Skocz do zawartości


Matematyka domeną mężczyzn?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_eru75

Gość_eru75.
  • Tematów: 0

Napisano

Być jak mężczyzna


Mózgi kobiet i mężczyzn wyspecjalizowały się w różnych zadaniach. Można więc sobie wyobrazić zdumienie naukowców z Uniwersytetu w Toronto, którzy zauważyli, że różnice w zakresie wykonania zadań wymagających zdolności przestrzennych zanikają, gdy obie płci pograją najpierw przez kilka godzin w gry wideo.

Doktorant Jing Feng cieszy się z odkrycia nieznanych do tej pory różnic w zakresie tzw. uwagi przestrzennej. Przeciętna kobieta nie jest tak dobra [jak mężczyzna - przyp. red.] w przełączaniu uwagi między różnymi obiektami. To jedna z przyczyn, dla których panie nie wypadają tak dobrze w zadaniach wymagających zdolności przestrzennych. Nasz eksperyment wykazał jednak, że i kobiety, i mężczyźni mogą zwiększać swoje umiejętności w tym zakresie poprzez gry wideo i że panie doganiają wtedy panów. Co więcej, u obu płci poprawa nie zanika z czasem, co stwierdziliśmy przy ponownym badaniu.

Kanadyjczycy uważają, że gry akcji mogą u kobiet uaktywniać pierwotnie "uśpione" geny, które kontrolują rozwój połączeń między neuronami. Te połączenia są potem wykorzystywane przez procesy uwagi przestrzennej. To jednak zdumiewające, że wystarczy przez 10 godzin pograć np. w Call of Duty, a poprawa jest zauważalna przez kilka miesięcy.

Profesor Ian Spence podkreśla, że zachęcanie młodych kobiet do udziału w takich rozrywkach może sprawić, że dogonią one swoich rówieśników w osiągnięciach matematycznych. Dzięki temu w przyszłości uda się być może zrównoważyć przewagę liczebną mężczyzn w zdominowanych do tej pory przez nich dziedzinach nauki.


źródło: www.kopalniawiedzy.pl
  • 0

#2

Pyziak.
  • Postów: 703
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

a wkręcali, że gry nie wpływają dobrze! ><
  • 0

#3

Alyna.
  • Postów: 328
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

To fakt. Ja siekam w Halo, CoD czy nawet Quake i rzadko sie gubię, a mój brat z kolei gra rzadko i co chwila sie pyta gdzie ma iść :D . Ale jak jedziemy samochodem to lepiej wszystko potrafi ocenić :D
  • 0

#4

Żbik.
  • Postów: 769
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ekhm w takim razie jestem nie męski... :)
  • 0

#5

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Myślę,że się niewiele zmieni w tej kwestii.Panowie zawsze będą dominowali w naukach ścisłych,a kobiety w pozostałych(humanistycznych i nie tylko).Uważam,że to niezły konsensus :)
  • 0



#6

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ha! Czyli mam wreszcie argument żeby rodzice się mnie nie czepiali ze za długo siedzę przy kompie! ^^

Co do samego zagadnienia - zawsze (nawet gdy jeszcze nie miałam komputera ani żadnego innego urządzenia do gier) byłam dobra we wszelakich zadaniach wymagających wyobraźni przestrzennej i nigdy mi się nie zdarzyło abym się zgubiła nawet jeżeli po raz pierwszy byłam w danym miejscu. Np. kiedyś gdy byłam z przyjaciółmi w Niemczech w ogromnym mieście i wysiedliśmy o 4 przystanki za wcześnie z łatwością doprowadziłam nas do ośrodka w którym mieszkaliśmy (i bynajmniej nie szłam wzdłuż torów tramwajowych tylko przez jakieś małe uliczki które jak się okazało stanowiły najkrótszą trasę, ani razu nie skręciłam w złą stronę), albo innym razem przeszłam razem z koleżanką przez las z sąsiedniego miasta do miasta w którym mieszkam. A wiecie jak łatwo się w lesie zgubić, zwłaszcza jeżeli idzie się kilka kilometrów (szłyśmy 2 godziny, ile to mogło być? 8 km?) . Musze się też pochwalić ,że w dowolnym miejscu o dowolnej porze dnia i nocy potrafię wskazać kierunki świata bez użycia kompasu ani też różnych "harcerskich" sposobów. Po prostu wyczuwam gdzie jest jaki kierunek.

Również geometria nie sprawiała mi nigdy kłopotów. Szczególnie podobały mi się bryły przestrzenne i zadania typu "Ile płynu zostanie w wiaderku o kształcie walca gdy wyjmiemy z niego kulę o promieniu stanowiącym 1/3 średnicy podstawy tegoż walca". Miodzio.
Jestem jakimś wyjątkiem potwierdzającym regułę?(Jestem kobietą, a z nowinki wynika ,że powinnam być facetem xD )
  • 0



#7

NO_NAME.
  • Postów: 614
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

a ja choć jestem kobita to preferuje nauki ścisłe, a w szczegulności biologię ;) matematyka też nie sprawia mi żadnych problemów, powiem więcej-bardzo lubię ten przedmiot ;) fakt, nie mam za dobrej orientacji w terenie ale często jest lepsza niż u wielu facetów ;)
  • 0

#8

fifqa.
  • Postów: 16
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ja studiuje na polibudzie architekture i na 240 osob 140 to dziewczyny :P . To, ze je (i mnie :D ) przyjeli chyba swiadczy o tym, ze mamy wyobraznie przestrzenna :P .
  • 0

#9

LolWuT.
  • Postów: 171
  • Tematów: 10
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

zwykly stereotyp wynikajacy z gownianej polskiej kultury w ktorej malym chlopcom kupuje sie klocki lego a dziewczynkom lalki.
  • 0

#10

Ciszu.
  • Postów: 211
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Twoją teorię widać chociażby w zwykłym liceum - porównaj ilość mężczyzn z ilością kobiet w klasach matematycznych z klasami humanistycznymi.
Kiedyś matematyka była dla mnie czymś bardzo trudnym i niezrozumiałym, teraz mimo że jestem w klasie humanistycznej lubię matmę ;)
  • 0

#11

j.z.
  • Postów: 61
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ooo, to teraz zamiast uczyc sie matmy bede pogrywala w call of duty :D
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych