Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co stworzyło Boga ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
528 odpowiedzi w tym temacie

#1

Bobek.
  • Postów: 476
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Witam.!

Chciałbym omówić z Wami temat, który niezmiernie mnie nurtuje.A mianowicie, gdy w dyskusji o powstaniu świata, kazdy wierzący człowiek powie, 'bo świat stworzył Bóg' natomiast standardową odpowiedzią 'bezboznika' jest 'a co, lub kto stworzyło Boga.
Więc w takim razie (co, kto) stworzyło Boga ? jakie zdanie macie na ten temat.?

Ze swojej strony przytocze własną teorie.

Powiedzmy, że Bóg był od zawsze.Tutaj pojawi się pytanie, 'jak od zawsze ? przecież wszystko ma swój początek', jak na to odpowiedzieć.?
Przypuścmy że pojęcie czasu nie istnieje.Więc w takim razie coś już mogło nie mieć swojego początku.
Tylko jak przyjąć do wiadomości nieistnienie czasu?
Czas jest to rzecz która jest nienamacalna, czyli można ją porównać z czymś co nieistnieje.
Czasu nie możemy, dotknąc, zwazyć...mozemy zobaczyć jedynie jego efekty.
I tutaj sie pojawia paradoks.Jak coś czego nie mozemy zwazyć, zobaczyć itd. może istnieć ? Może czas jest Bogiem.Czas musiał być przecież od zawsze.O ile w ogóle istnieje..



Ale to TYLKO moje przemyślenia, mogą zawierac wiele sprzeczności, ponieważ ciężko ogarnąć tak zagadkową i pełną paradoksów sprawę.
  • 9

#2

Sabaku No Gaara.
  • Postów: 560
  • Tematów: 97
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Moje zdanie na ten temat jest proste: skoro Bóg według teistów istnieje od zawsze (nic go nie stworzyło), to dlaczego wszechświat nie może ot tak sobie istnieć od wieki wieków? Czym różni się wszechświat od Boga? Podobno wszystko musi mieć swego konstruktora, podobno nic nie powstaje samoistnie, podobno wszystko ma początek. Niestety tak być nie musi. Bóg jest wyjątkiem od reguły, ale ten jeden malutki wyjątek buduje mą teorię - Bóg do powstania wszechświata nie był niezbędny, bo wszystko wydarzyło się bez jego ingerencji.
Powtarzam: jeśli Bóg, to dlaczego nie wszechświat? Czym ci dwaj się różnią?
  • 2

#3

Bobek.
  • Postów: 476
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

' Bóg jest wyjątkiem od reguły, ale ten jeden malutki wyjątek buduje mą teorię - Bóg do powstania wszechświata nie był niezbędny, bo wszystko wydarzyło się bez jego ingerencji.
Powtarzam: jeśli Bóg, to dlaczego nie wszechświat? Czym ci dwaj się różnią? '


Bóg był wg. ludzi, konstruktorem wszystkiego.Wszechświata, każdej planety, umysłów, dusz itd.
Jednak człowiek ma nikłe pojęcie o Bogu.Więc Twoja teoria dwóch odrębnych rzeczy (wszechświata, i Boga) może być słuszna.

Czym ci dwaj się różnia. ?

Żeby wiedzieć czym wszechświat różni się od Boga, trzeba się dowiedzieć kim jest Bóg.
Jeśli Bóg jest konstruktorem WSZYSTKIEGO, ów wszechświat jest jego dziełem.
  • 1

#4

above.
  • Postów: 509
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dobre pytanie, na ktore pewnie wielu filozofow by potracilo głowy hehe, probując zanelzc odpowiedź.
  • 0

#5

Danzal.
  • Postów: 16
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Poprostu wszechświat istnieje od zawsze =] Ciężko pojąć?? No cóż... mogę powiedzieć jedno: mnie też! ;p
  • 0

#6

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Kiedyś szukając po necie za jakimś pytaniem natknąłem się przypadkiem na to, moim zdaniem dość interesująca odpowiedź. Aż sobie ją zapisałem na dysku :)

Pytanie: Kto stworzył Boga? Jak powstał Bóg?

Odpowiedź: Ateista Bertrand Russell w swojej książce pt. „Dlaczego nie jestem chrześcijaninem” napisał, że jeśli prawdą jest, że wszystko musi mieć jakąś przyczynę, Bóg również musi mieć przyczynę. Wywnioskował stąd, że jeśli Bóg musiał powstać z jakiejś przyczyny, nie jest On Bogiem (a jeśli Bóg nie jest Bogiem, nie ma prawdziwego Boga). Te słowa oczywiście są bardziej wyszukane od dziecięcego pytania: „Kto stworzył Boga?” Nawet dziecko wie, że nic nie powstaje z niczego. Zatem jeśli Bóg jest „czymś”, musi On posiadać jakąś przyczynę.

Pytanie to jest dość podchwytliwe: uznaje fałszywe stwierdzenie, że Bóg został stworzony, i dodaje do niego refleksję nad tym, kto mógł to zrobić. Zupełnie tak, jak gdybyśmy spytali „Jak smakuje niebieski kolor?” Niebieski nie jest czymś, co można zakwalifikować do zapachów, zatem pytanie samo w sobie jest błędne. Podobnie, Bóg nie jest rzeczą, która została stworzona, powstała czy posiada przyczynę. Bóg jest osobą, która nie została stworzona i nie posiada przyczyny- On po prostu istnieje.

Skąd to wiemy? Cóż, wiemy to dlatego, że nie może istnieć nic. Więc jeśli kiedykolwiek był taki czas, że nie istniało absolutnie nic na świecie, musiał nastać czas, że coś musiało powstać. Rzeczy istnieją. Zatem skoro nigdy nie istniało nic, zawsze musiało istnieć coś. Tym wiecznie istniejącym czymś, lub raczej kimś, jest Bóg.


  • 2



#7

Matt'.
  • Postów: 440
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Więc w takim razie (co, kto) stworzyło Boga ?

Jeśli Bóg istnieje a w tym temacie pytając kto Go stworzył zakładamy, że istnieje to musimy Go rozpatrywać jako prawdziwego Boga. Wynika z tego jasno, że nikt/nic nie stworzyło Boga bo był On od zawsze.

Jeśli było inaczej i coś/ktoś stworzył Boga to Bóg już prawdziwym Bogiem nie jest bo jest wyższa siła sprawcza, która automatycznie staje się nowym prawdziwym Bogiem.

Edit
@up widzę mnie wyprzedził ;)
  • 1

#8

IO.
  • Postów: 256
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Sabaku mam bardzo podobne zdanie. Wyciągacie pseudologiczny wniosek, że wszechświat musiał być stworzony. Przez kogo? - Przez Boga! Ale w takim razie, czy on też nie musiałby być stworzony? Nie, Boga to nie dotyczy, on istnieje od zawsze.
Czy nie moglibyśmy, w zgodzie z brzytwą Ockhama, skończyć o jeden krok wcześniej, tz. na wszechświecie? Po co tu wciskać jeszcze jakiś absolut?
  • 0

#9

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

A znacie teorię o Bogu zapchajdziurze ? Wszystko to czego do dziś nie wyjaśniła nauka (a zostało tego malutko) przypisujemy jednemu fenomenowi ! Bóg tak chciał.
  • 7



#10

Bobek.
  • Postów: 476
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

'Odpowiedź: Ateista Bertrand Russell w swojej książce pt. „Dlaczego nie jestem chrześcijaninem” napisał, że jeśli prawdą jest, że wszystko musi mieć jakąś przyczynę, Bóg również musi mieć przyczynę. Wywnioskował stąd, że jeśli Bóg musiał powstać z jakiejś przyczyny, nie jest On Bogiem (a jeśli Bóg nie jest Bogiem, nie ma prawdziwego Boga). Te słowa oczywiście są bardziej wyszukane od dziecięcego pytania: „Kto stworzył Boga?” Nawet dziecko wie, że nic nie powstaje z niczego. Zatem jeśli Bóg jest „czymś”, musi On posiadać jakąś przyczynę.

Pytanie to jest dość podchwytliwe: uznaje fałszywe stwierdzenie, że Bóg został stworzony, i dodaje do niego refleksję nad tym, kto mógł to zrobić. Zupełnie tak, jak gdybyśmy spytali „Jak smakuje niebieski kolor?” Niebieski nie jest czymś, co można zakwalifikować do zapachów, zatem pytanie samo w sobie jest błędne. Podobnie, Bóg nie jest rzeczą, która została stworzona, powstała czy posiada przyczynę. Bóg jest osobą, która nie została stworzona i nie posiada przyczyny- On po prostu istnieje.

Skąd to wiemy? Cóż, wiemy to dlatego, że nie może istnieć nic. Więc jeśli kiedykolwiek był taki czas, że nie istniało absolutnie nic na świecie, musiał nastać czas, że coś musiało powstać. Rzeczy istnieją. Zatem skoro nigdy nie istniało nic, zawsze musiało istnieć coś. Tym wiecznie istniejącym czymś, lub raczej '

Samo stwierdzenie że Bóg powstał, odrazu nam mówi że coś stoi wyżej od niego.
Coś nie może ot tak sobie poprostu zawsze istniec, coś musi miec przyczyne, stwórce.
Hmm...'tym wiecznie istniejącym czymś, lub raczej kimś jest Bóg'.Czyli idąc dalej tym tokiem myślenia czas nie istnieje.Jeśli coś może istnieć od zawsze, tzn. że sie nie starzeje, i nie podlega pojęciu czasu.

Czas to tylko bieg wydarzeń, coś się starzeje, niszczy....Jesli bóg istnieje, to na pewno nie podlega temu procesowi, jest poza czasem...
  • 0

#11

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ciekawe rzeczy tatik mówisz ;>
W innym temacie jeden, a nawet dwóch panów twierdzi, że nauka nie wie wielu rzeczy ;)
Ale to już inna sprawa, nie dotyczy tego tematu.

--------------

Jeśli coś stworzyło Boga, to automatycznie normalne jest pytanie co stworzyło to co stworzyło Boga i tak bez końca.
Więc Boga albo nie ma, albo istnieje od zawsze - jeszcze mój drobny komentarz do tego co zacytowałem.
Zresztą to powiedział Matt'.
  • 0



#12

Heavy_metal_Jezus_012.
  • Postów: 219
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To jest taki temat, na który nikt niezna odpowiedzi. Zbyt trudno to pojąć człowiekowi.
  • 0

#13

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ciekawe rzeczy tatik mówisz ;>


Przełom nastąpi gdy się uda sklonować człowieka i wyjdzie na jaw że ma duszę :mrgreen: Ale to już inna historia !
Nie wyprzedzajmy faktów.

Moje wybitne zdolności paranormalne :mrgreen: podpowiadają mi że temat będzie arcy ciekawy.
  • 0



#14

pazuzu.
  • Postów: 767
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

boga stworzyli ludzie
  • 11

#15

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

O tych ciekawych rzeczach chodziło mi raczej o ten kawałek o nauce :-P
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych