Skocz do zawartości


Israelitas


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Na stronie Wojciecha Cejrowskiego znalazłem ciekawą historię.

Israelitas



Nad bocznym dopływem Amazonki spotkałem bardzo egzotyczne plemię. Jego członkowie to, nawróceni na Starą Wiarę, Indianie z peruwiańskich Andów. Pewnego dnia opuścili współczesną cywilizację i w odległej dżungli założyli swoje odcięte od świata osady.

Żyją zgodnie z zasadami Starego Testamentu. Identycznie jak w czasach Mojżesza składają Bogu ofiary całopalne.

Nie ma u nich ani jednego Żyda, jednak mówią o sobie: Naród Wybrany.

Spędziłem z nimi Święto Paschy. To najpiękniejsza Wielkanoc w moim życiu: z mięsem baranka, przaśnym chlebem i gorzkimi ziołami - jak Bóg przykazał.

PS.
Jest także tekst "ISRAELITAS" w dziale ROZMAITOŚCI/OPOWIEŚCI



ŚWIĘTO PASCHY W DŻUNGLI

Wracaliśmy wtedy z wyprawy do plemienia Marubo. Kierowaliśmy nasze czółno w stronę miasteczka Leticia nad Amazonką. Zostało nam jeszcze może pięć dni drogi. Monotonnej drogi - po prostu: byle szybciej z powrotem do cywilizacji. Po kilku tygodniach siedzenia w dżungli mieliśmy dość. A w dodatku nie spodziewaliśmy się napotkać już żadnych rewelacji - rewelacje zostały za plecami i w naszych aparatach fotograficznych.

Nagle, na lewym brzegu rzeki widzę dym.

- Jakaś osada? Ktoś tu mieszka? - pytam naszego przewodnika.

- Nieee. To tylko Barbudos - Brodacze. Powiedział to słowo z lekką pogardą i z wyraźną niechęcią.

- Podpływaj! - mówię mu. - Wymienię trochę mięsa na owoce.

- Odgonią nas. To zamknięta wioska. Barbudos nigdy nie wpuszczają obcych.

Tym razem jednak wpuścili. A w dodatku przyjęli w otwartymi ramionami. Mieliśmy wyjątkowe szczęście - był akurat tej jeden jedyny dzień w roku, kiedy przybysza traktuje się jakby go przysłał sam Bóg.




Jako, że nie da się wkleić zdjęć daję linka:


http://www.cejrowski...p?p=izraelitas#
  • 0

#2

agnessailormoon.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jestem na tym forum nowa,a dostałam sie tu dzięki Wojciechowi Cejrowskiemu,bo też właśnie szukałam,czy w necie jest coś więcej o Israelitas. Ale widzę,że nie. To co tu przytoczyłeś czytałam już w jubileuszowym numerze National Geographic.

A co do WC (pan Wojciech nie lubi,jak sie na niego tak mówi)-byłam dzisiaj na "Wojciech Cejrowski show",bo jestem jego ogromną fanką.Było super i żałujcie,że nie byliście. :)
  • 0

#3

lukigl.
  • Postów: 73
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pewnego dnia opuścili współczesną cywilizację i w odległej dżungli założyli swoje odcięte od świata osady.


Ciekawe co skłoniło ich do tego żeby porzucić cywilizacje :)
  • 0

#4

Mindhunter.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Również jestem wielkim fanem Wojciecha Cejrowskiego.
Myślę, że od cywilizacji uciekła grupa chrześcijan, która chciała żyć dosłownie w zgodzie z przykazaniami Bożymi. Być może stwierdzili ,że w cywilizowanym świecie nie ma już miejsca na religię, która była by całkowicie zgodna z nakazaniami, że pokusy świata cywilizowanego nie idą w parze z świętością ?
  • 0

#5

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Myślę, że od cywilizacji uciekła grupa chrześcijan,


ale Israelitas to nie chrześcijanie, to wyznawcy judaizmu

Raczej sklonił ich do tego jakiś przybysz z zewnątrz ktory nauczał ich ze starego testamentu, a to co tam jest nie odbiega zasadniczo od wyznań powszechnie w ameryce południowej. Ciekawe tylko czy sa obrzezani i jedzą koszerne potrawy.


nasuwa się tu na myśl kościół Mormonów i ich teoria o zaginionym plemieniu izraela ktore w 6 wieku p.n.e. za sprawą Jahwe dotarło do Ameryki południowej i tam się osiedliło, budując nawet świątynię na wzór tej jerozolimskiej (wtedy nieistniejącej), próbuje się uznać za jej gruzy świątynię w Chavin de huantar w Peru
  • 0

#6

Rukius.
  • Postów: 359
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Był nawet dowód że Żydzi dopłynęli do Ameryki, szkielety i tablica zapisana po Hebrajsku chyba nie pamiętam już dokładnie.
  • 0

#7

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ciekawe co skłoniło ich do tego żeby porzucić cywilizacje

Jaguar kombi FWD diesel
sam tez nad tym myslalem kiedys :/
  • 0

#8

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ciekawe co skłoniło ich do tego żeby porzucić cywilizacje


Ale jaką cywilizację? Przecież to Indianie z peruwiańskich Andów to chyba nie koniecznie wcześniej mieszkali w blokach w dużym mieście, za mało jest danych żeby się zastanawiać nad czymś co być może nie miało miejsca
  • 0

#9 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Widzę, że mało wam informacji. Zobaczcie cały odcinek o nich

http://www.itvp.pl/r...amp;video=36204
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych