Skocz do zawartości


Zdjęcie

Projekt LHC - Wielki Zderzacz Hadronów - CERN


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
303 odpowiedzi w tym temacie

#241

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Już wiadomo, kto uruchomi zderzacz hadronów, który może zniszczyć świat. Do zagłady mogą przyłożyć ręce polscy inżynierowie.

Dziennik jak zwykle popisuje się swoim ciemniactwem...

P.S: Dodam, że prof. Marek Jeżabek jest świetnym wykładowcą. Mechanikę kwantową wykładaną przez niego do dziś bardzo dobrze wspominam.
  • 0



#242 Gość_Sync.InC

Gość_Sync.InC.
  • Tematów: 0

Napisano

Czytałem o tym akceleratorze już wiele razy urządzenie na początku zszokowało mnie swoimi rozmiarami.Ale od razu zacząłem się zastanawiać czy nie zagrozi to Ziemi lecz zdanie naukowców jest jednoznaczne:czarne dziury jeśli nawet powstaną nie zagrożą Ziemi ponieważ będą zbyt małych rozmiarów i będą istniały zbyt krótko aby mogły nam zagrozić.Sam jestem ciekaw ile to nam wyjaśni a może być naprawdę ciekawie jeśli uda się odtworzyć warunki w których powstała ziemia.
  • 0

#243

Damek_90.
  • Postów: 42
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wie ktoś kiedy planują następną próbę, bo z niepewnych źródeł usłyszałem, że w okolicach jesieni dopiero?
  • 0

#244

shizo91.
  • Postów: 10
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wielki Zderzacz Hadronów rusza ponownie
Wielki Zderzacz Hadronów najpotężniejsza na świecie maszyna do eksperymentów fizycznych znowu rusza. Rozpoczęły się testy przed ponownym włączeniem urządzenia. Dziś podziemny akcelerator zwiedzał prezydent Lech Kaczyński.
Wielki Zderzacz Hadronów, LHC (z ang. Large Hadron Collider) jest największym na świecie akceleratorem cząstek (hadronów). Mieści się ok. 100 metrów po ziemią na terenie Szwajcarii i Francji w pobliżu Genewy.

Jak mówił dziennikarzom fizyk pracujący w CERN (Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek) dr Andrzej Siemko, jest to najbardziej złożone urządzenie, jakie człowiek do tej pory wymyślił. Dlatego jego włączanie - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - potrwa aż do jesieni. - To nie jest coś takiego, że to włączymy i będzie działało. Sam proces uruchamiania trwa wiele miesięcy. W tym tygodniu się rozpoczął - podkreślił Siemko.
REKLAMA


Lech Kaczyński w czasie wizyty w CERN rozmawiał z pracującymi tam polskimi naukowcami. Po części oficjalnej i wpisaniu się do księgi pamiątkowej prezydent oraz towarzyszące mu osoby musieli włożyć niebieskie kaski, by zjechać sto metrów pod ziemię, gdzie znajduje się urządzenie.

- Robi wrażenie, natomiast to, co jest najistotniejsze, poza celami edukacyjnymi, innowacyjnymi to filozoficzne aspekty tych eksperymentów - dzielił się swoimi wrażeniami prezydent. Jego żona Maria komentowała pod ziemią: "To jest magia".

Jak to wszystko działa? W 27-kilometrowej rurze za pomocą fal radiowych przyspieszane są dwie przeciwbieżne wiązki cząstek elementarnych (przeważnie protonów). Osiągają one niemal prędkość światła, a następnie zderzają się ze sobą.

Zderzające się protony rozpadają się, a następnie tworzą się inne cząstki. Naukowcy, obserwując, co powstaje w wyniku zderzeń, mogą dokładniej poznać właściwości poszczególnych cząstek oraz wzajemne oddziaływania między nimi.

