Skocz do zawartości


Albinizm (albinosi)


  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Przekleństwo albinizmu

Albinizm (bielactwo) - brak pigmentu w skórze, tworach skórnych, włosach i tęczówce oka (czerwone oczy lub, rzadziej, niebieskawe). Osobnicy nie mający pigmentu w skórze, są wrażliwi na działanie promieni słonecznych, mają bardzo jasną skórę, białe włosy, rzęsy i brwi. Dziecko z albinizmem rodzi się różowawe, co jest spowodowane prześwitywaniem naczyń krwionośnych. Tęczówka ich oka jest bezbarwna, przeświecają przez nią naczynia krwionośne, co nadaje oku czerwoną barwę. Albinizm wywołany jest przez brak enzymu tyrozynazy przekształcającego prekursor melaniny w barwnik melaninę. Warunkuje go gen recesywny homozygotyczny. Cechę tę zaliczamy do genetycznych anomalii pigmentacji, która jest niekorzystna dla osobnika. Prócz albinizmu właściwego (uogólnionego) występuje także albinizm lokalny (częściowy). W zasadzie albinizm występuje rzadko, aczkolwiek u niektórych gatunków zwierząt (króliki, tchórze, szczury, świnki morskie, myszy, papugi) stał się cechą charakterystyczną dla niektórych odmian. Polega on na nieregularnie rozłożonych przebarwieniach (gdzie nie ma melaniny) na całym ciele, a najczęściej na czole.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Albinizm

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika


Zdjęcia zwierząt z albinizmem:
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
To jest dopiero tragedia, biały paw:
Dołączona grafika

Dla ludzi dotkniętych tą dolegliwością forum polskich albinosów; http://free4web.pl/3...4D8DC14E4677BC5

Jeśli temat był na forum proszę o skasowanie.
PS
Jeżeli macie ciekawe uwagi na temat powyższego tematu, podzielcie się nimi.
Mile też widziane ciekawe zdjęcia dotyczące tej przypadłości.


c. d. n.

  • 0

#2

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jedno co mi teraz przychodzi do głowy związane z tematem to fenomenalny film "Zagadka Powdera" ukazujący losy 16-letniego chłopca - albinosa.

Dołączona grafika

Kto tego filmu nie widział to gorąco zachęcam do obejrzenia.Rewelacja!
  • 0



#3 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

C. D.

Dołączona grafika

Świat według albinosa



14.09.2007
Andrzej Cuber wie, że jego pierwsze spojrzenie na świat musiało być bolesne. - Rodzice opowiadali mi, że darłem się wniebogłosy, mrużyłem oczy, wymachiwałem rączkami, ale nikt nie rozumiał, co chcę powiedzieć światu - wspomina. Jego narodziny 37 lat temu były w Rudzie Śląskiej lokalną sensacją. Gazety pisały, że na świat przyszedł pierwszy albinos w historii miasta. Tylko kto to taki?

Albus to po łacinie "biały". I rzeczywiście - alabastrowa cera i białe jak śnieg włosy to coś, po czym można poznać albinosów. Tak naprawdę, to chorzy ludzie, których organizmy, dotknięte wadą genetyczną, nie wytwarzają melaniny, a więc barwnika, odpowiadającego za kolor skóry, włosów i oczu. Statystycznie na świecie albinos rodzi się jeden na 17 tysięcy osób.

Przez białe włosy i wąsy

Kiedy Andrzej po urodzeniu nie przestawał krzyczeć, lekarze nie wiedzieli, że po prostu, jak każdy albinos, ma światłowstręt. - Myśleli, że będę niewidomy, rodzice byli przerażeni. Dopiero kilkanaście dni później postawiono właściwą diagnozę - opowiada Andrzej. Wygląda na dużo starszego niż jest. To przez białe włosy i wąsy.

Włosy Bożeny Słowik, jego siostry albinoski, też mają odcień złota. Wołają na nią "blondi". Kobiety jej zazdroszczą. Pytają, gdzie farbuje i jak to możliwe, że nigdy nie ma ciemnych odrostów. Gdy była mała, ludzie dotykali jej długich, jasnych warkoczy. Nie zawsze im się podobały.

- Ileż to razy słyszałam rzucane pod adresem rodziców kąśliwe uwagi, że kto to widział, by dziecku włosy utleniać - Bożena przypomina sobie te chwile, gdy za każdym razem matka musiała się na ulicy tłumaczyć z choroby własnego dziecka.

Słoneczne dni dla takich ludzi jak Bożena to prawdziwa męka. Gdyby nie szkła fotochromowe, jej oczy pod wpływem światła przybrałyby czerwony kolor. Tak naprawdę Bożena ma oczy jasnoniebieskie, ale nawet w jej dowodzie osobistym figuruje określenie: czerwone.

Problemy ze wzrokiem

Dan Brown w powieści "Kod Leonarda da Vinci" albinosem z płonącymi oczami uczynił morderczego mnicha. Przed planowaną ekranizacją książki Narodowa Organizacja Albinizmu i Hiperpigmentacji wydała oświadczenie skierowane do reżysera filmu Rona Howarda, aby nie przedstawiał Sylasa w tak negatywnym świetle, ponieważ jego postać może wywołać złe skojarzenia na temat wszystkich albinosów. - Nie jesteśmy czerwonookimi potworami, choć rzeczywiście czasem nasze oczy mają taki właśnie kolor - tłumaczy Bożena.

Każdy albinos ma po prostu duże problemy ze wzrokiem i nawet korekta okularowa niewiele pomaga. Brak barwnika w tęczówce oka albinosów powoduje, że pod wpływem światła przeświecają przez nie naczynia krwionośne, a promienie słoneczne dodatkowo osłabiają wzrok.

Skóra bez ochrony

Największe problemy albinosi mają jednak ze skórą, pozbawioną jakiejkolwiek ochrony przeciwsłonecznej. Przez cały rok muszą używać kremów z najwyższymi filtrami. Kilkadziesiąt lat temu, gdy w Polsce nikt o czymś takim nie słyszał, dla Andrzeja i Bożeny całodniowa zabawa latem na dworze zawsze kończyła się poparzeniem słonecznym. - Piekące plecy, pękające bąble, okłady z kefiru i zsiadłego mleka. To był taki ból, jakby wylało się na skórę wrzątek - wspomina Andrzej. Raz całe wakacje spędził w chłodnej piwnicy, majsterkując przy rowerze. Ale jak długo można siedzieć w zamknięciu, gdy koledzy kąpiąi się w basenie i biegają na podwórku?! No to wychodził, a potem płakał. Najbardziej wkurzało go jednak to, że wyśmiewali się z niego koledzy.

- Siwy na mnie wołali. Gdy tylko trochę podrosłem i nabrałem sił nie pozwoliłem się przezywać - opowiada. Wkrótce koledzy zaczęli czuć przed nim respekt. Andrzej nabrał takiej pewności siebie, że przez jakiś czas w ogóle się nie golił. Nawet gdy dzieci wołały za nim Święty Mikołaj.

Tak naprawdę jednak najlepiej czuł się w Stanach Zjednoczonych, gdy na ulicy mijał czarnoskórych, żółtych, Indian. - Nikt tam na mnie nie zwracał uwagi. Nie tak jak w Polsce. Na szczęście i nasz kraj zaczyna się zmieniać. W Warszawie, gdzie mieszkam dzisiaj, już też się za mną nie oglądają na ulicy.

Andrzej jest informatykiem. Pracuje z niepełnosprawnymi dziećmi. Bożena skończyła tyflopedagogikę. Jest rehabilitantką wzroku w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej.

Precz z kompleksami

Ania ma cztery lata, a Kasia dwa. To córki Bożeny. Gdy ich matka zachodziła w ciążę, była świadoma, że dzieci mogą odziedziczyć taką cechę. Bała się, ale wiadomo, że każda kobieta chce być matką. Udało się! Obie dziewczynki mają oliwkową cerę i ciemne oczy - to po tacie. Z Arturem Bożena poznała się w liceum dla osób niewidomych i słabowidzących. Widok albinosa w przyciemnionych okularach nikogo tam nie dziwił. Może dlatego, że miała kogoś, kto ją pokochał, nie chciała radykalnie zmieniać urody, choć wystarczyłaby farba do włosów i samoopalacz. Do dziś Bożena czasem tylko henną przyciemnia jasne brwi, choć przyznaje, że do ślubu pomalowała tuszem prawie niewidoczne rzęsy.

Na Zachodzie istnieją zrzeszenia albinosów, w Polsce takich nie ma. To dlatego Teresa Michułka, albinoska z Chocianowa, małej miejscowości na terenie dawnego województwa legnickiego, postanowiła założyć stronę internetową, gdzie osoby, które to interesuje, mogą wymieniać się uwagami, albo po prostu poznać.

- Moja córka Agnieszka też jest albinoską. Założyłam stronę internetową, ponieważ sama nie mogłam znaleźć w internecie zbyt wielu informacji o albinizmie - mówi.

W księdze gości na stronie Teresy pewien Piotrek napisał:

"Precz z kompleksami. Ja już się ich wyzbyłem i lubię siebie za to, jaki jestem, a nie jestem brzydki. Zapuściłem bródkę i wiecie co - jest prawie ruda! Nie wstydźcie się tego, jacy jesteście".


Źródło: http://zabrze.naszem...963b57495215e37
  • 0

#4

Indigo.
  • Postów: 89
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

to prawda! nie ma się co wstydzić , albinosi to ludzie wyjątkowi ... nietuzinkowi , białe jest piękne!
  • 0

#5

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ciekawe co by KKK powiedzieli na "białego murzyna".
  • 0

#6 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Porcja nowych albinosów.

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0

#7

London.
  • Postów: 225
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja mam albinosa w avatarze i proszę, jak ładnie się prezentuje :victory: (choć to może być jedno ze zwierząt polarnych :P ).
  • 0

#8 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

London, to nie jest albinos, tylko jakiś futrzak polarny.
Ma czarne oczy, co jest raczej nie do pomyślenia u albinosów.
  • 0

#9

London.
  • Postów: 225
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak przypuszczałem. :P Ale biały jest, a oczy można przemalować. :D
  • 0

#10 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Następna porcja albinosów.
Staram się wstawiać najciekawsze zdjęcia, bo jest tego sporo w necie.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0

#11

Dita von Tees.
  • Postów: 29
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Śliczne zdjęcia. Najbardziej podoba mi się lew - albionos...ale jednak to wada genetyczna i troszkę mu współczuję...
  • 0

#12

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No wiecie co... Przeczytałam temat wczoraj na wieczór i oczywiście w nocy przyśniło mi się ,że jestem albinoską. Niby nic, ale było lato, ostre słońce a co za tym idzie wszystko mnie piekło i musiałam sobie ubrać bluzę z długim rękawem xD . Nie ma to jak czytanie forum przed snem.
  • 0



#13

Biggi.
  • Postów: 117
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ależ ten lew jest piękny :)
  • 0

#14 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0

#15

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

To jest dopiero tragedia, biały paw:

Jak dla mnie, to wlasnie piekny.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych