Skocz do zawartości


Zdjęcie

Yerba mate - Ostrokrzew paragwajski


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1

Artur Gutowski.
  • Postów: 308
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Yerba mate


Dołączona grafika


Yerba Mate - „herbata” stworzona przez naturę – by skutecznie „ocucić” ludzi zmęczonych ciężką pracą w podzwrotnikowym klimacie!

Szczególnie ceniona jest w Argentynie, Paragwaju, Urugwaju, Chile, Boliwii czy Brazylii, gdzie jest używana z taką co najmniej częstotliwością jak na starym lądzie pija się zwykłą, czarną herbatę!

Jak żaden inny napój ożywia ciało i umysł w sposób zupełnie inny niż kawa (mateina – zawarta w liściach tego krzewu, pobudza jeszcze mocniej niż kofeina, jednak w całkowicie inny, zaskakujący sposób)

Kiedy Hiszpańscy konkwistadorzy przybyli do Argentyny w poszukiwaniu złota i srebra, znaleźli Yerba Mate w zamian!

Roślina ta (Ilex paraguariensis Saint Hilaire, inaczej zwana ostrokrzewem paragwajskim) wówczas, dla rdzennych mieszkańców Argentyny była niezastąpionym skarbem!

Ludy z plemienia Guarani używały Yerba Mate do jedzenia, picia i leczenia rozmaitych chorób.

Późniejsi robotnicy ziemscy, pracujący na tzn. „pampas” gromadzili się po ciężkim dniu pracy, przy ognisku, parzyli Yerba-Mate w prymitywnych naczyniach (mate), siadywali w kręgu i popijali Yerbę „puszczając w obieg” bombille (rurka zakończona sitkiem) za pomocą której w wygodny sposób można odsączyć ożywczy napar spośród pokruszonych liści!

W dzisiejszych czasach Yerba mate jest ulubionym napojem milionów ludzi na całym świecie! Współczesny człowiek docenia jej walory pobudzające, dodające energii, ale teraz wiemy również, że Yerba mate jest bogata w witaminy C, B1,B6, oraz Niacynę, minerały – takie jak Wapń, Fosfor, Żelazo, Magnez, Potas oraz Sód

Dołączona grafika


Skład chemiczny



Na długo przed tym jak zanalizowano skład chemiczny Yerba mate – była w szerokim stosowaniu wśród Indian Guarani, którzy świadomie używali jej zarówno ze względu na zdrowotne właściwości jak i właściwości pobudzające, oraz energizujące - dzięki którym skutecznie walczyli ze zmęczeniem i głodem!


Skład chemiczny Yerba-mate jest od lat przedmiotem badań i analiz największych i najsławniejszych laboratoriów od Hamburga po Misines.


Badania wykazały że w skład tego krzewu wchodzi niespełna 200 lotnych substancji chemicznych! Mate ma bogaty wachlarz substancji naturalnych, które mają szerokie oddziaływanie na organizm!


Yerba–mate wykorzystywana jest w medycynie między innymi – jako stymulator centralnego ośrodka nerwowego, środek moczopędny, przeciwreumatyczny i wspomagający przemianę materii.


W zachodniej medycynie określana jest ponadto jako środek: ściągający, napotny oraz przeciwgorączkowy, zawiera liczne witaminy i minerały. Jest także bogatym źródłem żywic, włókien i olejków eterycznych.


Zawiera karoten, witaminę A, C, E, B1, B2, ryboflawinę, kwas nikotynowy, pantotenian, witaminę H, magnez, wapń, żelazo, sód, potas, krzem, fosforany, siarkę, kwas chlorowodorowy, chlorofil, cholinę i inozytol.


W 1964 r. grupa naukowców z Instytutu Pasteura w Paryżu doszła do wniosku, że mate zawiera praktycznie wszystkie witaminy niezbędne do podtrzymania życia. Wyniki analizy ilościowej naparu ze 100g Yerba-Mate:

* Wartośc energetyczna - 26,36kcal
* Białko - 2,32g
* Tiamina (witamina B1) - 1,26mg
* Pirodyksyna (witamina B6) - 0,83mg
* Magnez - 57,12mg
* Żelazo - 2,19mg
* Witamina C - 4,96
* Niacyna - 1,72mg
* Potas - 60,81mg
* Wapń - 58,66mg
* Sód - 10,26mg
* Fosfor - 52,81mg
* Kofeina - 0,89mg
* Glukoza - 3,67g



Analiza ta została przeprowadzona na Uniwersytecie Narodowym w Misiones.



Dołączona grafika


Poza podstawowymi substancjami odżywczymi mate jest bogata w tzw. ksantynyny. To właśnie ich obecność zwraca uwagę naukowców. Najpopularniejszymi ksantynami obecnymi w yerba-mate są: mateina oraz jej „starsza siostra” kofeina.

Chociaż ksantyny mają podobny skład chemiczny, każda z nich ma indywidualne właściwości.

Badania wykazują, że jeśli nawet kofeina występuje w mate, jej ilość jest tak niewielka, że potrzeba 100 torebek herbaty, aby zawartość kofeiny była równa szklance kawy. Dlatego też pobudzające działanie "herbaty" yerba mate nie pochodzi z kofeiny.
Właściwość charakterystyczna dla wszystkich ksantyn to delikatne rozluźnienie mięśni. Ksantyny są dobrymi rozszerzaczami oskrzeli dzięki czemu są z powodzeniem stosowane w leczeniu astmy.

Wszelkie analizy potwierdzają fakt, że mateina posiada najlepszą możliwą kombinację właściwości wśród rodziny ksantyn!
Stymuluje centralny układ nerwowy – nie powodując uzależnienia (w przeciwieństwie do większości ksantyn) Wpływa relaksująco na obwodowe naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie krwi bez silnego wpływu na rdzeń przedłużony i serce (inne ksantyny mają taki wpływ). Zaobserwowano zdecydowany wpływ na poprawię zdolności psychomotoryczne bez działań depresyjnych, charakterystycznych dla innych ksantyn.

Główne, roślinne związki chemiczne obejmują: alfa-amyrynę, alfa-terpineol, kwas arachidonowy, beta-amyrynę, kwas masłowy, kwas koleinowy, kofeinę, ksantyna (mateina), kwas 5-o-kofeoilochininowy, wapń, karoten, kwas chlorogenowy, cholinę, chlorofil, chryzanteminę, cyjanidyn-3-o-ksylozylo- glukozyd, cyjanidyno-3-glukozyd, olejek aromatyczny, eugenol, geraniol, solwat geranylu z acetonem, gwajacynę b, indol, inozytol, jonon, kwas izo-masłowy, kwas izo-kapronowy, kwas izo-chlorogenowy, kwas izo-walerianowy, kempferol, kwas laurynowy, lewulozę, linalol, kwas linolenowy, saponiny mate, kwas neochlorogenowy, nerolidol, kwas nikotynowy, nudikaucynę c, oktan-1-ol, kwas oktanowy, kwas oleinowy, kwas palmitynowy, kwas palmitooleinowy, pirydoksynę, kwercetynę, rafinozę, safrol, kwas stearynowy, taniny, teobrominę, teofilinę, trygonelinę, kwas ursolowy.


W Argentynie na stacjach benzynowych stoją specjalne dystrybutory z wodą w temperaturze 80 stopni C z przeznaczeniem do przygotowywania mate.


Madonna i Hillary Clinton piją ją litrami, a Matt Dillon, Meg Ryan i Gwyneth Paltrow piją toniki na bazie yerba mate. Natomiast muzyk Moby promuje i sprzedaje ją w swej nowojorskiej kawiarni Teany.



Dołączona grafika


Opis parzenia mate w wydaniu W. Cejrowskiego


www.yerbastory.pl


  • 0



#2

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Pijam, niestety nie w odpowiednim naczyniu, bo zbieram na takie lepszej jakości, ale to niestety drogie, ale yerba mate jest PRZEPYSZNA. Naprawdę polecam każdemu, smak wyjątkowy :]
  • 0

#3

Cezar.
  • Postów: 72
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Niestety nigdy nie piłem tego napoju, ale chętnie bym spróbował. Mogę się założyć że jeśli ta niby herbata była tania i łatwo dostępna to znaleźli by się jacyś "śmiałkowie" co by pili ją w dużych ilościach żeby jakaś fazę złapać. ;)
  • 0

#4

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Cezar, nie jest druga :] Wybierz się do jakiegoś najbliższego sklepu z herbatą i kup sobie :]
  • 0

#5

Artur Gutowski.
  • Postów: 308
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie wyobrażam sobie życia bez yerby. Pije ją codziennie od 4 lat. Jestem zdrowym człowiekiem, od czasu wypicia pierwszej tykwy na nic nie choruje, mam bardzo dobra pamięć i kondycję - może to zasługa mojej podświadomości ? Możliwe, w takim razie dziękuje yerbie za bardzo pozytywne wpłyniecie na moja psychikę ;) Lekko mnie pobudza, po wypiciu jestem człowiekiem spokojnym, optymistycznie patrzącym na świat.

Adres sklepu, gdzie można kupić mate: http://yerbamatestore.pl/

Yerbamatestore.pl jest największym sklepem internetowym z yerba mate i akcesoriami w Polsce. Sklep jest wirtualny, ale towar, który sprzedajemy mamy fizycznie w magazynie, w przeciwieństwie do niektórych innych sklepów internetowych :-)
Klientów i ich zamówienia traktujemy poważnie. Paczki wysyłamy po godzinie 14 każdego dnia. Uznajemy reklamacje i jak trzeba zwracamy pieniądze.


  • 0



#6

Millowisck.
  • Postów: 257
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

hmm, mam ochotę sobie kupić tą herbatkę wraz ze sprzętem
  • 0

#7

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

http://yerbamatestor...-startowy-nr-15

to całkiem niska cena jak na zestaw startowy, więc chyba się w to wyposażę ;] dobrze, że wrzuciłeś tu link, dawno nie byłam na tej stronie.

a Ty jaką masz tykwę?
  • 0

#8

Artur Gutowski.
  • Postów: 308
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

Pięknie wykonane naczynko z brazylijskiej tykwy Porongo, starannie obszyte skórą. Umieszczone jest na metalowym stojaczku. który też jest owinięty cieniutką skórą. Jest niezwykle trwałe. Pojemność około 150-200 ml


  • 0



#9

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Łał, ile takie cacko kosztuje? Śmiem twierdzić, że niemało ;]
  • 0

#10

Artur Gutowski.
  • Postów: 308
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

89,00 zł ;) - oczywiście na początku przygody z yerba korzystałem ze zwykłego kubka ;)
  • 0



#11

Millowisck.
  • Postów: 257
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

hmm, na ile czasu dla jednej osoby wystarczy opakowanie 0,5 kg tej herbaty ?
  • 0

#12

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Calkiem niedawno kolega mi opowiadal, że zacząl to pić zamiast kawy i że świetnie pobudza. Byl po prostu zachwycony. Wy przekonaliście mnie ostatecznie :) JUtro chyba zacznę swoją przygodę z Yerbą :)
  • 0



#13

GPNS.
  • Postów: 125
  • Tematów: 1
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja bym prosił o jeszcze kilka opinii o yerba mate w charakterze napoju pobudzającego/energetyzującego, i jak to pięknie piszą "oczyszczającego ciało i umysł" (który to slogan jest stosowany przy co trzecim produkcie, ciekawe, kiedy opatrzą w niego papier toaletowy). Czy serio warto wydać te xdziesiąt złotych, i spróbować yerby? Albo zrobić poważniejszy wydatek, i wyposażyć się w tradycyjny zestaw do picia?

Znalazłem bardzo ciekawą ofertę yerby, którą byłbym zainteresowany

http://www.materkowo...atek-p-427.html

do tego gratis dostaniemy łyżeczkę do napełniania matera, a reszta jak w opisie. Ta yerba jest podobno jedną z najlepszych, jeśli wierzyć opiniom:)

i trochę uboższy produkt z nieco niższej półki

http://yerbamatestor...w-startowy-nr-1

ale także zachwalany, no i bombilla w zestawie. Bambusowe bombille podobają mi się najbardziej^^

Warto, czy to zwykły napój, tylko nietypowo podany?

//i żeby nie było, nie reklamuję niczego, chcę tylko zasięgnąć opinii
  • 0

#14

Goccolo.
  • Postów: 92
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mój tata przywiózł kiedyś Yerbę z wycieczki do ameryki południowej. Spróbowałem i moje pierwsze wrażenie identyczne jak Cejrowskiego: zaparzone pety!
Trochę się już przyzwyczaiłem do smaku, jest OK, ale nadal nie czuję pobudzających właściwości tego napoju. Ale to chyba nic dziwnego, bo kawa, cola, energy drinki i I-doser też na mnie nie działają :/
  • 0

#15

GPNS.
  • Postów: 125
  • Tematów: 1
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czyli to także "indywidualna kwestia"?:\ jak zwykle. Mi I-Doser i BWG także nie robią nic, kawa jest jest co najwyżej niesmaczna, a powerade nawet kaca nie potrafi wyleczyć. Entuzjazm mi słabnie:)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych