


Ogólnie nie lubię tego typu tematów, prowadzą do niczego, nic się tu nie osiąga, po prostu bzdura, pseudofilozoficzna bzdura. Jak chcecie rozumieć coś wychodzącego poza normy nauki ?, przecież to już kwestia wiary, a wy chcecie to traktować w ramach naukowych O_O.

Użytkownik owerfull edytował ten post 13.01.2013 - 07:32

  • 0

#482

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

W pełni sie zgadzam z ostatnim akapitem. :-) Wszelkie dywagacje o pochodzeniu Boga są kompletnie bez sensu. Po pierwsze, nie wiemy czy ON naprawdę istnieje - to kwestia wiary. Po drugie - tak czy siak nie mamy szans nawet po części zrozumieć/poznać jego istotę, bo musielibyśmy się z nim zrównać. Po trzecie - nie spełniając dwóch pierwszych, rozmowa o pochodzeniu Boga nie ma jakiejkolwiek podstawy.
  • 0

#483

GuardAngel.
  • Postów: 373
  • Tematów: 37
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nikt nie oczekuje, że pies połączy się z internetem i będzie czytał serwis informacyjny. Nie dlatego, że informacji z serwisu nie da się zrozumieć, ale dlatego, że przekracza to możliwości psa. Podobnie jest z Bogiem – przekracza On nasze ludzie możliwości i nie jesteśmy w stanie w pełni Go zrozumieć. Nie możemy umieścić Go w laboratorium i poddać testom.

Bóg stworzył mężczyzn i kobiety na swoje podobieństwo. W rezultacie, potrafimy kochać, myśleć, wnioskować i cieszyć się przyjaźnią. Jesteśmy Jego dziełem, nie powinniśmy więc wpadać w pułapkę myślenia o Nim przez pryzmat naszych własnych wyobrażeń.

My jesteśmy ograniczeni, Bóg jest nieskończony i nieograniczony przestrzenią oraz czasem. My urodziliśmy się i pewnego dnia umrzemy, Bóg zaś nie ma początku i końca. Nie został stworzony przez kogoś lub coś. Nasz umysł nie potrafi tego ogarnąć, podobnie jak nie jesteśmy w stanie zrozumieć tego, że gwiazdy są niepoliczalne a nasze ciała składają się z miliardów komórek. Wszystko, co znamy, rozpoczyna się i kończy, ale Bóg nie ma początku i nie będzie miał końca.

Biblia mówi, że Bóg to „Król królów, Pan panów, jedyny, który ma nieśmiertelność, który mieszka w światłości niedostępnej, którego nikt z ludzi nie widział i widzieć nie może; jemu niech będzie cześć i moc wieczna" (1 Tym. 6:15-16). Gdybyśmy byli w stanie w pełni Go zrozumieć, to albo On nie byłby Bogiem, albo my nie bylibyśmy ludźmi.

Istnieje pokusa, aby zredukować Wszechmocnego Boga do poziomu czegoś, co jesteśmy w stanie pojąć. To sedno bałwochwalstwa. To tworzenie boga na nasze własne podobieństwo – boga, nad którym będziemy mogli jakoś zapanować. Jeśli myślimy, że Bóg miał początek, to zakładamy, że jest istotą podobną do nas. Ale On jest większy od wszystkiego, co stworzył.








  • 0

#484

Torek.
  • Postów: 696
  • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nikt nie oczekuje, że pies połączy się z internetem i będzie czytał serwis informacyjny. Nie dlatego, że informacji z serwisu nie da się zrozumieć, ale dlatego, że przekracza to możliwości psa. Podobnie jest z Bogiem – przekracza On nasze ludzie możliwości i nie jesteśmy w stanie w pełni Go zrozumieć. Nie możemy umieścić Go w laboratorium i poddać testom.

Nie rozumiem analogi, bynajmniej dlatego, że jej nie ma.

Bóg stworzył mężczyzn i kobiety na swoje podobieństwo. W rezultacie, potrafimy kochać, myśleć, wnioskować i cieszyć się przyjaźnią. Jesteśmy Jego dziełem, nie powinniśmy więc wpadać w pułapkę myślenia o Nim przez pryzmat naszych własnych wyobrażeń.

Czyli Bóg nie jest idealny, skoro stworzył nas na swoje podobieństwo.

My jesteśmy ograniczeni, Bóg jest nieskończony i nieograniczony przestrzenią oraz czasem.

Jakieś dowody będą, czy będziesz wymyślał tezy bez pokrycia?

My urodziliśmy się i pewnego dnia umrzemy, Bóg zaś nie ma początku i końca.

Skoro nie ma początku i końca to nie istnieje.

Nasz umysł nie potrafi tego ogarnąć, podobnie jak nie jesteśmy w stanie zrozumieć tego, że gwiazdy są niepoliczalne a nasze ciała składają się z miliardów komórek.

Jak już, to ty nie umiesz ogarnąc. Swoją drogą my nie posiadamy miliardów komórek:

Liczba komórek - Dorosły człowiek składa się z około 100 bilionów komórek. Przy urodzeniu ma ich około 2 bilionów. Przez całe życie człowieka komórki obumierają i są tworzone na nowo. Tylko komórki nerwowe żyją tak długo jak organizm.

Źródło:
http://pl.shvoong.co...zmu-człowieka/

Wszystko, co znamy, rozpoczyna się i kończy, ale Bóg nie ma początku i nie będzie miał końca.

Uwierzcie mi, że tak jest, bo tak jest, bo tak. I jeśli wszysko ma swój początek i koniec to Bóg także.

Biblia mówi, że Bóg to „Król królów, Pan panów, jedyny, który ma nieśmiertelność, który mieszka w światłości niedostępnej, którego nikt z ludzi nie widział i widzieć nie może; jemu niech będzie cześć i moc wieczna" (1 Tym. 6:15-16).

I co z tego ma wynikać?

Gdybyśmy byli w stanie w pełni Go zrozumieć, to albo On nie byłby Bogiem, albo my nie bylibyśmy ludźmi.

Znam lepszą wersją. Boga nie ma, a my dalej jesteśmy ludźmi.

Istnieje pokusa, aby zredukować Wszechmocnego Boga do poziomu czegoś, co jesteśmy w stanie pojąć.

Nie pokusa, a potrzeba, gdyż aby powszechnie było uznane, że Bóg istnieje, trzeba udowodnić jego egzystencję. Po za tym nigdzie nie widzę tutaj "redukowania" to już twój wymysł.

To sedno bałwochwalstwa.

Polecam się zapoznać z terminem słowa "bałwochalstwo", gdyż wypowiadanie je w znaczeniu negatywnym do zachowań innych osób pokazuje twoją niewiedzę, bądź brak zrozumienia definicji.

To tworzenie boga na nasze własne podobieństwo – boga, nad którym będziemy mogli jakoś zapanować.

Ależ bzdury. Podważanie wyssanych z palca "teorii" nie jest tworzeniem czegoś na własne podobieństwo i zapanowaniem nad tym, jak ty nie wiadomo czemu sądzisz, tylko eliminowaniem nielogicznych i nie mających nic wspólnego z rzeczywistością wymysłów stworzonych przez ludzi w dawnych i dawniejszych czasach.

Jeśli myślimy, że Bóg miał początek, to zakładamy, że jest istotą podobną do nas.

Znajdź mi w takim razie coś, co nie ma początku, a co jest udowodnione, że istnieje.


Ogólnie cały ten post mógłbym skwitować pytaniem "Skąd to wiesz?", ale za to pewnie dostałbym warna. Hipotezy wyssane z Biblii czy też z palca, które równie dobrze mogą zostać użyte w pierwszej lepszej bajce badź książce fantasy. Tam również wymyśla się świat na tej podstawie.
  • 0

#485

Antymateria.
  • Postów: 392
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

boga stworzyli ludzie

To jest bardzo wartościowa i krótka wypowiedź.
Jestem ateistą.Więc nawet zakładając że istnieje Bóg a wszystko ma początek i koniec czyli co stworzyło Boga? Coś co stworzyło Boga nie było by czym innym niż Bogiem Boga ? I tak w nieskończoność więc to raczej nie ma najmniejszego sensu.Ale jeśli coś ma początek ma i koniec więc teza Bóg stworzył wszechświat po czym nastąpił jego koniec to jeszcze bardziej dziwne ale obydwie teorie nie mają najmniejszych szans.Wszechświat powstał z wielkiego wybuchu a co spowodowało wielki wybuch ?Tego nie wie nikt Bo jeśli wszystko zaczęło się razem z wielkim wybuchem to przed nim nic nie było.Chociaż ja myślę że jednak przed wielkim wybuchem chyba płynął czas ale nie było jeszcze materii i przestrzeni itd.Więc zakończę na cytacie

boga stworzyli ludzie

Bo na Boga nie ma żadnych dowodów nikt go nie widział nikt go nie słyszał,nie czuł ani nie zrobił zdjęcia.W przeciwieństwie do innych zjawisk paranormalnych np.duchów czy UFO są zdjęcia są ludzie którzy je widzieli i czuli.

Jeśli chodzi o duchy to można zawsze poddać je próbie urządzając seans spirytystyczny albo po prostu"kusić los" tak samo można zrobić z Bogiem. Bo w końcu to są "postacie mistyczne"Chociaż szansa powodzenia w związku z Bogiem jest równa zeru...

Użytkownik Stoner edytował ten post 13.01.2013 - 20:31

  • -1

#486

GuardAngel.
  • Postów: 373
  • Tematów: 37
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Znajdź mi w takim razie coś, co nie ma początku, a co jest udowodnione, że istnieje.


Wszechświat.
  • 0

#487

Torek.
  • Postów: 696
  • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@GuardAngel

Wszechświat.

Jaja sobie robisz?
  • 0

#488

Antymateria.
  • Postów: 392
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wszechświat miał początek....
i pewnie będzie mieć i swój koniec.

Wszystko co jest rzeczywiste ma początek i koniec:ludzie i zwierzęta rodzą się i umierają,maszyny zostają zaprogramowane i się po czasie psują,słońce świeci i za 5 mld lat "umrze",A dinozaury... i wiele wiele innych przypadków mam na myśli.

"Bóg jest oznaką ludzkiej słabości" Albert Einstein

Użytkownik Stoner edytował ten post 13.01.2013 - 20:36

  • 0

#489

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

To wcale nie jest udowodnione. ;) W końcu mówi się o TEORII Wielkiego Wybuchu...

A co do śmierci - dla Ciebie może i jest swoisty "początek" i "koniec". Dla mnie to tylko transformacja energii. Czyli nie ma owych pojęć.

Użytkownik Lia edytował ten post 13.01.2013 - 20:36

  • 0

#490

Torek.
  • Postów: 696
  • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@Lia
A ile razy ja mam ci wklejać, czym jest teoria naukowa, byś w końcu zrozumiała o co chodzi, a nie wypisywała swoje racje?

A co do śmierci - dla Ciebie może i jest swoisty "początek" i "koniec". Dla mnie to tylko transformacja energii. Czyli nie ma owych pojęć.

Nawet jeśli to transformacja energii, to i tak czas bycia człowiekiem się skończył i dalej nim nie jest.

Użytkownik Torek edytował ten post 13.01.2013 - 20:41

  • 0

#491

Antymateria.
  • Postów: 392
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ja nie powiedziałem że po śmierci nie ma nic, jestem ateistą wierzącym w duchy.Jedno drugiego nie wyklucza.
A skąd możemy wiedzieć że Biblia jest prawdziwa ?Bo w końcu z niej dowiadujemy się właśnie o Bogu.Albo to jest starożytna książka fantasy albo to jedna wielka mistyfikacja.

Użytkownik Stoner edytował ten post 13.01.2013 - 20:43

  • 0

#492

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

To znaczy, że forum nie służy do wymiany poglądów, dzielenia się swoim zdaniem...? Bo dla mnie jest jasne, że Wszechświat, istota Boga/Absolutu to pojęcia, których nigdy do końca nie poznamy i zakładanie za pewnik oraz określanie pojęć "początek" i "koniec" jest bezsensowne. Można tylko snuć domysły, tworzyć kolejne teorie.

@up Nie wyznaję żadnej religii, więc się na ten temat nie wypowiadam.

Użytkownik Lia edytował ten post 13.01.2013 - 20:45

  • 0

#493

Antymateria.
  • Postów: 392
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Tu każdy może powiedzieć co chce na dany temat.
Z tego co widzę to raczej pytanie powinno brzmieć "Czy Bóg istnieje?" a nie "Kto go stworzył?" dopiero po odpowiedzi na to pierwsze można się zastanawiać nad drugim.

Użytkownik Stoner edytował ten post 13.01.2013 - 20:51

  • 0

#494

Torek.
  • Postów: 696
  • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@Lia

To znaczy, że forum nie służy do wymiany poglądów, dzielenia się swoim zdaniem...?

Nie służy ono na pewno do przekształcania definicji na własną korzyść, bądź celowej chęci nie doinformowania się czy zrozumienia danej kwestii. Po za tym definicja danego słowa, bądź słow nie zależy od zdania dyskutujących tylko od ogólnie przyjętej formuły.

Bo dla mnie jest jasne, że Wszechświat, istota Boga/Absolutu to pojęcia, których nigdy do końca nie poznamy i zakładanie za pewnik oraz określanie pojęć "początek" i "koniec" jest bezsensowne.

Za tym, że wszystko ma swój początek stoi wszystko to, co nas otacza, a za Bogiem chyba nic, oprócz pseudofilozoficznej i pseudonaukowej gadaniny (wyjątkiem jest chyba stworzenie świata wg. Biblii, bo coś tam się pokrywa z nauką).
@Stoner

Z tego co widzę to raczej pytanie powinno brzmieć "Czy Bóg istnieje?" a nie "Kto go stworzył?" dopiero po odpowiedzi na to pierwsze można się zastanawiać nad drugim.

Jeśli przyjmie się na moment założenie, że Bóg istnieje to można postawić pytanie "Co go stworzyło?".

Użytkownik Torek edytował ten post 13.01.2013 - 20:52

  • 0

#495

Lia.
  • Postów: 412
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nie służy ono na pewno do przekształcania definicji na własną korzyść, bądź celowej chęci nie doinformowania się czy zrozumienia danej kwestii. Po za tym definicja danego słowa, bądź słow nie zależy od zdania dyskutujących tylko od ogólnie przyjętej formuły.

No to żeś mnie rozśmieszył. To znaczy, że nie mam prawa mieć własnego zdania na temat pojęć "początku" i "końca", bo jest jedna utarta definicja? Dobrze, że jeszcze nie panuje tu taki rygor wobec wiary, bo strach pomyśleć co by było...
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych