Skocz do zawartości


Zdjęcie

W USA sklonowali małpę, teraz czas na ludzi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1

Artur Gutowski.
  • Postów: 308
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

W USA sklonowali małpę, teraz czas na ludzi


Dołączona grafika

:new: Będziemy kopiować swe płuca lub nerki :new:



Choć niektórych to przerazi, bez wątpienia dokonanie amerykańskich naukowców jest przełomem w medycynie. Naukowcy sklonowali komórki dorosłych małp z gatunku rezusów. Milionom chorych ludzi przywraca to nadzieję, bo rezusy należą do tej samej grupy ssaków, co człowiek. Jeśli więc eksperyment powiódł się na nich, powiedzie się też na ludziach.

O eksperymencie napisał tygodnik "Nature". Naukowcy opisali tam nowatorską metodę klonowania komórek, którą zastosowali w jednym z amerykańskich instytutów badawczych. Sukces jest tym większy, że doświadczenia nie przeprowadzano na szczurach czy owcach, lecz na człekokształtnych małpach z rodzaju makaków - rezusach. Wprawdzie kilka lat temu sklonowano już podobną małpę, ale nie wykorzystywano wówczas nowoczesnej techniki, która pozwala na taśmową produkcję żywych kopii.

Teraz Amerykanie nie dość, że sklonowali komórki tych małp, to jeszcze wyhodowali z tych komórek całe tkanki. Ponieważ naukowcy znają genetyczne tajniki rezusa (odszyfrowali jego genom), potrafią z tych komórek wyhodować np. serce, wątrobę lub nerkę. Mało tego, potrafią to robić na masową skalę.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że eksperyment pomoże odnaleźć sposoby na skuteczniejsze leczenie setek chorób. Już teraz mówią, że pojawiła się nadzieja dla osób cierpiących na urazy kręgosłupa, cukrzycę, chorobę Alzheimera czy Parkinsona. Ponadto, jeśli eksperyment z rezusami zostanie powtórzony z ludźmi, może to być przełom w transplantologii. Być może zdobycie np. idealnej nerki na przeszczep przestanie być problemem.

:arrow: dziennik.pl


  • 0



#2

--Przodek--.
  • Postów: 21
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ciekawe czy już sklonowano człowieka?
  • 0

#3

Tomek Z.
  • Postów: 27
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ciekawe czy już sklonowano człowieka?


Pomyśl - gdyby sklonowano cały świat by o tym piszczał...

Co do artykułu - niezła ciekawostka, czekam aż zaczną klonować ludzkie nerki =)
  • 0

#4

Matiess.
  • Postów: 82
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ale mogli to zrobić w ukryciu nie mówiąc nikomu bo klonowanie ludzi ma przeciwników.
  • 0

#5 Gość_eru75

Gość_eru75.
  • Tematów: 0

Napisano

Matiess, oczywiście, że mogli. Mogli też robić wiele innych rzeczy, które nie zostały ujawnione światu. W każdym razie raczej nieprędko (albo w ogóle) się o tym dowiemy. Co do sklonowania małpy - cieszę się, że w końcu taki krok został wykonany. Myślę, że w niedługim czasie dojdzie do klonowania organów wewnętrznych człowieka, choć z całą pewnością KK będzie temu przeciwny :/
  • 0

#6

2007.
  • Postów: 256
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

> Tomek Z
Niekoniecznie. O wielu innych odkryciach też się nie trąbi bo oznaczałoby to zagrożenie dla interesów korporacyjnych, państwowych i każdych innych. Był wyścig zbrojeń w ramach "zimnej wojny", obecnie zaś jest wyścig naukowo-badawczy; kto pierwszy ten lepszy. Najlepiej jeszcze opatentować żeby za szybko - albo wcale - inni nie skorzystali.
Co do klonowania ludzi sądzę, że próby były już czynione, nie wiadomo tylko jak skuteczne się okazały. Poza tym kto o tym powie i co by to oznaczało? Że do stworzenia organizmu wystarczy już tylko wiedza i poznanie ludzkie? - ktoś zacznie uważać, że po co w takim razie jakiś Bóg i czy w ogóle istnieje. Stąd już tylko krok od samozadowolenia z samowystarczalności. Myślę, że siła wyższa da się jeszcze we znaki ;) nie dając o sobie zapomnieć - nie będziesz miał innego Boga - np. nauki - przede mną.

P.S. u.s.a - akurat tam jeszcze brakuje klonowanych małp ;)

Użytkownik 2007 edytował ten post 04.12.2007 - 22:16

  • 0

#7

tomason.
  • Postów: 168
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Watpie by sklonowali calego czlowieka, najprawdopodobniej beda klonowac tylko narzady :) Bo gdyby bylo inaczej wiekszosc ludzi by krzyczalo i urzadzalo manifestacje :)
  • 0

#8

Artur Gutowski.
  • Postów: 308
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Watpie by sklonowali calego czlowieka, najprawdopodobniej beda klonowac tylko narzady smile2.gif Bo gdyby bylo inaczej wiekszosc ludzi by krzyczalo i urzadzalo manifestacje smile2.gif

To ja zaskocze Ciebie... ;)


Sklonowany człowiek


Dołączona grafika


Sklonowany człowiek Kobieta biorąca udział w kontrowersyjnym doświadczeniu klonowania istoty ludzkiej jest w 8 tygodniu ciąży - podaje magazyn Britain's New Scientists.


Jeśli to prawda, będzie to pierwsza ciąża sklonowana. Jednakże biuro Antinoriego, specjalisty ds.płodności w Rzymie odmówiło potwierdzenia tej informacji.

Panos Zavos z the Andrology Institute of America w Lexington, Kentucky, niedawno ogłosił, iż para planowała sklonować dziecko jeszcze przed końcem 2001r. Niestety, on także odmówił potwierdzenia bądź sprostowania tej wiadomości.

Magazyn, mający na celu popularyzację wiedzy stwierdza, iż bazuje na artykule, zawartym, w the Gulf News newspaper. Mówi się, że Antinori będzie podnosił protest na spotkaniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nie wyjawił też ani narodowości, ani miejsca zamieszkania kobiety.

Jeżeli informacja się potwierdzi, wywoła na pewno aferę - twierdzi New Scientist. Wiele państw zakazało eksperymentów z ludzkimi klonami, zaś najwięksi eksperci w tej dziedzinie ostrzegają przed możliwymi defektami sklonowanego płodu, a także wysokim ryzykiem poronienia. Występują także opory natury etycznej.

Richard Gardner, ekspert z zakresu rozwoju embrionalnego, który brał udział w badaniach dotyczących terapeutycznego klonowania powiedział, że taka ciąża mogłaby być efektem nie do końca przemyślanych działań, biorąc pod uwagę bieżący stan wiedzy na temat klonowania istot ludzkich.

Antinori odpowiada, że jest w stanie w taki sposób monitorować embrion, aby uniknąć deformacji, lecz Gardner ripostuje: " nie ma sposobu, aby to zrobić - można jedynie wprowadzać zmiany w chromosomach". Może się zdarzyć, że wystąpi pojedynczy defekt genu i inne problemy, mogące prowadzić od raka bądź defektów.

"Trudno ocenić szanse tego dziecka na przeżycie"- powiedział Gardner. Badania nad innymi ssakami (owcami, krowami, myszami i kozami) pokazały, jak wielkie jest zagrożenie życia embrionu.

Richard Nicholson, wydawca the UK-based Bulletin of Medical Ethics, powiedział New Scientist , że raport na temat takiej ciąży jedynie bardziej podkreśla konieczność uregulowań prawnych w tej dziedzinie. Chociaż praktyka ta jest zakazana, jak np. w Wielkiej Brytanii - w wielu krajach takie działania są legalne (np. w USA), gdzie obecnie senat pracuje nad stosowną regulacją prawną.

"Potrzebujemy międzynarodowego prawa w celu zapobiegania takim zdarzeniom, jak w wypadku Antinoriego, który czyni coś, co większość uważa, iż nie powinno było się zdarzyć" powiedział Nicholson.

Jak poinformowała agencja ITAR-TASS dziecko, które pojawi się na świecie za około 7 miesięcy, będzie pochodzenia arabskiego, a ojcem będzie znany w świecie arabskim "bogacz", niektóre agencje podają, że może nim być libijski przywódca Muammar Kaddafi.

Stolica Apostolska chce, aby parlamenty państw świata uznały klonowanie człowieka za "czyn przestępczy", a w przyszłości za zbrodnię przeciwko ludzkości - poinformował włoski dziennik Corriere della Sera.

zdrowie.medicentrum.pl
  • 0



#9

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Stolica Apostolska chce

a ja chce zeby stolice apostolska zrownac z ziemia i zrobic na jej miejscu jeden wielki tor do driftu.
niezmiernie mnie wkurwrzaja, tylko postep blokuja.. dzieki klonowaniu ludzie po stracie konczyn mogliby normalnie funkcjonowac..
  • 0

#10

darokrol.
  • Postów: 729
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Stolica Apostolska chce

a ja chce zeby stolice apostolska zrownac z ziemia i zrobic na jej miejscu jeden wielki tor do driftu.
niezmiernie mnie wkurwrzaja, tylko postep blokuja.. dzieki klonowaniu ludzie po stracie konczyn mogliby normalnie funkcjonowac..


nic nie rozumiesz bracie, bóg w swojej książce wyraźnie napisał "nie będziesz klonował nerki swojej bo nie, bo mi sie nie podoba, bo jestem zacofany i jak ja jestem zacofany to ty też, a jak nie będziesz to będziesz miał mnie w ....." tak słyszałem że jest napisane, od księdza na religii
  • 0

#11

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

to nie bog napisal ksiaze tylko 513541254 ludzi, a akurat ich mam w d (:
  • 0

#12

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Kościól żadnego wplywu na postęp mieć nie może. Jedynie opiniotwórczy, a nie sprawczy.

Ta dyskusja jednak nie jest o tym i proszę powrócić do tematu. Szczególnie tyczy się to dwóch postów nad moim.
  • 0



#13

Asieńka.

    Wiedźma

  • Postów: 979
  • Tematów: 28
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zastanawia mnie jedno, po co klonować organy, skoro nasze są chore, to jak zostanie z naszej komórki sklonowane nowe dajmy na to serce, również będzie ono miało wadę. Chyba, że jeszcze przy okazji panowie naukowcy nauczą się poprawiać nasz genotyp, czy jak mu tam.
Jedyne rozwiązanie jakie widzę dla tego rodzaju praktyk to tworzenie nowych narządów dla tych ludzi, którzy doznali ich uszkodzeń mechanicznie.
  • 0



#14

_Silent_.
  • Postów: 827
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie wpadłaś na to, że choroby nie muszą wynikać z wad genetycznych tylko być nabyte?
  • 0

#15

Asieńka.

    Wiedźma

  • Postów: 979
  • Tematów: 28
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Oj wpadłam _Silent_, ale wiele wad, czy też choroby takie jak rak najprawdopodobniej z nich się biorą, a bynajmniej podatność na zachorowalność. Dotyczy to nie tylko raka, ale cukrzycy jak wielu innych chorób. Naukowcy jeszcze do dziś, do końca nie wyjaśnili dlaczego jedni ludzie chorują na jakąś chorobę a inni nie, a już się chcą brać za klonowanie.
Jednak niestety jak sami naukowcy twierdzą, wiele wad i chorób dziedziczymy po naszych przodkach.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych