Skocz do zawartości


Zdjęcie

Amerykański satelita zagraża Polsce


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
130 odpowiedzi w tym temacie

#121 Gość_Burnago

Gość_Burnago.
  • Tematów: 0

Napisano

CHINY I ROSJA KRYTYKUJĄ USA ZA ZESTRZELENIE SATELITY



Są pierwsze komentarze po zestrzeleniu przez USA uszkodzonego satelity. Moskwa podejrzewa, że operacja była jedynie przykrywką dla próby amerykańskiej tarczy przeciwrakietowej, a Chińczycy zarzucają Waszyngtonowi "niebezpieczne kosmiczne ambicje"

W Pekinie na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przedstawiciel chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Liu Jianchao stwierdził, że akcja USA może mieć wpływ na bezpieczeństwo innych państw.

Jeszcze dalej poszła jedna z czołowych chińskich gazet partyjna "People's Daily" ("Renmin Ribao"). Dziennik pisze o "niebezpiecznych ambicjach kosmicznych USA" i wytyka Amerykanom krótką pamięć. W styczniu 2007 roku Chiny dokonały podobnej operacji zestrzelenia uszkodzonego satelity. Do zniszczenia jednego ze starych satelitów meteorologicznych na wysokości 865 km nad Ziemią, wykorzystano wówczas pocisk rakietowy średniego zasięgu.

USA skrytykowały jednak chińską próbę broni antysatelitarnej, wskazując, że eksperyment ten zagrażał setkom innych satelitów i pozostawił na orbicie niebezpieczne dla innych obiektów szczątki. Zarzuty te wsparły Australia, Kanada i Japonia.


Amerykanie odpowiadają


USA odpiera ataki, tłumacząc, że środowej misji nie można porównywać do Chińskiej akcji z 2007 r. Głównym argumentem Waszyngtonu jest fakt, że Pekin nie poinformował światowej opinii publicznej o swoim zamiarze zestrzelenia rakiety. O planach USA mówiło się natomiast od kilku dni. Amerykanie tłumaczą też, że chcieli wyeliminować ryzyko związane z ewentualnym upadkiem satelity na tereny zamieszkane.

"People's Daily" zarzuca też USA, że gdy na początku lutego Rosja i Chiny proponowały przyjęcie układu zakazujący używania broni w celu niszczenia obiektów w kosmosie, Waszyngton odmówił. Zgodnie z międzynarodowym traktatem z 1967 r. w kosmosie zakazane jest jedynie używanie broni nuklearnej.


Rosja nieufna


Swoje obawy w związku z zestrzeleniem urządzenia wyraziła także Rosja. Moskwa podejrzewa, że operacja była zasłoną dymną dla próby wykorzystania nowej technologii antysatelitarnej amerykańskiego programu obrony przeciwrakietowej. Pojawiają się także podejrzenia, że poprzez zestrzelenie satelity, Amerykanie chcieli niedopuścić do ewentualnego przejęcia urządzeń znajdujących się na jej pokładzie w niepowołane ręce. Mogłoby się tak stać gdyby satelita nie uległa spaleniu w atmosferze i spadła na ląd.

tvn24.pl


#122

ShadowX.
  • Postów: 49
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sorki ze moze nie dam zadnego info bo wszytskie info juz tu sa ale mysle ze jak zestrzela satelite, ta satelita walnie w moskwe oni powiedza ze to specjalnie i wybuchnie 3 wojna swiatowa :(
ch$%j tam tych ruskich wie :P ale od Polski wara bo wkoncu u kogo beda handlowac obuwiem jesli nie w Polsce? ;]

#123

Cashpoint.

    egoism

  • Postów: 641
  • Tematów: 126
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

ShadowX wybacz ale satelitę już zestrzelono... jak widać na razie wojny nie ma.



#124

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pewnie niewielu z Was widziało sam moment wystrzelenia antyrakiety z krążownika i trafienie w uszkodzonego satelitę US193.
Na tej stronie można obejrzeć całe to zdarzenie.



#125

ShadowX.
  • Postów: 49
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ja nawet nie wiedzialem ze juz zestrzelili, slyszalem tylko ze mieli wystrzelic i ze opoznienie bylo:P
tak czy inaczej Ziemia znowu wygrala xD

#126

Hippo.
  • Postów: 350
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak sobie pomyślałem, że to mogą być też początki budowania systemu przeciwko meteorytom, które np. swoją wielkością mogą zagrozić większemu miastu, na zasadzie uderzania w niego, i zmiany jego toru ruchu. :)
Tylko czekać aż kawałki satelity wylądują komuś w ogródku, a później tylko handel towarem :D .

Użytkownik Hippo edytował ten post 22.02.2008 - 07:52


#127

ShadowX.
  • Postów: 49
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ruskim sprzedaj xD zaplaca dobra kase 10 zł za kilogram ;)

#128

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ja tam popieram teze Rosji w tym momencie, Amerykańce nigdy niczego nie robią tak sobie. Myślę, ze mieli by gdzieś to, że satelita spadnie "gdzieś tam", jeśli nie zagraża USA i ich interesom to moją to gdzieś. Chiny też dobrze kombinują, to jest na zasadzie, złe komuchy z chin strzelają do satelit, a my jeszcze nie możemy to sie przypieprzymy.

@ShadowX bardzo inteligentnie sie wypowiadasz..

#129

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Chiny i Ruskie się przyburzyły bo kidys jak Chiny chciały zestrzelic swoją satelite to USA nie chciało się zgodzic argumentując ze to "demonstracja siły". Tak naprawde takie rozbite satelity sa łakomym kąskiem dla zagranicznych wywiadów ponieważ posiadają tajna wojskową technologie i informacje. Chinom marzyło by się przejecie amerykadżańskiego satelity a amerykadżanom chińskiego itd..

Mysle ze temat skonczony ;]

#130

mojo.
  • Postów: 355
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja tam popieram teze Rosji w tym momencie


Ja też myślę że akcja z tą satelitą to próba sił antyrakietowych. Ale prawdy i tak się nie dowiemy, chyba że USA przyzna się, choć jest to mało prawdopodobne.

#131

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Chyba nie ma już o czym dyskutować. Zamykam ;]




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych