Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

Cmentarz w Borgowie


  • Zaloguj siê, aby dodaæ odpowied¼
45 odpowiedzi w tym temacie

#16

bialek.
  • Postów: 108
  • Tematów: 2
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No zdjêcia rzeczywi¶cie straszne jako¶ciowo :/ Zaopatrz sie w dobry sprzêt i obfoæ ten cmentarz, bo moim zdaniem warto. Nie wiem jak wy, ale ja na 3 zdjêciu dostrzegam jakby demona :lol
  • 0

#17

Lerlitz.
  • Postów: 229
  • Tematów: 3
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

na 4 widac tj. twarz :P ale zdjêcia sa takiej jakosci ze w±tpie zeby cokolwiek tam bylo :)
  • 0

#18

Rukius.
  • Postów: 359
  • Tematów: 3
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A jak dla mnie nic wielkiego...
Zdjêcia beznadziejne i wygl±daj± jakby siê nimi kto¶ bawi³ w edytorze zdjêc w komie/programem graficznym.I wogóle rozmiar do jako¶ci nie pasuje.Wiadomo- im lepszy aparat tym wiêksze zdjêcie.A tutaj na odwrót.
A mimo to te zdjêcia nic nie przedstawiaj±.Rozmazane czarne ciapy (pewnie drzewa).Wszystko jest mroczne i ciemne ma to pewnie potêgowaæ napiêcie :D .

I autor postu pewnie dlatego tak szybko siê ulotni³ (a¿ jeden post) za³o¿y³ drugie konto (jako Szlapek) i z niego wrzuca zdjêcia
  • 1

#19

shar0nie.
  • Postów: 384
  • Tematów: 4
  • P³eæ:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

zgadzam siê z Arkadiuszem, historyjka jak wymy¶lona przez nastolatka na blog.onet.pl :sux: a zdjêcia wygl±daj± jak z normalnego cmentarza, nie widzê nic nawiedzonego [mo¿e nie jestem wybrana lol] :wow:
  • 0

#20

dlp.
  • Postów: 91
  • Tematów: 3
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Cmentarz Pow±zkowski w Warszawie - za³o¿ono 1790 roku - jeden z najstarszych w Europie
Cmentarz £yczakowski we Lwowie - za³o¿ono 1786 roku - jeden z najstarszych w Europie
Cmentarz Père-Lachaise w Pary¿u - za³o¿ono 1804 roku - jeden z najstarszych w Europie
Cmentarz Zas³u¿onych Wielkopolan w Poznaniu - za³o¿ono 1808 roku - najstarszy w Poznaniu
Cmentarz Borgowo City - za³o¿ono w XVI wieku - ewenement na skalê ¶wiatow±

A tak ca³kiem serio - chodzi o zabytkowy cmentarz ewangelicki? On jest z II po³owy XIX wieku. Czy¿by kolejny dowód ludzkiej wyobra¼ni i potêgi miejskich (wiejskich?) legend?
  • 0

#21

Rukius.
  • Postów: 359
  • Tematów: 3
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ee nie przesadzi³e¶ z tymi datami?
  • 0

#22

dlp.
  • Postów: 91
  • Tematów: 3
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ee nie przesadzi³e¶ z tymi datami?

Nieee...? Tzn co masz na my¶li? Przepraszam je¶li siê co do której¶ pomyli³em - mo¿esz sprostowaæ?
  • 0

#23

Korhil.
  • Postów: 106
  • Tematów: 1
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Marcin Lachowicz - kiedy¶ ludzi te¿ chowano. Mo¿e to jest jaki¶ opuszczony, nieczynny czy bóg jeden wie jaki :P .
  • 0

#24

Rukius.
  • Postów: 359
  • Tematów: 3
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Niewiem zdawa³o mi siê ¿e s± cmentarze du¿o starsze...
Chocia¿ pewnie siê mylê
  • 0

#25

dlp.
  • Postów: 91
  • Tematów: 3
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Marcin Lachowicz - kiedy¶ ludzi te¿ chowano. Mo¿e to jest jaki¶ opuszczony, nieczynny czy bóg jeden wie jaki :P .

Nie mówiê, ¿e kiedy¶ ludzi nie chowano. Problem w tym, ¿e w tej czê¶ci Europy cmentarze starsze ni¿ 230 lat ju¿ po prostu od dawna nie istniej± i nie s± nawet oznaczone. Najczê¶ciej pustosza³y, by³y rozkradane, zapominane lub po prostu grunt zmienia³ charakter na budowlany. Stan tak starego cmentarza nie pozwoli³by Ci ju¿ nawet stwierdziæ, ¿e to kiedykolwiek by³ cmentarz. Niestety, ale taka by³a (i nadal jest) polityka komunalna miast.

Ludzie potrafi± spojrzeæ na 100letni nagrobek bez daty i pomy¶leæ, ¿e ma 300 lat, "bo tak wygl±da". Niestety niekonserwowane nagrobki (i w ogóle cmentarze) BARDZO szybko niszczej±. Ciê¿ko odszukaæ dokumentacjê z ponad 70ciu lat. Np. na Ukrainie nie sposób znale¼æ dokumenty cmentarne sprzed 25ciu lat. Wystarczy zaledwie 5-10 lat "nieodwiedzania" cmentarza, aby zmieni³ siê on w przera¿aj±c±, 500letni± d¿unglê... Przyroda robi swoje. To wszystko tworzy legendê.

Dlatego SZCZERZE W¡TPIÊ, ¿e ten cmentarz pochodzi z XVI wieku. Gdyby tak by³o - najprawdopodobniej by³by s³awn± (na skalê Europy) gratk± dla wszelkiego rodzaju historyków.

Sk±d to wiem? Bo mia³em ju¿ okazjê dzia³aæ przy profesjonalnych pracach badawczo-konserwacyjnych na dwustuletnim cmentarzu.
  • 0

#26

Rukius.
  • Postów: 359
  • Tematów: 3
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mo¿e racja.Ale skoro s± groby (np.u mnie na cmentarzu grób rosyjskiego oficera z 1772r) to znaczy ¿e skoro go tam pochowano to wcze¶niej tam musia³ byæ cmentarz.Mo¿e cmentarze istniej± do setek lat tylko groby tego nie przetrwa³y i na ich mejsce stawia siê inne...
  • 0

#27

dlp.
  • Postów: 91
  • Tematów: 3
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mo¿e racja.Ale skoro s± groby (np.u mnie na cmentarzu grób rosyjskiego oficera z 1772r) to znaczy ¿e skoro go tam pochowano to wcze¶niej tam musia³ byæ cmentarz.Mo¿e cmentarze istniej± do setek lat tylko groby tego nie przetrwa³y i na ich mejsce stawia siê inne...

Nie - nie oznacza to wcale, ¿e wcze¶niej musia³ tam byæ cmentarz ;) Czasem robi siê oczywi¶cie tak jak mówisz, ale najczê¶ciej tworzy siê po prostu nowy cmentarz gdzie¶ indziej.

Swoj± drog± to bardzo ciekawe - generalnie ludzie my¶l±, ¿e skoro ludzka kultura ma te 6000 lat, tyle osi±gnêli¶my w zakresie technologicznym i cywilizacyjnym, znamy i dbamy o swoj± historiê to przecie¿ nie by³oby problemu znale¼æ cmentarz sprzed np. 500set czy choæby tysi±ca lat. "Na pewno takie s±, bo przecie¿ ludzie kiedy¶ te¿ umierali i co¶ przecie¿ robiono z cia³ami". Gdyby jednak te wszystkie cmentarze pozostawa³y cmentarzami, a nie by³y równanie z ziemi± i zmieniane w co¶ innego, nie by³oby ju¿ dzi¶ na ¦wiecie miejsca dla ¿ywych.

Wierzcie lub nie, ale poszukiwanie starych cmentarzy w dzisiejszych czasach to bardzo czêsto czysta archeologia i poszukiwania na niewiele mniejsz± miarê ni¿ w przypadku wykopalisk w Egipcie.
  • 0

#28

Korhil.
  • Postów: 106
  • Tematów: 1
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Micha³ - nie podwa¿am Twojej kompetencji tylko chodzi³o mi o to ¿e to mo¿e byæ jaki¶ zapomniany przez ¶wiat cmentarz. A o takie rzeczy w ma³ych miejscowo¶ciach nie trudno. Je¶li ¼le to sformuowa³em to przepraszam. A ten XVI wiek to jest chyba przesada.
  • 0

#29

Rukius.
  • Postów: 359
  • Tematów: 3
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ale nie wydaje mi siê zeby taki zapominany cmentarz przetrwa³...
Widzia³em grób z 1911 roku i dzi¶( poniewa¿ nikt siê nim nie zajmowa³) nic z niego nie zosta³o
  • 0

#30

The X.
  • Postów: 113
  • Tematów: 1
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Gdyby jednak te wszystkie cmentarze pozostawały cmentarzami, a nie były równanie z ziemią i zmieniane w coś innego, nie byłoby już dziś na Świecie miejsca dla żywych.


Oj byłoby, przecież bakterie i grzyby (chyba :D ) "zjadają" ciała zwierząt, roślin i ludzi. Mylę się?
A co do tej historii, każdy czuje się "nieswojo" w takim miejscu jak cmentarz.
Zdjęcia są bardzo słabe, nie wiem jaki masz telefon ale takiej mizernej jakości nigdy nie widziałem. Nic na nich nie widać, poza jednym zdjęciem jakby otwartego grobu zasypanego liśćmi.
  • 0


 

U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 u¿ytkowników, 0 go¶ci oraz 0 u¿ytkowników anonimowych