We wrześniu zeszłego roku uruchomiono maszynę, jednak kilka dni później okazało się, że nastąpiła awaria i eksperymenty nie mogły być kontynuowane.

- Staramy się zobaczyć coś, czego nikt inny jeszcze nie widział - tłumaczył dziennikarzom sens eksperymentów Siemko. Zderzacz porównał do gigantycznego mikroskopu, za pomocą którego fizycy będą mogli obserwować rozpadanie się cząsteczek.

- Chcemy odkryć cząstkę, która się nazywa cząstką Higgsa, która tak, jak wierzą fizycy, odpowiada za masę. Umożliwi nam to zrozumienie skąd się ona bierze - mówił naukowiec.

Inne cele badawcze dotyczą m.in. lepszego poznania dodatkowych wymiarów, zrozumienie asymetrii pomiędzy materią i antymaterią, a także lepsze zbadanie nowego stanu skupienia - plazmy kwarkowo-gluonowej.

- To są takie oficjalne cele badawcze, ale tak naprawdę to, czego wielu fizyków oczekuje, to jest odkrycie czegoś, czego nie znamy, czegoś, czego nie potrafimy dzisiaj nazwać, a ponieważ wkraczamy na terytorium, które jest zupełnie nieznane jestem przekonany, że coś takiego odkryjemy - mówił Siemko.

Pod ziemią znajduje się hala detektorów CMS (Compact Muon Solenoid). Przez jej środek przebiega pierścień, w którym zderzane są cząsteczki. - Na obwodzie tego pierścienia są cztery detektory, te detektory są oczami fizyków. Za ich pomocą będziemy patrzyli jak ten mikroświat jest zbudowany w skali, której do tej chwili nie widzieliśmy - zaznaczył polski naukowiec.

Jego kolega pracujący razem z nim w podgenewskim ośrodku Łukasz Zwaliński zapewniał dziennikarzy, że warto przeprowadzać eksperymenty ze zderzaczem "mimo ich niemałego kosztu", bo dzięki temu wynalezione zostaną rzeczy, z których będziemy korzystać w naszym codziennym życiu. Podkreślił, że w CERN zostało wynalezione www.

- Akceleratory, jakie są wymyślane na potrzeby badań, są potem używane w szpitalach do terapii nowotworowej - zwracał z kolei uwagę inny Polak pracujący w CERN Piotr Traczyk.

Lech Kaczyński przyleciał do Genewy na Międzynarodową Konferencję Pracy. Otworzył sesję na temat kryzysu na rynku pracy, podczas której mówił m.in. o problemach związanych z bezrobociem.
http://wiadomosci.on...06,16,item.html

Ruszył, ciekawe kiedy będą pierwsze efekty.
  • 0

#245

frosti.
  • Postów: 654
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Apokalipsa. Otworzy się portal przez który przejdzie Lucyfer.
  • 0

#246

-Alucard-.
  • Postów: 57
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Yyy... co? :o
  • 0

#247 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Jak coś się teraz zepsuje w tym urządzeniu, to Palikot znowu zwali wszystko na Prezydenta.
  • 0

#248

Mortician.
  • Postów: 17
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Apokalipsa. Otworzy się portal przez który przejdzie Lucyfer.

I Różowy Niewidzialny Jednorożec Z Kosmosu.
WG Mnie to dobra psrawa, może wyjaśnić wiele rzeczy, które nie były możliwe nawet w symulacji.
  • 0

#249 Gość_Kukhuri Sirupate

Gość_Kukhuri Sirupate.
  • Tematów: 0

Napisano

PAP, POg
00:06
Naukowcy uzyskali sztuczną "czarną dziurę"

Dołączona grafika
Wizualizacja "tradycyjnej" czarnej dziury
(w lewym górnym rogu)


Podczas eksperymentów mających potwierdzić teorię Stephena Hawkinga na temat czarnych dziur, udało się uzyskać sztuczną "czarną dziurę", która zamiast światła może więzić dźwięki - informuje "New Scientist". Czarna dziura powstaje, gdy materia staje się tak gęsta, że zapada się, a jej pole grawitacyjne jest zbyt silne, aby wypuściło cokolwiek - nawet światło. Ponad 30 lat temu Hawking doszedł do wniosku, że czarne dziury wyparowują z czasem, emitując promieniowanie.

Dźwiękowa czarna dziura - to materiał, który porusza się szybciej od prędkości dźwięku w tym materiale. Wprawiając próbki w tak szybki ruch, naukowcy z University of Colorado w Boulder oraz Izraela chcą sprawdzić, czy próbki z uwięzionym dźwiękiem będą emitowały promieniowanie Hawkinga.

Do eksperymentów ma być użyty kondensat Bosego-Einsteina, czyli zbiór atomów zachowujący się jak jeden atom. W tym przypadku chodzi o 100 tys. atomów rubidu, ochłodzonych do temperatury kilku miliardowych stopnia powyżej zera absolutnego.

Źródło: www.onet.pl


  • 0

#250 Gość_Burnago

Gość_Burnago.
  • Tematów: 0

Napisano

Temat trochę ucichł ale mam pytanie. Szukałem na ten temat ale nic nie znalazłem.

Czy są już jakieś raporty lub wyniki badań przeprowadzonych testów w Genewie?
Jeżeli nie to kiedy możemy się ich spodziewać.
  • 0

#251

Gregor_.
  • Postów: 39
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Temat trochę ucichł ale mam pytanie. Szukałem na ten temat ale nic nie znalazłem.

Czy są już jakieś raporty lub wyniki badań przeprowadzonych testów w Genewie?
Jeżeli nie to kiedy możemy się ich spodziewać.


Nie predzej niz pozna jesienia, a moze nawet wczesna zima. LHC zostanie ponownie wlaczone w pazdzierniku lub listopadzie. Chyba, ze bedzie jakies nowe opoznienie, wtedy wlaczenie nastapi juz po Swietach. Tym razem nikt sie nie bedzie spieszyl...
  • 0

#252

Cashpoint.

    egoism

  • Postów: 641
  • Tematów: 126
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jeśli szukać oficjalnych raportów, to raczej gdzieś na oficjalnej stronie projektu:

http://lhc.web.cern.ch/lhc/
  • 0



#253 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Może już jesteśmy w równoległej rzeczywistości, tylko tego nie zauważyliśmy?
Mnie ostatnio jakoś inaczej drinki smakują.
  • 0

#254

Max Powel.
  • Postów: 89
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak tak świat to matrix a my jesteśmy bateryjkami
  • 0

#255 Gość_Bayakus

Gość_Bayakus.
  • Tematów: 0

Napisano

Koniec świata przesunięty na Święta
23 lipca 2009

Długo oczekiwane ponowne uruchomienie akceleratora LHC w ośrodku CERN, znów zostało przesunięte, tym razem na zimę tego roku.

Dołączona grafika


Powodem tego opóźnienia jest kilka problemów technicznych, m.in. nieszczelność instalacji próżniowych w dwóch Sektorach LHC (8-1 i 2-3), które zostały schłodzone do temperatury 80 K. Dla przeprowadzenia niezbędnych napraw, konieczne będzie ponowne ogrzanie części obu sektorów. Na szczęście powrót do wyższej temperatury nie wpłynie negatywnie na inne części akceleratora, więc jedynym efektem jest przesunięcie w czasie restartu LHC.

CERN poinformował także, że 15 lipca zakończono wszystkie naprawy zaplanowane dla Sektora 4-5 oraz rękawa chroniącego połączenie dwóch magnesów. Pozostałe prace oraz testy przebiegają pomyślnie, więc miejmy nadzieję, że podany termin uruchomienia Wielkiego Zderzacza Hadronów jest ostateczny.

Robert Smolka



Źródło
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych