Skocz do zawartości


Zdjęcie

Słońce pluje w nas energią


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
91 odpowiedzi w tym temacie

#1

Artur Gutowski.
  • Postów: 308
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Słońce pluje w nas energią



Dołączona grafika


Najbliższa Ziemi gwiazda - Słońce - znajduje się obecnie w spokojnej fazie swego życia. Jednak już niedługo, bo za parę lat, stanie się wyjątkowo niegrzeczna, a nad jej powierzchnią pojawią się rozbłyski różnego rodzaju promieniowania oraz erupcje zjonizowanej materii. Prowadzone przez japońską sondę Hinode obserwacje Słońca pomogą przewidzieć siłę tych wybuchów - donosi najnowsze "Science".

Wbrew temu, co się powszechnie uważa, Słońce nie zawsze świeci tak samo. Co 11 lat robi się wyjątkowo aktywne: wysyła w przestrzeń kosmiczną olbrzymie ilości promieniowania ultrafioletowego i rentgenowskiego oraz wyrzuca miliardy ton materii. Zjawiska te mają wpływ na nasze codzienne życie: powodują problemy z łącznością radiową, zaburzenia ruchu części satelitów. Wywołane przez Słońce burze magnetyczne mogą być przyczyną przerw w dostawie prądu i uszkodzeń linii energetycznych. Choć niektórym konsekwencjom słonecznych kaprysów nie umiemy na razie zaradzić, wiadomość o nadchodzących zaburzeniach pozwala uniknąć strat. Jak jednak przewidzieć zachowanie naszej najbliższej gwiazdy?

Można wysłać w kosmos sondę taką jak Hinode ("Świt"), która będzie prowadzić nieustannie obserwacje Słońca. I na ich podstawie stworzyć "słoneczną prognozę". Dzisiejszy numer "Science" zamieszcza serię dziesięciu artykułów autorstwa badaczy z Japonii, Europy i Stanów Zjednoczonych, które opisują wyniki pomiarów dostarczonych przez tego satelitę.

Hinode zarejestrowała na przykład fale Alfvena w słonecznej koronie (ostatniej zewnętrznej warstwie Słońca). To skomplikowane drgania jonów i pola magnetycznego, których istnienie przewidział szwedzki badacz Hannes Alfven, za co w 1970 roku został nagrodzony Nagrodą Nobla. Choć już wcześniej pojawiły się doniesienia o ich obserwacji za pomocą urządzeń naziemnego National Solar Observatory, teraz istnienie tych fal zostało definitywnie potwierdzone - czytamy w DZIENNIKU.

Jak się okazuje, to właśnie fale Alfvena mogą ogrzewać koronę słoneczną do ekstremalnej temperatury ponad miliona stopni Celsjusza. Związana z tymi falami energia jest bowiem wystarczająca do podgrzania korony i przyśpieszenia wiatru słonecznego. Hinode obserwowała też wiele rozbłysków rentgenowskich, które tworzyły się, gdy zapętlone linie pola magnetycznego o przeciwnych kierunkach zderzały się i ginęły, uwalniając energię. Uczeni są przekonani, że zrozumienie natury tych małych wybuchów pozwoli przewidywać powstawanie dużych, tzw. koronalnych wyrzutów masy, których spodziewamy się w maksimum słonecznej aktywności. Uwalniają one energię tysiąckrotnie większą i wyrzucają gaz z prędkością niemal 10 mln km/h tak, że do Ziemi dociera on w ciągu zaledwie 15 godzin.

To właśnie na skutek tych wybuchów dochodzi do awarii sieci energetycznych i telekomunikacyjnych. Jak oceniają ekonomiści, trafna prognoza kosmicznej pogody, która umożliwia zastosowanie dodatkowych środków bezpieczeństwa, oszczędzi tylko amerykańskim producentom energii o kilkaset milionów dolarów rocznie.

Najbliższe maksimum aktywności Słońca przewiduje się na rok 2011 - 2012, a niektórzy badacze uważają, że będzie miało ono wyjątkowo dramatyczny przebieg. Jednak dzięki badaniom Hinode oraz innych tego typu sond erupcje słoneczne da się zapewne zrozumieć i przewidzieć.

Słońce powoduje przerwy w dostawie prądu

Agnieszka Szymczak: W jaki sposób Słońce może wpływać na zwykłego Kowalskiego ?

Prof. dr hab. Paweł Rudawy: Aktywność tej gwiazdy jest jednym z kluczowych czynników kształtujących zarówno długo- jak i krótkookresowe zmiany różnych czynników na Ziemi: klimatycznych, geofizycznych. Ma też wpływ na nasze zdrowie, wegetację roślin, a nawet na całe cywilizacje. W okresie ostatnich 11 tys. lat miało miejsce 27 wielkich minimów oraz 19 wielkich aktiwów słonecznych. Z minimami są skorelowane okresy ochłodzenia klimatu na Ziemi. Na przykład podczas słynnego minimum Maudera (ok. 1640 - 1720 r.) zamarzał Bałtyk. Natomiast w XI - XII wieku, w okresie wielkiego maksimum aktywności słonecznej, było wyjątkowo ciepło. To właśnie wtedy Wikingowie zasiedlili Grenlandię i nazwali ją "zieloną krainą", a w okolicach Wrocławia rosła winorośl. Potem klimat się zmienił – ok. 1300 roku znów nastąpiło minimum, a następne przypadło ok. 1470 roku, kiedy to grenlandzcy Wikingowie nie wytrzymali ochłodzenia klimatu - ich osady opustoszały.

Czy możemy sami zobaczyć, w jaki sposób aktywność Słońca wpływa na przyrodę

Wystarczy pójść do lasu i przykucnąć przy ściętym drzewie. Na słojach widać, że zmieniają one swoją grubość - i to w jedenastoletnich cyklach: kilka jest grubych, potem kilka wąskich itd. To dokładne odbicie najkrótszego, jedenastoletniego cyklu magnetycznej aktywności Słońca wykrytego jeszcze w XIX wieku przez Niemca Samuela Schwabego. W tym rytmie rosną także rafy koralowe. Aktywność Słońca ma też wpływ na pogodę - na wielu lokalnych stacjach meteorologicznych jest ona okresowo skorelowana ze zmianami aktywności słonecznej. To, co dzieje się na Słońcu, bezpośrednio wpływa też na ludzi: badania statystyczne pokazują, że liczba zgonów spowodowanych atakami serca w okresach maksimum aktywności słonecznej jest większa niż w okresach minimum. Wynika to stąd, że dochodzi wtedy do silnych zakłóceń, na przykład ziemskiego pola magnetycznego, co powoduje jakąś destabilizację słabszych organizmów. Nikt oczywiście nie powie, że dana osoba zmarła z powodu wybuchów na Słońcu, ale statystycznie jest to zauważalne.

Nadmierna aktywność Słońca zakłóca też pracę wielu urządzeń?

Wpływa na łączność, transport, przesył energii, przesył paliw, nawigację. W latach 70. XX wieku spowodowała słynne awarie sieci energetycznej na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Po silnych rozbłyskach na Słońcu zakłócenia ziemskiego pola magnetycznego generowały tak silne prądy indukowane w długich liniach przesyłowych, że transformatory ulegały rozerwaniu. Były też przypadki rozerwania naftociągów. Znane są przypadki, że satelity ulegały uszkodzeniom przez nadmierne promieniowanie.

Następne maksimum aktywności słonecznej czeka nas w latach 2011 - 12. Czy dane przesłane przez Hinode ułatwią nam przewidywanie tego, co będzie się w tym czasie działo na Ziemi?

Na pewno. Między naukowcami nie ma zgody co do tego, jak będzie silny najbliższy cykl aktywności Słońca. Obecnie trwa długotrwałe maksimum słoneczne, które rozpoczęło się w latach 20. XX wieku. Wiele wskazuje jednak, że niedługo dobiegnie końca. Dlatego jeżeli kolejne cykle będą słabe, prawdopodobnie nie doświadczymy poważnych zakłóceń. Chroni nas przed nimi również nasza nabyta niedawno wiedza. Wiele niekorzystnych zjawisk technologicznych już zostało wyeliminowanych, na przykład inaczej projektujemy sieci przesyłowe czy satelity.

Prof. dr hab. Paweł Rudawy jest heliofizykiem z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego


Dołączona grafika


Dołączona grafika


  • 0



#2

Pylbas.
  • Postów: 281
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

tak tak słońce powoduje zakłócenia ale chyba w racjonalnym myśleniu. Już widzę jak mi radio nie działa
  • 0

#3

_MajoR_.
  • Postów: 196
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

tak tak słońce powoduje zakłócenia ale chyba w racjonalnym myśleniu. Już widzę jak mi radio nie działa


Możesz nie wierzyć...
Silnie naładowane cząstki wysyłane przez słońce są w stanie zakłócić (a nawet zerwać) łączność z satelitami, więc twoje radio nie stanowi wyjątku!!!!

Żebyś uwierzył... podaje ci pare stronek o tym zjawisku które jest do zrozumienia nawet dla ciebie ;/

www.wiw.pl/astronomia/0706-slonce.asp
www.astronom.pl/slonce.htm
www.dracul.kill.pl/~bielu/astronomia/slonce/slonce.htm
  • 0

#4

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Drobne info co do naszej gwiazdy.
Heliofizycy ogłosili,że 24 cykl słoneczny właśnie się rozpoczął.

Dołączona grafika


http://www.spaceweather.com/index.php

Według prognozy, w nadchodzącym, 24. cyklu aktywności Słońca, plamy pokryją ponad 2,5% tarczy Słońca.Pewnie nie trzeba nikomu przypominać,że szczyt aktywności ma przypadać na 2012 rok!

"Wygląda na to, że zanosi się na jeden z najbardziej intensywnych cykli w całej 400 letniej historii badań gwiazdy” David Hathaway
  • 0



#5

machado.
  • Postów: 248
  • Tematów: 35
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W 2012 roku czeka nas kolejne maksimum słoneczne - ostrzegają astronomowie.
Zdaniem części z nich nasza gwiazda może zwiększyć swą aktywność nawet o 40% i wywołać spore zmiany w ziemskim klimacie. Jak będzie naprawdę? - nie wiadomo i dlatego kilka lat temu NASA wysłała na orbitę satelitę sorce, który mierzy natężenie promieniowania słonecznego. Być może dzięki tym badaniom uda się lepiej zrozumieć globalne ocieplenie z którym boryka się nasza cywilizacja." Zanim dowiemy się jaki wpływ na klimat wywiera działalność człowieka, musimy zrozumieć rolę zjawis naturalnych, takich jak zmienna aktywność słońca" - wyjaśnia Tom Woods z Universyty of Colorado w Boulder. Uczeni podejrzewają np.,że to właśnie aktywność Słońca była przyczyną średniowiecznego ocieplenia w latach 800-1200.

Więcej: Klik

Źródło: Magazyn "FOCUS" Styczeń 2008
  • 0

#6

Ryszard_Michalicki.
  • Postów: 7
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

I czy możemy teraz połączyć tę superaktywność Słońca z 2012 roku z przepowiedniami na 21.12.2012 ?

MUSIMY !
  • 0

#7

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

...tę superaktywność Słońca z 2012 roku...

Jaką superaktywność?
  • 0



#8

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ryszard poszukaj pokrewnych tematów.
Bodajże mariush chyba wstawiał w jednym wykres aktywności Słońca na przestrzeni ostatnich wieeeeeeeeelu lat.
Zobaczysz, że było bardziej aktywne.
  • 0



#9

vkali.
  • Postów: 701
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ryszard poszukaj pokrewnych tematów.
Bodajże mariush chyba wstawiał w jednym wykres aktywności Słońca na przestrzeni ostatnich wieeeeeeeeelu lat.
Zobaczysz, że było bardziej aktywne.


..czemu tak sie dzieje, że ludzie lubieją przywoływać małouczciwe i małowiarygodne żródła oraz lubieją pwierzać swe umysły oraz powierzac całego siebie całkowicie zdeklarowanym i zaprzedanycm nieuczciwcom, ..usprawiedliwieniem nie jest fakt ze nieuczciwcy przedstawiają się ludzmi nauki..czy tego typu umysłowy mizantropizm jest efektem jedynie skrajnie umysłowego lenistwa czy tez tego typu poostawa zakrawa o najzwyklejsze profanum samego [boskiego] siebie?
  • 0

#10

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dlatego, że dla mnie jest to wiarygodne źródło i muszę z tym niestety żyć :)
Niestety nie posiadam aparatury do mierzenia odpowiednich wielkości więc polegam na tych mało uczciwych źródłach - tak przy okazji.


@Dół

Tak na Niego.
Jak mi dasz kasę [kupę kasy] to kupie aparature.
Ja nie odczuwam potrzeby topienia pieniędzy by udowodnić raz jeszcze rzeczy udowodnione.

Rozumiem, że chcesz rozruszać zdrętwiałych naukowców i skostniałą naukę ale nie tędy droga.
  • 0



#11

vkali.
  • Postów: 701
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dlatego, że dla mnie jest to wiarygodne źródło i muszę z tym niestety żyć :)


..nie wiem czy sie rozumiemy,..czy twierdzisz, że mariush to wiarygodne żródło,..bo jezeli nie zrozumiałes to ja mówiłem o nim oraz mówiłem o małozasadnym powoływaniu sie ciebie na niego jako na uczciwe źródło praewdziwosci,
... co moze zrobić z człowieka indolencja nie tylko umysłowa......


Niestety nie posiadam aparatury do mierzenia odpowiednich wielkości


..a próbowałeś? ...zapewne nie,... i czemu nawet nie spróbowałeś?

..więc polegam na tych mało uczciwych źródłach - tak przy okazji.


..prawda, poległeś [tak przy okazji]......[i wcale nie dziw ,ześ jest [poległy] martwy [choć na razie tylko] umysłowo,.... i śmiem również wątpić czy ta prawda do ciebie dociera[ła kiedykolwiek],...[mówiąc po [niby] poprawnemu ] "u słyszacych inaczej" nawet słowa, które sami wymawiaja nie docieraja [do ich [niby] świadomosci]


.."Dużo można zauważyć gdy się patrzy!"


..można patrzeć [i nadal nic] nie widzieć co [na ziemi było i] jest częstsze
  • 0

#12

vkali.
  • Postów: 701
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

"Regulamin pkt 6.7 Zabronione jest umieszczanie w obrębie sygnatury jakichkolwiek aktywnych odnośników nie związanych z domeną paranormalne.pl (nie dotyczy grup VIP..."

..regulamin do kitu? ,..czy stosujący go a moze jedynie go tylko Egzekwujących na innch [tylko] maluczkich względem [Tych] forumowo [Prze]Wyższych ,..a moze ja [jest] nie vip, choć złoto na żóltawym oraz [dodatkowo] biało na złotym [niby] stoi [że] vip,..lub [też] ktoś z forumowo [Wy/ Prze]Wyższonych jedynie się [Prze/WY]Mmądrzył [z tym niby] moim vip'owstwem,...i PrzeWyMądrzył się we własnych celach [być moze równiez i mu totalnie nieswiadomych] i jedynie na taki forumowy [Wszech]pokaz

edycja cisz: vkali, ktoś niesprawiedliwie usunąl Ci sygnaturę? Bo ciężko się w tym Twoim idiolekcie wyrozumieć. Jeśli dobrze mniemam, to napisz proszę o problemie do stosownego moda (tego, który Cię źle potraktowal) a nie ropzisuj się o tym w temacie o Slońcu, które pluje w nas energią, bo nie tak to dziala...
  • 0

#13

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

..czemu tak sie dzieje, że ludzie lubieją przywoływać małouczciwe i małowiarygodne żródła oraz lubieją pwierzać swe umysły oraz powierzac całego siebie całkowicie zdeklarowanym i zaprzedanycm nieuczciwcom, ..usprawiedliwieniem nie jest fakt ze nieuczciwcy przedstawiają się ludzmi nauki..czy tego typu umysłowy mizantropizm jest efektem jedynie skrajnie umysłowego lenistwa czy tez tego typu poostawa zakrawa o najzwyklejsze profanum samego [boskiego] siebie?

Ulżyło?

Powiedz mi vkali, jakie masz podstawy (oczywiście, oprócz własnego widzimisię) twierdzić, że podawane przeze mnie informacje są nieprawdziwe, zmanipulowane. Wszystko o czym piszę, można w każdej chwili zweryfikować. Podaj mi choć jeden MOCNY dowód na to, że najbliższe maksimum słoneczne będzie, ostrożnie rzecz nazywając, wyjątkowe. Jednocześnie chciałbym zobaczyć ARGUMENTY, które podważają oficjalne stanowisko w tym zakresie.

Tylko pisz rzeczowo, bo takie banialuki jak poniżej (Twój urywek z innego forum) raczej mało kogo przekonają:

...w emocjach i pospiechu nałożyły [mi] się na siebie dwa sposoby wyliczeń,..na wzór zachodzącego aktualnie nakładania się dwu mimośrodowo płączonych układów gwiezdnych, układu słonecznego i układu nibiru,..już jung troche wspominał o zachodzących w rzeczywistości synchronizacjach zdarzeń...a tak ode mnie ,..czas zmian nadchodzi w postępie geometrycznym,.. i nic już po nich nie będzie takim samym jak jest i było.


Amen.

P.S:

..regulamin do kitu? ,..czy stosujący go a moze jedynie go tylko Egzekwujących na innch [tylko] maluczkich względem [Tych] forumowo [Prze]Wyższych ,..a moze ja [jest] nie vip, choć złoto na żóltawym oraz [dodatkowo] biało na złotym [niby] stoi [że] vip,..lub [też] ktoś z forumowo [Wy/ Prze]Wyższonych jedynie się [Prze/WY]Mmądrzył [z tym niby] moim vip'owstwem,...i PrzeWyMądrzył się we własnych celach [być moze równiez i mu totalnie nieswiadomych] i jedynie na taki forumowy [Wszech]pokaz

A może byś po prostu zmienił sobie sygnaturkę, a nie jęczał jak stara baba... Owa uwaga odnośnie sygnatury ma już długą historię i pochodzi jeszcze z okresu, kiedy nie byłeś VIP-em.
  • 0



#14

vkali.
  • Postów: 701
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Powiedz mi vkali, jakie masz podstawy (oczywiście, oprócz własnego widzimisię) twierdzić, że podawane przeze mnie informacje są nieprawdziwe, zmanipulowane.


..mariush twoje możliwosci [w nieuczciwosci] znane są mi nie od dziś [jak wiesz, bo tego nie kryję],..a te które pokazałeś w ostatnim poscie debaty nt. 9/11 przekroczyły wszelką ludzka, a nie tylko naukową normę,..mogę rzec, ze jawnie żerujesz na humanistytycznej [od wspłczesnej [zidiociałej] humanistyki, której w żaden sposób nie należy mylić z renesansowym humanizmem] niewiedzy wspólczesnych,..bardzo dziwi mnie, ze mimo iż dałes swą odpowiedź co najmniej dwa tygodnie temu nie znalazł sie nikt, kto chociazby spróbowałby ci wykazać jawne oszustwa i manipulowanie,..ale widać nieuctwo czy tylko umysłowa indolencja oraz lenistwo jest powszrechną przypadłoscią XXI wieku

Wszystko o czym piszę, można w każdej chwili zweryfikować.Podaj mi choć jeden MOCNY dowód ...


..mariush, ... wiem ze wszystkich masz za głupów i że potrafisz każdy NajMOCNiejszy dowód zrelatywizować(..nadświetlnosc zajaczków,.. ekstra węglowodorowe pożary i efekty kominowe w 9/11'towym wtc itp, ..epatowanie mądrymi pojeciami ..np. dysypacja energii jako dowod na wysokie temperatury rumowisk po wtc,..[swoją droga czemu jej nie wyliczyłeś, mógłbyś nam to powiedzieć?], ...oszukiwanie malunkami/szkicami wież wtc bez [uwzgledniania ich] rdzeni, by jakimiś przemyślnie wydumanym obrotami wokól środka ciężkosci manipulować i racjonalizować wyprostowywanie się upadajacej na bok górnej częsci wtc2, itp. kwiatki nie tylko wyliczeniowe by nimi śmiecić i zaśmiecać bezlitosną prawdę o 9/11)
... relatywizacja prawdy i jej rozmydlanie nic nie mówiącymi i zaśmiecajacymi wyliczeniami oraz malunkami to twój zawód oraz co gorsza jest to podstawa twojej egzystencji i podstawa twojego zarobkowanioa i twojego utrzymania siebie oraz twojej rodziny...własciwie teraz na uniwersytetach tak po prawdzie to tylko naucza się alienacji od/z rzeczywistości oraz relatywizacji i rozmydlania prawdy o niej

Podaj mi choć jeden MOCNY dowód na to, że najbliższe maksimum słoneczne będzie, ostrożnie rzecz nazywając, wyjątkowe. Jednocześnie chciałbym zobaczyć ARGUMENTY, które podważają oficjalne stanowisko w tym zakresie.


...po co epatować się dowodami wynikającymi z obserwacji [krótkookresowej] przeszłości,.... jezeli umysłu lub wyobrazni nie starcza, wystarczy poczekac i poobserwować do czasu i miejsca aż dowody same sie przedstawią,..akurat co do słońca oraz jego nadnaturalnej [nad]aktywnosci wystrczy poczekać do III kw. tego roku czyli jeszcze do czasu "trwania" jego [niby] fizyko'astronomo'metrycznego nimimum,..wówczas to bedzie czas na omówienie tych niby MOCNYCH dowodów na nieaktywność lub nadaktywność w tym słonecznym temacie,..oraz na omówienie przybywajacych przyczyn tej słonecznej [nad]aktywnosci w nieaktywności [w każdym badż razie jeszcze] na dziś nieoczekiwanej przez naukę ani jej [niby] naukowców
  • 0

#15

Aramroth.
  • Postów: 213
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bo jedyna i prawdziwa prawda pochodzi z channelingów, w których przemawia przywódca federacji kosmicznej i oświeca nas, że WTC i lądowanie na Księżycu to wszystko dzieło masonów i iluminatów kolaborujących z jaszczurami z Oriona, które chcą nas zniszczyć w 2012?

Jak ktoś się zna to ciężko mu wmówić takie bzdury, i to cię, vkali, boli. Prawdę można w jakiś sposób zweryfikować - teorii o WTC, lądowaniu na Księżycu, Plejadanach, Kasjopejanach, jaszczurach udowodnić się nie da, bo owa "wiedza" pochodzi z channelingów oraz osób które podobno spotykały się z kosmitami (oczywiście bez świadków, a jeśli świadkowie byli to nie chcą mówić/nie żyją/są zastraszeni przez rząd (obowiązkowo rząd USA, nawet jeśli akcja dzieje się w środku Afryki))

W końcu błyskawica to musi być gniew Zeusa, bo tak mówią pisma! Nie wyładowanie elektryczne, tylko gniew Zeusa, a kto twierdzi inaczej ten jest manipulatorem próbującym zachwiać wiarę w Zeusa!
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych