Skocz do zawartości
Szanowni Państwo, proszę pamiętać o ciszy wyborczej obowiązującej w okresie od północy w piątek 19 października do godz. 21:00 w niedzielę 21 października. 


Zdjęcie

Masakra sprzed 6 tysięcy lat


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

Cashpoint

  egoism

 • Postów: 641
 • Tematów: 126
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Szczątki 80 osób - masakra sprzed 6 tysięcy latSzczątki ponad 80 osób - prawdopodobnie świadectwo pradziejowej masakry - odkryli archeolodzy w Tell Madżnuna w północno-wschodniej Syrii. Według naukowców może to być najstarsze znane miejsce masowej zagłady - sprzed prawie 6 tys. lat. Członkiem ekspedycji badawczej jest polski bioarcheolog dr Arkadiusz Sołtysiak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Stanowisko zostało odkryte podczas przypadkowych robót ziemnych. Okazało się, że pod wielką hałdą śmieci spoczywa wyraźna warstwa z dużą ilością kości ludzkich. Odkryta nieregularna jama ma długość co najmniej 20 metrów - opowiada dr Sołtysiak.

Naukowcy zobaczyli wielkie skupisko głównie kości długich oraz czaszek. Co ciekawe ewidentnie brakuje kości stóp i rąk, a w wielu wypadkach widać ślady zębów zwierząt padlinożernych. Według dr Sołtysiaka może to oznaczać, że ciała zostały przeniesione do jamy w kilka tygodni lub nawet miesięcy po śmierci. Trudno także odkrytą jamę nazwać grobem: są to przemieszane kości i fragmenty szkieletów, wrzucane bez większej troski i następnie zasypane śmieciami - dodaje.

Ciekawe jest to, że wśród pochowanych najwięcej jest osób młodych - mężczyzn i kobiet, ale brakuje najmniejszych dzieci. Kolejną zagadką są liczne fragmenty naczyń i kości bydła, które mogą świadczyć o tym, że ktokolwiek pochował tych ludzi, celebrował później ten moment w czasie wielkiej uczty.

Międzynarodowa ekipa archeologów ma twardy orzech do zgryzienia. Co wydarzyło się 6 tysięcy lat temu w Tell Madżnuna? Nasze stanowisko leży kilkaset metrów na północ od słynnego Tell Brak (jedno z najstarszych miast świata). W tym samym okresie, z którego pochodzi jama ze szczątkami, Tell Brak zostało przynajmniej częściowo spalone - zaznacza dr Sołtysiak.

Jeśli połączy się obydwie obserwacje - spalenie miasta oraz masakrę - powstaje pytanie, czy w jamie pochowano napastników, czy też obrońców. Na razie najbardziej prawdopodobna wydaje nam się masakra miejscowej ludności - mówi antropolog.

Mało jest prawdopodobne, że napastnicy przyszli z dziećmi i kobietami, żeby zdobywać miasto. Mogli to być mieszkańcy Tell Brak, ale na razie to tylko spekulacja, będziemy próbowali tę hipotezę zweryfikować - dodaje.

Archeolog odrzuca także inne przyczyny śmierci ludzi z Tell Madżnuna. Epidemia jest raczej mało prawdopodobna, bo w takim wypadku ciała są jak najszybciej grzebane. Wykluczamy także przeniesienie wcześniejszego cmentarza - ślady zębów zwierząt wskazują na to, że ciała przez jakiś czas były na powierzchni i zostały wrzucone do jamy w stanie posuniętego rozkładu - twierdzi dr Sołtysiak.

Prace nad wyjaśnieniem zagadki Tell Madżnuna trwają.

źródło: Wirtualna Polska
 • 0#2

Vaherem
 • Postów: 705
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Trochę to wstrząsające - od 6 tys. lat, my ludzie mimo wielu odkryć i wydaniu na świat wielu światłych umysłów, w ogóle się nie zmieniliśmy.. ;/
 • 0

#3 Gość_Burnago

Gość_Burnago
 • Tematów: 0

Napisano

Bardzo ciekawe a zarazem przerażające. x| Życzę powodzenia archeologom w rozwiązywaniu zagadki.
 • 0

#4 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego
 • Tematów: 0

Napisano

Epidemia jest raczej mało prawdopodobna, bo w takim wypadku ciała są jak najszybciej grzebane.


Tak, to jest bardzo ciekawe, dlaczego koczownicze plemiona z zarośniętymi "małpoludami" jako członkami rodziny nie zapobiegali rozprzestrzenianiu się epidemii i od razu nie zakopywali ciał umarłych.... Przecież powinni wiedzieć, co się robi w takich przypadkach :s To zdanie jest makabryczne i nieprzemyślane... Cywilizacja na terenie Syrii nie sięga aż takich odległych czasów, więc trudno jest stwierdzić, że ludy prymitywne wiedziałyby co się powinno robić w takich sytuacjach... Tak więc wg mnie nie powinni odrzucać hipotezy o nagłym ataku choroby zakaźnej....

Zaraz mnie ktoś zgromi, że głupoty piszę, ale to są tylko logiczne wnioski- ja nie siedzę zagrzebana w ziemi z kilofami a przy tym kupą książek historycznych w rękach ;)

Co do samego faktu- mnie on nie przerażą, ale fascynuje... pod warunkiem, że to nie efekt ataku choroby oczywiście...Ale jeżeli to był mord? Szkoda, że nie na zamku powiedziane w godzinę północną, bo istnie romansowa byłaby to historyja 8)
 • 0

#5

Korynt
 • Postów: 315
 • Tematów: 66
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tak mi przyszło do głowy, że mogli to być mieszkańcy Sodomy i Gomory
EDIt wybaczcie, myślałem że jest tam napisane 80 tysięcy

Użytkownik Kowal801 edytował ten post 05.02.2008 - 20:46

 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u