Skocz do zawartości


Zdjęcie

Strzyga


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1

killim.
  • Postów: 26
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czy udzieli mi ktoś informacji na temat strzygi,czyli naszego dobra narodowego :mrgreen: ?
  • 0

#2

Galakar.
  • Postów: 89
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Temat bardziej pasuje mi do wierzeń, ale oto co mam o strzydze.

Strzyga (rzadziej w rodzaju męski:strzy, strzygoń) - odmiana czarownicy - wiedźmy, wyobrażana najczęściej w postaci ptaka, żywiąca się krwią lub ciałem innych ludzi. Nazwa i pojęcie stanowią u Słowian przejęcie z mitologii rzymskiej (łac. strix, l.mn. striges, "sowa"), zapewne za pośrednictwem ludów bałkańskich. Strzygi znano u Słowian zachodnich i u Słoweńców. Pojęcie strzygi nałożyło się na pojęcie upiora.

Strzelczyk Jerzy, Mity, podania i wierzenia dawnych słowian, Poznań 2007
  • 0

#3

Florek.
  • Postów: 372
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Także w Wikipedii można znaleźć trochę na temat tego polskiego dobra narodowego:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Strzyga
  • 0

#4

killim.
  • Postów: 26
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wielki dzięki.
  • 0

#5

Globox.
  • Postów: 90
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No cóż...

"Królewna wygląda jak strzyga! - wrzasnął - Jak najbardziej strzygowata strzyga, o jakiej słyszałem! Jej wysokość królewska córka, przeklęty nadbękart, ma cztery łokcie wzrostu, przypomina baryłę piwa, ma mordę od ucha do ucha, pełną zębów jak sztylety, czerwone ślepia, rude kudły! Łapska, opazurzone jak u żbika, wiszą jej do samej ziemi!"

Andrzej Sapkowski wykorzystuje wiele mitów i legend, w tym przypadku, saropolskich ;) Zachęcam do przeczytania jego książek, ale jako źródło informacyjne lepsza będzie wikipedia
  • 0

#6

killim.
  • Postów: 26
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Akurat twórczość Sapka całą przeczytałem.
  • 0

#7

NanBeiDaXia.
  • Postów: 30
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Powyższe opisy są raczej cienkie, a bzdurzenie Bruecknera o rzymskim rodowodzie nazwy to zwykły bełkot.
Gdzie indziej już pisałem, że STRZYGA / STRZYGOŃ to wg wielu opisów dokładny odpowiednik CHUPACABRY, zarówno jeśli chodzi o działalność jak i wygląd. Co ciekawe, zgodność staropolskich opisów z obserwacjami chupacabry jest zdumiewająca co do pewnych mało znanych detali, jak np. to, że zarówno chupacabra jak i strzyga wysysa krew ze zwierząt i czasami ludzi długim, stożkowatym językiem z rurką w środku. W internecie dobrych opisów raczej się nie znajdzie, polecam biblioteki i książki o demonologii ludowej.
  • 0

#8

Florek.
  • Postów: 372
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chcę w tym momencie chcę zauważyć iż doniesienia o spotkaniach z Chupacabrą pojawiają się dopiero do niecałych 20 lat, natomiast demonologia ludów słowiańskich ma znacznie dłuższą historię.
Pomijając istotę strzygi, powiedzmy też słowo o tym co inicjuje powstanie strzygi. Jeżeli wierzyć opowiadaniom Andrzeja Sapkowskiego, potwór ten powoływany jest do życia przez czary. Krążą też plotki iż strzygi lęgną się z ciał poronionych płodów.
Jak zabić strzygę ?
Andrzej Sapkowski twierdzi iż śmiertelna jest dla nich broń wykonana ze srebra. Wiadomo też że można ją spalić.
Osobiście nie widzę powodów dla którego pocisk (lub klinga w przypadku broni białej) wykonany ze srebra miałby być bardziej skuteczny niż inny, tylko ze względu na wierzenia związane z działaniem srebra. A może chodzi właśnie o tą wiarę ?
W każdym razie strzygi najprawdopodobniej zupełnie wyginęły na ziemiach polskich. Czyżby wyemigrowały za chlebem ?

P.S. W województwie kujawsko-pomorskim, znajdują się dwie wsie o nazwie "Strzygi". Prawdopodobnie jest to pozostałość po dawnych czasach.
  • 0

#9

Galakar.
  • Postów: 89
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A mógłbyś podać na jakich pozycjach opierasz się NanBeiDaXia? To chętnie zweryfikuję to co napisał nie tylko Breuckner jak i Strzelczyk. Bo póki co, to jest twoja opinia kontra badania dwóch naukowców.
  • 0

#10

Florek.
  • Postów: 372
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Spostrzeżenia NanBeiDaXia są bardzo słuszne. Chupacabry tak samo jak strzygi żywią się wyłącznie krwią i są trudno uchwytne. Strzyga z założenia jest istotą pół eteryczną, co tłumaczyłoby dlaczego Chupacabry dotychczas nikt nie zdołał złapać, ani zabić.
  • 0

#11

lukasz9.
  • Postów: 305
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Własnie dla mnie polska czupa jest to własnie strzyga mozliwe ze od czasów słowianskich jeszcze kilka przetrwało ;)
  • 0

#12

Halloween.
  • Postów: 516
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawa historia , ciekawe info, ale tego czegoś na świecie raczej nie było ;)
  • 0

#13

Marchewa.
  • Postów: 536
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

tylko dlaczego jest ten temat w kryptozoologi?? wedlug tych informacji Strzyga ma być demonem/ złym duchem a nie zwierzęciem...
ale już na temat Strzygi... ja nie słyszałem o przypadkach ataków tego demona... choć pomórnik mógł być jedną z nich... i dlatego odesłała ją ta staruszka ;]

Edit by Macha

Już przeniosłem ;]

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych