Skocz do zawartości


Dziwna barwa ksiezyca


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Zauwazylem ze od kilku dni nasz ksiezyc ma dziwna barwe.Przez ostatnie dni ma barwe pomaranczowa a poznymi nocami mozna zobaczyc go w barwie pomaranczowej wpadajacej w czerwien. Brat kilka dni temu obudzil mnie w nocy i powiedzial ze ksiezyc ma dziwny kolor.wiec cyknalem 2 zdjecia PENTAX`em Optio 60: 6MP 3x zoom 7.5mm - 22.5mm. aparat jest jako tako do bani, wiec nie wiem czy te zdjecia beda was interesowac.

Dołączona grafika
Dołączona grafika

Nie jestem ekspertem w tych kwestiach wiec chcialem sie dowiedziec : czy moze miec to zwiazek ze zmianami zachodzacymi na sloncu, czy jest to efekt coroczny o tej porze roku.wczesniej jakos nie zwrocilem na to uwagi.

Gdy zauwaze jeszcze raz barwe padajaca w czerwien to zrobie zdjecie i tu pokaze. czekam na opinie :smile:
  • 0

#2

Halley.
  • Postów: 316
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja wiem. Patrzę w niebo codziennie, uwielbiam to. Ale u mnie księżyc ma zwykłą barwę. Może to jakieś zanieczyszczenia atmosfery blisko miejsca gdzie mieszkasz?
  • 0

#3

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Też nie jestem ekspertem w tej materii ale już kiedyś zaobserwowałem takiej barwy księżyc.Jak wiadomo księżyc świeci światłem odbitym.Może to zależy od pory roku i od specyficznego ułożenia księżyca względem Słońca.Może wpływ na to mają plamy słoneczne.Tu musi się wypowiedzieć expert.
  • 0



#4

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Na barwę księżyca mają wpływ czynniki:

Skład atmosfery między nim a obserwatorem (zmienia się zncznie na terenach cywilizowanych).
Grubość atmosfery (dlatego ciała niebieskie schodzące za horyznot zmieniają barwę).
W niewiekim stopniu, odległość od Słońca.

Plamy słoneczne mają wpływ rzędu 0.0000000001% pewnie. Nie więcej.
  • 0

#5

Guliwer.
  • Postów: 548
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hmm ... szczerze mówiąc to trochę się gapiłem ostatnio w księżyc ... jak zwykle zresztą :) i nie zauważyłem nic takiego odbiegającego od przyjętej normy. Możliwe że to coś w atmosferze wisi i przez to miałeś taki obraz tego, tak mi się wydaje. Ale nie jestem na 100% pewien.
  • 0

#6 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

mozliwe ze jest tak jak mowicie...ale czemu ksiezyc zmienia barwe na pomaranczowo-czerwona? tego nie rozumiem...
  • 0

#7

dj_cinex.

    VRP UFO Researcher

  • Postów: 3305
  • Tematów: 412
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 20
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wczoraj był identyczny jak na fotkach w 1wszym poście ...

Odszedłem od kompa ... idę ścielać ... lukam w okno a tam - pomarańczowy Moon - powiem szczerzę, że to był dla mnie niecodzienny widok :surprised:
  • 0



#8

turrkus.
  • Postów: 851
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja w ostatnich dniach zadnego pomaranczowego ksiezyca na niebie nie widzialem. To chyba bedzie jednak wina zanieczyszczen powietrza na danym obszarze
  • 0

#9

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Kolor może być bardzo różny, bo zależy to od tego jakie związki chemiczne w atmosferze pochłaniają światło. Po prostu. To jak z filtrami kolorów w photoshopie.
  • 0

#10 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Indoctrine ..mieszkam w Pabianicach prawie od zawsze i nigdy nie zdarzylo mi sie obserwowac takich kolorow...tymbardziej podchodzace w czerwien.
  • 0

#11

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A ja mieszkam w Warszawie i widziałem już wszelkie możliwe odcienie, od białego po prawie czerwony.

Zapewniam Cię, że nie ma w tym zjawisku nieczego dziwnego.
Nie staraj się na siłę wszędzie doszukiwać tajemnicy.

P.S. Widziałeś pewnie kiedyś zachód słońca, co? Czemu słońce jest takie duże i czerwone wtedy?
  • 0

#12

Guliwer.
  • Postów: 548
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Postaram się wykombinować aparat i poczatuje troszkę przy oknie dziś nocą, może będzie to widoczne :) Mi jeśli już to zdarzało się księżyca nieco inne kolorystycznie czasem aury widzieć, nic szczególnego.
  • 0

#13

dj_cinex.

    VRP UFO Researcher

  • Postów: 3305
  • Tematów: 412
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 20
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ja w ostatnich dniach zadnego pomaranczowego ksiezyca na niebie nie widzialem. To chyba bedzie jednak wina zanieczyszczen powietrza na danym obszarze


Ja mieszkam blisko morza ...

Gdzie jak gdzie ... ale u mnie to zanieczyszczeń nie ma 8)
  • 0



#14

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tak sądzisz Cinex? A ja Ci gwarantuję, że na pewnych wysokościach masz całkiem ładny przekrój przez tablicę mendelejewa.
  • 0

#15

Rickson.
  • Postów: 20
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

muhad masz rację co do tej dziwnej barwy księżyca-ale po kolei:po lekturze forum nt. komety Schwassman-Wachman zainstalowałem sobie program o nazwie Starry Night,żeby mniej więcej zlokalizować te odłamki.Wg programu miały być dobrze widoczne,mniej więcej w kierunku wschodnim więc około północy uzbrojony w lornetkę(niestety nic lepszego nie posiadam) wyszedłem na spacer.Poszedłem w miejsce,gdzie nie ma blisko latarnii itd ale komety nie mogłem zlokalizować bo niebo było cholernie jasne,widoczne były tylko 3-4 gwiazdy.Zrezygnowany odwróciłem się i normalnie włosy mi dęba stanęły,gdy spojrzałem na księżyc-miał barwę pomarańczową,to on tak rozświetlił niebo,że nie było widac gwiazd.Było w nim coś dziwnego-barwa i kształt jakich nigdy dotąd nie widziałem...
PS a może to moje wrażenie było spowodowane tym,że byłem sam w miejscu,gdzie jest ciemno i zero innych ludzi?Może dlatego księżyc wydał mi się dziwny;w każdym razie pospiesznym krokiem wróciłem do domu;) Dzisiaj z obserwacji nic nie wyjdzie bo niebo jest zachmurzone ale jak będzie taka możliwość to i ja cyknę jakieś fotki i wstawię na forum.Pozdrawiam
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych