Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

Weisman A.: Świat bez nas


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika


Weisman Alan: Świat bez nas
Wydawnictwo C.K.A.
Rok wyd. 2007

Wciągająca i zmuszająca do myślenia wycieczka po Ziemi pozbawionej ludzi.

W książce Świat bez nas Alan Weisman przedstawia niezwykle oryginalne podejście do pytań o wpływ ludzkości na naszą planetę: zaprasza nas do odwiedzenia Ziemi, na której już nas nie ma.

W swojej opowieści Weisman opisuje, w jaki sposób rozpadłaby się i ostatecznie znikła nasza rozległa światowa infrastruktura, gdyby zabrakło ludzi. Wyjaśnia też, które z przedmiotów codziennego użytku mogłyby zostać unieśmiertelnione jako skamieniałości. Opowiada, że miedziane rury i przewody zostałyby zgniecione w nędzne pasma czerwonawej skały; dlaczego niektóre z naszych najstarszych budynków mogłyby stać się ostatnimi trwającymi bastionami architektury; oraz że tworzywa sztuczne, posągi z brązu, fale radiowe i kilka cząsteczek stworzonych przez człowieka stałyby się naszymi najtrwalszymi darami dla Wszechświata.

Świat bez nas ukazuje w jaki sposób zaledwie kilka dni po zniknięciu człowieka zalanie tuneli nowojorskiego metra zaczęłoby podkopywać fundamenty miejskich budynków i w miarę rozpadu miast asfaltowe dżungle ustąpiłyby miejsca prawdziwym. Książka Weismana opisuje różnorodne drogi powrotu zarówno chemicznie wspomaganych, jak i organicznych upraw do stanu naturalnej dzikości, rozkwit miliardowych ptasich stad i zagładę karaluchów w nieogrzewanych, bezludnych miastach. Opierając się na wiedzy inżynierów, meteorologów, konserwatorów sztuki, zoologów, nafciarzy, biologów morskich, astrofizyków, przywódców religijnych od rabinów po Dalaj Lamę, oraz paleontologów – opisujących przedludzki świat, zamieszkiwany przez takich przedstawicieli megafauny, jak leniwce olbrzymie, wyższe od mamutów – Weisman pokazuje, jak mogłaby wyglądać dziś nasza planeta, gdyby nas nie było.
Zaczynając od miejsc, w których już nie ma ludzi (ostatniej połaci pierwotnej europejskiej puszczy, koreańskiej strefy zdemilitaryzowanej i Czarnobyla), Weisman ukazuje niezwykłą zdolność Ziemi do gojenia swoich ran. Pokazując, które zniszczenia spowodowane przez człowieka są nie do naprawienia, i które z naszych największych dzieł sztuki i kultury przetrwałyby najdłużej, opowieść Weismana podąża ostatecznie do radykalnego, lecz przekonywającego rozwiązania, które nie ma związku z naszą zagładą. Oto mistrzowski przykład książki popularnonaukowej, która, jak żadna inna – opierając się na niezwykłym, fascynującym pomyśle, opisanym w znakomitym stylu – dogłębnie rozważa nasz wpływ na planetę.

http://www.swiatbezn...?page=o_ksiazce

Fragment

Rozmowa z Alanem Weismanem
  • 0



#2

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Książka wydaje się bardzo ciekawa, to chyba kolejny tytuł który muszę zapisać sobie na liście książek do przeczytania/kupienia.
Perspektywa przerażająca - z powodu braku ludzi, ale fascynujące jest to, że Ziemia potrafiłaby sobie poradzić z tą ogromną ilością zniszczeń dokonanych przez człowieka. Aż ciekawa jestem, co by się nie udało. Jak przeczytam, to powiem ;D
  • 0

#3

2007.
  • Postów: 256
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jest książka jest i film:

"Life after people" 2008

Zapewniam, że Natura (przyroda) poradzi sobie bez nas :)
Był las nie było nas, nie będzie nas będzie las.
Tylko czy my poradzimy sobie ze skażoną przyrodą żyjąc w niezgodzie z Naturą?
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych