Skocz do zawartości


Zdjęcie

Twoje pierwsze wybory


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

Asieńka.

    Wiedźma

  • Postów: 979
  • Tematów: 28
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ostatni czas napięcia, w życiu polaków, spowodowany wyborami do parlamentu, przyczynił się do zaciętych dyskusji Polaków o polityce. Wielu użytkowników tego forum również uległo tym napięciom.
Z pewnością dla wielu z was te wybory są pierwszymi w życiu, wyczuwa się to w zaangażowaniu w dyskusjach i w podnieceniu wypowiedzi. Nie sądzę, aby było w tym coś złego, wszak to emocje związane ze zmianami na które wreszcie ma się wpływ.
Tak właśnie widząc to zaangażowanie, przypomniały mi się pierwsze wybory w których mogłam wziąć czynny udział.
To był czas nie tylko wielki dla mnie, a dla całego narodu, bo były to pierwsze wolne wybory na Prezydenta po upadku komunizmu.

Właściwie załapałam się na nie, bo gdyby odbyły się kilka dni wcześniej nie mogła bym jeszcze głosować (wybory odbyły się 25.11.1990r I tura, a ja urodziłam się 22.11.). Na wybory szłam więc nie z dowodem osobistym, a z legitymacją szkolną i paszportem.
Pamiętam jak cała szkoła aż dudniła od rozmów o wyborach, na kogo głosować, kto powinien być prezydentem. Wcale nie było to takie oczywiste że prezydentem zostanie Lech Wałęsa, no oczywiście dla mnie :) . Pierwsze wybory i miałam straszny dylemat kogo wybrać, na kogo postawić głos. Nie miałam przykładu z lat wcześniejszych, bo nie było kampanii przedwyborczej, prezydenta, partii politycznych, poza wiadomą jedną. Jako młoda osoba byłam trochę zawiedziona kandydatami , choć jak wiadomo przyczynili się przynajmniej dwaj z nich do wyzwolenia. No ale to było spowodowane brakiem dostępu do wiedzy, a w tamtym czasie wydarzenia działy się tak szybko. Od okrągłego stołu do tych wyborów minęły dwa lata, ale dla mnie działo się w tym czasie za wiele by się w tym zorientować. Pamiętam że jeden z kandydatów, pojawił się nie wiadomo skąd i nie wiadomo było kto to taki. Trochę zamieszania swoją osoba wywołał, to fakt. Pokazał w sumie jak można kandydować, będąc zupełnie nieznanym ;)

Zachęcam do opisywania w tym temacie swojego pierwszego czynnego udziału w wyborach, czy to już tych wolnych, czy też obowiązkowych.
Proszę abyście nie pisali na kogo głosowaliście , a o tym jakie były z tym związane przeżycia i/lub wydarzenia.



#2

Cyrulik.
  • Postów: 222
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nadzieja, przede wszystkim nadzieja, że papierek który sie wrzuca coś znaczy. Też poszedłem z paszportem, bo dowód jeszcze w drodze ;]
Jest sens przyjść i go wrzucić, to nie boli a może sporo zmienić ;]

Frekwencja około 50% to i tak marny wynik, powinni dawać kary za to, że sie nie przyszło głosować.

#3

Madafaka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Frekwencja około 50% to i tak marny wynik, powinni dawać kary za to, że sie nie przyszło głosować.


Nie idziesz głosować bo nie masz na kogo, dostanie nakaz pójścia, to co zrobisz? Losowanie? Oddasz nieważny głos? Zagłosujesz na najładniejszą buźkę? A może na złość? Bezsens. Jestem świadomy swojej niewiedzy to nie idę na wybory, co prawda ja się interesuje polityką to zagłosowałem, ale niektórzy nie mają czasu na takie rzeczy, więc nie idą na wybory, bo są odpowiedzialni.

#4

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Te wybory byly moimi pierwszymi i oczywiscie jak wiekszosc rowiesnikow nie mialam pojecia na kogo glosowac. W wyborze nie pomagalo mi bynajmniej zachowanie rodzicow - tata najwyrazniej obrazil sie na wladze i na znak protestu postanowil oddac pusta karte ,mama natomiast okazala sie byc podatna na informacje podawane w mediach i jak w poprzednich wyborach glosowala na PO tak teraz wybrala PiS i starala sie przekonac wszystkich w okol ,ze to jedyna sluszna partia :sciana: . W koncu sama postanowilam poczytac troche i samodzielnie podjac decyzje. Gdy znalazlam sie w lokalu wyborczym napadla mnie chwila zwatpienia w trakcie ktorej zastanawialam sie czy nie "zaprotestowac" jak tata ale postanowilam jednak zaglosowac tak jak zaplanowalam. Teraz czuje ,ze to byla dobra decyzja.



#5

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Frekwencja około 50% to i tak marny wynik, powinni dawać kary za to, że sie nie przyszło głosować.



hehe, a demokracja to podobno wolność wyboru... Nakaz głosowania to jeden z największych debilizmów jaki można byłoby wprowadzić

#6

Asieńka.

    Wiedźma

  • Postów: 979
  • Tematów: 28
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Panowie snemies i Madafaka wasze wypowiedzi odbiegają od tematu wszak tematem jest "Twoje pierwsze wybory

Zaproponowałam aby:

Zachęcam do opisywania w tym temacie swojego pierwszego czynnego udziału w wyborach, czy to już tych wolnych, czy też obowiązkowych.



Tak więc, jeżeli nie macie nic do dodania w temacie to proszę nic nie pisać.



#7

Mentoris.
  • Postów: 225
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O moich pierwszych wyborach, nie ma się co rozpisywać. To były jeszcze obowiązkowe wybory. Co prawda jeżeli ktoś nie poszedł, nic się takiego nie stało, ale każdy jakoś tam sobie szedł chociaż nie było po co. Kandydat jeden. FJN (Front Jedności Narodu). Wybór zatem żaden.

#8

Cyrulik.
  • Postów: 222
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wolność wyboru wolnością wyboru, zawsze jest na kogo głosować, mniej lub bardziej trafnie. Jak już naprawde nie masz pomysłu to oddajesz nieważny głos. Przeznaczyć parę chwil raz na kilka lat nikogo nie kosztuje. Jesteś obywatelem to głosuj!



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych