Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kościół Latającego Potwora


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Latający Potwór Spaghetti (ang. Flying Spaghetti Monster) to bóstwo religii Kościoła Latającego Potwora Spaghetti (ang. Church of the Flying Spaghetti Monster lub Flying Spaghetti Monsterism, FSM), inaczej pastafarianizmu.

Historia

W czerwcu 2005 kiedy prorok pastafarianizmu Bobby Henderson wysłał otwarty list do Board of Education (Rady Edukacji) w stanie Kansas w odpowiedzi na debatę, czy należy dać teorii inteligentnego projektu równouprawnienie względem teorii ewolucji i równy czas w nauczaniu biologii. Na swojej stronie venganza.org, której nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa "zemsta", formalnie zażądał równego czasu na nauczanie o Latającym Potworze Spaghetti jako stwórcy wszechświata – takiego samego, jak dla pozostałych wersji teorii inteligentnego projektu oraz ewolucji. Ostrzegł, że jeśli to nie zostanie zrobione, "będzie zmuszony postąpić zgodnie z prawnymi procedurami".

Strona zyskała szersze zainteresowanie świata, gdy portal Boing Boing wspomniał o niej w czerwcu 2005. Ruch na stronie bardzo wzrósł w sierpniu 2005, gdy informacje o FSM zaczęły pojawiać się często na Boing Boing oraz blogach internetowych i stronach zajmujących się nowinkami. Deklarowanie wiary w Latającego Potwora Spaghetti zyskało popularność, pojawiły się też inne "kościoły" odłamowe.

Założyciel Kościoła planuje budowę statku pirackiego za fundusze uzyskane ze sprzedaży swej książki traktującej o Latającym Potworze Spaghetti oraz zagadnieniach związanych z religią.

Wierzenia

Wśród dogmatów zaproponowanych przez Hendersona wiele było specjalnie wybranych by sparodiować argumenty zwykle używane przez propagatorów teorii inteligentnego projektu lub religie monoteistyczne. Religia ta głosi że:
Niewidzialny i niewykrywalny Latający Potwór Spaghetti stworzył świat, zaczynając od góry, drzew i karła (midget). Wszystkie dowody na rzecz ewolucji zostały specjalnie podłożone przez Niego.
Globalne ocieplenie, huragany, trzęsienia ziemi i inne naturalne katastrofy są bezpośrednią konsekwencją spadku liczby piratów począwszy od początków XIX wieku. Można to zobaczyć na wykresie obrazującym odwrotnie proporcjonalną korelację między liczbą piratów a temperaturą[2].
Potwór kontynuuje kierowanie sprawami ludzkimi poprzez swoją "makaronową mackę" (ang. noodly appendage).
FSM ma wiele zalet, których nie mają inne religie – takich jak wulkan piwny w niebie czy święto religijne w każdy piątek.
Modlitwę kończy sie słowem ra'men (po japońsku makaron)

FSM często jest łączona z teorią inteligentnego spadania, z Latającym Potworem Spaghetti jako bytem sprawczym. Inna nazwa religii "pastafarianizm" pochodzi od połączenia słów rastafarianizm i pasta (z ang.: makaron).



Ewangelia Latającego Potwora Spaghetti

Osiem "Naprawdę Wolałbym, Żebyś Nie"

1.Naprawdę Wolałbym, Żebyś Nie Zachowywał Się Jak Jakiś Świętoszkowaty, Fałszywie Pobożny Dupek, Gdy Opisujesz Mą Makaronową Doskonałość. Jeśli Niektórzy Ludzie Nie Wierzą We Mnie, Nic Się Nie Stanie. Naprawdę, Nie Jestem Do Tego Stopnia Próżny. Poza Tym, Nie Chodzi O Nich, Więc Nie Zmieniaj Tematu.
2.Naprawdę Wolałbym, Żebyś Nie Używał Mojego Istnienia Jako Narzędzia Do Uciskania, Ciemiężenia, Karania, Patroszenia I/Lub, Rozumiesz, Bycia Złośliwym Wobec Innych. Nie Wymagam Składania Ofiar, A Rytualne Oczyszczenie Ma Związek Z Piciem Wody, Nie Ludźmi.
3.Naprawdę Wolałbym, Żebyś Nie Oceniał Ludzi Na Podstawie Tego, Jak Wyglądają, Lub Jak Się Ubierają, Lub Jak Mówią, Lub... Dobra, Po Prostu Bądź Miły, W Porządku? Ach, I Wbij To Do Swojej Tępej Głowy: Kobieta = Człowiek. Mężczyzna = Człowiek. To samo - to samo. Nikt Nie Jest Od Nikogo Lepszy, Chyba Że Mówimy O Stylu. I Przykro Mi, Ale To Podarowałem Kobietom I Niektórym Facetom, Którzy Widzą Różnicę Pomiędzy Kolorem Morskim A Fuksją.
4.Naprawdę Wolałbym, Żebyś Nie Zaspokajał Się W Sposób, Który Obraża Ciebie Albo Twojego Ochoczego, Zgodnego, Pełnoletniego I Dojrzałego Psychicznie Partnera. Odnośnie Tych, Którzy Mogliby Protestować - Myślę, Że Odpowiednim Wyrażeniem Jest "Pieprzcie Się", Chyba Że Uznają To Za Nieprzyzwoite. W Tym Wypadku Mogą Wyłączyć Raz Telewizor I Iść Dla Odmiany Na Spacer.
5.Naprawdę Wolałbym, Żebyś Nie Sprzeciwiał Się Fanatykom, Wrogom Kobiet, Pełnym Nienawiści Poglądom Innych Na Czczo. Zjedz Coś, A Potem Zabiegaj O Pierdoły.
6.Naprawdę Wolałbym, Żebyś Nie Budował Za Miliony Dolarów Kościołów/Świątyń/Meczetów/Kaplic Dla Mojej Makaronowej Doskonałości, Podczas Gdy Pieniądze Lepiej Wydać Na (Wybierz Sam):
   a)Skończenie Z Biedą
   b)Wyleczenie Choroby
   c)Życie W Pokoju, Kochanie Namiętnie I Obniżenie Kosztów Kablówki
Może Jestem Złożonym Węglowodanowym Wszystkowiedzącym Istnieniem, Ale W Życiu Cieszą Mnie Proste Rzeczy. Wiem Lepiej. JESTEM Stwórcą.
7.Naprawdę Wolałbym, Żebyś Nie Rozpowiadał Ludziom Wokół, Że Do Ciebie Przemawiam. Nie Jesteś Aż Taki Interesujący. Wylecz Się Z Siebie. I Mówiłem Ci, Żebyś Kochał Swoich Towarzyszy, Czy Nie Mógłbyś Pojąć Aluzji?
8.Naprawdę Wolałbym, Żebyś Nie Czynił Bliźniemu, Co Tobie Miłe, Jeśli Miłe Są Ci, Hm, Rzeczy, Które Wymagają Mnóstwa Skóry/Smaru/Las Vegas. Jednak Jeśli Miłe Jest To Innej Osobie (Zgodnie Z Numerem 4), Zajmij Się Tym, Zrób Zdjęcia, I Do Diaska, Załóż Kondom! Naprawdę, To Kawałek Gumy. Gdybym Nie Chciał, Żeby Było Przyjemnie, Gdy To Robisz, Dodałbym Kolce Albo Coś W Tym Stylu.

Dołączona grafika

Latający Potwór Spaghetti jest zwykle przedstawiany jako bryła pozwijanego spaghetti z dwojgiem oczu na czułkach, dwojgiem mięsnych klopsów i "makaronowymi wypustkami". Na rysunku przedstawiona jest parodia Stworzenia Adama Michała Anioła.

Wikipedia
  • 0



#2

lukasz9.
  • Postów: 305
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, makaronowy latający potwór takie zeczy tylko w USA cieawe ilu wyznawców ma ta religia??? :mrgreen:
  • 0

#3

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

hehe widze, ze niektorzy nie rozumieja :P
tu chodzi o ironie i jakby wysmianie religii ;p
  • 0

#4

Fanatyk.
  • Postów: 131
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Poprostu nie wierzę. :D
  • 0

#5

Vorlon.
  • Postów: 140
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no to mi się podoba :) od dziś zostaje jego wyznawcą :D te piwne wulkany mnie ujęły :D
  • 0

#6

Millowisck.
  • Postów: 257
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

ale ewangelie mają bardzo dobrą ! :D
  • 0

#7

Wolfenstein211.
  • Postów: 65
  • Tematów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jest takze kosciol niewidzialnego, rozowego jednorozca.
Wiecej tu: http://pl.wikipedia...._...JednoroĹźec
  • 0

#8

Lerlitz.
  • Postów: 229
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

oooo :D na takie cos czekalem :P ktos wie gdzie zapisy ?? :)
  • 0

#9

xxblaze.
  • Postów: 105
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W south parku o tym bylo :D gdy cartman chcial pograc na wii
  • 0

#10

shar0nie.
  • Postów: 384
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

głupota ludzka nie zna granic.
ale jest śmiesznie.
  • 0

#11

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tu właśnie chodzi o krytykę ludzkiej głupoty. To nie jest próba zbicia kasy, ale zwrócenia uwagi na błędy chrześcijaństwa (przede wszystkim) i jego wyznawców. To się nazywa ironia.
  • 0

#12

Marchewa.
  • Postów: 536
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

głupie i smieszne xD rozumiem że komuś sie nie podobają poczynania chrześcijan i że jest ateistą ale czy to znaczy że muszą sie z tego naśmiewać i to poniżać? :sux:
  • 0

#13

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Obowiązkiem ludzi światłych jest obnażać głupotę :P Imo taka głupotą jest powierzanie swojego życia sile, na której istnienie nie mamy żadnego dowodu.

Nie lubię piwa, tym bardziej ciepłego :P Wolałbym wulkany schłodzonego soku wieloowocowego :3
  • 0

#14

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

czy to znaczy że muszą sie z tego naśmiewać i to poniżać?

tak Dołączona grafika

dlaczego?

bo można Dołączona grafika
  • 0

#15

Halloween.
  • Postów: 516
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W końcu to dogmat, tak samo mogą się inni śmiać z chrześcijaństwa, jak i my z tego :)
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych