Skocz do zawartości


Zdjęcie

Filmy, które dają do myślenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
271 odpowiedzi w tym temacie

#1

Goccolo.
  • Postów: 92
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Są takie filmy jak "Uciekająca Panna Młoda" czy "Sposób na blondynkę", które są proste jak tory kolejowe i płytkie jak kałuże na asfalcie. Po prostu spływają po człowieku (pod warunkiem, że ktoś zniesie je do końca). Na szczęście są jeszcze jednak filmy, które wciągają nie tylko na czas projekcji, ale nie uwalniają spod swojego czaru długo po wyjściu z kina.
Ostatnio takie wrażenie wywarł na mnie "The Wall". Każdy chyba zna płytę Pink Floyd'ów o tym samym tytule. Na film składają się wszystkie utwory z tego albumu. W zasadzie można by rzec, że ten obraz to tak naprawdę 1,5 godzinny wideoklip do płyty.
Album (a więc i film) opowiadają historię Pinki'ego - muzyka i półsieroty. Ojca stracił na wojnie, gdy był jeszcze malutki. W dzieciństwie i w szkole czuł się wyobcowany, co było przyczyną niezrównoważenia psychicznego w dorosłym życiu. Tytułowa "ściana" to bariera, jaką Pinki odgrodził swoje wnętrze od reszty świata.
Wg mojej interpretacji film jest gorzką refleksją nad zaburzeniami psychicznymi i brakiem zrozumienia dla ludzi, których problem ten dotyka. Można też w nim doszukać się manifestacji antywojennych.
"The wall" wstrząsnął mną. Już sama muzyka (która jest jednym z największych atutów filmu) budzi refleksje. Kiedy dopełni się ją obrazami, powstaje dołujące, ale wielkie dzieło. Polecam każdemu.
O filmie na filmweb.pl

Wiem też, że jest taki film jak "Johnny poszedł na wojnę" (oryg. "Johnny got his gun"). Jest on oparty na książce o tym samym tytule i opowiada historię młodego chłopca, który poszedł na drugą wojnę światową "w obronie demokracji". Niestety, na wojnie został bardzo ciężko ranny. Stracił wszystkie kończyny, stracił zdolność mówienia i słyszenia, oślepł. W zasadzie zamienił się w warzywo. Niestety, nie miałem okazji dotrzeć do tego filmu, podobno jest na torrentach.
Ale jego fragmenty można zobaczyć w teledysku Metaliki "One". Utwór opowiada dokładnie tą samą historię.
O filmie na filmweb.pl
Teledysk Metallica - One - ostrzegam, że to nie jest klip dla ludzi o słabych nerwach i nadmiernej wrażliwości

Jak widać, lubię filmy które człowieka przeżuwają :D

Użytkownik Goccolo edytował ten post 22.03.2008 - 22:37


#2

pi3otr.
  • Postów: 102
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Film który mnie osobiście bardzo poruszył to "Requiem for a dream". Opowiada on o grupce młodych ludzi, którzy powoli pogrążają sie przez narkotyki. Świetnie zdjęcia oraz muzyka Clinta Mansella budują niesamowity klimat towarzyszący przez cały czas trwania filmu. Dość dosadnie on pokazuje co się może stać z człowiekiem jeśli zboczy na złą drogę. Bardzo gorąco polecam to dzieło i uważam, że powinien być puszczany w szkołach zamiast jakiś pogadanek o narkotykach i uzależnieniach. Po jego zakończeniu siedziałem jeszcze chwilę w ciszy poruszony tym co zobaczyłem.

#3

Goccolo.
  • Postów: 92
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A tak tak, Requiem dla snu jest świetny. I na pewno dotrałby do młodzieży bardziej niż te nudne pogadanki. Spotkałem się z ludźmi, którzy po obejrzeniu tego filmu powiedzieli, że nie wywarł na nich żadnego wrażenia, bo sami się wpakowali w ten syf, ale ja nie rozumiem jak można być tak nieczułym...

#4

Cashpoint.

    egoism

  • Postów: 641
  • Tematów: 126
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dużo filmów skłania mnie do refleksji. m.in

"K-pax", "Patriota" i głównie takie które ukazują ludzkie cierpienie. (włącznie z filmami dokumentalnymi...)

Kiedyś również oglądałem pewien film o młodym chłopaku (prawdopodobnie "Pluton"), który zaciągnął się do armii i poleciał do Wietnamu. Widział jak w męczarniach giną jego przyjaciele, a potem on sam traci jedną nogę [bodajże]. Po powrocie do domu jego zniszczona psychika zaczyna płatać mu figle. Cały czas ma koszmary i napady złości. Pod koniec filmu zabija swoją żonę... ogólnie fajny obraz wyniszczenia człowieka "od środka".

Wiele innych filmów wojennych również powoduje u mnie chwilowe zastanowienie po napisach końcowych.

"Szyfry wojny", "Byliśmy żołnierzami", "Ostatni samuraj"(wyemitowany w TVN w sobotę), troszeczkę "Jestem legendą" itp.

poza tym:

"Forest Gump", "Truman show", "Bohater" (z Brucem Willisem),

Użytkownik Cashpoint edytował ten post 23.03.2008 - 11:31




#5

Qrczak11.
  • Postów: 35
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zgadzam sie z przedmówca. K-Pax to dobry film ... warto obejrzec.

Polecam równiez film, który być może wielu z was juz widzialo, poniewaz nieraz był emitowany w TV.

Skazani na Shawshank. Film ten opowiada historie Andiego Dufresne'a, finansisty, który zostaje skazany za zamordowanie własnej żony. Dostaje karę dożywocia i trafia do więzienia Shawshank, w którym rządzą sadystyczni strażnicy i apodyktyczny dyrektor. Jednak mimo wszystko nie załamuje się. Przez wiele lat misternie przygotowuje swój plan zemsty, który zaskoczy nawet najbliższych współwięźniów.

W rolach głównych występują Tim Robbins i Morgan Freeman (najbliższy przyjaciel Andiego).

Fajne w postaci Andiego jest również to, że jest inny niż reszta więźniów. Swój czas wykorzystuje na kształcenie siebie i innych skazańców. Zakłada biblioteke. Uporczywie stara sie o dodatkowe fundusze na rozwoj swojej więziennej dzialalnosci.


Nie jest to moze taki film jak zum Beispiel :P "Requiem for a dream" czy inne wspomniane wczesniej tytuły, o problemach z narkotykami czy innych tragediach młodych ludzi, ale uwazam, że na pewno jest godny uwagi :)


Na marginesie...

Skazani na Shawshank otrzymał siedem nominacji do Oscara w 1995 roku, jednak nie zdobył żadnej statuetki.
A nominacje te były w kategoriach: Najlepszy aktor, Najlepsza muzyka, Najlepszy dźwięk, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy film, Najlepszy montaż, Najlepszy scenariusz.

Użytkownik Qrczak11 edytował ten post 23.03.2008 - 11:50


#6

Millowisck.
  • Postów: 257
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Efekt Motyla też daje trochę do myślenia, bardzo dobry film. Tak jak przedmówca, Forest Gump, K-Pax, Ostatni Samuraj, nie wiem czy oglądaliście Projekt Monster ale też potrafi poruszyć, szczególnie koniec filmu, Szeregowiec Ryan, ostatnio w TVN był bardzo dobry film Człowiek Pies

a i oglądałem kiedyś The Wall, swoją drogą nieźle schizowy on jest ale bardzo dobry

#7

Goccolo.
  • Postów: 92
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Skazani na Shawshank.

Najlepszy, wg mnie, film więzienny. Nawet świetna Zielona Mila odpada :)

#8

Sante.

    Veritas odit moras

  • Postów: 305
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Filmy zasługujące na uwagę? Proponuję "American history X". Polecam gorąco film. Opowiada o zmianach człowieka. Czynny neonazista, za zabicie dwóch czarnoskórych chłopaków, trafia do więzienia. Tam trafia do bloku zamieszkanego przez czarnoskórych. Trafia do pracy w pralni gdzie pracuje z jednym z nich. Nawiązuje kontakty z "białymi braćmi" więziennymi. Z czasem zaczyna głośno interweniować w stosunki jego białych braci z meksykaninami. Za to zostaje zgwałcony przez swoich ziomków. Jedyną osobą która chce mu pomóc jest jego czarnoskóry nauczyciel, obecnie wychowawca jego młodszego brata. Młodziak popełnia błędy brata. Na uwagę zasługuje postać grana przez Edwarda Nortona, główny bohater.
Dodatkowo jak mówili przedmówcy "Forest Gump", "Skazani na Shawshank ","K-pax". Choć dopisał bym tu jeszcze takie klasyki jak "Dziecko Rosmery" R. Polańskiego



#9

Hunter.
  • Postów: 302
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja chciałbym podzielić się takimi tytułami jak "What Dreams May Come",polski tytuł to "Między niebem a piekłem".
W roli głównej Robin Williams,jest to opowieść o człowieku który zginął w wypadku, po wszystkim jego żona popełnia samobójstwo. Mąż trafia do nieba,ale jego żona jest w piekle. Naprawde bardzo ciekawy film,proponuje przeczytać recenzje na filmweb lub innej stronie recenzującej filmy.

Drugim filmem jest "Room 1408". Pewnie większość z was zna. Ale jest to opowieść o człowieku, który odwiedzał różne "nawiedzone" miejsca i obalał historie związane z nimi. Aż pewnego dnia trafia na hotelowy pokój, w który zostaje uwięziony. Cała zabawa polega na tym żę pokój jest"żywy". Zaczyna niszczyć psychikę głównego bohatera tak aby ten popełnił samobójstwo. Naprawde świetny film.

A ponadto polecam,już bez opisywania "Number 23"-w roli głównej Jim Carey.

#10

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Co do 1408 ciekawostką jest fakt, że są dwie wersje- różne zakończenia. :)
Od siebie poleciłbym dwa filmy:
"Fight club (Podziemny krąg)" - film jest naprawdę dobry. Do pewnego momentu. Później okazuje się świetny.
http://podziemny.krag.filmweb.pl/
"Vanilla sky" - w tym przypadku też najistotniejsze jest zakończenie, które jest zasakujące.
http://vanilla.sky.filmweb.pl/

To tyle. Przepraszam, że się nie rozpisywałem, ale wszystko znajdziecie na filmwebie.

#11

BENDER.
  • Postów: 166
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Świetny Butterfly Effect został już wymieniony więc tylko podlinkuję KLIK PO RECENZJĘ, w ścisłej czołówce TYCH filmów znajduje się też na pewno The Sixth Sense KLIK PO RECENZJE, naprawdę nie chcę zabierać nikomu przyjemności z samodzielnego odkrywania fabuły więc nic nie napiszę :P Bardzo dobrym filmem jest także American Beauty KLIK PO RECENZJĘ, opowiada o zwykłym szarym człowieku który pewnego dnia, całkowicie zmienia swoje życie, klimat jest dosyć specyficzny ale zdecydowanie warto. Jest jeszcze Fight Club, KLIK PO RECENZJĘ coś w stylu American Beauty tylko cięższe i bardziej mroczne, reżyserii Davida Finchera (polecam wszystkie jego filmy) co jest chyba dostateczną rekomendacją ;) i w końcu Beautiful Mind, genialny film KLIK PO RECENZJĘ. Jeszcze raz polecam każdy z wymienionych przeze mnie filmów, naprawdę warto ;]

#12

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ja polecam przede wszystkim polski film, pt: 'Wojaczek'.
Opowiada o poecie, Rafale Wojaczku, który popełnił samobójstwo. Wspaniały film, mówiąc kolokwialnie 'schizowy', nie taki jak wszystkie polskie filmy puszczane w kinach, zdecydowanie nie.

Z zagranicznych duże wrażenie zrobił na mnie film Almodovara 'Złe wychowanie'. Naprawdę dobry film, właściwie dosyć tragiczny, dający do myślenia. Polecam.

#13

Vorlon.
  • Postów: 140
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

polecam equilibrium - świetne połączenie farenheit 451 i roku 1984. do tego twórcy puszczają do widza oczko. :) no i rzecz jasna skazany na blusa ale tego nie trzeba chyba polecać.

Użytkownik Vorlon edytował ten post 23.03.2008 - 16:13


#14

2007.
  • Postów: 256
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Poza filmami poleconymi wyżej - które oglądałem - mogę zaproponować jeszcze inne a mianowicie:

What the Bleep do We Know ?!

What the Bleep do We Know II - Down the Rabbit Hole

13 piętro

The Secret - (prawo przyciągania)

Matrix I

Oszukać przeznaczenie 2

Mothman Prophecies

Live after Live (Raymond Moody)

Głosy II

Next

Raport Mniejszości

Wróg publiczny

Oni żyją - They Live !!!

Gattaca

Truman Show

The greatest story ever denied by Jose Escamilla

Fastwalkers

Out of the BLUE

Kontakt (z Jodie Foster)

#15

Bobek.
  • Postów: 476
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ja ze swojej strony polecam : Pojutrze.
Piękny umysł
Braveheart
300


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych