Skocz do zawartości


Zdjęcie

TAJEMNICZE MUMIE Z CHIN !


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

DaVinci.
  • Postów: 205
  • Tematów: 8
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tajemnicze mumie z Chin?

Reklamówka dokumentu z NG skłoniła mnie do poszukania czegoś na ten temat.



MUMIE Z DOLINY TARIM

W 1988 roku ogromne zamieszanie wywołało odnalezienie przez sinologa Victora Maira niezwykłej mumii w magazynie jednego z muzeów w chińskiej prowincji Xinjiang. Była to mumia wysokiego mężczyzny o jasnej karnacji i rudych włosach, ubranego w szatę z elegancko utkanego materiału.

Okazało się, że zarówno tę, jak i setki podobnych mumii archeolodzy znaleźli w początkach XX w. w dolinie Tarim na pustyni Taklamakan w północno-wschodnich Chinach. Niektóre z nich mają ponad 4 tysiące lat. Badania genotypu, a także zachowanych tkanin wykazały, że biali mieszkańcy pustyni Taklamakan przybyli z Europy. Tych mumii nie powinno tam być!

Oficjalna chińska ideologia polityczna głosi, że Chiny rozwijały się w całkowitej izolacji od reszty świat, skąd więc w epoce brązu znaleźli się tam emigranci z tak daleka? Szybko przyznali się do nich skłóceni z Pekinem Ujgurowie (tak naprawdę ich tureccy przodkowie pojawili się w Chinach dopiero w IX w. n.e.), co dodatkowo zaostrzyło konflikt, który trwa po dziś dzień. Niedawno władze chińskie zatrzymały przygotowania do wielkiej wystawy mającej zaprezentować wyniki ostatnich badań nad mumiami z pustyni Taklamakan.

W celu uzyskania bardziej kompleksowego obrazu naukowcy przeprowadzają badania mikroskopowe włosów i szkliwa nazębnego. Umożliwiają one ustalenie składu pierwiastków śladowych, który informuje o tym, jaką wodę pił zmarły, jak się odżywiał, a także jakimi narkotykami się odurzał. W 2002 roku analiza szkliwa Łucznika z Amesbury, okrzykniętego królem Stonehenge, wykazała, ku zaskoczeniu wszystkich, że nie był on Brytyjczykiem, lecz urodził się w południowych Niemczech lub Szwajcarii.

Zajmowanie się mumiami często naraża badaczy na nieprzyjemności. Szczególnie wtedy, gdy godzi w poczucie tożsamości narodowej i patriotyczne uczucia. W Turynie nie pojawiły się jednak żadne „niepoprawne politycznie” nieboszczyki.

polskieradio.pl


Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika
Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika
Dołączona grafikaDołączona grafika
Dołączona grafika




MUMIE Z TAKLA MAKAN

Najciekawszych odkryć na pustyni Takla Makan dokonał w początkach XX wieku inny Europejczyk, archeolog sir Aurel Stein. W trakcie jednej ze swoich ekspedycji badawczych dotarł do Loulan i innej pustynnej osady, gdzie natrafił na dawne cmentarzyska. W jednym z grobów odkrył świetnie zachowaną mumię młodego mężczyzny, pochowanego w trumnie wykonanej z pnia topoli i zawiniętego w całun.
Dołączona grafika

Inna sławna mumia nazywana „Wieczną Pięknością” jest jeszcze bardziej intrygująca. Przed 3800 laty na cmentarzysku w Loulan pochowano kobietę w wieku około 40-45 lat, o wyraźnych kaukaskich cechach. Zmarła ubrana była w barani kożuch i buty oraz wełnianą czapkę ozdobioną gęsimi piórami.

Dołączona grafika

Nie była to jedyna mumia o europejskich rysach twarzy znaleziona na obszarze północno - zachodnich pustyń Chin. Podobnych odkryć dokonano na przykład niedaleko miasta Cherchen, gdzie przed ponad 2 tysiącami lat żyli ludzie o wyglądzie nie przypominającym współczesnych Chińczyków. Na podstawie przeprowadzonych badań antropologicznych można stwierdzić, że mieszkańcy pustynnych osad sprzed 4000-2000 lat mieli wysokie kości policzkowe, długie nosy i włosy o rudawym odcieniu.

Suchy klimat Takla Makan sprawił, że w doskonałym stanie zachowały się nie tylko ciała zmarłych, lecz także przedmioty w które wyposażono groby. Nawet wełniane tkaniny z całunów i ubiorów są nadal miękkie i kolorowe. Dodatkowych, cennych informacji dostarczają znajdowane na terenie osad zabytki piśmiennicze: drewniane tabliczki i papier. Zapisywano na nich, posługując się chińskimi znakami lub indyjskim pismem, zarówno prywatne listy, jak i dokumenty o charakterze prawnym i gospodarczym.

Wszystkie te znaleziska świadczą o indoeuropejskim pochodzeniu ludu z Takla Makan, lecz nadal ich tajemnica nie została do końca wyjaśniona. Naukowcy toczą między sobą spory skąd i dlaczego przywędrowali oni w tak odległe rejony Azji Centralnej.

portal.chinese.pl



Odkrycie mumii było utrzymywane w tajemnicy od 1970r. aż do momentu odkrycia ich w magazynie.

Trochę informacji na
http://www.scienceda...80107084900.htm

Zapewne obszerniej o mumiach będzie na NGC w niedziele o 21.00.

Użytkownik DaVinci edytował ten post 20.02.2008 - 13:36

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych