Skocz do zawartości
Zdjęcie

Pisząc na nowo historię dinozaurów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Ivellios

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1605
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Era dinozaurów dobiegła kresu miliony lat temu, jednak paleontolodzy wciąż próbują zrozumieć ogromną rozmaitość i różnorodny ogrom tych stworzeń.

Opisany w zeszłym miesiącu w raporcie spinozaur jest teraz oficjalnie największym mięsożernym dinozaurem znanym nauce. Ta dwunożna bestia właściwie wkroczyła na kopalną scenę w roku 1915, gdy okaz został przedstawiony przez niemieckiego paleontologa Ernsta Stromera. Doszedł on do wniosku, iż jest to teropod (opisany jako dwunożne zwierzę mięsożerne) większy od tyranozaura, niestety autentyczne szczątki spinozaura zostały zniszczone przez bomby zrzucone na Niemcy w 1944 roku. Tak więc Tyranosaurus rex panował przez dziesięciolecia jako wielki król, mięsożerna bestia lądowa.

Później, 11 lat temu, odkryto szczątki gigantozaura.

Obecnie Cristiano Dal Sasso z Cywilnego Muzeum Przyrody w Mediolanie (Hiszpania) mówi, że gigantozaur został zdetronizowany po odkryciu nowej czaszki spinozaura.

Czy ci wszyscy mięsożercy pasują do siebie?

Tyranosaurus rex
Wzrost: 12 do 15 metrów
Waga: 6 ton
Czynnik lęku: kły o długości do 40 cm
Żył: 65 mln lat temu
Gdzie: Ameryka Płn

Gigantozaur
Wzrost: ok. 14 metrów
Waga: 8 ton
Czynnik lęku: zęby długości do 20 cm
Żył: 95 mln lat temu
Gdzie: tereny dzisiejszej Argentyny

Spinozaur
Wzrost: do 17 metrów
Waga: 8 ton
Czynnik lęku: długa, podobna do krokodylej szczęka
Żył: 100 mln lat temu
Gdzie: tereny dzisiejszej Argentyny, Maroka, Tunezji i Algierii

Jednak wśród największych w długości dinozaurów zwyciężył wegetarianin. Roślinożerne sauropody przyćmiły mięsożerne teropody, dziś większość naukowców jest zdania, że najdłuższym dinozaurem był argentynozaur.

Długość: do 37 metrów
Waga: 100 ton
Czynnik lęku: ?????
Żył: 65 mln lat temu
Gdzie: Ameryka płd

Paleontolodzy mają jedynie skamieniałości pozwalające ustalić rozmiary dinozaurów, często są one uszkodzone lub niekompletne. Często również brakuje kości licznych okazów, więc naukowcy muszą szacować całkowitą wielkość zwierzęcia na podstawie częściowego szkieletu, takich jak fragmenty czaszki spinozaura.

Greg Erickson z Uniwersytetu Stanowego na Florydzie (USA) jest zdania, że nie długość, ale masa jest najlepszym standardem dla porównywania wielkości dinozaura, ponieważ nie stanowi to problemu w przypadku różnie ukształtowanych zwierząt. Masę można najlepiej oszacować według niego przez zmierzenie obwodu kości udowej, która obarczona była największą częścią wagi zwierzęcia.

Ponowna ocena wielkości spinozaura jest "ważna", powiedział Erickson autorom serwisu LiveScience. Spinozaur był prawdopodobnie znacznie dłuższy, i być może cięższy, niż Tyranosaurus rex i inne wielkie teropody.

Autor: Robin Lloyd, www.LiveScience.com
Tłumaczenie: Ivellios
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u