Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czesi finalizują tarczę;


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1

Pingwin.
  • Postów: 443
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czesi finalizują tarczę;
w Polsce nic pewnego


Jeszcze w tym tygodniu Czesi sfinalizują w Waszyngtonie umowę o amerykańskim systemie obrony przeciwrakietowej. Z kolei premier Donald Tusk mówi wprost: albo nasze warunki zostaną spełnione, albo elementów tarczy w Polsce nie będzie.
- Wypowiem bardzo poważne słowa, ale nie widzę powodu, by ukrywać to przed opinią publiczną: to nie jest tak, że instalacja będzie na pewno, a my może się doprosimy jakichś warunków. Albo nasze warunki i postulaty będą uwzględnione - w stopniu który podlega negocjacjom - albo nie będzie tej tarczy – powiedział premier Donald Tusk w radiowych „Sygnałach Dnia”.
Szef rządu o tarczy antyrakietowej


Z kolei w TVN24 szef rządu przyznał, że istnieją różnice między nim a Lechem Kaczyńskim. - Sama instalacja ma chronić USA. Prezydent uważa jednak, że w razie konfliktu, kraj ten ze względu na tarczę, zwróci na nas uwagę. Ja uważam, że to za mało, chcę żeby Stany Zjednoczone dofinansowały modernizację naszej obrony antyrakietowej i przeciwlotniczej - powiedział szef rządu.

Jednocześnie, premier zapewnił, że Polska jest "blisko dobrego rozwiązania" z korzyścią dla siebie.

Polski rząd nadal mówi o negocjacjach, tymczasem Czesi finalizują rozmowy z Amerykanami, choć obie strony umówiły się wcześniej, że decyzje w sprawie sprawie tarczy antyrakietowej będą podejmować razem.

Kowal: Niejasność komunikatów między Polską a Czechami
- Doszliśmy do etapu, na którym jesteśmy w stanie zakończyć rozmowy podczas mojej wizyty w USA - powiedział premier Czech Mirek Topolanek agencji AP.

Mimo, że większość Czechów nie chce tarczy na terenie ich kraju, rząd konsekwentnie dąży do jej wybudowania.

"Polska lawiruje"

Polski rząd nie komentuje na razie zapowiedzi szefa czeskiego rządu. Do rozdźwięku, jaki powstał w sprawie tarczy odniosła się natomiast opozycja.

- To dowód na niejasność komunikatów między Polską, a Czechami - uważa poseł PiS Paweł Kowal.

Halicki: Każdy z premierów ma swój kalendarz
- Dziś nasi partnerzy w Europie nie wiedzą, czy Polska będzie kontynuować twardą i konsekwentną politykę regionalną polegającą na bliskości z Czechami i Litwą oraz budowaniu relacji z Gruzją i Azerbejdżanem, czy też polska polityka stanie się polityką propagandy nastawioną wyłącznie na pokazywanie sukcesów rządu - stwierdził Kowal.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński (LiD): - Liczyłem, że Polska i Czechy zamkną sprawę tarczy w tym samym czasie. Tak się jednak najwyraźniej nie stanie.

Poseł PO Andrzej Halicki uważa, że polscy politycy niepotrzebnie ekscytują się wypowiedziami czeskiego premiera na temat tarczy. - Po wizycie premiera Tuska w USA będzie wiadomo już, co z tarczą - stwierdził polityk Platformy. - Każdy z premierów ma swój kalendarz. Trudno, że szef polskiego i czeskiego rządu lecieli do Waszyngtonu w jednym samolocie - dodał polityk Platformy.
Szmajdziński: Nie działaliśmy razem z Czechami


Tarcza antykarietowa w Europie

Tarcza przeciwrakietowa ma chronić USA i ich sojuszników przed atakiem państw nieprzewidywalnych, na przykład Iranu. Amerykanie chcą w Czechach wybudować wchodzący w skład tarczy radar zdolny wykrywać nadlatujące rakiety balistyczne, a w Polsce rozmieścić bazę pocisków przechwytujących.

Do wielkich przeciwników tarczy należy Rosja, która uważa, że amerykańska instalacja zachwieje równowagą sił w Europie. Część specjalistów uważa, że tarcza antyrakietowa w ogóle straciła rację bytu po tym, jak raport agencji wywiadowczych USA stwierdził, że co najmniej od kilku lat program atomowy Teheranu nie ma charakteru wojskowego

TVN24 Źródło
  • 0

#2

SzpaQ.
  • Postów: 112
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Polacy robia sobie cos w stylu "tu nam wyp...." dla Rosji. Jak mozna godzic sie na zalozenie sobie celownika???? Polski rzad godzi sie na wszystko co te amerykanskie pomioty od nich chca, a jak przychodzi sprawa wiz, to politycy zachowuja sie tak jakby wstyd bylo im sie wogole o to zapytac.
Juz widze jak USA rusza na pomoc Polsce gdyby Ruska nie spodobala sie ta tarcza i mieli ochote ja poprostu zdemolowac.
  • 0

#3

TenebrosuS.
  • Postów: 121
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak widać Czesi są gorsi, oddali kawałek ziemi i bezpieczeństwo Amerykanom za friko.
  • 0

#4

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Juz widze jak USA rusza na pomoc Polsce gdyby Ruska nie spodobala sie ta tarcza i mieli ochote ja poprostu zdemolowac.

Czyli nie zareagują gdy Rosjanie zniszczą amerykańskie instalacje razem z amerykańskim personelem? Ciekawe...
  • 0

#5

Pingwin.
  • Postów: 443
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Myślisz , że Amerykanie pozwolą na to , żeby Rosjanie decydowali co mają robić a tym bardziej groźby pod ich adresem :P
  • 0

#6

SzpaQ.
  • Postów: 112
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Na ratunek Polsce, nie swoich obywateli na naszym terytorium. Myslisz, ze bedzie ich obchodzilo to, ze zginelo iles tam setek ludzi z danego terenu? Wedlug mnie bardziej bedzie ich interesowal los kilku, moze kilkunastu hamburgerow w swojej bazie. I tyle.
Coraz lepiej to wszystkow wyglada. Amerykanie zaczynaja zajmowac kraje arabskie...niby walcza z terroryzmem. Teraz wyrzutnie rakiet dookola Rosji porozstawiaja.

Wiadomo w imie walki z terrorem i oborny ucisnionych.
  • 0

#7

darokrol.
  • Postów: 729
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a ciekawe co będzie jak Czechy już będą mieć umowę a Polska się wycofa :P
tak hipotetycznie bo nasz kraj jest niewolnikiem usa i te negocjacje są tylko na pokaz żeby rodacy myśleli jaki to my mamy suwerenny kraj, negocjujemy z usa :crazy:
  • 0

#8

Scroll Lock.
  • Postów: 191
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Polacy robia sobie cos w stylu "tu nam wyp...." dla Rosji.

Stary to było za rządów Kaczek.....
Teraz jest rząd Tuska, i chłopaki nie myślą "jajami"...

Użytkownik be bee beee edytował ten post 26.02.2008 - 00:42

  • 0

#9

SzpaQ.
  • Postów: 112
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Rzad Kczek rzad Tuska. Jak dla mnie to PO ma ladne opakowanie. "Milosc" taa i co jeszcze. Chocby nie wiem kto rzadzil to i tak USA dopnie swego. Juz od tylu lat walczymy z nimi w tym Afganistanie, zasranym Iraku i co. No i doslownie gowno! Ludzie chodza do konsulatow zeby dostac te wizy, zalatwiaja jakies papiery, cuda wianki placa sporo kasy (chyba 400 zl) no i nic! Na ogol wizy nei dostaja. Ale nasi rodacy gina za mc'donaldow, gina i beda ginac. Cejrowski powiedzial tutaj wszystko co trzeba.
Amerykanie tak naprawde zabiora nam ta mala czesc terytorium. A Rosja, jesli naprawde bedzie sie czula zagrozona (bo ja na ich miejscu bym sie czul) to rozwali ta tarcze. I zapewne wywola nie mala wojne, ale ludzie zyjacy w okolicach amerykanskiej bazy, juz tego nie doczekaja.
  • 0

#10

mojo.
  • Postów: 355
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

premier Donald Tusk mówi wprost: albo nasze warunki zostaną spełnione, albo elementów tarczy w Polsce nie będzie.


I kto tu mówił że Donald jest włazidupem. Bardzo dobrze postąpił. Trzeba utrzymywać łagodną ale stanowczą politykę zagraniczą.
  • 0

#11

tabasko.
  • Postów: 13
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

premier Donald Tusk mówi wprost: albo nasze warunki zostaną spełnione, albo elementów tarczy w Polsce nie będzie.


I kto tu mówił że Donald jest włazidupem. Bardzo dobrze postąpił. Trzeba utrzymywać łagodną ale stanowczą politykę zagraniczą.

Kolego słowa Donalda to jedno, czyny to drugie.
W dzisiejszym przeglądzie prasy przeczytałem o tej wielkiej pomocy USA dla naszego kraju.USA w zamian za rozstawienie tarczy na terenie Polski oferuje pomoc militarną dla naszego wojska.O tym jakim sprzętem nas zasypią chyba nikomu trzeźwo myślącemu wspominać nie muszę ?? :) O wizach ani słowa.Przypomnę tylko ,że od przyszłego roku do USA bez wiz podróżować będą mogli m.in. obywatele: Czech ,Łotwy ,Litwy ,Estonii ,Grecji itd. Oczywiście Polska największy sojusznik Wielkiego Brata została pominięta.Już nie będę drążyć tematu misji w Iraku ,bo tu już w ogóle ręce opadają.
  • 0

#12

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Sprawa tarczy jest przesądzona - świadczą o tym słowa premiera Czech który powiedział że wszystko ok i czekają na Polskę po czym godzinę później prostował że oczywiście nic nie wiadomo co z Polską :D To było zabawne i świadczy o tym że nasz rząd tak się "opiera" tarczy pod publiczkę.

A z tymi wizami to dajcie spokój - po pierwsze wizę turystyczną dostaje się od ręki i nie ma z tym problemu a po drugie to co to za ważny problem dla Polski "wizy do USA"? Chyba przedostatni na liście, tuż przed zagrożeniem ze strony spadającego satelity :D
  • 0

#13

mevq.
  • Postów: 101
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wiz na tarczy nie mamy szansy ,,ugrać". Jest u nas zbyt dużo odmów wydania wiz. 10 % - nie więcej można osiągnąć, żeby moc korzystać z ruchu bezwizowego. Państwa nadbałtyckie w znaczący sposób liczbę odmów tych wiz zmniejszyły, dzięki czemu stało się możliwe wprowadzenie ruchu wizowego dla obywateli tychże państw. W Polsce procent odmów zdecydowanie przekracza 20 %, niemożliwe więc jest nawet przymknięcie oka na takie niedociągnięcia.

dokładne wartości

O ile tarcza ma powstać już w Polsce (jestem przeciwny) uważam, że powinnyśmy ,,ugrać" modernizacje polskiej armii.
Nowe systemy obrony p-lot, przeciwrakietowej, wymusić realizację offsetu ...
Dużo tego ale też dużo poświęcamy i troszkę ryzykujemy.

BTW Filmik z youtube z wypowiedzią pana Cejrowskiego jest dobry, zgadzam się z jego zdaniem. Jednakże wystarczy spojrzeć na przytoczone przeze mnie dane, aby zrozumieć, że zniesienie wiz jest daleką perspektywą. :(
  • 0

#14

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A propos wiz: dokładnie mevq ma rację - zniesienie wiz idzie z automatu, jeżeli jest mniej niż 10% odmów to wizy są znoszone i koniec. A że nasi rodacy ściemniają we wnioskach (bo chcą zostać w USA ale kłamią że jadą turystycznie) to nie wina USA tylko naszych ziomków :) Zresztą widziałem wycieczki do USA z Moniek i Grajewa i chyba tylko ostatni idiota uwierzył by im że są turystami :D
  • 0

#15

tabasko.
  • Postów: 13
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Trafne spostrzeżenie.To ,że tarcza będzie ulokowana w Polsce jest już od dawna przesądzone.Te wszystkie zagrywki typu ugranie jak największych korzyści względem USA również robione są pod publikę.Prawdę mówiąc gówno z tego będziemy mieli.

W sprawie wiz nie do końca jest tak ,że dostajesz ją od ręki.Dla mnie np. nie jest to sprawa równorzędna z jakąś tam satelitą którą wiadomo było ,ze zestrzelą.Wprawdzie zastanawiam sie czy czasami nie jest to zagranie polityków USA i Polski aby w ramach odwdzięczenia się za utworzenie baz USA na naszym terytorium nie znieść wiz żeby wszyscy Polacy stali się zadowoleni z naszego pro amerykańskiego (nie)udolnego rządu oraz gestu Wielkiego Brata.Być może celowo pominięto nas w tym roku przy rozdawaniu nominacji do zniesienia wiz.

I jeszcze jedna sprawa.Po raz kolejny wkur... mnie ,że rząd nie liczy się ze zdaniem narodu.Jakoś nie wierzę w referendum na temat tarczy.Małą próbkę możliwości naszych władz otrzymaliśmy dzisiaj w sprawie uznania niepodległości Kosowa pomimo wielu krytycznych uwag ze strony Polaków.

Użytkownik tabasko edytował ten post 26.02.2008 - 19:01

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych